پنج شنبه 31 خرداد 1397
Thurs, Jun 21, 2018
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | ورزش دانش آموزی؛ متضمن سلامتی و زمینه ساز قهرمانی
ورزش دانش آموزی؛ متضمن سلامتی و زمینه ساز قهرمانی
ورزش دانش آموزی؛ متضمن سلامتی و زمینه ساز قهرمانی موضوع: تازه ها
تهران - پیشرفت هر کشور در گرو سلامت جسمی و روحی مردان و زنان آن جامعه است و توجه به ورزش دانش آموزی نقش به سزایی برای تحقق این هدف دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایرنا، ورزش یکی ازشاخص های توسعه کشورها محسوب می شود و ورزش دانش آموزی که توجه به آن درایران طی سالیان اخیر بیش ازگذشته شده، علاوه بر تضمین سلامتی، زمینه ساز قهرمانی و درخشش بیش از پیش ورزشکاران کشورمان در میادین بین المللی است.

توجه به ورزش دانش آموزی طی سال های اخیر با حضور'حمیدرضا حاجی بابایی'به عنوان وزیر آموزش وپرورش، در اولویت برنامه های این وزارتخانه قرار گرفت و سبب شد در ساختار وزارت آموزش وپرورش ابتدا پست قائم مقام وزیر در امور تربیت بدنی و سلامت و سپس معاون تربیت بدنی و سلامت شکل گیرد تا به مسیر توسعه ورزش به نحو مطلوب تری کمک شود.

بی شک برگزاری آزمون استخدام نظری و عملی و تست آمادگی جسمانی و جذب 20 هزار دبیر تربیت بدنی(معلم ورزش) از میان دانش آموختگان رشته تربیت بدنی با اولویت جذب 15 هزار معلم ورزش برای دانش آموزان مقطع ابتدایی وآغاز طرح های طناورز و سباح (طناب زنی و شنا) درمدارس سراسرکشور با حضور دکتر 'محمود احمدی ن‍‍ژاد' رییس جمهوری نقطه عطفی در توجه وی‍ژه دولت و وزارت آموزش و پرورش به ورزش دانش آموزی بود.

هرچند پس ازپیروزی انقلاب اسلامی، تلاش هایی برای فعال کردن زنگ ورزش انجام شد، اما هیچ یک ازاین تلاش ها با توجه به کمبود نیروی انسانی ثمربخش نبود واین امر مانع استفاده بهینه دانش آموان از زنگ ورزش در مدارس شده بود.

اولویت به کارگیری نیروهای جدید برای فعالیت درمقطع ابتدایی به این دلیل بود که مدارس ابتدایی کشورمان تا پیش از این هیچ معلم ورزشی نداشتند.

سال 1306 تربیت ‌بدنی و ورزش در آموزش و پرورش اجباری شد، اما این طرح به دلیل کمبود نیروی انسانی، عملاً با شکست مواجه شد.

بعد ازانقلاب هم این مشکل ادامه پیدا کرد، به طوری که ازسال 1362 به دلیل همین کمبود نیروی انسانی ومعلم ورزشی متخصص، متاسفانه در یکی از مهم ‌ترین مقاطع تحصیلی که همان مقطع ابتدایی است، زنگ ورزش حذف شد.

اکنون بیش از 30 هزار و 500 معلم تربیت بدنی در سطح کشور فعالیت می کنند که البته هنوز نتوانسته نیازهای مدارس کشورمان را به طور کامل مرتفع کند.

انتشار و توزیع کتاب راهنمای معلم برای معلمان تربیت بدنی استخدام شده دوره ابتدایی، اجباری شدن نرمش صبحگاهی با ضرب آهنگ ورزش باستانی، برگزاری مسابقه های لیگ دانش آموزی در رشته های فوتسال و والیبال، ابلاغ شیوه نامه اجرایی آموزش رشته ورزشی ژیمناستیک و ایجاد کمیته استعدادیابی ورزشی دانش آموزان را می توان از جمله فعالیت های اخیر وزارت آموزش و پرورش در حوزه تربیت بدنی عنوان کرد.

یک استاد دانشگاه اظهارداشت: مهمترین هدف تربیت بدنی، سلامتی است که در چهار بخش سلامت جسمی، روحی، ذهنی و اجتماعی طبقه بندی می شود.

'شهرام عروف زاد'افزود: توسعه روابط انسانی، رشد وشکوفایی استعدادهای دانش آموزان، توسعه قابلیت های آنان و ایجاد زمینه های تخصص و توسعه در دانش آموزان از دیگر اهداف آموزش و پرورش است که پرداختن به فعالیت های تربیت بدنی کمک شایانی به تحقق این اهداف می کند.

وی ادامه داد: براین اساس بازنگری در کیفیت و کمیت برنامه های ورزشی و تربیت بدنی در دوره های مختلف تخصیلی امری ضروری محسوب می شود.

استاد دانشگاه فرهنگیان با اشاره به تدوین ساختار و چارچوب درس تربیت بدنی با توجه به سند چشم انداز آموزش و پرورش، گفت: ساختار آموزش و پرورش باید زمینه رشد و تکامل حرکتی دانش آموزان را فراهم کند و بر این اساس نیازمند طراحی و بازنگری جدیدی در خصوص کنترل و نظارت دارد.

عروف زاد با بیان اینکه دانش آموزان آینده سازان مملکت هستند، تصریح کرد: دبیران تربیت بدنی در مدارس برای تحقق و عملیاتی کردن اهداف آموزش و پرورش رسالت خطیری بر عهده دارند.

وی، ایجاد معاونت تربیت بدنی و سلامت در وزارت آموزش و پرورش را نشانه توجه وی‍‍‍ژه این وزارتخانه به حوزه تربیت بدنی و سلامت دانست و اظهار امیدواری کرد: با توجه بیشتر به کمیت و کیفیت درس تربیت بدنی، به اهداف وزارت آموزش وپرورش دراین حوزه جنبه عملیاتی بیشتری داده شود.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: بهسازی نیروی انسانی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و معلمان تربیت بدنی متناسب با نیازها و سطوح کلاس ها، جدیدترین آموزش های لازم را فرا گیرند.

عروف زادبااشاره به اینکه تخلیه انرژی های زائدوبازسازی انرژی دانش آموزان باورزش امکانپذیر می شود، اظهار داشت: در تئوری های جدید یادگیری، زمینه پردازش فعال و ایجاد محیط مطلوب یادگیری محقق می شود که تربیت بدنی نقش مطلوبی در این راستا ایفا می کند.

وی خاطر نشان کرد: برای اینکه بهره وری بیشتری در حوزه تربیت بدنی و سلامت داشته باشیم، نیازمند فضا و تاسیسات جدید و استاندارد هستیم.

یک دبیر تربیت بدنی (معلم ورزش) نیز گفت: ورزش و تحرک جزو جدایی ناپذیر زندگی بشری بوده و فقر حرکتی ناشی از زندگی صنعتی و افزایش بیماری های مرتبط با بی حرکتی از مهمترین دغدغه های پیش روی جامعه کنونی و مدیران ورزشی کشور است.

'عباسعلی سرداری'افزود: بر این اساس، رسالت مدیران ورزش کشوروبه خصوص معلمان ورزش در مدارس سنگین تر شده ومی طلبد که هر کس در حد توان خود در انجام این رسالت عظیم از هیچ کوششی فروگذار نکند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در مقطع کنونی مدیران ارشد تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با دیدگاه برنامه ای در مقوله ورزش دانش آموزی کشور ورود کرده اند و به طور حتم در صورت به بار نشستن برنامه های کلان پیش بینی شده، قسمت اعظم مشکلات پیش رو مرتفع می شود.

دبیرتربیت بدنی آموزش و پرورش اضافه کرد: از این رو ما نیز به عنوان مدیران عملیاتی ورزش دانش آموزی متعهد هستیم زمینه های محقق شدن اهداف کلان ورزش را مهیا نموده، شیوه های جاری سازی آن را در محل خدمت خود فراهم آورده و با ارایه بازخوردهای ایجاد شده، اسباب هدایت مدیران و برنامه های راهبردی ورزش کشور را فراهم آوریم.

سرداری اظهار امیدواری کرد: با این حرکت هوشمندانه، اسباب هدایت نسل جوان را فراهم آورده و با رشد ورزش به عنوان یک متاع قابل توجیه در لایه های اجتماع و خاصه دانش آموزان کشور اسباب رشد و بالندگی نسل جوان فراهم شود.

حال که با فعالیت های صورت گرفته، توجه ویژه آموزش وپرورش به حوزه تربیت بدنی و سلامت بیش از پیش نمایان شده است، انتظار می رود همکاری و تعامل بیشتر وزارت ورزش و جوانان و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با آموزش و پرورش، علاوه بر سلامتی و ایجاد روحیه و نشاط درجامعه، زمینه رشد جایگاه ورزش کشورمان در جهان و همچنین افتخار آفرینی ورزشکاران کشورمان در عرصه های بین المللی را بیش از گذشته فراهم کند.

(از: سعید صادقی مقدم)

7537**1590**


منبع: خبرگزاری ایرنا
1391/2/11

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......