جمعه 9 اسفند 1398
Fri, Feb 28, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | راهکارهای توسعه پایدار ورزش همگانی
راهکارهای توسعه پایدار ورزش همگانی
راهکارهای توسعه پایدار ورزش همگانی موضوع: تازه ها
تبریز - ورزش همگانی که زیر مجموعه ورزش های آماتوری محسوب می شود، سلامتی و شادابی افراد جامعه را دنبال کرده و بحث درآمدزایی در آن معنایی ندارد.

به گزارش ایرنا،‌ کارشناس امور ورزشی دراین رابطه با بیان اینکه رشته ها و فعالیت های ورزش آماتوری به طورعمومی به دو گروه همگانی و قهرمانی تقسیم بندی می شود، 14 راهکار برای توسعه آن پیشنهاد می کند.

' ابراهیم قدیری' هدف از ورزش همگانی را سلامتی جامعه و افراد آن برشمرد و گفت: تمام اقشار و شهروندان در کلیه سطوح سنی و جنسی و به فراخور استعداد، علاقه و آمادگی جسمانی به آن می پردازند ولی پرداختن به ورزش قهرمانی، استعداد روحی و روانی خاصی را می طلبد.

وی بیان کرد:ورزش همگانی شامل اکثر رشته های ورزشی می شود، لیکن مدیریت اجرایی شبکه ورزش همگانی بسیارگسترده و پیچیده است و به همین دلیل دراکثر کشورهای موفق در امر توسعه پایدار ورزش همگانی، مدیریت اجرایی شبکه ورزش همگانی را به هیات های ورزشی، موسسات عمومی غیر دولتی همچون شهرداری ها، انجمن ها و تشکل های اجتماعی و مردمی واگذار نموده و دولت نقش سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان و حمایت مالی و مادی را در این امر ایفا می کند.

قدیری اظهارکرد: در تعاریف و اصطلاحات کارشناسی و قانونی به مواردی همچون رایگان بودن ورزش در بند سه اصل سوم قانون اساسی، متفاوت بودن بعضی از رسالت های ورزش آماتوری (همگانی و قهرمانی) از ورزش حرفه ای(شغل ورزشی)، الزامات اصل44 قانون اساسی و قانون سیاست های کلی آن وماده 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برخورد می کنیم که مدیران ورزشی را ملزم می کند به طور دقیق اهداف و رسالت ورزش های آماتوری و حرفه ای را با وظایف تعریف شده وزارت ورزش و جوانان، دولت و اهداف نظام تفکیک و با فرآیندهای قانونی نسبت به آنها اقدام نمایند تا بتوانند روندی پایدار و موفق به همراه رعایت حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی در پیش رو داشته باشند.

وی گفت: ورزش آماتور رفتاری است که صرفاحسب عشق و علاقه و داوطلبانه و با هدف حفظ و ارتقاء سلامتی و شادابی فرد و جامعه انجام می شود و یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی و بالا بودن سطح رفاه و تامین اجتماعی و معیار پویا بودن اقتصاد هر کشوری در جامعه بین المللی از دیدگاه مدیران امور اجتماعی و اقتصادی، گستردگی سطح پوشش و کثرت علاقه مندی مردم به ورزش های آماتوری آن کشور محسوب می شود.

این کارشناس امور ورزشی افزود: بودجه ریزی دولت ها معمولا به صورت عام برای یکسال مالی در دو بخش درآمد و هزینه پیش بینی و تهیه می شود یعنی دولت ها منابع درآمدی و پتانسیل های درآمدزای مختلف کشور را در قالب جداول منابع استخراج و در قبال آن بر اساس هزینه اجرای برنامه های توسعه اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و اداره کشور، جداول مصارف بودجه سنواتی و سالانه را تنظیم و به تصویب می رسانند.

قدیری گفت: در ماده 13 قانون برنامه پنجم توسعه به منظور توسعه ورزش همگانی، قهرمانی و توسعه زیر ساخت های ورزشی دولت را مکلف کرده اعتباراتی را برای تحقق اهداف فوق در ردیف های مستقل در قالب بودجه سنواتی(جداول مصارف) منظور نماید.

در زیر به 14 راهکاری که از سوی این کارشناس امور ورزشی ارایه شده اشاره می کنیم:

1- واگذاری رایگان اماکن ورزشی به فدراسیون ها و هیات های ورزشی آماتوری

تجدید نظر و اصلاح در فرآیند اجاره اماکن ورزشی و ارایه خدمات ورزش آماتوری (ماده88) در قبال اخذ وجوه که در بودجه وزارت ورزش 160 میلیارد ریال پیش بینی شده و نتیجه دفع داشته و به دلیل بالا بودن شهریه دریافتی منجر به کاهش آمار و علاقه مندان ورزش آماتوری در سطوح مختلف سنی و جنسی شده و می شود و این در حالی است که بند سوم اصل سه قانون اساسی دولت را مکلف کرده در حد امکانات ورزش آماتور را به صورت رایگان ارایه نماید.

2- ساماندهی وضعیت مدیریتی، ساختاری و قانونی فدراسیون ها و هیات های ورزشی آماتوری

با واگذاری اماکن ورزشی متعلق به ورزش همگانی به فدراسیون ها و هیات های ورزشی استان ها و شهرستان ها ، بازسازی و استقلال ساختارهای اداری ، مالی و مدیریتی این موسسات عمومی غیر دولتی کاملا الزامی به نظر می رسد لیکن ضمن ساماندهی و رسیدگی به وضعیت ساختاری ، مدیریتی به همراه تاکید به رعایت دقیق آئین نامه مالی و معاملاتی موسسات عمومی غیر دولتی و فدراسیون های ورزشی آماتوری با تفکیک امکنه ورزشی ورزش های آماتوری از حرفه ای و واگذاری رایگان آنها به فدراسیون ها را ساماندهی نمایند.

3- افزایش اعتبار برای استفاده دایم مدارس و دانشگاه ها از اماکن ورزشی خصوصی و دولتی و غیردولتی در ساعات ورزش در قبال پرداخت شهریه

4- برآورد نیاز واقعی مدیریت هزینه ورزش آماتوری کشور (بند الف ماده 13) - کمک به خصوصی سازی ورزش آماتوری (بند ب ماده 13)

5- عدم امکان تملک اراضی با کاربری ورزشی و نهایتا پایین بودن سرانه فضای ورزشی و فقدان توزیع عادلانه این اماکن در مناطق مختلف شهری

6- طراحی و تغییر در شکل، رنگ و معماری کلیه اماکن و مجموعه های ورزشی

از نظر روانشناسی اجتماعی طراحی، شکل، معماری، استفاده از پیشرفت ها و تکنولوژی های ساختمانی و عمرانی ، وجود فضاهای زیبای ورزشی، پارک و فضای سبز و تنوع رنگ های استفاده شده در کوچه، خیابان و نمای بیرونی و داخلی اماکن و ساختمان ها و حتی منازل مسکونی در رفتار، روحیات و آرامش و هیجانات مثبت و منفی افراد و شادابی و نشاط جامعه تاثیر بسزایی دارد.

7- تدوین قانون و دستور العمل جامع و هماهنگ برای حل مشکلات مدیریتی، اداری و مالی ورزش آماتور کل کشور

8- تدوین دستور العمل جدید و قانونمند ورزش کارکنان دولت با رویکرد جدید بهره وری منابع انسانی

9- ساماندهی و بستر سازی توسعه پایدار خصوصی سازی ورزش آماتوری و حرفه ای

10- ایجاد پیست های اختصاصی پیاده روی در کلیه شهرهای کشور به عنوان طرح ملی و موثر ورزشی فراموش شده

11- توجه کارشناسی و واقع گرایانه به ورزش روستاها

12- توجه جدی به علوم مدیریتی و توسعه منابع انسانی و کاربردی نمودن آنها

13- تدوین تثبیت برنامه و چشم انداز ورزش و جوانان

14- تدوین برنامه فرهنگی و تربیتی

قدیری در پایان اظهارکرد: دولت مکلف است به منظور توسعه ورزش همگانی، قهرمانی و توسعه زیرساخت های ورزشی اقداماتی از قبیل منظور نمودن اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ‌ای و هزینه ‌ای مورد نیاز در ردیف های مستقل در قالب بودجه ‌های سنواتی و پیش بینی اعتبار مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات در قالب وجوه اداره شده، یارانه سود و کارمزد و یا کمک های بلاعوض به متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی برای احداث، توسعه و تکمیل واحدهای ورزشی را در ردیف مستقل بودجه‌ های سنواتی را انجام دهد.

7233/587


منبع: خبرگزاری ایرنا
1391/3/24

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......