سه شنبه 29 بهمن 1398
Tues, Feb 18, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | از 1896 تا 2012 چگونه گذشت؟ غولی بی‌مهار به نام المپیک
از 1896 تا 2012 چگونه گذشت؟ غولی بی‌مهار به نام المپیک
از 1896 تا 2012 چگونه گذشت؟ غولی بی‌مهار به نام المپیک موضوع: روزنامه ها
جام جم آنلاین: بازی‌های المپیک مدرنی که از سال 1896 ابداع شد و فقط در ایام جنگ جهانی اول و دوم شاهد تعطیلی سه دوره خود بود، بعد از شروع محقرانه سال 1896 در آتن اینک در آغاز دوره سی‌ام خود در لندن تبدیل به غولی سیاسی، اجتماعی، تبلیغاتی شده که مهار آن حتی از کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)‌ و نهضت المپیک که بانیان و خالقان آن بودند، برنمی‌آید.

از آغاز، قرار گذاشته شد که المپیک‌ها فقط هر چهار سال یک بار برگزار شود، اما شدت استقبال از آن به حدی بود که یک دوره بینابینی نیز برای این رقابت‌ها در حدفاصل ادوار 1904 و 1908 تدارک دیده و اجرا شد. بین سنت‌لوییز 1904 و لندن 1908، مسابقات 1906 آتن نیز برپا شد که IOC هنوز از پذیرش آن به عنوان یک دوره رسمی المپیک ابا دارد. اگر در آغاز فقط 12 کشور به دوره نخست المپیک آمدند، اینک فقط سهمیه‌گذاری‌ها و گذاشتن رکوردهای ورودی است که باعث توقف ورزشکاران پرشمار متوسط در برابر دیوار بلند المپیک‌ها شده و تعداد کشورها را در مرز 205 نگه داشته و شمار ورزشکاران را کمتر از 11 هزار نفر کرده است.

المپیک 1916 در برلین به این سبب که خود آلمانی‌ها آتش‌افروزی و جنگ جهانی اول را برپا کردند و المپیک‌های 1940 هلسینکی و 1944 لندن به این سبب که ژرمن‌ها باز با راه‌اندازی حزب نازی پایه‌گذار جنگ جهانی دوم شدند، برگزار نشد، اما لندن به جبران المپیک لغو شده 1944، سال 1948 میزبان المپیک شد و نوبت هلسینکی هم سال 1952 رسید و بعدها کار به المپیک توکیوی 1964، مکزیک 68، مونترال 76، سئول 88، سیدنی 2000 و پکن 2008 هم رسید.

حالا در قرن بیست و یکم و هزاره سوم با وجود مخارج نجومی میزبانی المپیک‌ها بر سر برگزاری آن رقابت و دعواست زیرا پول و هزینه‌اش را ولو با تاخیر پس می‌دهد و کشور میزبان را به یک شکوه تبلیغاتی ویژه نایل می‌کند و مدت‌ها در صدر اخبار جهانی جای می‌دهد.

شاید ناآرامی‌های بزرگ سیاسی، المپیک 72 را ویران و المپیک‌های 80 و 84 را بی‌رونق کرده باشد و به المپیک 76 هم که توسط آفریقایی‌ها تحریم شد، لطمه‌زده باشد، اما نهضت المپیک برخود می‌بالد که 116 سال بعد از به راه افتادن المپیک‌های مدرن، موجود و مخلوقی را در دست دارد که همه قبول دارند از یک واقعه ورزشی صرف به یک پدیده بزرگ اجتماعی تغییر ماهیت داده و مرزهای سیاست را درنوردیده است. بازی‌های المپیک به نوعی تبدیل به سلاحی هولناک شده و خیلی‌ها برتری حکومتی خود را در سایه اثبات رجحان ورزشی خود در المپیک‌ها جستجو می‌کنند.

هنوز هم جام‌جهانی فوتبال که مثل المپیک‌ها هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود به لحاظ جذابیت و جلب توده‌ها چند گام از المپیک‌ها پیش و از آن محبوب‌تر است، اما وسعت تاثیرگذاری المپیک‌ها چیز دیگری است و سند آن را می‌توان پویایی و چشم نوازی رشته‌هایی چون دوومیدانی، ژیمناستیک و شنا دانست. اعجاز ورزشکاران این رشته‌ها بارها توسط غوغاهای دوپینگ مخدوش شده، اما ابرهای تیره معمولا کنار رفته و خورشید غنای فنی المپیک‌ها که ایرانی‌های هنرمند نیز در آن سهیم بوده‌اند تابیدن گرفته است.

لندن 2012 و وجوه مختلف آن در صفحات پیش رو مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که نمادهای گذشته و امروز آن، 16 روز داغ و استثنایی و غیرقابل پیش‌بینی را نوید می​دهد.

المپیک‌های شلوغ

ابتدا تعداد شرکت‌کنندگان المپیک کمتر از آن بود که در قالب چنین نام بزرگی بگنجد، اما بتدریج قضایا برعکس شد و شمار حاضران چنان بالا گرفت که کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) تعداد رشته‌ها را کاهش داد و اجازه نداد که حداکثر از 35 و سپس 30 ورزش در هر دوره بازی‌ها فراتر رود و شمار ورزشکاران حاضر در المپیک نیز به عدد حداکثر 10500 نفر محدود شد.

با این حال امروز هم درباره زیاد بودن این اعداد بحث و اظهارنظر جریان دارد و گفته می‌شود که تعداد زیاد همراهان و هیات‌های اعزامی و دشواری جا دادن آنها در دهکده المپیک، همواره میزبان‌ها را آزار می‌دهد. این در حالی است که تعداد کشورهای به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل و کمیته بین‌المللی المپیک به عدد 209 رسیده و هر چند خیلی‌ها از آنها حداکثر دو تا چهار نفر را به این رقابت‌ها می‌فرستند، اما تعدد نام‌ها باز هم مساله‌ساز و برنامه‌ریزی برای این همه رشته طی فقط شانزده روز برگزاری مسابقات پیوسته دشوارتر می‌شود.

تعدادی از رشته‌های ورزشی المپیک‌ها خود مبتنی بر مواد و قسمت‌های متعدد هستند و دوومیدانی، شنا، تیراندازی و قایقرانی مدال‌هایی غیرقابل شمارش دارند. اگر از روز اول المپیک‌های مدرن تا امروز را مبنای بررسی خود قرار دهیم متوجه می‌شویم که فقط چهار رشته، ‌دوومیدانی، شنا، شمشیربازی و ژیمناستیک همواره در این رقابت‌ها حاضر بوده و هرگز حذف نشده‌اند و بقیه رشته‌ها گاه بوده و گاه حذف شده‌اند. ورزش‌های والیبال، بسکتبال و بدمینتون اولین بار سال 1924 به طور امتحانی وارد برنامه بازی‌های المپیک شده و بتدریج در ادوار بعدی جایشان قطعی و ثابت و مدال‌هایشان رسمی شد.

بریتانیایی‌ها در انتظار 4 میلیارد سود

اگر آخرین ادعای انگلیسی‌ها را قبول داشته باشیم هزینه برگزاری المپیک سی‌ام در خاک این کشور قدری بیش از 9 میلیارد پوند بوده است. یک خرج عمده بریتانیایی‌ها در راه میزبانی المپیک 2012 به ساخت دهکده ورزشکاران این بازی‌ها مربوط شده است. این دهکده که در منتهی‌الیه شرق لندن قرار دارد، چهره شرق پایتخت انگلیس را که در همه ‌جای آن می‌توان بناها و عمارات سنتی را یافت، تغییر داده و آن را مدرن‌تر کرده است. در پارک المپیک 9 ورزشگاه و سالن ورزشی دایر شده است که دو مورد از آنها موقتی است و بعد از اتمام المپیک و پارالمپیک برچیده خواهند شد.

اگرچه مخارج ساخت تاسیسات مسابقه‌ها بسیار بالا و سایر هزینه‌های رقابت‌ها نیز چشمگیر بوده است، بریتانیایی‌ها امیدوارند المپیک 2012 در طول زمان و به واقع طی سه چهار سال آینده حداقل 13 میلیون پوند را به خزانه آنها برگرداند که در آن صورت 4 میلیارد پوند سود خالص نصیب میزبان این دوره المپیک خواهد شد.

نگاه اول بریتانیایی‌ها به توریست‌هایی است که حین سفر به لندن سری به تاسیسات المپیک هم خواهند زد و پول‌ها و ورودیه‌هایی را برای بازدید از آن خواهند پرداخت. المپیک 2008 در پکن به روایتی 5/3 میلیارد سود را نصیب میزبانان چینی‌اش کرد.

این در حالی روی داد که رویکرد و تکیه بیش از حد چینی‌ها به سازمان‌های خارجی و سرمایه‌گذاران غریبه و افراد واسطه و دلال به قصد تامین هزینه‌های لازم و ساماندهی امور تبلیغاتی مسابقات عملا دست آنها را از مقادیر زیادی سود بالقوه که در صورت معامله مستقیم آنها با نهادهای سرمایه‌گذار نصیب‌شان می‌کرد، کوتاه ساخت.

وصال روحانی / جام‌جم


منبع: روزنامه جام جم
1391/5/5

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......