دوشنبه 12 خرداد 1399
Mon, Jun 01, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | کارشناسان بر ضرورت تفکیک بازیکنان فوتبال و فوتسال بانوان تاکید می کنند یک بازیکن در 2 زمین
کارشناسان بر ضرورت تفکیک بازیکنان فوتبال و فوتسال بانوان تاکید می کنند یک بازیکن در 2 زمین
کارشناسان بر ضرورت تفکیک بازیکنان فوتبال و فوتسال بانوان تاکید می کنند یک بازیکن در 2 زمین موضوع: روزنامه ها
جام جم آنلاین: فوتبال بانوان در ایران شرایط خاصی دارد، رعایت نکردن اصول حرفه‌ای و مقدماتی و وجود تفکراتی محدود باعث شده است که این رشته همچنان مهجور و آماتور باقی بماند.

انتخاب هلنا مارگاریتا کاستای پرتغالی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان شاید گامی محکم در جهت پیشرفت و اعتلای فوتبال بانوان باشد، اما مسلما این مربی نمی‌تواند بتنهایی کوهی از مشکلات فوتبال بانوان ایران را حل و فصل کند. شاید جدی‌ترین چالشی که این مربی با آن روبه‌رو خواهد شد، انتخاب بازیکنان تیم ملی فوتبال است. حضور بازیکنانی ثابت در ترکیب این تیم و دفاع همه جانبه فدراسیون فوتبال از این بازیکنان باعث می‌شود سرمربی جدید و پرتغالی تیم ملی در ابتدای راه دچار مشکلاتی شود. بخش عمده بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان همان کسانی هستند که در تیم ملی فوتسال بازی می‌کنند. تفکیک نشدن فوتبال و فوتسال یکی از مشکلات عمده به شمار می‌رود که خود سرمنشا مشکلات متعددی است.

شباهت‌ها و تفاوت‌ها

فوتبال و فوتسال بانوان هنوز بر اساس معیارهایی غیرحرفه‌ای به کار خود ادامه می‌دهند. تفکیک نشدن کامل این دو رشته باعث شده، بازیکنان زیادی به طور همزمان در آنها فعال باشند. شباهت‌ها و وجود برخی قوانین مشابه در این دو رشته، غیرقابل انکار است اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که تاکتیک‌های این دو رشته را از یکدیگر متمایز می‌کند. یک بازیکن هر قدر هم بار فنی و تکنیک بالایی داشته باشد، نمی‌تواند همزمان خود را با تاکتیک‌های متفاوت فوتبال هماهنگ کند. هلنا کاستا از فوتبال حرفه‌ای اروپا آمده است؛ جایی که یکسان دانستن فوتبال و فوتسال معنایی ندارد و حضور همزمان یک بازیکن در هر دو رشته پذیرفتنی نیست. این در حالی است که در ایران بسیاری از بازیکنان زن در طول سال حداقل دو بار بین فوتبال و فوتسال جابه‌جا می‌شوند. تیم فوتبالی که متشکل از بازیکنانی است که بتازگی از فوتسال به فوتبال روی آورده‌اند، تحت تاثیر مولفه‌ها و تاکتیک‌های فوتسالی قرار دارد و به این ترتیب نمی‌تواند نتیجه‌گیری لازم را داشته باشد. چنین وضعی برای تیم‌های فوتسالی که از بازیکنان فوتبال در ترکیب خود استفاده می‌کنند نیز وجود دارد. قائل شدن تمایز بین فوتبال و فوتسال نیازی جدی در ورزش بانوان است.

بازیکنان باری به هر جهت

بازیکنانی که بین فوتبال و فوتسال سرگردانند زیاد هستند، که شاید سرآمد آنها نیلوفر اردلان و فرشته کریمی باشند. آنها از فوتبال موقتا خداحافظی و به فوتسال نقل‌مکان می‌کنند، اما به محض این‌که تیم ملی فوتبال یک تورنمنت یا مسابقه بین‌المللی در پیش رو داشته باشد، سریع با فوتسال خداحافظی می‌کنند و به فوتبال برمی‌گردند. وقتی شناخته‌شده‌ترین بازیکنان فوتبال ایران پایبند به اصول حرفه‌ای نیستند و ادامه فوتبال خود را منوط به در پیش‌رو بودن مسابقه‌های بین‌المللی می‌دانند، بیشتر از هر زمانی متوجه آماتور بودن ورزش بانوان و البته فوتبال و فوتسال می‌شویم. فدراسیون فوتبال نیز اعتقاد زیادی به بازیکنانی نظیر اقبالی، اردلان، کریمی و ارژنگی دارد، آنقدر زیاد که کاستا را در بدو ورودش به ایران، مجاب به دعوت از این دسته از بازیکنان به تیم ملی کرده است.

مربیان ناراضی

حمایت فدراسیون فوتبال از استفاده بازیکنان تیم ملی فوتسال در تیم ملی فوتبال با واکنش منفی تعداد زیادی از مربیان شاغل در لیگ برتر فوتبال بانوان مواجه شده است.

نکته: فوتبال و فوتسال بانوان هنوز بر اساس معیارهایی غیرحرفه‌ای به کار خود ادامه می‌دهند. تفکیک نشدن کامل این دو رشته باعث شده، بازیکنان زیادی به طور همزمان در آنها فعال باشند. یک بازیکن هرقدر هم بار فنی بالایی داشته باشد، نمی‌تواند همزمان خود را با تاکتیک‌های متفاوت هماهنگ کند

مریم جهان نجاتی، یکی از این مربیان است که البته به نظر می‌آید بیش از اندازه عصبانی و ناراحت است. او که سرمربیگری تیم فولادنورد سیرجان را به عهده دارد، به جام‌جم می​گوید: فوتبال بانوان ایران ماجراهای عجیب و غریبی دارد. چند تا دوست صمیمی مثل نیلوفر اردلان، فرشته کریمی، الناز آرمات دور‌هم جمع شده اند و تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال را بهترین وسیله برای گردش کردن خود انتخاب کرده اند و خوشا به حالشان که فدراسیون هم حمایتشان می‌کند. به نظر می‌آید اصرار این بازیکنان برای حضور در تیم ملی فوتسال و فوتبال بیشتر از آن که به عرق ملی آنها مربوط شود، به علاقه آنها به مسافرت‌های خارج از کشور برمی گردد.

وی می افزاید: هروقت این بازیکنان متوجه می‌شوند تیم ملی یک مسابقه برون مرزی در پیش‌رو دارد، سریع خود را به تیم ملی تحمیل می‌کنند تا به این ترتیب حق بسیاری از بازیکنان شایسته خورده شود. این خیلی ظلم است که دارودسته قدیمی تیم ملی فوتسال حالا بخواهند دوباره به تیم ملی فوتبال برگردند.

جهان نجاتی اظهار می کند: لیگ فوتبال 24 هفته طول می‌کشد، بازیکنان ما در آفتاب می‌سوزند و در سرما منجمد می‌شوند، ولی در نهایت می‌بینیم که بازهم این فوتسالی‌های فرصت طلب هستند که به تیم ملی فوتبال دعوت می‌شوند. واقعا برای فدراسیون متاسفم. اگر قرار است از بازیکنان تمام شده‌ای همچون نیلوفر اردلان در تیم ملی استفاده کنند، بهتر است که اصلا این لیگ را تعطیل کنند تا به هیچ کس فشاری وارد نیاید.

مریم حسن‌زاده، سرمربی استقلال تهران نیز در این باره به جام‌جم می گوید: هیچ کس یکسان بودن فوتبال و فوتسال را قبول ندارد. خیلی بی‌انصافی است اگر قرار باشد فوتسالیست‌ها را به تیم ملی فوتبال بیاورند، آن هم در حالی که 12 تیم در لیگ‌برتر سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند. این اتفاق برای ما مشکل‌ساز است. اگر قرار است فوتسالیست‌ها را به تیم ملی فوتبال دعوت کنند بهتر است حداقل قانونی بگذارند که بر مبنای آن، این فوتسالیست‌ها مجبور به حضور در لیگ فوتبال شوند تا کمتر دلمان بسوزد.

یک مشکل جدید

به نظر می‌رسید که فدراسیون فوتبال در قبال موضوع استفاده بازیکنان مشترک بین فوتبال و فوتسال موضع خاصی ندارد، اما موافقت اخیر این فدراسیون در ارتباط با دعوت از بازیکنان تیم ملی فوتسال به تیم ملی فوتبال نشان داد که تفکرات غیرحرفه‌ای به فدراسیون فوتبال هم رسوخ کرده است. این فدراسیون به عنوان متولی فوتبال بانوان باید برنامه‌های زیادی در رابطه با تفکیک فوتبال و فوتسال بانوان داشته باشد، اما اتخاذ تصمیم‌های جدید از سوی این فدراسیون نشان داد همه چیز دوباره در ابتدای راه قرار دارد. حضور بازیکنان فوتبال در فوتسال و برعکس پیش از این با اعتراض‌های متعددی روبه‌رو شده بود، که البته گویا قرار است این اعتراض‌ها با تصمیم جدید فدراسیون فوتبال وارد فاز تازه‌ای شود؛ اعتراض‌هایی که ممکن است فوتبال بانوان را وارد حاشیه کند. فوتبال بانوان تا امروز حجم زیادی از مشکلات را تحمل کرده و حالا حاشیه ممکن است مشکلات این رشته را دوچندان کند.

هیلدا حسینی‌خواه ‌/‌ جام‌جم


منبع: روزنامه جام جم
1391/8/27

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......