شنبه 27 دی 1399
Sat, Jan 16, 2021
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | درس‌هایی از رقابت‌های جهانی کاراته
درس‌هایی از رقابت‌های جهانی کاراته
موضوع: روزنامه ها
جام جم آنلاین: در شکست‌ها این حرف را بارها به زبان می‌آوریم که آسمان به زمین نرسیده است، زندگی ادامه داشته و فرصت جبران وجود دارد. در موفقیت‌ها هم سر به آسمان غرور می‌ساییم و هریک به سهم خود نقش خود را در موفقیت به دست آمده پر رنگ جلوه می‌دهیم اما طبیعت ورزش به‌گونه‌ای است که هر گونه افراط و تفریط در آن - چه در زمان شکست و چه در زمان پیروزی- نتیجه منفی در بر دارد و باید راه میانه را در پیش گرفت؛ از شکست درس بگیریم و از موفقیت در جهت بهترشدن بهره‌ بگیریم.

حکایت امروز کاراته ایران همین است، تیمی که با شایستگی کامل در جهانی پاریس درخشید و ضمن کسب سه مدال ارزشمند و قرار گرفتن در رده پنجم رقابت‌های جهانی چنان حلاوتی را برای اهالی این ورزش رقم زده است که بیم آن می‌رود نکند ورزشی که چنین ظرفیت بالایی برای درخشش در سطح جهان دارد در باد موفقیت بخوابد یا حداقل به سطح موجود اکتفا کند.

آنچه این روزها نباید مد نظر اهالی این ورزش و مسوولان فدراسیون باشد، مزه‌کردن موفقیت در جهانی پاریس است، چون این رقابت‌ها به پایان رسیده و در یک چشم به‌هم‌زدن رویدادهای معتبر بعدی از راه می‌رسد.

در نتیجه همه باید به هوش باشند و برای تداوم این موفقیت کمر‌همت ببندند، چون این رویکرد از نان شب هم برای کاراته واجب‌تر است. توجه به برخی نکات در این راه خالی از لطف نخواهد بود:

1‌ـ همان‌طور که پیشتر این نکته را یادآور شدیم، استارت موفقیت کاراته در رقابت‌های جهانی جایی زده شد که فدراسیون با رویکرد ملی و فارغ از نگاه‌های سلیقه‌ای بیشتر اهالی این ورزش را یکدل و همراه کرد تا همه در جهت موفقیت تیم ملی گام بردارند.

این رویکرد 180 درجه با سال‌های قبل متفاوت بود جایی که روند آزاردهنده یارکشی و چوب لای چرخ گذاشتن بدجوری پایه‌های این ورزش مدال‌آور را لرزانده بود، اما خوشبختانه حلاوت یکدلی و به حداقل رسیدن حاشیه‌های کاراته با درخشش تیم ملی در پاریس دوچندان شد تا اندک کسانی که به هر دلیل با این قافله همراه نشده بودند، درس خوبی بگیرند.

کیست که از موفقیت تیم ملی کشورش شادمان، مسرور و مغرور نشود!؟ چون سکه موفقیت بین‌المللی در عالم ورزش در وهله اول به نام یک کشور ثبت می‌شود ، نه فرد خاصی.

پس کاراته در مسیر حیات دوباره خود و برای حفظ و ارتقای جایگاه فعلی‌اش پیش از هر برنامه‌ای نباید ریسمان یکدلی خود را رها کند!

2 ـ شایسته‌سالاری و گزینش بهترین‌ها نکته‌ای بود که کادر فنی تیم ملی با شهامت پشت آن ایستاد و جوانانی کم ادعا و بعضا پشت خط مانده را به جنگ حریفان باتجربه خارجی فرستاد. اهمیت این موضوع چنان بود که یک لحظه تصور کردنش هم سخت است، اگر این جوانان نتیجه لازم را نمی‌گرفتند، چه بر سر کادرفنی می‌آمد؟ اما به هر ترتیب حالا که میدان دادن به جوانان و در واقع شایسته‌سالاری در تیم ملی در بالاترین سطح رقابت‌های دنیا موفقیت‌آمیز بوده است، ضروری به نظر می‌رسد این عامل موفقیت و این رویکرد نیز تداوم یابد، چرا که لباس تیم ملی متعلق به بهترین‌هاست؛ بهترین‌هایی که از دل رقابت‌های انتخابی بیرون می‌آیند.

3 ـ کاراته ایران مثل اکثر کشورهای اروپایی چشم به حضور رسمی در بازی‌های المپیک دارد. در این رابطه چون قرار است سال آینده میلادی کمیته بین‌المللی المپیک از بین هشت رشته- (رشته‌هایی چون ووشو، کاراته، اسکیت، اسکی روی آب، بیسبال و...) - دو رشته را به بازی‌های المپیک 2020 اضافه کند، با توجه به تمهیدات فدراسیون جهانی کاراته و نظر مساعد ناظران کمیته بین‌المللی المپیک در این رقابت‌ها تا حدی شانس کاراته برای رسیدن به این رویای خود افزایش یافته است.

در چنین شرایطی طبیعی است ‌کاراته ایران هم از قافله عقب نماند و با شتاب بیشتری برای رسیدن به جایگاه مطلوب‌تر تلاش کند.

در این بین، نگاه جدی به پشتوانه‌سازی و تیم‌های نوجوانان و جوانان حیاتی است چرا که به طور طبیعی اعضای فعلی تیم با وجود جوانی در هشت سال آینده توان فعلی را نخواهند داشت و فدراسیون برای تداوم موفقیت خود نباید از تیم‌های نوجوانان و جوانان غافل شود و حتی اگر کاراته به بازی‌های المپیک راه نیابد از نگاه پشتوانه‌سازی خود متضرر نخواهیم شد و چه خوب است در سال‌های آینده چند امیر مهدی‌زاده و سعید احمدی - طلایی و نقره‌ای‌های پاریس- داشته باشیم.

4 ـ کاراته ایران به طور طبیعی در دوره آینده رقابت‌های جهانی که در آلمان برگزار می‌شود، شرایط سختی را پیش روی خود خواهد داشت، چرا که دیگر اعضای تیم فعلی برای حریفان شناخته‌شده هستند و آنالیز دقیقی روی آنها صورت خواهد گرفت. از طرفی پس از آن که تیم ملی ایران در جهانی 2006 فنلاند نتیجه درخشانی گرفت در دو دوره بعدی این‌رقابت‌ها یعنی در ژاپن و صربستان ناکام ماند، حال برای این که ثابت کند درخشش در جهانی پاریس جرقه نبوده، باید این مهم را مانند انگیزه مستحکمی برای حفظ و ارتقای جایگاه فعلی به کار گیرد.

5 ـ کاراته ایران که داعیه درخشش در سطح دنیا را دارد، نباید فریب مدال‌های آسیایی را بخورد و میدان‌های تدارکاتی می‌تواند نقش فوق‌العاده مهمی در ارتقای سطح فنی‌اش داشته باشد. در حالی که سالانه چند تورنمنت بین‌المللی مطرح در قاره اروپا ـ به عنوان قدرت اصلی و کنونی کاراته دنیا ـ برگزار می‌شود، نباید به خاطر ترس از شکست، چنین میدان‌های تدارکاتی ارزشمندی را براحتی از دست داد؛ رقابت‌هایی که در کشورهایی چون فرانسه، صربستان و ایتالیا برگزار می‌شود.

6 ـ جهانی پاریس درس دیگری هم برای کاراته ایران داشت. تیم ایران بازهم در بخش کاتا از دستیابی به مدال بازماند. بر خلاف اظهار نظر مسئولان که معتقدند کاتای ایران در این بخش ضعف فنی ندارد، 21 دوره برگزاری رقابت‌های جهانی و خالی ماندن دست ایران از کسب مدال در این بخش، خود گویای یکسری واقعیت‌های فنی است و تجدید نظر در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد، برخی معتقدند باید به سمت جذب مربیان خارجی رفت. بررسی فنی این موضوع هم خالی از لطف نخواهد بود.

7 ـ بانوان محجبه بالاخره مجوز یافتند با رعایت حجاب اسلامی در تمامی رقابت‌های قاره‌ای و جهانی حاضر شوند. به طور طبیعی با توجه به ظرفیت مدال‌آوری در این بخش باید کاراته بانوان را هم با نگاهی جدی‌تر و متفاوت‌تر و با برنامه‌ریزی دقیق در جهت رشد و پیشرفت سوق داد.


منبع: روزنامه جام جم
1391/9/30

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......