شنبه 2 شهریور 1398
Sat, Aug 24, 2019
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | مخالفان طرح سرباز قهرمان: معافیت قهرمانان ورزشی از سربازی پیام منفی به جامعه است
مخالفان طرح سرباز قهرمان: معافیت قهرمانان ورزشی از سربازی پیام منفی به جامعه است
موضوع: تازه ها
مخالفان با کلیات طرحی درباره معافیت قهرمانان ورزشی از خدمت سربازی معتقدند تصویب چنین قانونی سربازی را تخفیف می دهد و این پیام را به جامعه القا می کند که ورزش از علم بهتر است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی طرح یک فوریتی اصلاح قانون سرباز قهرمان را در دستور کار داشتند.

در بررسی این طرح حسین نقوی حسینی گزارش کمیسیون امنیت ملی مبنی بر تصویب این اصلاح را ارائه کرد .
  به گفته حسینی با تصویب نهایی این طرح 5 گروه قهرمانی ورزشی از معافیت سربازی برخوردار می شوند . همچنین برای قهرمانان ورزشی ملی حق تقدم در جذب و استخدام در دستگاههای اجرایی لحاظ می شود .   حمید رسایی به عنوان اولین مخالف با کلیات این طرح در سخنرانی گفت: در سال 76 قانونی برای سربازان قهرمان به تصویب رسید که به نظر می رسد همان امتیازات کافی است .
  وی ادامه داد: با تصویب این طرح یعنی استخدام بدون آزمون و معافیت سربازی قهرمانان ورزشی این پیام را به جامعه می دهیم که ورزش از علم بهتر است. چرا برای کسانی که در المپیادها مقام می آورند و برای نخبگان علمی چنین چیزی را تصویب نکرده ایم.
  رسایی گفت: نخبگان علمی پس از مدتی از کشور می روند اما آنها که ورزش می کنند نه تنها حقوق های میلیاردی و بودجه های میلیاردی می گیرند از این امتیازات هم برخوردار می شوند.
  نماینده تهران گفت: این طرح همچنین حکایت از این دارد که مسئله سربازی مسئله خوبی نیست و یک تکلف اضافه است.
  مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با کلیات این طرح گفت: اصلا چنین نیست که به گفته آقای رسایی این طرح پیام منفی به جامعه بدهد آقای رسایی فراموش کردند که در مسابقات بین المللی و جهانی چگونه مردم این مسابقات را زیر ذره بین دارند و روسای سه قوه پیام تقدیر و تشکر می فرستند.
  وی ادامه داد: در صورتی که قهرمانان را از دوران خدمت سربازی معاف کنیم باعث می شود که لطمه ای به کار ورزش آنها وارد نشود آیا این پیام منفی به جامعه است ؟
  لاهوتی گفت: این طور نیست که ورزشکاران ما بی سواد و تحصیل نکرده باشند. آنها هم تحصیل کرده هستند و این پیام به جامعه القا نمی شود که ورزش از علم بهتر است.
  علی مطهری نماینده تهران در مخالفت با کلیات این طرح یک فوریتی گفت: زمان ارائه این طرح به مجلس چند روز قبل از آغاز مسابقات المپیک بود و هدف بیشتر برای دادن روحیه به قهرمانان ورزشی بود و همین باعث شد که این طرح تا حدودی عجولانه و احساساتی تنظیم و مطرح شود.
  وی گفت: ما با این طرح مسئله سربازی را تحقیر می کنیم و تخفیف می دهیم . در خیلی جاها وقتی پاداشی به افراد نخبه ارائه می کنیم می گوییم 2 -3 ماه از سربازی آنها کاسته می شود  و این ذهنیت در بین مردم و جوانان پیدا می شود که مسئله سربازی یک امر مذموم است و نوعی التلاف وقت است و به هر بهانه باید از سربازی فرار کنیم در حالیکه مجاهدت برای اسلام یک امر مقدس و ممدوح است در نظام اسلامی همه مردم باید سرباز باشند .
  نماینده تهران افزود: مشکلاتی که این قهرمانان برای مسابقات و مرخصی دارند با هماهنگی قابل حل است و نیازمند قانون نیست. پاداش ها هم به شکل دیگری قابل تغییر است اما پاداش از راه حذف سربازی درست نیست، همین محبوبیت اجتماعی که ورزشکاران پیدا می کنند خود بزرگترین پاداش است و برای آنها کافی است.
  نادر قاضی پور نماینده ارومیه در موافقت با کلیات این طرح گفت: پیوند آقای رسایی و آقای مطهری نشان می دهد که برخورد سیاسی با قهرمانان ورزشی انجام می شود.
  وی گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی پس از پیروزی با وجود جنگ و تهدید و تحریم خوب به ورزشکاران رسیده است و رهبر انقلاب همیشه قهرمانان را مورد تقدیر قرارداده است.   قاضی پور افرود: ورزش صرفا یک بازی نیست نماد حاکمیت یک کشور است . قانون سرباز قهرمان انگیزه و تشویقی برای قهرمانان کشور و سفرای ورزشی است .
  وی در پایان گفت: آقای مطهری به خاطر استثنائات قانونی خودش سربازی نرفته اما حالا می خواهد این طرح به تصویب نرسد .
  علی طاهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مخالفت با کلیات این طرح اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی نیز با کلیات این طرح مخالفت کرد البته بحث ما مخالفت با ورزشکاران نیست مسلما ورزشکاران باید مورد توجه قرار بگیرند . در قانونی که در سال 76 برای قهرمانان و سربازی آنها مصوب شده آنها مورد توجه قرار گرفته اند .
  وی گفت: طبق این قانون کسی که قهرمان ورزشی است دوره آموزشی را می گذراند و سپس در تیم ملی انجام وظیفه می کند این طور تصور نشود که جمعی از نمایندگان مخالف امتیازات به ورزشکاران هستند بلکه ما معتقدیم قانون فعلی مناسب است.
  سودانی نماینده اهواز به عنوان آخرین موافق طی سخنانی گفت: نکاتی که مخالفان مطرح کردند جای تامل دارد آقای مطهری گفتند که این طرح باعث مخدوش شدن شان سربازی است اما آیا دفاع از میهن در عرصه بین الملل و به خطر انداختن جان و جسم در تمرینات سخت ورزشی و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی کمتر از سربازی و دفاع از میهن است چرا شان چنین کاری را کمتر از سربازی می بینیم.
  وی تاکید کرد: طرح مذکور تعارضی با شان و جایگاه سربازی ندارد در عین حال معتقدم به مسائل علمی و نخبگان علمی هم باید توجه شود.
  نماینده دولت که در صحن مجلس حضور داشت موافقت خود را با این طرح اعلام کرد و یاد آور شد: این طرح در صورتی که تصویب شود تعداد قابل توجهی از ورزشکاران را شامل نمی شود که برای آن نگرانی وجود داشته باشد در مسابقات لندن فقط این طرح شامل یک نفر می شود و در کل 6 سال گذشته شامل 18 نفر خواهد شد .
  نقوی حسینی نماینده ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به مخالفان پشت تریبون قرار گرفت و گفت: این قانون تحکیم کننده قانون قبلی مجلس است و نباید با آن مخالفت شود.
  وی گفت: سربازی وقفه ای در کار قهرمانان ورزشی ایجاد می کند در مورد استخدام قهرمانان نیز خیلی از افراد به شما مراجعه می کنند ما قهرمان ملی ورزشی داریم که کار رفوگری فرش در بازار انجام می دهد این در شان نظام نیست .
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع سخنان موافق و مخالف با 149 رای موافق، 65 رای مخالف و 16 رای ممتنع از 247 نماینده حاضر با کلیات این طرح موافقت کردند.
  جزئیات این طرح در جلسه امروز مجلس مورد بررسی قرار می گیرد .
  در صورت تصویب نهایی 5 گروه قهرمانان وزشی شامل دارندگان مقام اول تا سوم کلیه رشته های قهرمانی المپیک ، مقام اول و دوم مسابقات قهرمانی جهانی ، مقام اول بازیهای آسیایی در رشته های ورشی که تحت نظر کمیته ملی المپیک است، مقام اول تا سوم مسابقات جام جهانی فوتبال ، بسکتبال و والیبال و یکی از فرزندان قهرمانان پارالمپیک جهانی از خدمت سربازی معاف می شوند .
  همچنین برای جذب و استخدام قهرمانان ورزشی ملی حق تقدم در دستگاههای اجرایی در نظر گرفته می شود. 
 

منبع: مهر
1391/10/3

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
نورا کابل
فروشگاه آنلاین سیم و کابل
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......