یکشنبه 17 آذر 1398
Sun, Dec 08, 2019
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | فارس گزارش می‌دهد دوسالانه عکس ایران شناسنامه ایرانی ندارد/ وقتی رختخواب‌های خیس دغدغه داوران دوسالانه عکس می‌شود
فارس گزارش می‌دهد دوسالانه عکس ایران شناسنامه ایرانی ندارد/ وقتی رختخواب‌های خیس دغدغه داوران دوسالانه عکس می‌شود
فارس گزارش می‌دهد دوسالانه عکس ایران شناسنامه ایرانی ندارد/ وقتی رختخواب‌های خیس دغدغه داوران دوسالانه عکس می‌شود موضوع: فوتبال

نمایشگاه آن قدر به فضای هنری گرفتار شده که شناسنامه خود را کاملاً فراموش کرده و رنگ و بوی اصالت ایرانی جای خود را به سوژه‌های غیرمتعارفی چون شب ادراری داده است.

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری فارس، در پی برگزاری سیزدهمین دوسالانه عکس ایران، سه عکاس فعال در جشنواره‌ها و بینال‌های ضد انقلاب از جمله نادر داودی، گوهر دشتی و نیوشا توکلیان به عنوان داوران این دوسالانه انتخاب شدند. خبرگزاری فارس طی گزارش خبری از انتخاب این اعضاء انتقاد کرد اما نه تنها مسئولان برگزاری دوسالانه اقدام به تجدید نظر در انتخاب این افراد نکردند، بلکه از سوی افراد وابسته به انجمن عکاسان، تماس‌های متعددی با خبرگزاری فارس مبنی بر توجیه و تهدید انجام گرفت.

بر این اساس، صبر کردیم تا موعد مقرر فرا برسد و آثار منتخب که توسط همین داوران برگزیده شده بود را ببینیم؛ بنابر گفته دبیر دوسالانه عکس، 3618 اثر به سیزدهمین دوسالانه عکس رسید؛ از بین این آثار، 57 اثر در بخش‌های عکاسی هنری و خلاقانه انتخاب شده و به نمایشگاه راه یافت.

نمایشگاه سیزدهمین دوسالانه عکس ایران، روز پنجم بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر گشایش یافت؛ به گفته یکی از عکاسان کشورمان «طی سال های اخیر برخی از آثار این نمایشگاه متفاوت‌ترین و بهترین عکس‌ها در بخش هنری و خلاقلانه بوده، اما نمی‌دانم انتخاب برخی از آثار به چه قیمتی بوده است!» و آنچه که در این نمایشگاه دیدیم.

بعد از ورود به نگارخانه، اولین مجموعه‌ای که نگاه بازدیدکنندگان را به خود جلب ‌می‌کند، عکس «سرتاسر پنجره» اثر «نازنین رحیمی» است. پروژه برنده شده این عکاس، زندگی افراد یک آپارتمان را از پشت پنجره به تصویر کشیده، در شرح عکس این گونه نوشته بود: «پنجره‌ها روزنی شدند برای ورود به زندگی افراد که شاید اجازه دیدن آنها را نداشته باشیم. برای تقلیل حس کنجکاوانه‌ام در پشت پنجره‌ها چندین روایت را به تصویر کشیدم، روایت‌هایی که در آن همزمان در یک آپارتمان اتفاق افتاده است».

برگزیده شدن و نمایش این تصویر ساختگی که نوعی هنجارشکنی در جامعه اسلامی ـ  ایرانی است، تعجب جمعی از بازدیدکنندگان را بر انگیخت؛ یکی از قاب‌های این عکس اتاق خواب خانواده‌ای را به تصویر کشیده که یک مادر با پوشش شخصی در حریم شخصی اش در حال شیر دادن نوزادش است. در یک قاب دیگر این عکس زن و شوهری دیده می‌شود که در حال خوردن شام هستند. زنی در حال صحبت کردن با تلفن و زن دیگری در حال تماشای تلویزیون با پوششی که معمول برای خانه هر فرد است، در قاب‌های دیگر دیده می‌شود.

این عکس با اصول و قوانین عکاسی در هر جای کره زمین تناقض دارد.

در رابطه با این عکس، نظر علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را پرسیدیم؛ وی در پاسخ گفت:

شما می‌توانید یک دیدگاه موضعی نسبت به یک مقوله داشته باشید. مثلاً به یک مسئله در یک رابطه خاص. اما یک نکته وجود دارد و اینکه نشان دهیم زندگی برای یک جامعه باثبات در جریان است. این در حالی است که در کشورهای اطراف ما مردم، درگیر استرس و مسائل زندگی هستند. اما این پنجره برای خیلی از جوامع رشک‌برانگیز است. اینکه آنها می‌بینند در جامعه ما همه چیز با آرامش در حال سپری شدن است.

در پاسخ به این اظهار نظر معاون وزیر باید گفت، حریم خصوصی خانواده تصاویر بسیاری را برای در جریان بودن، نشان می‌دهد، آیا باید از دریچه دوربین وارد این حریم شده و آن را برای دیگران به تصویر بکشیم؟!


مجموعه اسم مشترک

در بین این آثار مجموعه‌ای با عنوان «اسم مشترک» روی دیوارهای نگارخانه موزه هنرهای معاصر نقش بسته که صاحب اثر «محبوبه کاظمی» به دنبال افرادی رفته است که اسم‌شان برای همه آشناست اما در این مجموعه تصاویر دیگری از این اسم‌ها در فضای عمومی می‌بینیم.

در این مجموعه تصویری از زنی که اسمش «الهام حمیدی» است را می‌بینیم؛ این زن متولد سال 61 در کرمان بوده، اکنون هم روی مجموعه کشتار کار می‌کند. صاحب اثر عکسی بی‌حجاب از این زن را به نمایشگاه آورده، این درحالی است که الهام حمیدی از بازیگران نجیب کشورمان بوده، عموم نقش‌های وی هم ارزش‌محور است.

تصویر دیگری که از این مجموعه به نمایش درآمده، تصویر فردی به نام «محمود احمدی‌نژاد» است؛ وی در این تصویر این شخص را فردی بی‌‌سواد معرفی کرده که آرزو دارد فرزندانش درس بخوانند. در بخش آخر این مجموعه، تصویر فردی به نام «حسن روحانی» را می‌بینیم که این فرد، شخصیتی محافظه‌کارانه دارد و دچار بیماری کبدی است؛ وی تحصیلات دانشگاهی در رشته تبلیغات داشته، معتقد است که محمود احمدی‌نژاد کارهای مثبت زیادی کرده و نباید این کارها فراموش شود.

این اثر هنری در بحث ردیف‌نگاری سوژه جالبی به نظر می‌رسد، اما ظاهر امر نشان می‌دهد که فرد به صورت تلطیف‌شده به دنبال تخریب برخی شخصیت‌هاست.

در گذر از این محدوده، به نگارخانه‌ای رسیدیم که تابلوهایی از رختخواب‌های خیس بر روی دیوارهایش به نمایش درآمده بود! صاحب این اثر «مریم اسپندی» است؛ وی مجموعه «شب ‌ادراری» را به تصویر کشیده است، آیا این موضوع دغدغه داوران سیزدهمین دوسالانه عکس بوده؟!! آیا بین بیش از 3 هزار عکس، این مجموعه لایق تقدیر است؟!

مهدی سروری از مدیران رسانه‌ای در حوزه عکس ضمن انتقاد از انتخاب این مجموعه می‌گوید: «در شرح این اثر که تابلوهای شب ادراری را به نمایش گذاشته شده است، می‌بینیم که نوشته شده، عامه مردم قبل از سن بلوغ به این مشکل دچار هستند. برای من سوال است که چقدر از مردم کشور ما با این موضوع درگیر هستند که در شرح مجموعه از آن به عنوان مشکل عامه مردم یاد شده است؟! عکسی که قرار است برای همیشه در سیزدهمین دوسالانه عکس به عنوان اثر برگزیده بماند».

در پایان بازدید از نمایشگاه پای حرف‌های مهدی سروری می‌نشینیم، وی می‌گوید: با مراجعه به این نمایشگاه باید بتوانیم رنگ و بوی فرهنگ و اصالت‌ خودمان را ببینیم؛ هر بیننده‌ای توقع دارد یک رگ و ریشه ایرانی ـ اسلامی را مشاهده کند، آن هم نه در پوسته‌های ظاهری بلکه در عمق تصویر. ضمن اینکه الزاماً با یک تابوت شهید نمی‌توانیم بگوییم که این نمایشگاه الان موجه است.

وی ضمن تأکید بر رویکرد فراخوان سیزدهمین دوسالانه ی عکس ایران به تفکیک هنری، خلاقه و فتوآرت، چیدمان نمایشگاه را قابل تحسین و اختلاف کیفی سطح موضوع‌های ارائه شده را قابل بحث و بررسی دانست.
سروری ادامه می‌دهد: یکی از نقاط ضعف در این نمایشگاه این است که آن قدر به جو فضای هنری گرفتار شده که شناسنامه خود را کاملاً فراموش کرده است؛ چرا که این آثار به هرجا که می‌رود باید نشان دهد برای کدام ملیت، کدام تفکر و چه طیفی است اما اینطور نیست. حتی بر این تأکید می‌کنم کارهایی که رگ و ریشه مذهبی هم دارند، ضعیف هستند البته بین کارها، اثر شاخص هم دیده می‌شود. ضمن اینکه به نظرم عکس هنری با آن تعریفی که در فراخوان داده بودند و آنچه که اینجا دیدیم، خیلی فاصله دارد.

وی با نام بردن و مرور مجموعه‌های موفقی که الگویی مناسب برای تأکید بر تصویرسازی اهداف و رویکرد این دوسالانه بوده است، وجود مجموعه‌هایی که مضامینی مشترک را در دیگر رقابت‌ها و دوسالانه‌ها هم تکرار کرده و فاقد تألیفی صحیح از اصالت اخلاق و نگاه عکاس است، نقطه ضعف نگاه داوران دانست.

سروری در خصوص داوری آثار، یادآور می‌شود: در داوری حضور نداشتم، اما به عنوان یکی از مدیران رسانه‌های عکس کشور می‌گویم که با وجود کارهای قوی در مجموعه کارهای ارسال شده به سیزدهمین دوسالانه عکس ایران حس کردم، برخی از کارها بر اساس اسم صاحب اثر مطرح شده است نه بر اساس قدرت اثر؛ در واقع فراز و فرودهایی در این نمایشگاه مشاهده می‌شود، فراز در جاهایی بوده که اثر دیده شده و فرود در جاهایی است که صاحب اثر دیده شده است.

از فضای نگارخانه بیرون می‌رویم، نگارخانه می‌ماند و قاب‌های روی دیوار و ...

انتهای پیام/

اخبارمرتبط : ○ اصرار بر حضور داوران ضدایرانی دوسالانه عکس/بهانه‌های هماهنگ شده و لابی انجمن عکاسان 93/09/23 - 16:07 ○ حضور فعالان فتنه در میان داوران سیزدهمین دوسالانه عکس ایران/آیا وزارت ارشاد سوابق این افراد را نمی‌داند؟ 93/08/28 - 16:40
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments(); } else if (($('#commentform').contents().find('#new
منبع: خبرگزاری فارس
1393/11/8
برچسب ها: ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
نورا کابل
فروشگاه آنلاین سیم و کابل
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......