چهارشنبه 26 تیر 1398
Wed, Jul 17, 2019
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | متن کامل گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نظارت بر حسن اجرای توافق ژنو ادامه دارد/ ایران بالاتر از ۵ درصد غنی‌سازی نکرده/ ۲ اقدام عملی باقی ...
متن کامل گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نظارت بر حسن اجرای توافق ژنو ادامه دارد/ ایران بالاتر از ۵ درصد غنی‌سازی نکرده/ ۲ اقدام عملی باقی ...
متن کامل گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نظارت بر حسن اجرای توافق ژنو ادامه دارد/ ایران بالاتر از ۵ درصد غنی‌سازی نکرده/ ۲ اقدام عملی باقی ... موضوع: رزمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد ایران به همه سؤالات آژانس پاسخ نداده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه تازه‌ترین گزارش فصلی خود از وضعیت مذاکرات هسته‌ای را در اختیار شورای حکام دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل قرار داد.

بر اساس نسخه‌ای از این گزارش محرمانه که خبرگزاری فارس به آن دسترسی یافته، آقای آمانو بار دیگر اعلام کرده است که تهران اقدامی برای اجرای دو اقدام عملی باقی‌مانده مورد توافق میان طرفین انجام نداده است. وی همچنین با وجود آنکه ایران پیشنهاد دسترسی مدیریت شده به «منطقه مریوان» را به عنوان اقدام علمی بعدی به آژانس پیشنهاد کرده، مجددا مدعی شده است که ایران پیشنهاد جدیدی برای گام بعدی پیشنهاد نکرده است.

آمانو که سازمان تحت مدیریتش بر اساس توافق موقت ایران و گروه موسوم به 1+5 مسئولیت نظارت بر حسن اجرای برنامه اقدام مشترک را نیز بر عهده دارد، با بیان اینکه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران همچنان ادامه یافته، تصریح کرده است که تهران، همانطور که در توافق موقت متعهد شده، بالاتر از سطح 5درصد، غنی‌سازی نکرده است.

گزارش آژانس همچنین تصریح می‌کند که ایران، قطعه بزرگی در رآکتور آب سنگین اراک نصب نکرده و همچنین به ارائه دسترسی‌های مدیریت شده به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های روتور سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره‌سازی ادامه داده است.

پس از انتشار این گزارش، «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره اولین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 2015 و در آستانه مذاکرات هسته‌ای که قرار است از فردا در شهر ژنو  سوئیس برگزار شود، گفت:‌ «این گزارش بار دیگر نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد.»

وی اضافه کرد: «گزارش همراه با جزییات شامل مکان‌ها، تعداد سانتریفیوژها، نوع آنها، مقدار مواد اعم از غنی شده و غنی نشده، تعداد صفحات سوخت تولید شده، بازدیدهای مکرر، نمونه برداری‌ها و نتایج آنها، اگرچه غیر لازم بوده و موضع جنبش عدم تعهد هم در مخالفت با آن است، اما نشان از شفافیت کامل برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران دارد.»

نماینده دائم ایران در آژانس خاطرنشان کرد:‌ «این گزارش همچنین بار دیگر تایید می‌کند که ایران به تمامی اقداماتی که به صورت داوطلبانه طبق توافق ژنو و تمدید آن پذیرفته، عمل کرده است.» (جزئیات بیشتر)

 

متن کامل گزارش آژانس به شرح زیر است:

 

اجرای توافق پادمان ان‌پی‌تی و مقررات مربوط به

قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل

درباره جمهوری اسلامی ایران

 

گزارش مدیرکل

 

تحولات مهم

  • مدیرکل 7 فوریه با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفتگو کرد. آنها درباره اهمیت ادامه مذاکره بین آژانس و ایران در تمام سطوح توافق کردند. مدیرکل همچنین بر نیاز به حل هرچه زودتر همه مسائل مهم در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد.
  • ایران هیچ توضیحی که آژانس را قادر به شفاف‌سازی در ارتباط با دو اقدام عملی بکند، ارائه نداده است و هیچ اقدام و پیشنهاد جدیدی در ارتباط با مرحله بعدی چارچوب همکاری‌ها ارائه نکرده است.
  • آژانس همچنان به اقدامات بازرسی و راستی‌آزمایی در ارتباط به اقدامات هسته‌ای مورد نظر در توافق اقدام مشترک ادامه داده است.
  • از زمانی که توافق اقدام مشترک عملی و اجرایی شده، ایران در هیچ یک از تاسیسات اعلام شده خود UF6 و اورانیوم 235 بالای 5 درصد غنی سازی نکرده و ذخایر UF6 غنی شده بالای 20 درصدی آن از راه رقیق‌سازی یا تبدیل آن به اکسید تبدیل شده است.
  • غنی‌سازی UF6 تا 5 درصد اورانیوم 235 در همان مقداری که در گزارش‌های قبلی مدیرکل آمده، ادامه یافته است. میزان چنین مواد هسته‌ای  که در شکل UF6 غنی شده تا حد 5 درصد اورانیوم 235، 7952.9 کیلوگرم است.
  • هیچ عنصر و تاسیسات مهم اضافه دیگری در رآکتور IR-40 (آب سنگین راک) نصب نشده و هیچ ساخت و سازی و آزمایش سوخت برای رآکتور انجام نشده است.
  • ایران به ارائه دسترسی‌های مدیریت شده به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های روتور سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره‌سازی ادامه داده است.

 

A. پیشگفتار

1. این گزارش مدیر کل به شورای حکام و همزمان به شورای امنیت در خصوص اجرای توافق پادمان هسته‌ای که برای همه اعضای «ان پی تی» الزامی است و شروط مرتبط قطعنامه شورای امنیت در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران است. این گزارش شامل اطلاعات مربوط به اجرای اقدامات ذیل بیانیه مشترک در چهارچوب همکاری‌های و برنامه اقدام مشترک آنگونه که تمدید شده، می‌باشد.

2. شورای امنیت تاکید کرده است که اقدامات مورد درخواست شورای حکام در قطعنامه‌هایش در خصوص ایران الزام آور است. مفاد مربوطه قطعنامه‌های یادشده شورای امنیت که بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل تصویب شده‌اند مطابق شرایط این قطعنامه‌ها الزام آور هستند. اجرای کامل تعهدات ایران جهت اعاده اعتماد به ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته‌ایش لازم می‌باشد.

3. همان طور که قبلا گزارش شده، آژانس و ایران در تاریخ 11 نوامبر 2013 یک «بیانیه مشترک در مورد یک چهارچوب برای همکاری» امضاء کردند (GOV/INF/2013/14). ذیل چهارچوب برای همکاری، آژانس و ایران جهت همکاری بیشتر در ارتباط با فعالیت‌های راستی آزمایی توسط آژانس به منظور حل و فصل همه موضوعات گذشته و حال، و نیز پیشبرد کار در خصوص چنین فعالیت‌هایی به صورت گام به گام موافقت کردند. اقدامات عملی که تا کنون در ارتباط با «چهارچوب برای همکاری» مورد توافق قرار گرفته‌اند در ضمیمه شماره یک فهرست شده‌اند

4. همان‌گونه که قبلا گزارش شده در یک تحول جداگانه، چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلستان و آمریکا (E3+3) در تاریخ 24 نوامبر 2013 در مورد برنامه مشترک اقدام با ایران به توافق رسیدند. برنامه اقدام مشترک ، از جمله، بیان می‌دارد که «هدف این مذاکرات دستیابی به یک راه‌حل جامع بلند مدت مرضی الطرفین است که اطمینان می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح آمیز خواهد بود.»

بر اساس برنامه مشترک اقدام که از 20 ژانویه 2014 لازم‌الاجرا گشت، نخستین گام دارای ظرف زمانی شش ماهه و قابل تمدید با رضایت طرفین است. طبق درخواست E3+3  و ایران و با توجه به تصویب شورای حکام (به شرط وجود منابع مالی)، آژانس به نظارت و راستی آزمایی فعالیت‌های ذیربط هسته‌ای مندرج در برنامه اقدام مشترک (JPA)علاوه بر آنچه قبلا مطابق موافقتنامه پادمان ایران و قطعنامه های ذیربط شورای امنیت انجام می داد، می‌پردازد. در جولای 2014، E3/EU+3  و ایران توافق کردند که برنامه مشترک اقدام را تا تاریخ 24 نوامبر 2014 تمدید نمایند.

5. در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴، برنامه اقدام مشترک تا تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ تمدید شد. برای نظارت و راستی‌آزمایی فعالیت‌های ذیربط هسته‌ای مبلغ بیشتری معادل ۶.۴ میلیون یورو از سوی کشورهای داوطلب تامین بودجه نیازبود. درتاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۱۵ پیش‌پرداخت تعدادی از کشورهای عضو معادل ۶ میلیون یورو شد.

6. این گزارش فصلی، به تحولاتی که از آخرین گزارش مدیر کل (GOV/2014/58) به بعد رخ داده و نیز به موضوعاتی که سابقه بیشتری دارند، می‌پردازد.

 

B. شفاف‌سازی موضوعات حل‌نشده

7. شورای حکام در قطعنامه مورخ نوامبر 2011 خود (GOV/2011/69) تاکید کرد برای ایران و آژانس ضروری است به منظور حل و فصل فوری همه مسائل محتوایی باقیمانده با هدف روشنگری درخصوص آن‌ها شامل دسترسی به تمامی اطلاعات مربوطه، مستندات، سایت‌ها‍، مواد و اشخاص در ایران، به گفتگوهای خود شدت بخشند.

شورای حکام همچمنین در قطعنامه سپتامبر 2012 خود (GOV/2012/50) تاکید کرد همکاری ایران با درخواست‌های آژانس در جهت حل و فصل همه مسائل باقیمانده به منظور اعاده اعتماد بین‌المللی نسبت به ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، ضرورت و فوریت دارد.

۸. مقامات ایران و آژانس در دیدارهای فنی در تهران به تاریخ 7 اکتبر 2014 و 2 نوامبر 2014، مذاکراتی را در ارتباط با اجرای ۲و اقدام عملی مورد توافق ماه می 2014 در قالب گام سوم چهارچوب همکاری که هنوز اجرایی نشده، یعنی اقدامات مربوط به انجام انفجارهای مقیاس بزرگ و محاسبات ترابرد نوترونی (ضمیمه 1)، صورت دادند.

آژانس در دیدار روز 7 اکتبر 2014، نگرانی‌ها در رابطه با ۲ اقدام عملی را با جزئیات شرح داد. این دیدار شامل پرسش و به اشتراک‌گذاری اطلاعات بود. ایران در دیدار روز 2 نوامبر 2014، برخی توضیحات مربوط به انتشارات علمی منابع آزاد  را ارائه کرد. با این وجود، ایران هیچ توضیحاتی که آژانس را قادر سازد تا در مورد ۲ اقدام عملی باقی‌مانده شفاف‌سازی کند، ارائه نکرده است.

۹. دبیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای در مورخ ۷ فوریه ۲۰۱۵، دیدارهایی را با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مونیخ برگزار کرد. در این دیدار طرفین بر اهمیت ادامه گفت‌وگوها بین آژانس و ایران در تمامی سطوح تاکید کردند.دبیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای همچنین بر لزوم حل مشکلات تا حتی امکان  تاکید کرد.

۱۰. از زمان گزارش قبلی دبیر کل آژانس بین‌المللی هسته‌ای، ایران توضیحاتی  که بر اساس آن آژانس را قادر سازد تا به ۲ مورد اصلی مهم  در برنامه‌های هسته‌ای ایران را تایید کند ارائه نکرده است. با این وجود آژانس که هنوز آماده توضیحات ایران در زمینه رفع ابهامات موجود در ارتباط با اقدامات عملی جدید است، طی نامه‌ای مورخ 25 اوت 2014، ابتدا از ایران دعوت کرد تا اقدامات عملی جدیدی را که می‌خواهد در گام بعدی چهارچوب همکاری انجام دهد بیان کند که می توان به دیدار در تهران به تاریخ 8 اکتبر  اشاره 2014 کرد. از آن زمان به بعد، این دعوت چندین بار تکرار شده اما ایران اقدام عملی جدیدی را پیشنهاد نکرده است.

۱۱. آژانس از ماه اوت سال ۲۰۱۴ به این سو ، چندین بار از ایران در خواست کرده تا اقدامات عملی جدیدی را که می‌خواهد در گام بعدی چهارچوب همکاری انجام دهد، ارائه کند. اما ایران اقدام عملی جدیدی پیشنهاد نکرده است.

 

C. تاسیسات اعلام شده براساس پادمان توافق شده با ایران

۱۲. براساس توافق پادمانی، ایران 18 تأسیسات هسته ای و 9 محل در خارج از تاسیسات را که مواد هسته ای به صورت معمول در آن مورد استفاده قرار می گیرند در اختیار آژانس قرار داده است. صرفنظر از اینکه برخی از فعالیت‌های انجام گرفته در ایران، چنانکه در زیر آورده شده است با قطعنامه‌های مرتبط شورای حکام و شورای امنیت مغایر هستند، آژانس کماکان به فعالیت‌های راستی‌آزمایی در زمینه عدم انحراف مواد اعلام‌شده در این مراکز و محل‌های خارج از تأسیسات ادامه می‌دهد.

 

D. فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی

۱۳. ایران بر خلاف قطعنامه‌های مربوط شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل همه فعالیت‌های مرتبط با غنی سازی در مراکز اعلام شده را متوقف نکرده است که در ذیل به آن اشاره خواهد شد. با این حال، ایران از 20 ژانویه 2014 هگزافلوراید اورانیوم با غنای بالاتر از 5 درصد تولید نکرده است و بر روی تمامی ذخایر هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 با غنای 20 درصد آن فرآوری‌های بیشتری با رقیق‌سازی یا تبدیل انجام داده است. تمامی فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی  در تأسیسات اعلام شده ایران تحت پادمان‌های آژانس هستند و تمامی مواد هسته‌ای، آبشارهای نصب شده و ایستگاه‌های تزریق و دفع آن در این تأسیسات تحت فعالیتهای مهار و پایش آژانس قرار دارد.

۱۴. ایران هدف از غنی‌سازی هگزافلوراید اورانیوم به اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۵ درصد را تولید سوخت برای تأسیسات هسته‌ای خود اعلام کرده است. ایران همچنین می‌گوید هدف از غنی‌سازی هگزافلوراید اورانیوم به اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۲۰ درصد را تولید سوخت برای رآکتورهای تحقیقاتی اعلام کرده است.

۱۵. ایران از زمان آغاز غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات اعلام شده خود این مقادیر از مواد هسته‌ای را تولید کرده است:

 •  ۱۴۱۷۴ کیلوگرم (۸۷۷.۶ کیلوگرم بیشتر از زمان گزارش پیشین مدیرکل) هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 با غنای 5 درصد که از این میزان ۷۹۵۲.۹  کیلوگرم به شکل هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 پنج درصدی باقی مانده‌اند (۳۳۷.۳ کیلوگرم کمتر از گزارش پیشین مدیر کل آژانس)  و بر روی مابقی آن فراوری‌های بیشتر انجام گرفته است؛ و

447.8 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 با غنای 20 درصد، تا زمانی که ایران تولید این مواد را متوقف کرد؛ که بر روی تمامی این مواد از طریق رقیق‌سازی یا تبدیل به اکسید اورانیوم فرآوری‌های بیشتر انجام گرفته است. (ضمیمه III را ببینید)

D.1. نطنز

۱۶. مرکز غنی‌سازی سوخت:  مرکز غنی‌سازی سوخت یک مرکز غنی‌سازی سانتریفیوژی برای تولید اورانیوم غنی شده با درصد غنای پایین و اورانیوم 235 با غنای پنج درصدی است. این مرکز برای اولین بار در سال 2007 عملیاتی شد. مرکز مورد نظر به سالن‌های تولید A و B تقسیم شده است. طبق اطلاعات طراحی شده که ایران ارائه کرده برای سالن تولید A، هشت واحد که هر کدام شامل 18 آبشار هستند در نظر گرفته شده؛ بنابراین، در مجموع 25 هزار سانتریفیوژ در 144 آبشار وجود دارند. در حال حاضر، در یکی از واحدها سانترفیوژهای نسل دوم وجود دارند؛ در پنج واحد دیگر سانتریفیوژهای نسل اول و در دو واحد دیگر هیچ سانتریفیوژی کار گذاشته نشده است. ایران هنوز اطلاعات طراحی برای سالن تولید B را ارئه نکرده است.

۱۷. در واحدی که در آن سانترفیوژهای نسل دوم وجود دارند تا ۸ فوریه ۲۰۱۵ وضعیت نسبت به گزارش قبلی آژانس تغییری نکرده است: در 6 آبشار سانترفیوژهای نسل دوم به کار کامل نصب شده‌اند. به هیچکدام از این آبشارها هگزافلوراید اورانیوم طبیعی تزریق نشده است و برای 12 سانترفیوژ نسل دوم دیگر موجد در این بخش اقدامات نصب مقدماتی کامل نشده است.

۱۸. در پنج واحدی که شامل سانتریفیوژهای نسل اول هستند تا تاریخ ۸ فوریه ۲۰۱۵ اوضاع نسبت به گزارش قبلی مدیر کل تغییری نکرده است: 90 آبشار به طور کامل نصب شده بودند که از بین آنها به 54 آبشار هگزارفلوراید اورانیوم طبیعی تزریق شده است. همان‌طور که قبلاً گزارش شد، در دو واحد فاقد سانتریفیوژ، عملیات مقدماتی نصب برای 36 آبشار دارای سانتریفیوژهای نسل اول به اتمام رسیده است.

۱۹. بین ۱۵ نوامبر ۲۰۱۴ و ۲ دسامبر ۲۰۱۴ آژانس به منظور راستی‌آزمایی اقلام اعلام شده توسط ایران در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۴ اقدام به انجام «راستی‌آزمایی اقلام فیزیکی» در مرکز غنی‌سازی سوخت کرد.نتایج این راستی‌آزمایی اقلام فیزیکی توسط آژانس در حال ارزیابی است. تا تاریخ ۷ فوریه ۲۰۱۵، ایران ۱۵۶۷۳۴ کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم طبیعی به آبشارهای مرکز غنی‌سازی سوخت، از زمان آغاز تولید اورانیوم در این مرکز در فوریه ۲۰۰۷، تزریق کرده و در مجموع ۱۳۷۳۰ کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم ۲۳۵ با غنای ۵ درصدی تولید کرده است.

۲۰. تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴، ایران حدود ۴۱۱۸ کیلوگرم از هگزافلوراید اوراینوم غنی‌شده به اورانیوم ۲۳۵ را رقیق کرده است.

۲۱. آژانس بر اساس نتایج تحلیل‌های به دست آمده از نمونه‌های محیطی مرکز غنی‌سازی سوخت و سایر فعالیت‌های راستی‌آزمایی به این نتجه رسیده که فعالیت این مرکز طبق آنچه ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی مربوط اعلام کرده بوده است.

۲۲. مرکز آزمایشی غنی‌سازی سوخت: یک مرکز برای تولید آزمایشی اورانیوم کم‌غنا و یک مرکز تحقیقات و توسعه است که اولین بار در اکتبر 2003 فعالیت خود را آغاز کرد. این مرکز می‌تواند 6 آبشار را در خود جای دهد و به محوطه‌ای برای تولید هگرافلوراید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم 235 بیست درصدی (آبشارهای 1 و 6) و محوطه‌ای اختصاص یافته برای فعالیتهای تحقیقات و توسعه (آبشارهای 2،3،4 و 5) تقسیم شده است.

۲۳. مطابق گزارش قبلی مدیر کل، آژانس  بین تاریخ‌های ۱۳ و ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۴ اقدام به انجام راستی‌آزمایی اقلام فیزیکی در مرکز آزمایشی غنی‌سازی سوخت کرد تا اقلام اعلام شده ایران در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۴ را راستی‌آزمایی کند. نتایج این راستی‌آزمایی در حال ارزیابی توسط آژانس است.

۲۴. محوطه تولید: طبق آنچه در گزارش قبلی مدیر کل آمده، ایران تغذیه آبشارهای 1 و 6 با هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اروانیوم 235 پنج درصدی متوقف کرده و در عوض در حال تغذیه آنها با هگرافلوراید اورانیوم طبیعی است. در 8 فوریه 2014، ایران اطلاعات به روز شده‌ای درباره بخش‌هایی   از پرسشنامه اطلاعات طراحی فراهم آورد که در آن اظهار کرده بود اقداماتی را در نتیجه تغییر در سطح غنی‌سازی به کار گرفته است و اینکه این اقدامات موقتاً در راستای اجرای گام اول برنامه مشترک اقدام به کار گرفته می‌شوند. از زمان اجرایی شدن برنامه مشترک اقدام، ایران آبشارهای 1 و 6 را در یک آرایش به هم مرتبط به کار نگرفته است.

۲۵. تا 20 ژانویه 2014 که ایران تولید هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اروانیوم 235 بیست درصدی را متوقف کرده 1630.8 کیلوگرم هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اروانیوم 235 پنج درصدی را از زمان آغاز فعالیت در فوریه 2010 به آبشارهای 1 و 6 تزریق کرده و در مجموع 201.9 کیلوگرم هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اروانیوم 235 پنج درصدی تولید کرده که تمامی آنها از این فرایند خارج شده و آژانس آن را مورد راستی‌آزمایی قرار داده است. بین 20 ژانویه 2014 و ۱ فوریه ۲۰۱۵ ایران ۹۶۱.۶ کیلوگرم هگرافلوراید اورانیوم طبیعی به آبشارهای 1 و 6 و مرکز آزمایشی غنی‌سازی سوخت تزریق کرده و در مجموع ۹۱  کیلوگرم هگرافلوراید اورانیوم غنی شده به اروانیوم 235 پنج درصدی تولید کرده است.

۲۶. تحقیقات و توسعه: از زمان گزارش قبلی مدیر کل، ایران به طور  متناوب هگرافلوراید اورانیوم طبیعی را به سانتریفیوژهای IR-6 به عنوان دستگاه‌های مستقل تزریق کرده است؛ ایران همچنین این ماده را به سانتریفیوژهای IR-1، IR-2m، IR-4 و IR-6 گاهی در قالب دستگاه‌های تکی و گاهی در قالب آبشارهایی با اندازه‌های مختلف تزریق کرده است. سانتریفیوژ IR-5 که به صورت تکی نصب شده هنوز باید با هگزافلوراید اورنیوم تزریق شود. همان‌طور که قبلاً گزارش شده، آژانس تأیید کرده است که هنوز یک مورد بدون اتصالات در آنجا باقی مانده است.

۲۷. بین  تاریخ‌های ۱۱ اکتبر سال ۲۰۱۴ . ۱ فوریه سال ۲۰۱۵ مجوعاً نزدیک به ۷۹۰.۹ هگزافلوراید اورنیوم طبیعی به سانترفیوژهای منطقه تحقیقات و توسعه تزریق شده است، اما در پایان این فرایند که مواد تولیدی و پسماندها بار دیگر ترکیب شدند هیچ اورانیوم با غنای پایین دفع نشده بود.

۲۸. بین 20 ژانویه 2014 و 20 جولای 2014 ایران اقدام به رقیق‌سازی 108.4 کیلوگرم از اقلام هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 بیست درصدی کرده است.

۲۹. بر اساس نتایج تحلیل نمونه‌های محیطی به عمل آمده در مرکز آزمایشی غنی‌سازی سوخت و همچنین سایر فعالیت‌های راستی‌آزمایی، آژانس به این نتیجه رسیده است که این تأسیسات مطابق آنچه ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی فعالیت کرده است.

D.2. فردو

30. کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو: کارخانه غنی‌سازی سوخت فوردو بر اساس پرسشنامه اطلاعات طراحی (DIQ) مورخ 18 ژانویه 2012، یک کارخانه غنی‌سازی با استفاده از سانتریفیوژ برای تولید UF6 غنی‌شده تا 20 درصد اورانیوم 235 و تولید UF6 غنی‌شده تا 5 درصد اورانیوم 235 می‌باشد. این تاسیسات که برای اولین بار در سال 2011 راه‌اندازی شد به نحوی طراحی شده است که  2976 سانتریفیوژ را در  16 آبشار در بر می‌گیرد و بین واحد یک و واحد دو تقسیم شده‌اند. تا کنون همه سانتریفیوژهایی که نصب شده‏اند از نوع ماشینهای IR-1 هستند . ایران در تاریخ 8 فوریه 2014 اطلاعات روزآمدی را برای بخشهایی از پرسشنامه اطلاعات طراحی، ارائه نمود و ضمن آن اعلام کرد که اقداماتی را «به سبب تغییر در سطح غنی‌سازی» انجام داده و این اقدامات را «بطور موقت در طول اجرای مرحله اول برنامه اقدام مشترک»  به انجام رسانده است.

31. همان‌طور که در گزارش قبلی مدیر کل گفته شد ایران خوراک دهی چهار آبشار واحد دو با UF6 غنی‌شده تا 5 درصد اورانیوم 235 را که قبلا برای این منظور بکار گرفته شده بود متوقف کرد و در عوض از آن زمان شروع به خوراک دهی آنها با UF6طبیعی کرده است. ایران از زمان اجرایی شدن برنامه اقدام مشترک دیگر این آبشارها را به نحوی که به هم متصل شده باشند  بکار نگرفته است. تا تاریخ 9 فوریه 2015، هیچ یک از 12 آبشار دیگر در کارخانه غنی‌سازی سوخت فوردو با UF6 خوراک‌دهی نشده‌اند.

32. بین تاریخ‌های 24 ژانویه 2015 و 8 فوریه 2015، آژانس دست به راستی‌آزمایی اققلام فیزیکی در فردو زد که نتایج آن در حال حاضر توسط آژانس در دست بررسی است.

33. ایران تا تاریخ 20 ژانویه 2014 که تولید UF6غنی‌شده تا غنای 20 درصد اورانیوم 235 را متوقف نمود مقدار 1806 کیلوگرم UF6 غنی‌شده تا 5 درصد اورانیوم 235 را به آبشارهای کارخانه غنی‌سازی  سوخت فردو خوراک‌دهی کرده بود که تولید آن از دسامبر 2011 شروع شد و در مجموع تقریبا  9/245 کیلوگرم UF6  غنی‌شده تا 20 درصد اورانیوم 235 را تولید کرده بود که همه آن از آن زمان از فرآیند کنار گذاشته شد و از سوی آژانس مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته است. ایران بین تاریخهای 20 ژانویه 2014 و 9 فوریه 2015، مقدار 2472.7 کیلوگرم UF6 طبیعی را به داخل آبشارهای کارخانه غنی‌سازی  سوخت فردو خوراک‌دهی کرد و در مجموع 238.3  کیلوگرم UF6 غنی‌شده تا 5 درصد  را تولید کرد.

34. بر اساس نتایج تحلیل نمونه‌های زیست محیطی در تأسیسات فردو و سایر اقدامات راستی‌آزمایی، آژانس به این نتیجه رسیده است که این تأسیسات همان گونه که ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی برای تاسیسات فردو اعلام داشته فعالیت کرده است.

D.3. سایر فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی

35. ایران کماکان دسترسی مدیریت شده مستمر به کارگاه‌های سوار کردن سانتریفیوژها، کارگاه های تولید روتور سانتریفیوژها و تاسیسات ذخیره‌سازی را به آژانس ارائه می‌دهد.  این دسترسی ها و همچنین اطلاعات مربوطه که مورد توافق دو طرف قرار گرفته است نیز طبق یکی از اقدامات عملی در ارتباط با چارچوب همکاری (نگاه کنید به ضمیمه شماره یک) از سوی ایران ارائه شد. ایران همچنین به عنوان بخشی از این دسترسی مدیریت شده، موجودی مجموعه‌های روتور سانتریفیوژ را که باید جایگزین سانتریفیوژهای از کار افتاده‌ شوند به آژانس ارائه داده است. آژانس اطلاعات ارائه شده از سوی ایران را آنالیز کرده و بنا به درخواست، روشنگری‌های اضافی نیز دریافت کرده است. از زمان اجرایی شدن برنامه اقدام مشترک، آژانس بر اساس آنالیز همه اطلاعات ارائه شده از سوی ایران و اطلاعات حاصل از دسترسی مدیریت شده و سایر اقدامات در جهت راستی‌آزمایی، می‌تواند تایید کند که تولید و سوار کردن روتور سانتریفیوژ با برنامه ایران برای جایگزینی سانتریفیوژهای آسیب دیده، همخوانی دارد.

 

E. فعالیت‌های بازفرآوری

36. متعاقب قطعنامه‌های مربوطه شورای حکام و شورای امنیت، ایران موظف است تا فعالیت‌های بازفرآوری خود از جمله تحقیق و توسعه را به حال تعلیق درآورد. همانطور که در گزارش قبلی مدیر کل گفته شده است ایران در ژانویه سال 2014 اعلام کرده است که «در طول مرحله اول بازه زمانی (شش ماه) ایران به مراحل فعالیت‌های بازفرآوری یا ساخت تاسیساتی که قادر به بازفرآوری باشند، مشغول نخواهد شد.» ایران طی نامه مورخ 27 اوت به آژانس خاطرنشان ساخته است که زمان اجرای این «اقدام داوطلبانه» در راستای تمدید برنامه اقدام مشترک  (JPA) تمدید شده است.

37. آژانس نظارت خود را بر کاربرد سلول‌های داغ در راکتور تحقیقاتی تهران (TRR) و تاسیسات تولید رادیوایزوتوپ مولیبدن، ید و زنون (MIX) ادامه داده است.  آژانس در تاریخ  ۹ فوریه 2015 یک بازرسی و راستی‌آزمایی اطلاعات در رآکتور تحقیقاتی تهران  و یک راستی‌آزمایی در تاسیسات تولید رادیوایزوتوپ زنون در تاریخ 10 فوریه به انجام رساند.. آژانس در ارتباط با رآکتور تحقیقاتی تهران، تاسیسات MIX و دیگر تاسیساتی که در ایران به آنها دسترسی دارد، می‌تواند تایید کند که هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با بازفرآوری در این نقاط وجود ندارد.

F. پروژه‌های مرتبط با آب سنگین

38. برخلاف قطعنامه‌های مربوطه شورای حکام و شورای امنیت، ایران کار بر روی تمامی پروژه‌های مرتبط با آب سنگین را معلق نکرده است. البته از زمان اجرای برنامه اقدام مشترک، ایران نه هیچگونه قطعات اصلی در رآکتور IR-40 نصب کرده و نه مجموعه های سوخت هسته‌ای برای رآکتور IR-40 در کارخانه تولید سوخت (FMP) تولید کرده است.

39. رآکتور IR-40: رآکتور IR-40 که تحت پادمان آژانس قرار دارد یک رآکتور تحقیقاتی متوسط آب سنگین 40 مگاواتی است و به نحوی طراحی شده است که حاوی 150 مجموعه سوخت اورانیوم طبیعی به شکل UO2 می‌باشد.

40. در تاریخ 8 فوریه 2015 میلادی، آژانس راستی‌آزمایی اطلاعات طراحی (DIV) در راکتور IR-40 انجام داد و مشاهده کرد که از زمان گزارش قبلی مدیر کل، هیچ یک از قطعات اصلی باقیمانده رآکتور نصب نشده‌اند. همانگونه که در گزارش قبلی مدیرکل نیز گفته شده بود، متعاقب یکی از اقدامات عملی توافق شده در ارتباط با چارچوب همکاری، ایران در اوت 2014 رهیافت پادمانی برای رآکتور IR-40 را با آژانس نهایی کرد.

41. کارخانه تولید آب سنگین: کارخانه تولید آب سنگین (HWPP) تاسیساتی برای تولید آب سنگین با ظرفیت طراحی سالانه تولید 16 تن آب سنگین مخصوص رآکتور است.

42. همانگونه که قبلاً گزارش شد، اگر چه HWPP تحت پادمان آژانس نیست، اما در تاریخ 8 دسامبر 2013 مورد دسترسی مدیریت شده از سوی آژانس قرار گرفت. در طی اعمال دسترسی مدیریت شده، ایران همچنین اطلاعات مربوطه مورد توافق دوطرف را به آژانس ارائه داد. علاوه بر آن دسترسی به محل ذخیره آب سنگین در تاسیسات تبدیل اورانیوم (UCF) در اصفهان در فوریه سال 2014، آژانس را قادر ساخته است تا آب سنگین را مشخص کنند.‎

 

G. تبدیل اورانیوم و تولید سوخت

۴۳. ایران شماری از فعالیت‌ها را در تاسیسات تبدیل اورانیوم (UCF)، کارخانه پودر دی اکسید اورانیوم غنی شده (EUPP)، کارخانه ساخت سوخت (FMP) و کارخانه تولید صفحه سوخت FPFP در اصفهان به شرح ذیل انجام می‌دهد که با وجود این که آن تاسیسات تحت پادمان آژانس قرار دارند، برخلاف تعهدات این کشور مبنی بر به حالت تعلیق درآوردن تمام فعالیت های مرتبط با غنی سازی و پروژه های مرتبط با آب سنگین می‌باشد.

۴۴. ایران از زمانی که تبدیل و تولید سوخت را در تأسیسات اعلام شده خود آغاز کرده از جمله به موارد زیر اقدام کرده است:

- 550 تن UF6 طبیعی را در تاسیسات تبدیل اورانیوم (UCF) تولید نموده که ۱۷۰ تن آن به کارخانه غنی‌سازی سوخت (FEP) انتقال یافته است؛

- شش تن UF6 طبیعی را از UCF به کارخانه پودر دی اکسید اورانیوم غنی شده (EUPP) منتقل کرده است. علاوه بر این 3/4 تن UF6 غنی شده تا غنای 5 درصد اورانیوم-235 از FEP به EUPP انتقال یافته است؛

- 2720 کیلوگرم UF6 غنی شده تا غنای 5 درصد اورانیوم 235 را به فرایند تبدیل در EUPP تزریق کرده است؛

- 53 کیلوگرم از UF6 غنی شده تا غنای 34/3 درصد اورانیوم 235 را به فرآیند تبدیل تحقیق و توسعه تزریق کرده است و 24 کیلوگرم اورانیوم را به شکل UO2 تولید کرده است؛

- 337.2 کیلوگرم از UF6 غنی شده تا غنای 20%اورانیوم-235 به فرآیند تبدیل در کارخانه تولید صفحه سوخت (FPFP) تزریق کرده و 162.8 کیلوگرم اورانیوم به شکل U3O8 تولید کرده است؛

- ۹۰.۶ کیلوگرم اورانیوم به شکل U3O8 در مرکز تولید صفحه سوخت برای سوخت واحدهای رآکتور تحقیقاتی تهران تولید شد.

۴۵. تاسیسات تبدیل اورانیوم: تاسیسات تبدیل اورانیوم (UCF) تاسیساتی برای تولید UF6 و UO2 طبیعی از کنسانتره سنگ اورانیوم (UOC) است. همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده، تاسیسات تبدیل اورانیوم، UF4 از UF6 ضعیف شده و قالبهای فلزی اورانیوم از UF4 طبیعی و ضعیف شده تولید خواهد کرد.

۴۶. در تاریخ 26 جولای 2014 ایران آژانس را مطلع ساخت که در تاسیسات تبدیل اورانیوم (UCF) فعالیت‌های تحقیق و توسعه روی بازیابی اورانیوم از پسماند مایع و جامد ناشی از فعالیت‌های تبدیل در تاسیسات تبدیل اورانیوم (UFC) انجام می‌دهد. در ۱۶ فوریه ۲۰۱۵، آژانس شاهد بود که ایران بازیافت اورانیوم از پسماندهای مایع را که نتیجه فعالیتهای تبدیل در یو سی اف بود،‌ آغاز کرد.

۴۷. ایران ۱۶ فوریه ۲۰۱۵ اعلام کرده که ۱۳.۸ تن اورانیوم طبیعی به شکل UO2 از طریق تبدیل UOC ایجاد کرد آژانس راستی آزمایی کرده است که تا همان تاریخ، ایران 13.2 تن اورانیـوم طبیعی به شکل پودر دی اکسید اورانیوم (UO2) به کارخانه تولید سوخت (FMP) منتقل کرده است.

۴۸. کارخانه پودر دی اکسید اورانیوم غنی شده (EUPP): این کارخانه تاسیساتی برای تبدیل UF6 غنی شده تا غنای 5 درصد اورانیوم U-235 به  پودر UO2 می‌باشد. همانگونه که در گزارش قبلی اشاره شده است، ایران در می 2014 این تاسیسات را با استفاده از اورانیوم طبیعی فعال کرد. بعنوان بخشی از فعالیت، ایران تا تاریخ ۱۳ فوریه ۲۰۱۵  در مجموع ۵۵۰۶  کیلوگرم UF6 طبیعی به پروسه تبدیل تزریق کرده و ۱۳۷۵.۵  کیلوگرم اورانیوم به شکل دی اکسید اورانیوم (UO2 ) تولید کرده است. از جولای 2014، این کارخانه فعالیت عملیاتی خود را آغاز کرده و از آن زمان ایران ۲۷۲۰  کیلوگرم UF6 غنی شده تا غنای 5% اورانیومU-235 به پروسه تبدیل برای تولید دی اکسید اورانیوم (UO2) تزریق کرده است.

۴۹. کارخانه تولید سوخت (FMP): کارخانه تولید سوخت، تاسیساتی است که برای نیروگاه‌ها و رآکتورهای تحقیقاتی مجموعه‌های سوخت هسته‌ای تولید می‌کند (پیوست 3 را ببینید).

۵۰. در 31 اوت و اول سپتامبر 2014، راستی آزمایی اطلاعات طراحی و کارخانه تولید سوخت از سوی آژانس در کارخانه تولید سوخت (FMP) انجام شده که آژانس اقلام اعلام شده توسط ایران در ۲۹ آگوست ۲۰۱۴ را راستی آزمایی کرد.

۵۱. در ۱۵ فوریه ۲۰۱۵ آژانس یک بازرسی انجام داد و راستی آزمایی کرد که ایران به توقف تولید مجموعه‌های سوخت هسته‌ای با استفاده از دی اکسید اورانیوم طبیعی برای رآکتور IR-40 ادامه داده و اینکه همه مجموعه های سوختی که قبلا تولید شده بودند در کارخانه تولید سوخت باقی مانده‌اند

۵۲. کارخانه ساخت صفحه سوخت (FPFP): کارخانه ساخت صفحه سوخت، تاسیساتی است که UF6 غنی شده تا غنای 20 درصد اورانیوم U-235 را به U3O8 تبدیل می‌کند و مجموعه‌های سوخت ساخته شده از صفحات سوخت حاوی U3O8 را تولید می‌کند (پیوست 3 را ببینید).

۵۳. همانگونه که پیش‌تر گزارش شد، ایران در ژانویه 2014 بیان داشته است که «در خلال گام اول بازه زمانی (شش ماه)، ایران اعلام می دارد که هیچگونه خط  باز تبدیل برای تبدیل مجدد اکسید اورانیوم غنی شده تا 20 درصد U-235 به UF6 غنی شده تا 20 درصد U-235 وجود ندارد.» ایران طی نامه ای به آژانس در تاریخ 27‌ اوت 2014 خاطرنشان ساخت که این "اقدام داوطلبانه" در راستای تمدید برنامه اقدام مشترک (JPA) تمدید شده است. آژانس در تاریخ ۹ و ۱۷ فوریه ۲۰۱۵  یک مورد بازرسی و یک مورد راستی آزمایی اطلاعات طراحی از کارخانه تولید صفحه سوخت انجام داد که طی آن تایید نمود که هیچ خط فرآیندی در کارخانه برای باز تبدیل اکسید اورانیوم به UF6 وجود ندارد.

۵۴. بین ۱۴ و ۱۶ دسامبر ۲۰۱۴ آژانس یم مورد راستی آزمایی اطلاعات طراحی در کارخانه تولید صفحه سوخت انجام داده که نتایج آن در حال برررسی آژانس است.

 ۵۵. همانطور که قبلا گزارش شد ایران مجموعا به میزان 337.2 کیلوگرم از UF6 غنی شده تا غنای 20 درصد اورانیوم-235 (227.6 کیلوگرم اورانیوم) را به فرآیند تبدیل کارخانه ساخت صفحه سوخت خوراک‌دهی نموده و به میزان 162.8 کیلوگرم از اورانیوم به شکل U3O8 تولید نموده است . آژانس همچنین راستی آزمایی کرد که 54.4 کیلوگرم از اورانیوم در پسماند جامد و مایع قرار دارد. باقیمانده اورانیوم نیز که به فرآیند تزریق شده بود، همچنان در فرآیند و در پسماند باقی مانده است. از ۱۶۸.۲ کیلوگرم اورانیوم به شکل U3O8،‌ایران ۹۰.۶ کیلوگرم را برای سوخت واحدهای راکتور تحقیقاتی تهران استفاده کرده است.

۵۶. در نامه به تاریخ ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ ایران آژانس را از برنامه عملیاتی برای کارخانه تولید صفحه سوخت مطلع کرد و قصدش را برای ایجاد خطوط فراوری بازیافت اورانیوم از پسماندهای مایع و جامد اعلام کرد. آژانس در پاسخ خود به تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۵ از ایران درخواست جزئیات بیشتر کرد. در ۱۰ فوریه ۲۰۱۵ آژانس مشاهده کرد که هنوز خطوط فراوری عملیاتی نشده و ایران فعالیتهای تحقیق و توسعه در رابطه با بازیافت اورانیوم از پسماند جامد را آغاز کرده بود.

۵۷. آژانس به تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۱۵ رساتی آزمایی کرد که ایران یک مجموعه سوخت آزمایشگاهی و ۳۲ مجموعه سوخت از نوع رآکتور تحقیقاتی تهران (TRR) را در کارخانه تولید صفحه سوخت تولید کرده است که ۳۰ مجموعه آن شامل مجموعه آزمایشگاهی به رآکتور تحقیقاتی تهران انتقال یافته است.

 

H. ابعاد احتمالی نظامی

58. در گزارش‌های پیشین مدیرکل آژانس مسائل حل نشده مربوط به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران و همچنین اقداماتی که لازم است ایران برای رفع این مسائل صورت دهد، مشخص شده بود. آژانس همچنان نگران وجود احتمالی فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای در سازمان‌های نظامی، از جمله فعالیت‌های مرتبط با تولید کلاهک هسته‌ای با قابلیت نصب بر روی موشک می باشد. لازم است تا ایران همکاری کاملی را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه تمام مسائل حل نشده، به ویژه مسائلی که باعث افزایش نگرانی‌ها درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران می‌شود، داشته باشد؛ این همکاری‌ها شامل فراهم کردن دسترسی بدون وقفه به تمامی سایت‌های هسته‌ای، تجهیزات و افراد و نیز اسناد درخواست شده توسط آژانس می‌شود.

59. ضمیمه گزارش نوامبر 2011 مدیرکل (GOV/2011/65) تحلیل مفصلی از اطلاعات در دسترس آژانس در آن زمان را ارائه کرد که نشان می‌داد ایران فعالیت‌هایی مرتبط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای، داشته است.  بنا به ارزیابی آژانس این اطلاعات کلاً معتبر هستند. آژانس از نوامبر 2011 اطلاعات بیشتری بدست آورده است که تحلیل مندرج در ضمیمه مذکور را بیشتر مورد تایید قرار می‌دهد.

60. ایران در فوریه 2012 نگرانی‌های آژانس را بیشتر بدلیل اینکه آنها را مبتنی بر ادعاهای بی اساس می‌دانست، رد کرده است. ایران در نامه‌ای به تاریخ 28 آگوست 2014 اعلام کرده که بیشتر موضوعات مطرح در ضمیمه گزارش آژانس به شماره GOV/2011/65 صرفا ادعاهایی است که ارزش بررسی ندارند.

61. همانگونه که در بالا اشاره شد (بند 10)، ایران از زمان انتشار گزارش پیشین مدیرکل، هیچ توضیحی برای روشن شدن مسائل مربوط به دو اقدام عملی حل نشده، ارائه داده است؛ این اقدام‌ها به انجام انفجارهای پرقدرت و نیز محاسبات مربوط به انتقال نوترون مربوط می‌شود. (به ضمیمه شماره یک مراجعه شود)

62. از زمان گزارش قبلی مدیرکل، آژانس از طریق مشاهده تصاویر ماهواره‌ای به این نتیجه رسیده که در بخش مشخصی از سایت پارچین، وسائل نقلیه، تجهیزات و مصالحی که احتمالاً در ساخت و ساز به کار می‌رود وجود داشته ولی هیچ تغییری در ظاهر ساختمان‌های موجود در سایت ایجاد نشده است. همانگونه که پیش از گزارش شده بود، فعالیت هایی که از ماه فوریه سال 2012 در این محل صورت گرفته، به احتمال زیاد توانایی آژانس برای انجام یک راستی آزمایی موثر را تضعیف کرده است.  این مسئله کماکان از اهمیت بالایی برخوردار است که ایران پاسخ سوالات آژانس  را بدهد و اجازه دسترسی به مکانهای مشخص در سایت پارچین را فراهم سازد.

63. همانطور که در گزارش‌های پیشین نیز مطرح شده و مدیرکل آژانس پس از دیدارهای آگوست 2014 خود در تهران، بر آن تأکید کرد، آژانس باید بتواند یک ارزیابی «سیستمی» از موضوعات حل نشده مندرج در ضمیمه گزارش نوامبر 2011 مدیرکل (GOV/2011/65) انجام دهد. این بحث شامل درک موضوعات به صورت منفرد و نگاه به همه موضوعات در قالب یک سیستم ونهایتاً ارزیابی این سیستم به عنوان یک مجموعه کلی می‌باشد. آژانس در این زمینه آمادگی دارد تا روند رفع تمامی مسائل حل نشده را در چهارچوب همکاری‌ها، تسریع بخشد. این امر با همکاری بیش از پیش ایران و نیز فراهم شدن به موقع دسترسی به تمامی اطلاعات، اسناد، سایت ها، مواد و پرسنل ایرانی، بر اساس درخواست آژانس، محقق می‌شود. زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی، به تصویری کلی از مسائل مربوط به ابعاد احتمالی نظامی دست یابد، مدیرکل گزارشی را از ارزیابی‌های آژانس در این زمینه تسلیم شورای حکام خواهد کرد.

 

I. اطلاعات طراحی

64. بر اساس مفاد توافقنامه پادمان‌ها و قطعنامه های مرتبط شورای حکام و شورای امنیت، ایران ملزم شده است تا مفاد کد اصلاحی 3.1 از بخش عمومی ترتیبات فرعی توافقنامه پادمان‌ها را در خصوص ارائه زود هنگام اطلاعات طراحی به اجرا درآورد.

65. آژانس در نامه‌ای به تاریخ 7 ژانویه 2015 درخواست کرد که ایران پیرو الزامات ذیل ترتیبات کد فوق‌الذکر اصلاحی 3.1، اطلاعات طراحی اولیه و زمانبندی ساخت و ساز کارخانه‌های هسته‌ای که ایران اعلام کرده است که قصد دارد از ابتدای سال 2015 در سایت بوشهر بسازد را ارائه کند. ایران در روز 20 ژانویه 2015،‌ در پاسخ به این نامه اعلام کرد که پیش از این موضع خود را در قبال کد اصلاحی 3.1 روشن کرده (جمله اول پانویس 74 این گزارش را بخوانید)، اما افزود که «قطعا، اطلاعات بیشتر هر زمان که مقدور باشد، در زمان مناسب به آژانس ارائه می‌شود.»

 

J. پروتکل الحاقی

66. برخلاف قطعنامه‌های مربوطه شـورای حکام و شـورای امنیت، ایران پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کند. آژانس در شرایطی نیست که بتواند تضمینی معتبر درباره فقدان مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران ارائه دهد مگر اینکه و تا زمانی که ایران همکاری لازم را با آژانس از جمله اجرای پروتکل الحاقی به عمل آورد.

 

K. موضوعات دیگر

67. در تاریخ 20 ژانویه 2015، آژانس در رآکتور اقدام به یک مرحله بازرسی و راستی‌آزمایی اطلاعات طراحی رآکتور صفر قدرت آب سنگین (HWZPR) در اصفهان انجام داده و تائید کرد که 36 مجتمع سوخت پروتوتایپ تولید شده در کارخانه تولید سوخت، پس از انجام آزمایش، از هسته اصلی برداشته شده و در تأسیسات انبار شده است.

68. در تاریخ 8 فوریه 2015، آژانس تائید کرد که 16 مجتمع سوخت که در ایران تولید شده و حامل اورانیومی است که در ایران تا سطح 20درصد 235 غنی شده، در هسته اصلی رآکتور تحقیقاتی تهران است. در همان تاریخ، ‌آژانس مشاهده کرد که مجمتمع سوخت پروتوتایپ Mini IR-40 در محل ذخیره‌سازی قرار داشت.

69. آژانس تائید می‌کند که در تاریخ 9 فوریه 2015، یک صفحه سوختی (همانی که در گزارش پیشین مدیر کل عنوان شد)، حامل ترکیب U3O3 (غنی‌ شده تا سطح 20 درصد اورانیوم 235) و آلومینیوم، باقی‌مانده در مجموعه تولید مولیبدنوم، یودین و زنون از کارخانه تولید صفحات سوختی منتقل شده و برای فعالیت‌های تحقیقاتی با هدف بهینه‌سازی تولید مولیبدنوم، یودین و زنون به کار می‌رفت.

70. در روزهای 14 و 15 فوریه 2015، آژانس یک مرحله بازرسی و راستی‌آزمایی اطلاعات طراحی در کارخانه برق هسته‌ای بوشهر ترتیب داد، که در آن زمان رآکتور با 70درصد توان اسمی خود در حال فعالیت بود.

 

L. خلاصه

71. در حالی که آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده در تاسیسات هسته‌ای و مکان‌های خارج از تاسیسات بر اساس پادمان ادامه می‌دهد، همچنان در جایگاهی نیست که بتواند تضمین معتبری در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده ارائه کند، بنابراین نمی‌تواند نتیجه بگیرد که همه فعالیت‌های هسته‌ای در ایران صلح‌آمیز است.

72. مدیر کل آژانس با وزیر خارجه ایران، محمدجواد ظریف در تاریخ ۷ فوریه ۲۰۱۵ گفت‌وگو داشت. دو طرف در این گفت‌وگو توافق کردند که ادامه گفت‌وگو بین ایران و آژانس در تمام سطوح دارای اهمیت است. مدیر کل تاکید کرد که باید در اسرع وقت تمامی مسائل باقیمانده مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران حل و فصل گردند.

73. ایران هیچ توضیحی در خصوص دو مورد از اقدامات عملی برای آنکه آژانس بتواند وضعیت آنها را روشن کند، ارائه نکرده استو در ضمن هیچ اقدام عملی جدیدی نیز در گام بعدی چارچوب همکاری پیشنهاد نداده است.

74. آژانس آماده است که حل و فصل تمامی موضوعات باقی‌مانده در چارچوب همکاری را تسهیل کند. این امر زمانی ممکن است که ایران به همکاری‌های خود با آژانس بیفزاید و دسترسی به موقع آژانس را به کلیه اطلاعات، مستندات، سایت‌ها، مواد و پرسنل خود فراهم آورد، همان‌طور که آژانس درخواست کرده است. زمانی که آژانس بتواند به یک تصویر کلی در خصوص موضوعات مربوط به ابعاد احتمالا نظامی دست یابد، آن‌گاه مدیر کل ارزیابی خود را در این خصوص به شورای حکام ارائه خواهد کرد.

75.  آژانس به پایش و راستی‌آزمایی اقدامات هسته‌ای مشخص شده در برنامه مشترک اقدام که تمدید گردیده است، ادامه می‌دهد.

76. مدیر کل در هنگام مقتضی به گزارش‌دهی ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/ق

اخبارمرتبط : ○ تیم مذاکره کننده هسته‌ای راهی ژنو شد/رایزنی‌ ایران و آمریکا امروز در این شهر 93/12/01 - 09:54 ○ فایننشال تایمز: کاسته شدن اختلاف‌های موجود بین ایران و غرب در مذاکرات هسته‌ای 93/11/30 - 19:22 ○ گزارش آژانس نشانگر شفافیت کامل برنامه‌ هسته‌ای ایران/ برعهده تهران نیست که درباره 2 اقدام عملی توضیح بیشتر دهد 93/11/30 - 19:20 ○ رایزنی عراقچی با آمانو پنج اسفند در وین/ بررسی همکاری‌های ایران و آژانس 93/11/30 - 17:54
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments(); }
منبع: خبرگزاری فارس
1393/12/1
برچسب ها:

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
نورا کابل
فروشگاه آنلاین سیم و کابل
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......