شنبه 16 آذر 1398
Sat, Dec 07, 2019
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | ‪ ۱۳‬آبان، كتيبه‌اي پر نقش و نگار در تاربخ ايران
‪ ۱۳‬آبان، كتيبه‌اي پر نقش و نگار در تاربخ ايران
موضوع: وزنه برداری

اجتماعي. شهري. ‪ ۱۳‬آبان
گزارش،فرشيد اسحاقي:عزيزان من صبور باشيد كه پيروزي نهايي نزديك است و خدا با صابران است. ايران امروز جايگاه آزادگان است...من از اين راه دور چشم اميد به شما دوخته ام...صداي آزاديخواهي و استقلال طلبي شما را به گوش جهانيان مي‌رسانم اين پيام اميد بخش معمار كبير انقلاب اسلامي پس از رشادت دانش آموزان در ‪ ۱۳‬آبان سال ‪ ۱۳۵۷‬بود.

كتيبه تاريخ جمهوري اسلامي ايران در ‪ ۱۳‬آبان ماه حوادثي را برخود حك كرده است كه همچون نگين انگشتري پيروزي‌هاي انقلاب بر تارك تاريخ ايران مي درخشد؟ تاريخي كه هرگز از يادش نمي‌رود حضور بيش از هفت هزار دانش آموز و دانشجو و ديگر طبقات مردم در محوطه دانشگاه تهران را كه هدف تيراندازي ماموران حكومت قرار گرفتند و به شهادت رسيدند.

آن روز، به دليل بسته بودن درهاي دانشگاه هيچ يك از دانش آموزان نتوانستند از برابر آتش گلوله‌هاي ماموران بگريزند و اين امر تلفات آنان را افزايش داد . اين جنايت توسط دولت آشتي ملي شريف امامي صورت گرفت.

در حالي كه عمر سياسي اين دولت از ‪ ۷۰‬روز تجاوز نمي‌كرد،اين دومين خونريزي عمده دولت شريف امامي بود. ابعاد حادثه دانشگاه به حدي بود كه وقتي در برنامه اخبار شبانگاهي گزارش تيراندازي مستقيم سربازان به روي دانش آموزان در دانشگاه از شبكه سراسري تلويزيون پخش شد، وزير علوم بلافاصله استعفا داد و فرداي آن روز كابينه شريف امامي نيز سقوط كرد.

از آن پس روز ‪ ۱۳‬آبان روز دانش آموز ناميده شد.

اما بزرگي ‪ ۱۳‬آبانماه تنها به رشادت‌هاي دانش آموزان سال ‪ ۵۷‬ختم نشد و حافظه تاريخي ايران به ياد دارد كه ‪ ۱۴‬سال پيش از آن نيز در اين روز، يعني ‪ ۱۳‬آبانماه ‪ ،۱۳۴۳‬امام خميني توسط ماموران حكومت شاه بازداشت و پس از انتقال از قم به تهران، به تركيه تبعيد شدند.

اين تبعيد در پي اعتراض امام به سياست‌هاي حكومت پهلوي و از جمله تصويب لايحه كاپيتولاسيون به وقوع پيوست.

امام ‪ ۹‬روز پيش از تبعيد، در مراسمي كه به مناسبت ميلاد حضرت زهرا (س) در منزلشان برگزار شد، با ايراد نطقي جنايات و مفاسد كاپيتولاسيون را تشريح كردند.

معمار كبير انقلاب در سپيده دم ‪ ۱۳‬آبان توسط يك گروه از ماموران ساواك به سرپرستي سرهنگ مولوي رئيس ساواك تهران بازداشت شدند و هنوز آفتاب از افق سرنزده بوده كه با يك فروند هواپيماي نظامي از فرودگاه مهرآباد به تركيه تبعيد شدند.

در پي تبعيد امام خميني (ره) با وجود فضاي خفقان، موجي از اعتراض‌ها به صورت تظاهرات در بازار تهران، تعطيلي طولاني دروس حوزه‌ها و ارسال طومارها و نامه‌ها به سازمان‌هاي بين‌المللي و مراجع تقليد جلوه گر شد.

آيت الله حاج مصطفي خميني نيز در روز تبعيد امام بازداشت و زنداني شد و پس از چندي در ‪ ۱۳‬دي ‪ ۱۳۴۳‬به تركيه نزد پدر تبعيد شد.

امام خميني جمعا ‪ ۱۱‬ماه در تركيه به سر بردند، سپس ساواك با هماهنگي دولت تركيه ايشان را در ‪ ۱۳‬مهر ‪ ۱۳۴۴‬به عراق تبعيد كردند و در تبعيد ايشان به مدت ‪ ۱۳‬سال تحت نظارت توام با فشار رژيم بعثي عراق بودند.

سومين حادثه مهم تاريخي ‪ ۱۳‬آبان كه نه تنها در تاريخ ايران در تاريخ دنيا به روزي فراموش نشدني تبديل شده است، تسخير لانه جاسوسي آمريكا در تهران در ‪ ۱۳‬آبانماه ‪ ۱۳۸۵‬بود.

در فاصله سه ماه مانده تا نخستين سالگرد پيروزي انقلاب، ساختمان سفارت آمريكا در تهران توسط جمعي از دانشجويان معترض تصرف شد كه از زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران تا زمان تسخير سفارت آمريكا در تهران ديپلمات‌هاي آمريكايي مستقر در سفارتخانه از هيچ تلاشي در جهت مقابله با نظام نوبنياد جمهوري اسلامي ايران فروگذار نمي‌كردند.

تماس با سركردگان گروههاي ضد انقلاب، ارتباط حمايتي با شبكه‌هاي كودتا و براندازي در داخل كشور و تامين مالي گروهك‌هاي تروريستي كه در غرب و جنوب ايران به انفجار در لوله‌هاي نفتي و يا ايجاد نا امني و بي‌ثباتي در مناطق كردنشين مشغول بودند، از عملكردهاي ماموران سياسي فعال در ساختمان سفارت آمريكا بود كه اين حقايق در اسناد لانه جاسوسي نيز آمده است.

تسخير لانه جاسوسي آمريكا در تهران از ابتدا با حمايت امام خميني مواجه شد و ايشان تصرف لانه جاسوسي توسط دانشجويان را انقلاب دوم لقب دادند و در سخناني ااز اين اقدام حمايت كردند: شما مي‌بينيد كه الان مركز فساد آمريكا را جوانها رفته‌اند گرفته‌اند و آمريكائيها را هم كه در آنجا بودند، گرفتند و آن لانه فساد را به دست آوردند .آمريكا هيچ غلطي نمي تواند بكند . جوانها مطمئن باشند كه آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند.

.... اكنون در آستانه سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي شكوه سيزدهم آبان را پاس مي‌داريم چرا كه مردانگي و فتوت ايثار و از خود گذشتگي و دشمن ستيزي با سران كفر را مقدس مي‌دانيم.

سيزدهم آبان روزي است كه جوانه‌هاي سبز ايمان روييد و دانش آموزان مسلمان به نشانه اعتراض به حكومت، در دانشگاه تهران اجتماع كردند و تاريخ، شاهد خون به ناحق ريخته آنان شد. دانش آموزان انقلابي برخاستند تا نورگوهر دانش و دانش آموزي را در آيينه حماسه و دليري بتابانند و غبار خودباختگي را از سيماي مدرسه بروبند.

آنان برخاستند تا انقلاب ننشيند و فرياد كردند تا جهان، پيام انقلاب را بشنود.

اينك ما مانده‌ايم با خاطرات آن روزها و مي‌دانيم كه امروز اگر به سايه راحت نشسته ايم، مديون استقامت شهيداني هستيم كه در آشوب ظلمت چيره، به مصاف شب رفتند تا ايمان خفته انسان را به سامان صبح برسانند.

ياد همه شهيدان دانش آموز، گرامي و خاطره سيزدهم آبان در جانها جاودانه باد.


منبع: ایرنا
1389/8/14
برچسب ها: ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
نورا کابل
فروشگاه آنلاین سیم و کابل
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......