پنج شنبه 15 خرداد 1399
Thurs, Jun 04, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | بازي هاي آسيايي 2جوان مصدوم؛ اميد ژيمناستيك ايران
بازي هاي آسيايي 2جوان مصدوم؛ اميد ژيمناستيك ايران
بازي هاي آسيايي 2جوان مصدوم؛ اميد ژيمناستيك ايران موضوع: روزنامه ها
جام جم آنلاين: شايد كم توجهي به رشته‌هاي ورزشي پايه و مادر چون دووميداني، شنا و بويژه ژيمناستيك، يكي از مهم‌ترين دلايل ضعف نتيجه‌گيري ورزش كشورمان در عرصه‌هاي مهمي چون المپيك و بازي‌هاي آسيايي محسوب شود.

ژيمناستيك به عنوان يكي از جذاب‌ترين و مفيدترين ورزش‌ها، متاسفانه هيچ‌گاه در كشور ما جايگاه بايسته خود را پيدا نكرده و موفق به كسب مدال‌هاي ارزشمند جهاني و حتي آسيايي نشده است. سطح ژيمناستيك در آسيا آنقدر بالاست كه در رقابت‌هاي چند روز پيش قهرماني جهان در روتردام هلند، چين و ژاپن، بار ديگر به ترتيب صاحب عناوين قهرماني و نايب قهرماني شدند.

البته كره جنوبي در همين مسابقه‌ها تنها عنوان هفتمي را به دست آورد ولي به هر حال شرايط به گونه‌اي پيش مي‌رود كه بنابر نظر مسوولان، اندك بختي براي مدال‌آوري ورزشكاران ايراني در بازي‌هاي آسيايي وجود ندارد و تنها اميد كشورمان، حضور يكي، دو ژيمناست در بين چند نفر راه يافته به فينال در يكي، دو رشته از جمله پرش خرك و دارحلقه است.

تيم ملي ژيمناستيك كه پس از شركت در بازي‌هاي آسيايي 1974 تهران، 1998 بانكوك تايلند و 2006 دوحه قطر، چهارمين حضور خود در بازي‌هاي آسيايي را در 2010 گوانگجو تجربه مي‌كند با تركيب 6 نفره حاضر در رقابت‌هاي جهاني روتردام هلند پا به گوانگجو مي‌گذارد تا در همه اسباب با تيمي كامل حضور پيدا كند. اين تيم نتايج چندان اميدواركننده‌اي در رقابت‌هاي قهرماني جهان نداشت و با كسب عنوان سي و هشتمي تيمي در بين 73?كشور، به كار خود پايان داد.

در بخش انفرادي هم در حالي كه محمد رمضان‌پور و هادي خناري‌نژاد به عنوان دو چهره شاخص تيم ملي دچار آسيب‌ديدگي‌هاي مهمي بودند، اما اين دو چهره 22 و 20 ساله، بهترين نتايج را براي كشورمان به دست آوردند و در‌حالي‌كه ديگر ملي پوشان جديد و بي‌تجربه ما حائز رتبه‌هاي حدود 100 تا 232 اسباب مختلف شده بودند آنها در يكي، دو رشته مثل پرش خرك و دارحلقه، صاحب رتبه‌هاي سي‌و‌چهارمي‌و‌سي‌و‌هشتمي نيز شدند.

محمد رمضان‌پور، ژيمناست اردبيلي ـ كه يك ماه قبل در رقابت‌هاي جام جهاني جمهوري چك، صاحب مدال برنز پرش خرك شده بود ـ درباره حضور تيم ملي در بازي‌هاي آسيايي گوانگجو به جام‌جم مي‌گويد: به هر حال تيم ايران در رقابت‌هاي اخير قهرماني جهان با ميانگين سني حدود 20 سال، يكي از جوان‌ترين تيم‌هاي دنيا بود و اگر فيزيوتراپي‌ها و روند درماني من و هادي خناري‌نژاد به خوبي پيش برود هرچند نمي‌توانيم فعلا انتظار مدالي داشته باشيم ولي مطمئن باشيد از اعتبار نام ايران دفاع خواهيم كرد. در قسمت انفرادي هم شخصا قول مي‌دهم در حضور قهرمانان نامي دنيا كه در بازي‌هاي آسيايي حاضرند در بخش قهرمان قهرمانان و پرش خرك، به فينال صعود كنم.

غلامعلي پير ايراني دبير پيشين فدراسيون ژيمناستيك هم با اشاره به حذف ژيمناستيك ايروبيك از بازي‌هاي آسيايي و حضور صرف ژيمناستيك موسوم به هنري مي‌گويد: ما در ايروبيك از قدرت‌هاي دنيا محسوب مي‌شويم ولي در ژيمناستيك هنري حتي اگر خودكشي هم بكنيم در حضور ژيمناست‌هاي بزرگ دنيا و كشور‌هايي مثل چين كه پيشينه‌اي 1800 ساله در اين رشته دارند نمي‌توانيم فعلا صاحب مدال شويم. واقعيت اين است كه در دوره‌هاي گذشته به صرف اين‌كه قهرمانانمان در طول عمر قهرماني خود، حضور در بازي‌هاي آسيايي را هم تجربه كرده باشند آنها را بعضا به اين رقابت‌ها اعزام كرديم كه يكبار در دوحه توسط بابايي در يكي از اسباب به جمع 8 نفر فينال هم رسيديم ولي امسال اميدواريم در دو رشته پرش خرك و دارحلقه اين اتفاق تكرار شود تا پيشرفت اين رشته به چشم آيد. اما حسين طاهرخاني، برترين ژيمناست دهه‌هاي 60 و 70 ايران و سرمربي كنوني تيم ملي اميد بيشتري به شاگردانش دارد و مي‌گويد: من مطمئنم اگر روند درماني خناري‌نژاد و رمضان‌پور به خوبي پيش برود حتما در پرش خرك و دارحلقه خواهيم درخشيد و حتي در حركات زميني هم مي‌توانيم در صورت لغزش حريفان، در جمع برترين‌ها قرار بگيريم، چون عملكرد بچه‌هاي جوان ايران را در بين برترين چهره‌هاي دنيا در رقابت‌هاي جام جهاني مسكو و چك ديده‌ام. به هر حال واقعيت اين است كه علاوه بر چين، ژاپن و كره جنوبي كه 3?قدرت شاخص دنيا محسوب مي‌شوند كره شمالي، قزاقستان و ازبكستان هم داراي قهرماناني با پيشينه كسب مدال‌هاي جهاني هستند و تيم ما با ميانگين سني پايين و نفراتي كه فاقد تجربه شركت در ميدان‌هاي آسيايي هستند، در سطح تيم‌هايي چون تايوان، تايلند و سوريه است. خوشبختانه روحيه اين جوانان بازسازي شده است و آنها به سطح آمادگي خوبي رسيده‌اند. ضمن اين‌كه رفته‌رفته داوران و قهرمانان ساير كشورها نيز با آنها آشنا شده‌اند كه اين نيز مي‌تواند به نفع ما محسوب شود.

ژيمناستيك ايران فاصله زيادي تا رسيدن به قافله صدرنشينان جهان و آسيا دارد و در اين مسير طولاني ناچار است به درخشش‌هاي نسبي نيز راضي و دلخوش باشد، اتفاقي كه اميدواريم در گوانگجو رخ دهد.

مجيد عباسقلي
گروه ورزش


منبع: روزنامه جام جم
1389/8/16
برچسب ها: , ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......