پنج شنبه 15 خرداد 1399
Thurs, Jun 04, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | گزارش فارس از آخرین وضعیت انتخاب سرپرست کاروان المپیک ایران سرپرست بدون مشکلم آرزوست!/ ورود و خروج‌ها‌ و ارتباطات بین‌المللی معیارند؟
گزارش فارس از آخرین وضعیت انتخاب سرپرست کاروان المپیک ایران سرپرست بدون مشکلم آرزوست!/ ورود و خروج‌ها‌ و ارتباطات بین‌المللی معیارند؟
گزارش فارس از آخرین وضعیت انتخاب سرپرست کاروان المپیک ایران سرپرست بدون مشکلم آرزوست!/ ورود و خروج‌ها‌ و ارتباطات بین‌المللی معیارند؟ موضوع: فوتبال

در حالی که کم‌تر از ۸ ماه به شروع مسابقات المپیک ۲۰۱۶ فرصت باقی است، هنوز مسئولان ورزشی کشورمان در تکاپوی انتخاب سرپرست کاروان ریو هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، چندین ماه است که انتخاب سرپرست کاروان المپیک ریو مورد سوال رسانه‌ها قرار گرفته و اخیراً نیز خبرنگاران با استناد به اساسنامه کمیته ملی المپیک تاخیر در این امر را بارها گوشزد کرده‌اند، اما همیشه پاسخ یک جمله بوده؛ «هنوز دیر نشده و فرصت داریم.» صحبت‌هایی که بارها از زبان کیومرث هاشمی و شاهرخ شهنازی شنیده‌ایم.

انتقاد رسانه‌ها از تاخیر در این موضوع به اندازه‌ای بود که مسئولان کمیته ملی المپیک نه تنها در ادامه نسبت به آن واکنشی نشان ندادند، بلکه از این موضوع ناراحت هستند که چرا خبرنگاران این سوال را می‌پرسند. اگرچه شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اسامی چند گزینه به وزارت اطلاعات رفته و همه منتظر استعلام این وزارتخانه هستند تا نتیجه را اعلام کنند، اما جدا از انتخاب سرپرست موضوع اصلی ویژگی‌هایی است که سرپرست باید داشته باشد.

* پرده اول؛ تجربه - کفه سنگین به سمت سجادی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سرپرست تجربه است. تجربه سرپرستی کمک بیشتری می‌کند تا بهترین گزینه برای این پست انتخاب شود.

کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش هر کدام گزینه‌هایی را برای این پست دارند که می‌توان به نصرالله سجادی و شاهرخ شهنازی اشاره کرد. نگاهی کوتاه به رزومه این دو مسئول نشان می‌دهد وزنه به سمت سجادی سنگین‌تر است. نصرالله سجادی معاون حرفه‌ای وزارت ورزش با 3 دوره سرپرستی در سال‌های 1988، 1996 و 2008 پکن تجربه بیشتری نسبت به شهنازی دارد که فقط در سال 2000 در المپیک سیدنی سرپرست کاروان بود. البته بهرام افشارزاده نیز در بین مسئولان ورزش کشورمان سابقه دو دوره سرپرستی در المپیک را در کارنامه دارد، اما به نظر می‌رسد گزینه وزارت ورزش برای این دوره نیست.

* پرده دوم؛ ارتباط بین‌الملل - کفه ترازو برابر است

اینکه گزینه‌های سرپرستی رابطه‌شان با نمایندگان IOC و شورای المپیک آسیا به چه صورت است، نکته مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد. اینکه صحبت‌های سرپرست مورد نظر چقدر در مجامع بین‌المللی مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرد؟ در بین گزینه‌های اشاره شده هیچ کدام سابقه عضویت در کمیته بین‌المللی المپیک را ندارند، اما افشارزاده سال‌ها به عنوان رئیس کمیته آمار و ارقام OCA فعالیت داشته و سجادی هم سال‌هاست در کمیته سازماندهی شورای المپیک آسیا را برعهده دارد. وی برای برسی بازی‌های آسیایی 2018 در اندونزی در جلسات کمیته سازماندهی هم شرکت می‌کند. گزینه دیگر شاهرخ شهنازی است که وی هم در دوره قبلی در کمیته رسانه‌ای OCA فعالیت داشته است.

* پرده سوم؛ ارتباط با ورزشکار و فدراسیون

این موضوع یکی از مهترین ویژگی‌های سرپرست کاروان است. سرپرست کاروان باید از نزدیک با ورزشکار ارتباط داشته و در جریان برنامه‌ها و مشکلات آنها قرار بگیرد. البته گزینه‌های مد نظر بارها در تمرینات ورزشکاران حضور داشته‌اند، اما باید دید کدام گزینه شرایط بهتری دارد.

علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه‌برداری در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سوال که از نظر شما یک سرپرست باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، می‌گوید: سرپرستی موضوع مهمی است و فرد منتخب باید دارای تجربیات بین‌المللی باشد و مراودات خوبی هم با IOC و کمیته برگزاری بازی‌های المپیک کشور میزبان داشته باشد.

قاسم رضایی کشتی‌گیر طلایی ایران در المپیک لندن نیز در این باره می‌گوید: در المپیک‌هایی که بودم چیزی به نام سرپرست نداشتیم و سرپرست نقش موثری نداشت. امیدوارم هر فردی که انتخاب می‌شود شناخت خوبی از ورزش داشته باشد و علاوه بر تجربه بالا زمان خوبی را به تعامل با ورزشکاران اختصاص دهد. باید هر چه زودتر سرپرست مشخص شود و حضور سرپرست نباید فقط محدود به زمان المپیک و حضور در دهکده باشد.

* پرده آخر؛ اساسنامه چه می‌گوید؟

ماده 27 اساسنامه کمیته ملی المپیک درباره سرپرستی کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک‌ خصوصیاتی را مطرح می‌کند که می‌توان به ارتباط دائمی با کمیته برگزاری بازی‌ها، سرکشی به تمرینات، برگزاری جلسه با سرپرستان تیم‌های ملی اعزامی، شرکت در جلسات سرپرستان کاروان‌های ورزشی در کشور میزبان از بین افراد با تجربه اشاره کرد.

یکی از گزینه‌هایی که اساسنامه مورد توجه قرار داده شرکت در جلسات سرپرستان کاروان‌های اعزامی به المپیک در کشور میزبان است، موضوعی که در کشور ما اتفاق نیفتاده و بنا به دلایلی در هر جلسه افراد مختلفی حضور داشته‌اند. در نخستین جلسه سرپرستان از ایران اصغر رحیمی و شاهرخ شهنازی راهی ریو شدند و در دومین جلسه نیز اصغر رحیمی نماینده ایران بود!

شاهرخ شهنازی آخرین جلسه‌ای که به عنوان نماینده کمیته ملی المپیک توانسته در آن حضور داشته باشد مربوط به شورای المپیک آسیا بود که اواخر شهریورماه در ترکمنستان برگزار شد. وی بعد از این سفر در رشته تنیس روی میز نیز ماموریتی را مهرماه به تایلند داشت و بعد از آن در هیچ مجمعی که مربوط به المپیک بوده حضور نداشته است. حتی در جلسه آنوک که در واشنگتن برگزار شد رباب شهریان به عنوان نماینده ایران در مراسم شرکت کرد!

با این اوصاف و با توجه به اختلالاتی که در سفرهای شهنازی به خارج از کشور پیش آمده مشخص نیست وی شانسی برای سرپرستی کاروان ایران به ریو داشته باشد یا خیر.

حالا باید منتظر بود و دید گزینه‌های هیات اجرایی به وزارت اطلاعات چه بوده و تایید صلاحیت‌ها چه زمانی اعلام می‌شود.

در زیر اسامی همه سرپرستان کاروان ایران در المپیک را مشاهده می‌کنید:

1948 لندن انگلستان: علی کنی

1952 هلسینگ کینگ فنلاند: امان الله میرزا جهانی بانی

1956 ملبورن استرالیا: عباس ایزدپناه

1960 رم ایتالیا: محمد دفتری

1964 توکیو ژاپن: حسین بنایی

1968 مکزیکوسیتی مکزیک: حسن رهنوردی

1972 مونیخ آلمان: جلال رسولی

1976 مونترال کانادا: مهدی رشیدپور

1988سئول کره جنوبی: نصرالله سجادی

1992 بارسلون اسپانیا: دکتر مظفری

1996  آتلانتا آمریکا: نصرالله سجادی

2000 سیدنی استرالیا: شاهرخ شهنازی

2004 آتن یونان: بهرام افشارزاده

2008 پکن چین: نصرالله سجادی

انتهای پیام/ر

http://fna.ir/F7506X var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_config.linkname = document.title; a2a_config.linkurl = window.location.href.replace("newstext.php?nn=", ""); اخبارمرتبط : ○ سفر به ریو با حُکم‌های بدون امضا! 94/09/15 - 10:19 ○ پُل ارتباطی المپیکی‌ها و IOC لرزان است/ آیین‌نامه کجاست؟ 94/09/09 - 09:05
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments(); } else if ((
منبع: خبرگزاری فارس
1394/9/16
برچسب ها: , ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......