سه شنبه 26 شهریور 1398
Tues, Sep 17, 2019
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | عصبانیت وهابیت از تلاش‌های «شیخ زکزاکی» در نیجریه
عصبانیت وهابیت از تلاش‌های «شیخ زکزاکی» در نیجریه
عصبانیت وهابیت از تلاش‌های «شیخ زکزاکی» در نیجریه موضوع: فوتبال

گسترش تشیع در نیجریه که آغاز آن به ۳۰ سال هم نمی‌رسد، با وجود قدمت طولانی فعالیت وهابیت در این کشور، سبب بسیج گسترده جریان سلفی- وهابی علیه این مذهب شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در درگیری‌های بامداد یکشنبه گذشته که پس از حمله ارتش نیجریه به حسینیه «بقیة الله» در شهر زاریای نیجریه و منزل شیخ ابراهیم زکزاکی رخ داد،‌ علاوه بر همسر و پسر «شیخ زکزاکی» و چندین تن از سران «جنبش اسلامی نیجریه» بیش از 300 تن از شیعیان به شهادت رسیدند.

ارتش نیجریه مدعی شده است که شیعیان به کاروان نظامی حامل رئیس ستاد کل ارتش تیراندازی کرده و قصد ترور وی را داشته‌اند؛ ادعایی که با تکذیب جنبش اسلامی نیجریه همراه شده و شیخ زکزاکی نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرده است: هنگامی که افراد ما مسلح نیستند چگونه می‌توانند به کاروان ارتش حمله کنند و اینکه چرا هیچ آسیبی به نیروهای ارتش وارد نیامده و آن‌ها به مسیر خود ادامه داده‌اند؟.

سال گذشته نیز زمانی که مراسم روز قدس رو به پایان بود ناگهان تروریست‌های «بوکوحرام» به جمعیت تظاهر کنندگان شیعه حمله کرده و به آن‌ها که اغلب زنان و کودکان بودند تیراندازی کردند و در این حمله 34 نفر کشته و 180 نفر زخمی شدند. سه تن از پسران شیخ ابراهیم زکزاکی نیز در بین کشته شدگان بود.

حمله بوکوحرام در سال گذشته و حمله ارتش نیجریه در امسال، با توجه به برگزاری مراسم میلیونی و بی سابقه پیاده‌روی اربعین در این کشور به عنوان بزرگترین کارناوال سیاسی – عقیدتی شیعیان در آفریقا، ظن هماهنگی بین این پیشامدها را قوی‌تر می‌کند. پیشامدهایی که به نظر می‌رسد در کانون‌ آن جریان سلفی و وهابی قرار گرفته است.

گسترش تشیع در نیجریه و تشکیل بزرگترین جامعه شیعیان در قاره آفریقا، در حالی که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در زمینه اشاعه وهابیت و سلفی‌گری در آفریقا و نیجریه انجام داده‌اند؛ با عصبانیت علما و رسانه‌های وهابی مواجه شده است.

شبکه وهابی وصال در برنامه‌ای در 25 نوامبر سال جاری به پدیده گسترش تشیع در نیجریه می‌پردازد. این برنامه با حمله به شیعیان، مدعی می‌شود که رشد و گسترش تشیع حاصل فقر و بیسوادی مردم نیجریه است و از سویی نیز برگزاری مراسماتی چون روز جهانی قدس و راهپیمایی اربعین را برنامه‌های ایرانی توصیف می‌کند.

در این برنامه همچنین تأکید می‌شود که سوءاستفاده از جهل مردم و سردادن شعارهای فریبنده باعث گرویدن برخی مردم به تشیع در نیجریه شده است. [شیعیانی که در حال حاضر جمعیت آن‌ها بین 4 الی 10 میلیون نفر برآورد می‌شود.]

همچنین ما می‌توانیم سیل هجمه‌های علیه شیعیان نیجریه را در رسانه‌های وابسته به جریان سعودی به خصوص رسانه‌های عربستان مشاهده کنیم و در تمامی این مطالب به لزوم جلوگیری از بسط تشیع و مقابله با آن در قاره آفریقا به خصوص کشور نیجریه تأکید شده است.

نکته قابل توجهی که در این مقاله‌ها یافت می‌شود؛ به لزوم جذب طلاب نیجریایی و آموزش آن‌ها در دانشگاههای عربستان تأکید شده است و آن طور که از سخن شخصیت‌های سلفی داخلی نیجریه مشخص می‌شود این است که در سال‌های پس از ظهور اولین نشانه‌های گسترش تشیع در نیجریه، مسأله اعزام جوانان به دانشگاههای عربستان سرعت بیشتری به خود گرفته است.

 

«محمد الثانی عمر» یکی از رهبران سلفی نیجریه در این باره به سایت وهابی «البرهان» می‌گوید:«به شکر خدا دانشجویان دینی که عمدتا به عربستان، مصر و سودان رفته‌ بودند پس از بازگشت شروع به تبلیغ سنت و طریقت سلفی کرده‌اند و تلاش بسیاری برای دعوت و تعلیم مردم و دور کردن آن‌ها از عقاید گمراه کننده صفوی‌ها (تشیع) انجام می‌دهند».

بنا به گفته وی بیشتر طلابی که به نیجریه باز می‌گردند عمدتا از دانشگاههای «الاسلامیه»، در شهر مدینه منوره و دانشگاه «ام‌القری» در مکه مکرمه و دانشگاه اسلامی «الإمام محمد بن سعود» در ریاض فارغ التحصیل شده‌اند.

«دکتر محمد منصور ابراهیم» دیگر عالم سلفی نیجریایی در روزنامه «الجزیره» عربستان در 20 مارس 2015 می‌نویسد: «فقر شدید باعث شده است تا مردم نیجریه با وعده پول و مادیات به تشیع بگروند و باید جلوی این مذهب گمراه گرفته شود».

وی با ادعای اینکه گروههای شیعه شده در حال آموزش نظامی هستند و اسلحه به دست گرفته‌اند، سعی دارد دولت مرکزی نیجریه را به حضور شیعیان حساس کند. در حالی که در هیچ مقطعی گزارش نشده است که شیعیان با ارتش یا هر گروه دیگری به درگیری مسلحانه وارد شده باشند.

منصور ابراهیم، همچنین خواستار افزایش تلاش‌ها برای مقابله با شیعیان و گسترش تشیع می‌شود.

موضوعی که در نیجریه در حال رخ دادن است، تلاش وهابی‌ها و سلفیون عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای جلوگیری از گسترش تشیع است. کشورهای جریان وهابی در حال حاضر ثمره سال‌ها تبلیغ و آموزش رایگان دانشجویان نیجریایی را بر باد رفته می‌بینند و مطئمنا ابزارهای فشار بر دولت تازه تأسیس «محمدو بوهاری» که قصد مبارزه با بوکوحرام را دارد را نیز در دست دارند.

انتهای پیام/د

 

http://fna.ir/T7LIIT var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_config.linkname = document.title; a2a_config.linkurl = window.location.href.replace("newstext.php?nn=", ""); اخبارمرتبط : ○ حوادث نیجریه برای محدودکردن بیداری اسلامی در آفریقاست 94/09/24 - 10:47 ○ عکس دردناک از شیخ زکزاکی پس از بازداشت/ او مجروح و در بیمارستان نظامی است 94/09/24 - 08:53 ○ در پیش حسین(ع) روسپیدید همه 94/09/24 - 08:47 ○ شیخ زکزاکی به شدت زخمی است و به کادونا منتقل شده/ ارتش در حال جمع‌آوری شهدا با کامیون است 94/09/24 - 01:53 ○ امیرعبداللهیان: تعیین سرنوشت شیخ زکزاکی برای جهان اسلام و ایران بسیار مهم است 94/09/23 - 17:35 ○ تصاویر دردناک از کشته شدن شیعیان نیجریه در جریان حمله ارتش به خانه شیخ زکزاکی 94/09/23 - 00:03
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments(); } else if (($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) { $.get('comments/ws_getcomments.aspx', "newsid=" + $('#
منبع: خبرگزاری فارس
1394/9/24
برچسب ها: ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
نورا کابل
فروشگاه آنلاین سیم و کابل
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......