شنبه 16 فروردین 1399
Sat, Apr 04, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | /بسته گزارشی روزانه فارس/ ۴ نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا و ابهامات نامه جان کری به ظریف/ عبدالله نوری «نفوذی اصلی» را شناسایی کرد!
/بسته گزارشی روزانه فارس/ ۴ نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا و ابهامات نامه جان کری به ظریف/ عبدالله نوری «نفوذی اصلی» را شناسایی کرد!
/بسته گزارشی روزانه فارس/ ۴ نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا و ابهامات نامه جان کری به ظریف/ عبدالله نوری «نفوذی اصلی» را شناسایی کرد! موضوع: فوتبال

چه کسی توقعات مردم را بالا برد؟! و عبدالله نوری نفوذی اصلی را شناسایی و معرفی کرد، از جمله مطالب امروز بسته گزارش تحلیلی خبرگزاری فارس است.

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***  

 

چه کسی توقعات مردم را بالا برد؟!

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به تازگی طی سخنانی در دوازدهمین همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در پتروشیمی ایران به چیزی به نام «دوران پساتحریم» اشاره کرده و گفته است:‌ یکی از این نکات انتظارات انباشته مردم در سال‌های گذشته است که این انتظارات به سرعت بالا رفته و مردم انتظار دارند بعد از لغو تحریم، گام‌های بلندی برای رفع مشکل اقتصادی مردم برداشته شود.

به گزارش فارس، او افزوده است: دولت مصمم است گام‌های بلندی بردارد اما عده‌ای برای اینکه شیرینی لغو تحریم به کام مردم ننشیند تلاش می‌کنند سقف انتظارات بالا برود اما دولت هم تمام تلاش خود را خواهد کرد و باید کوشش کنیم انتظارات در حد امکانات افزایش بیابد.

جهانگیری مدتی قبل هم در یک اجلاس گفته بود: متاسفانه برخی تصور می‌کنند که با اجرای توافق هسته‌ای قیمت‌ها به یکباره شکسته می‌شود.

 

*در اشاره به صحبت‌های جهانگیری، سخنگوی دولت نیز چندی قبل تلاش کرد تا با بیان توشیحی بر سخنان جهانگیری، آنها را تبیین کند.

محمدباقر نوبخت در این رابطه به فارس گفته بود:‌ فرض کنید هم‌اکنون 100 میلیارد دلار بر روی میز خود داشته باشیم، اما اینکه بتوان شرایط را به نحوی مدیریت کرد که همگان بتوانند از این فرصت به نحو شایسته استفاده کنند زمان می‌برد تا آثار اقتصادی 100 میلیارد دلار ظاهر شود، بنابراین اینکه گفته شود اکنون پرونده PMD بسته شد و برجام اجرایی شد و چرا نتایج آن را مشاهده نمی‌کنیم باید بگوییم اجرایی شدن نتایج برجام چند ماه تا چند سال طول می‌کشد!

نوبخت افزوده بود: نظر آقای جهانگیری نیز بر همین امر استوار بود که نباید توقع زیادی را برای مردم ایجاد کنیم چراکه پیشرفت و توسعه کشور با تلاش صورت می‌گیرد و اگر در شرایط غیر از تحریم نیز بودیم کشور بدون صرف انرژی فراوان و تلاش زیاد کشور خود به خود درست نمی‌شود و باید فرصتی بدهیم تا آثار آن را در کشور ببینیم.

گفتنیست، قبل از جهانگیری، چهره‌های اصلاح‌طلب دیگری نظیر سعید لیلاز و غلامحسین کرباسچی از رؤیابافی پیرامون دوران پساتحریم انتقاد کرده و عنوان کرده بودند که این روحانی نبود که تمام ناصیه دولت را به تحریم‌ها و توافقات گره زد بلکه کار معارضان دولتی بوده است.

با تمام این اوصاف و اظهارات اشاره شده، اما این سؤال وجود دارد که چه کسانی طی دو و نیم سال گذشته بصورت علی‌الدوام بر بالا بردن توقعات و انتظارات مردم اصرار کردند؟!

و چه کسانی بودند که وعده‌های آنچنانی را درباره دوران پساتوافق و پسابرجام به مردم می‌دادند؟!

گفته‌ها و گوینده‌های زیر که بخشی از ده‌ها سند قابل ارائه در این رابطه هستند؛ به این دو سؤال پاسخ می‌دهند:

_ دولت می‌تواند در دوران پسا تحریم با برنامه ریزی جدی، انبوهی از سرمایه را وارد کشور کند…هم‌اکنون غربی‌ها و سرمایه گذاران به سمت ایران هجوم می‌آورند و از سوی دیگر منابع مالی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود. (اسحاق جهانگیری _‌معاون اول رئیس‌جمهور)

_ دولت بعد از اجرایی کردن توافق و رفع تحریم‌ها، گشایش بزرگی را برای جذب سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال برای جوانان ایجاد خواهد کرد. (مجید انصاری _ معاون پارلمانی دولت)

_امروز باید برجام سکویی برای جهش اقتصادی جوانان غیور باشد. (رئیس‌جمهور روحانی)

_ پس از توافق روابط تجاری‌مان تقویت می‌شود؛ تولیدمان خیلی بالا می‌رود... یک دفعه تجارتمان چند برابر و تقویت می‌شود و ارتباطات جهانی ما تقویت می‌شود. (آقای هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی)

_ توافقنامه ژنو موجب گشایش در وضعیت اقتصادی و معیشت مردم می‌شود. (محمدرضا تابش از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در سال 92)

_ با لغو اولین گروه از تحریم‌ها، فضا به کلی متفاوت خواهد شد. (داوود هرمیداس باوند، تحلیلگر اصلاح‌طلب)

_ تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود. (رئیس‌جمهور روحانی)

آیا این گفته‌ها و اسناد می‌تواند اثبات کند که چه کسی بر آتش «توقعات» دامن زد و انتظاراتی غیر واقعی ایجاد کرد؟!

همانطور که قبل از ایجاد این انتظارات نیز عده‌ای بصورت غیر واقعی و در چارچوب پیشبرد نسخه اوکراینیزه کردن ایران، اثر کمتر از 30 درصدی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را اثری فراوان، 100 درصدی و حتی فلج‌کننده جلوه دادند...

یادآور می‌شود جریان خاص به تازگی تحقق وعده‌های اقتصادی توافقات را به انتخابات اسفندماه مجلس گره زده است.

 

***

 

نکاتی که در کلاس‌های تخصصی ابلیس هم جا نمی‌شوند

عبدالله نوری نفوذی اصلی را شناسایی و معرفی کرد!

عبدالله نوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و وزیر کشور دولت اول اصلاحات، اخیراً در یک دیدار سیاسی که روزنامه آرمان امروز خبر آنرا منتشر کرده؛ طی سخنانی با اشاره به مسئله «نفوذ» اظهار کرده است:‌ «نفوذی اصلی همان‌گونه که در قرآن بیان شده، شیطان و ابلیس است که باید مراقب آن باشیم. در شناخت دشمن بهتر است به خودمان نگاه کنیم و ببینیم دشمن اصلی و قدرتمند ما قبل از استکبار جهانی، نفس اماره خودمان است و راه مبارزه با آن، خودسازی و تهذیب نفس و گسترش اخلاق و اصول انسانی است.»

او البته در صحبت‌های خود این معنا را نیز مورد اشاره قرار داده است که «باید از نفوذ غرب نگران بود از نفوذ شرق هم باید نگرانی داشت. البته استقلال به معنای قطع ارتباط با دیگر کشورها نیست، زیرا ارتباط و تعامل با نظام بین‌الملل با حفظ اصول و رعایت عزت می‌تواند در راستای منافع ملی باشد»

 

*تقلیل معنای نفوذ به کلمات و جملاتی اینچنینی و معرفی «ابلیس» بعنوان نفوذی اصلی! سبب گمراهی طیفی می‌شود و مصداقی از به خرج ندادن تقوای جمعی است.

همچنین اگرچه «نفس» در ماجرای نفوذ نقشی مهم را بر عهده دارد اما مشکل اصلی دیگری در این میان وجود دارد و آن اختراعات شخصی نفوذی‌ها و ادراکات غلطی است که سبب پیشبرد پروژه نفوذ می‌شود.

مثلاً اینکه جریانی در داخل ایران معتقد به کرنش ذلیلانه در مقابل آمریکاست و یا جریان دیگری معتقد به ولایت مطلقه فقیه نیست و برای نبود دولت لیبرال در ایران صراحتاً ابراز تأسف می‌کند؛ جملگی در حیطه اختراعات شخصی جای می‌گیرند و در حیطه کلاس‌های تخصصی ابلیس هم حتی شاید نمی‌گنجند.

و ایضاً بایستی در نظر داشت که این اعتقادات و خط مشی‌ها که به برخی حرکات جمعی و وقوع فتنه نیز منجر شده‌اند؛ تماماً خدمت بی‌جیره و مواجب به پروژه نفوذ است و جالب آنکه کمتر ردّ پایی در میانه‌ی این تفکرات از دشمن و نقشه‌های وی دیده می‌شود.

فی‌الواقع ما در حال صحبت بر روی مسئله‌ای هستیم که اگرچه در حیطه هشدارهای پیرامون نفوذ مطرح می‌شود اما ایجاد آن حتی در رده توانایی‌های دشمن هم نیست و صرفاً یک آرزوی کاملاً مطلوب برای دشمن تلقی می‌شود که البته گویا در مقاطعی نیز جامعه عمل به خود پوشیده است.

بدیهیست که فهم صحیح از مسئله نفوذ و تلاش برای رسیدن به دیدگاه صحیح در این رابطه نیز، مؤلفه‌ای است که سبب مصون‌سازی تفکرات طیف‌های مختلف سیاسی می‌شود.

گفتنیست، عبدالله نوری پس از فتنه سال 88 بر اقناع چیزی به نام جنبش سبز در عملکرد اصلاح‌طلبان نیز تأکید داشته است.

او مدتی قبل هم طی سخنانی گفته بود:‌اینکه اصلاح‌طلبان نخواهند سرمایه سیاسی‌شان را پشت سر آقای روحانی جمع بکنند، حرف غلطی نیست!

 

***

 

4 نکته درباره تحریم‌های جدید آمریکا و ابهامات نامه جان کری به ظریف

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیراً و در پی رسمی شدن قانون ایجاد محدودیت روادید برای کسانی که به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند، نامه‌ای به وزیر امور خارجه دولت یازدهم نوشته و توضیحاتی را ارائه کرده است.

بر اساس ترجمه خبرگزاری فارس، او در بخشی از نامه خود برای توضیح به ظریف نوشته است:

اینجانب همچنین اطمینان دارم که تغییرات جدید برای کسب روادید که در کنگره تصویب شده است و دولت اختیار توقف اجرای آن را دارد، به هیچ وجه مانع ما نمی‌شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنیم، و ما [این تغییرات را] به گونه‌ای اجرا می‌کنیم که هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند. بدین منظور ما بالقوه ابزارهای متعددی را در اختیار داریم، شامل [صدور] ویزاهای تجاری ده ساله چند بار ورود، برنامه‌هایی برای تسریع در [صدور] ویزاهای تجاری و اختیار توقف اجرای قانون که طبق این مصوبه جدید به ما داده شده است. خوشحال می‌شوم که در این خصوص باز هم صحبت کنم و توضیحات بیشتر ارائه کنم.

 

*درباره تحریم جدید آمریکا و توضیحات وزیر خارجه کاخ سفید گفتنی‌هایی وجود دارد:

یکم: فهم عمومی از «برجام» که دولت یازدهم ایران خود را متعهد به اجرای آن کرده این است که دیگر هیچ تحریمی تحت هیچ عنوانی از سوی کشورهای 1+5 علیه مردم ایران اعمال نشود.

بدیهیست که این فهم عمومی با سخنان و وعده‌های رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه دولت و مقامات بلندپایه دولتی مبنی بر لغو تحریم‌ها نیز تطابقی صددرصدی دارد و لذا اعمال هرگونه تحریم جدید پس از برجام تحت هر عنوانی، در ساحت افکار عمومی به معنی نقض برجام است.

نقض برجام هم نیازمند توضیحات و اقدامات اقناع کننده از سوی دولت آقای روحانی است و رخوت یا خدای نکرده توجیه تحریم‌های جدید به این بهانه که «خلاف روح برجام هستند» یا اینکه «کار بدی هستند»! ابداً امر پذیرفته‌ای نیست.

 

دوم: مصوبه جدید آمریکا، دومین تحریم جدید آمریکا پس از برجام علیه ایران است. قبل از این نیز بر اساس خبری که چندی قبل روزنامه کیهان منتشر شد؛ آنه پیترسن، از مقامات وزارت خارجه در جلسه‌ای رسمی اعلام کرد که 44 نام جدید به لیست تحریم‌ها افزوده شده است.

تحریم‌های جدید اگرچه شاید طبق توجیهاتی توجیهاتی تلخ! با متن بند 29 برجام همخوان و به قول مقامات دولت پس از تحریم‌های جدید پسا ژنو در دو سال قبل؛ «صرفاً خلاف روح برجام» باشند اما پر واضح است که با فهم عمومی از برجام (مبنی بر عدم اعمال هرگونه تحریم جدید)، با قول‌ها و وعده‌های وزیر خارجه و رئیس جمهور روحانی و با دستور 9 بندی مقام معظم رهبری که مفاهیم «عدم اعمال هرگونه تحریم جدید تحت هر عنوانی» و «غیر قابل قبول بودن تفسیر طرف مقابل از برجام» در آن به صراحت مورد اشاره قرار گرفته؛ هیچ تطابقی ندارند.

لذاست که همین قیودات، دلالت بر نقض برجام دارد و این نقض آشکار نیز اگر مورد عکس‌العمل مناسب دولت محترم قرار نگیرد، به سندی تاریخی برای قضاوت آیندگان بدل خواهد شود.

 

سوم: در بند 29 برجام آمده است «اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و ایالت متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیر گذاری منفی و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.»

اکنون مشخص است که قانون تحریمی جدید آمریکا صراحتاً به ایران آسیب وارد می‌کند. حال اینکه وزیر خارجه دولت آمریکا در نامه خود به ظریف اظهار کند که این قانون مانع اجرای برجام نیست! «نقض غرض» است.

در روی دیگر سخن آنکه مذاکره کنندگان دولت چرا برجامی را مورد تعهد خود قرار داده‌اند که غرض طرف آمریکایی در آن لغو برخی تحریم‌ها و اعمال برخی تحریم‌های دیگر تحت عناوین یا اغراض غیر بوده است؟!

کری همچنین در نامه خود گفته است: «به گونه‌ای اجرا می‌کنیم که هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند»!

پاسخ آن است که کسی به اطمینان دادن آقای کری وقعی نمی‌گذارد و برای افکار عمومی مهم آن بود که برجام شامل چه تعهداتی است و این تعهدات چگونه اجرا می‌شوند نه اینکه آمریکا در پسابرجام نیز دست به تحریم بزند و سپس اینطور اظهار کند که نمی‌گذارم مانعی ایجاد شود!

وانگهی، کسی که قول بین‌الدوَلی و رسمی خود را (با عنایت به تفسیر ایرانی از بند 29 برجام) زیر پا می‌گذارد چه جای تعجب است که قول شفاهی را هم زیر پا بگذارد؟!

قسمت خوشمزه‌تر نامه کری نیز آنجاست که از ابزار توقف اجرای قانون تحریمی نیز سخن گفته و آنرا در نامه‌اش به رخ می‌کشد.

آیا سبب استهزا نیست که دولت آمریکا تحریمی را علیه ایران اعمال کند و سپس خطاب به همتایش در دولت یازدهم ایران اینطور توضیح بدهد که نگران نباشید! ابزار توقف هم در دست ما هست...

 

و چهارم: نکته مستتری در نامه عجیب جان کری به ظریف وجود دارد و آن اینکه گویا شمول و انقضای این نامه لایتناهی است.

فی‌الواقع اینکه آمریکا می‌تواند پس از هر تحریم جدیدی؛ همین نامه را صرفاً با تغییر عنوان و تاریخ، باز هم برای وزیر خارجه دولت یازدهم ایران ارسال کند.

این مسئله می‌تواند باب تأملات جدیدی را نیز در نامه جان کری خطاب به محمدجواد ظریف باز کند...

گفتنیست قانونی شدن تحریم جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، انتقادات فراوانی را در میان افکار عمومی برانگیخته است.

اما به نظر می‌رسد نوستالژی «توافق موقت ژنو در سال 92» باز هم تکرار شود و از سوی دولت یازدهم، هیچ تحریم جدیدی شکننده برجام عنوان نشود.

در همین حال، واضح است که حتی اگر دولت ایران بر اساس متن برجام بخواهد پیرامون اقدامات ناقض توافق –مثل تحریم‌های جدید- نیز به «کمیسیون مشترک تعیین شده در برجام» شکایت ببرد؛ شکایت مذکور اولاً لزوما به رأی به نفع ایران ختم نخواهد شد زیرا اکثریت آرای اعضای کمیسیون مشترک در حقیقت در جیب آمریکا قرار دارد و ثانیاً این شکایت‌بَری به کمیسیون مشترک نیز به هیچ‌وجه توانایی ممانعت جدی از ادامه اقدامات خصمانه و تحریمی آمریکا و سایر کشورهای 1+5 را ندارد.

متأسفانه این حقیقت کمیسیون مشترک زمانی به حالت تمسخر بر زبان یک مقام آمریکایی نیز جاری شده است...

http://fna.ir/IBMNYP var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_config.linkname = document.title; a2a_config.linkurl = window.location.href.replace("newstext.php?nn=", ""); اخبارمرتبط : ○ رونمایی از «برجامِ» منهای پول و ارزانی و اشتغال!/ حلال مشکلات اقتصادی برجام بود یا انتخابات مجلس؟ 94/09/29 - 10:31 ○ پرونده‌ای برای بسته شدن PMD و بی‌ابزاری دولت!/ جنبش دانشجویی باید عذرخواهی کند 94/09/25 - 09:33 ○ همزبانی جالب اصلاح‌طلبان با اپوزیسیون ونزوئلا/ رابطه «بیداری اسلامی» و خشونت‌های داعش 94/09/22 - 13:05
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments(); } else
منبع: خبرگزاری فارس
1394/9/30
برچسب ها: , ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......