برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

گزارش خبرنگار اعزامي فارس از سنگاپور/مشعل المپيك شعله‌ور شد

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس از سنگاپور، همزمان با برگزاري مراسم افتتاحيه رقابت‌هاي المپيك نوجوانان در سنگاپور كه در منطقه "مارينا باي " اين كشور در حال برگزاري است، مشعل اولين دوره المپيك نوجوانان روشن شد.
اين مشعل 13 روز در اين منطقه روشن خواهد ماند تا ميزبان پسران و دختران نوجواني باشد كه براي برگزاري نخستين دوره مسابقات خود را به سنگاپور رسانده‌اند.
لي كوان، وزير ورزش سنگاپور روز گذشته پس از اينكه مشعل المپيك به مدت 6 روز در كشورهاي مختلف به گردش درآمده بود، آن را دريافت كرد. چن‌پنگ دونده معروف سنگاپوري نيز مشعل را در مسير رسيدن به جزيره سن‌توساي حمل كرد.
اين مشعل از جزيره سن‌توساي با يك قايق بسيار بزرگ به سمت محل برگزاري انتقال داده شد تا با روشن شدن آن، مسابقات رسماً افتتاح شود.
براي شعله‌ور شدن مشعل، مكاني شبيه ديگي جوشان در "مارينا باي " تعبيه شده بود كه با روشن شدن آن مسابقات به صورت رسمي آغاز شد.
مراسم افتتاحيه از ساعت 20:10 دقيقه امشب به وقت محلي كه نماد سال 2010 است با حضور ژاك روگ، رئيس كميته بين‌المللي المپيك، "اس آر ناتان "، رئيس جمهور سنگاپور و مسئولان ارشد اين كميته و همچنين مسئولان برگزاري مسابقات در منطقه "مارينا باي " در حالي آغاز شد كه حدود 10 هزار نفر در مراسم حضور داشتند و از نزديك اين مراسم را به نظاره نشستند.
در بخشي از اين مراسم روگ سخنراني كرد و از ميزباني خوب سنگاپور تشكر كرد و ابراز اميدواري كرد تا مسابقات پربار بوده و روح المپيك در آن جاري باشد.
بعد از صحبت‌هاي روگ، "اس آر ناتان "، رئيس جمهور سنگاپور مدت كوتاهي سخنراني كرد و به صورت نمادين مجوز شروع مسابقات را صادر كرد.
در ادامه پروتكل كميته بين‌المللي المپيك خوانده شد و سپس پرچم المپيك كه توسط 8 نفر حمل مي‌شد، برافراشته شد. سپس سوگندنامه بازيكنان، مربيان و داوران توسط نمايندگان آنها قرائت شد.
جمعيت زيادي از مردم سنگاپور از ساعت‌ها قبل به عنوان تماشاگران مراسم افتتاحيه با خريد بليت‌هاي اينترنتي خود را به منطقه "مارينا باي " رساندند تا اين مراسم را از نزديك تماشا كنند.
تماشاگران با نظم خاصي روي سكوها مسقر شدند تا نظم و ترتيب حرف اول را در مراسم افتتاحيه بزند.
اين مراسم با نورافشاني‌هاي متعدد و شكوه خاصي برگزار شد و در قسمتي از مراسم نيز نوجوانان سنگاپوري در مراسم افتتاحيه به اجراي نمايش پرداختند.
در بخش‌هايي ديگر از اين مراسم قهرمانان المپيك طي سخنراني‌هاي خود، توصيه‌هايي را به ورزشكاران نوجوان انجام دادند كه در اين بين سرگئي بوكا، ركورددار قهرمان پرش ارتفاع جهان، مايكل فلپس، قهرمان شناي المپيك نيز از سخنرانان بودند.
در ادامه كليپ‌هايي به مدت چند دقيقه به نمايش درآمد.
همچنين تصاويري از سير تاريخي كشور سنگاپور و اين مورد كه اين كشور در طي زمان چه تغييراتي داشته است به نمايش درآمد.
اژدها، نماد كشورهاي شرق آسيا و شير نماد سنگاپور كه اين كشور به شهر شيرها معروف است از جمله آيتم‌هاي اصلي مراسم افتتاحيه بودند.
در بخش زيبايي از مراسم كليپ اهريمن و ورزشكار پخش شد. در ابتداي اين نمايش، كتاب بسيار بزرگي كه روي آن نوشته شده بود "زمان‌هاي بسيار دور " توسط بازيگران حمل شد. اين كليپ حكايتگر شكست يك ورزشكار از اهريمني بدخو بود، اما هنگامي كه ورزشكاران با يكديگر متحد شدند و روح دوستي و قهرماني در آنها دميده شد اين اهريمن شكست خورد.
اجراي موسيقي و اجراي مراسم دوستي با طبيعت از ديگر مراسم بود. همچنين شعار همدلي و اتحاد ورزشكاران و اينكه بازي فقط برد و باخت نخواهد بود و بايد مسائل جوانمردي را رعايت كرد از ديگر نكات آموزنده مراسم امروز بود.
5 حلقه المپيك توسط ورزشكاراني كه در آب حضور داشتند به شكلي بسيار زيبا در وسط آب به نمايش درآمد.
سنگاپوري‌ها در اين مراسم تأكيد مي‌كردند كه امروز روز ماست. آنها از طرفي با توجه به اينكه بر خودداري از هزينه‌هاي اضافي تاكيد داشتند بر برگزاري با شكوه مراسم نيز اصرار داشتند.
سپس مشعل المپيك كه توسط 6 نفر حمل مي‌شد و نفر آخر آنها "دارن چوي "، قهرمان قايقراني نوجوانان جهان كه سنگاپوري است مشعل را براي روشن كردن ديگ المپيك حمل كرد و راس ساعت 22:15 به وقت محلي ديگ را روشن كرد.
همچنين در زمان رژه كشورهاي شركت كننده، كاروان ورزشي ايران متشكل از 52 ورزشكار وارد محوطه عبوري تيم‌ها شد و ورزشكاران ايراني از مقابل تماشاگران و مسئولان حاضر رژه رفتند. كيومرث هاشمي كه در اين مسابقات به عنوان سرپرست كاروان ايران حاضر است، جلوتر از ساير اعضاي كاروان قرار گرفت.
امير صديقي، ملي‌پوش بسكتبال 3 نفره، پرچم ايران در المپيك نوجوانان در سنگاپور را حمل كرد.
تمام اعضاي كاروان ورزشي ايران با لباس‌هاي متحدالشكلي كه توسط كميته ملي المپيك براي آنها تدارك ديده شده بود در اين مراسم حاضر شدند و بانوان ايراني نيز كه با حجاب كامل رژه مي‌رفتند با استقبال تماشاگران روبرو شده و به شدت مورد تشويق قرار گرفتند.
مانند المپيك‌هاي گذشته يونان كه به عنوان بنيانگذار المپيك در جهان شناخته مي‌شود پيش از ساير تيم‌ها و به عنوان نخستين تيم رژه رفتند.
وجود 6 اسكوربرد و تلويزيون بزرگ در اطراف سن محل رژه تيم‌هاي شركت كننده يكي ديگر از نكات جالب بود. اين اسكوربوردها اين مراسم را به صورت مستقيم براي تماشاگران حاضر پخش كردند.
برگزاري اولين دوره اين مسابقات در سنگاپور باعث شده تا شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني براي پوشش هر چه بهتر با يكديگر به رقابت بپردازند.
بيش از 10 كانال خصوصي حق پخش اين رقابت‌ها را خريداري كرده‌اند تا رقابت ورزشكاران 204 كشور جهان را به تصوير بكشند و البته اين شبكه‌ها مراسم افتتاحيه را نيز به صورت مستقيم پخش كردند. اين مسابقات تا 4 شهريور ماه ادامه خواهد داشت.
انتهاي پيام/ز

تاریخ: 1389/5/23
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: