برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

مصاحبه اختصاصی خبر گزاری پارس فوتبال با پیشکسوت محبوب قوی سپید انزلی:زمان ما اگر مساوی می کردیم دو روز از خانه بیرون نمی آمدیم/آخرین حقوق من ۲۵۰۰ تومان در سال ۱۳۶۹ بود!

توضیح عکس:ملوان بندرانزلی1-استقلال تهران0-ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه سابق)-4دی ماه 1366

کاوه چلمبری / خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام
اطاقی در حومه ی خاطره/انحلال تیم دوم ملوان و تعطیلی تیمهای پایه ی آژاکس ایران/ مصاحبه اختصاصی خبر گزاری پارس فوتبال با پیشکسوت محبوب قوی سپید انزلی: نابودی تیم های پایه عامل اصلی از بین رفتن ترکیب انزلیچی ملوان است/ زمان ما اگر مساوی می کردیم دو روز از خانه بیرون نمی آمدیم
 زمان چه زود می گذرد، دهه ی ۶۰ را می گویم بازیکنان ملوان هر سال چندبار افتخار می آفریدند و ما که نوجوان بودیم روی آسمانها سیر می کردیم. آن زمان جای همه ی نداشته هایمان را ملوان پر می کرد و در روز بازیهای حساس ساعت ۸ صبح روی سکوهای سیمانی تختی انزلی نشسته بودیم تا ساعت ۶ غروب که زمان بازی فرا برسد، موقع امتحانات هم کتاب به بغل وارد استادیوم می شدیم. حالا بیست سال و اندی از آن زمانها گذشته و هنوز هم ملوان جای همه ی نداشته هایمان را که بیشتر هم شده پر می کند گرچه بسیاری از ما دور از انزلی و خارج از ایران زندگی می کنیم، آنهایی هم که در انزلی زندگی می کنیم به سختی روزگار می گذرانیم. بی وفایی بود که شادی آفرینان کودکی مان را فراموش می کردیم و سری به اطاق حومه ای در خاطره نمی زدیم که بزرگی نام ملوان وامدار همه ی این پیشکسوتان است. این بار پای صحبت های احمد اسپندار نشستیم که ناراحتی جسمانی وی دلمان را بسیار آزرد.


احمد آقا الان کجا هستید؟

پارسال در ملوان سپید بودیم قهرمان استان گیلان شدیم. باید امسال در لیگ ۳ کشور شرکت می کردیم. تیم را قبول نمی کنند، تیم های پایه و ملوان سپید تمرین نمی کنند. دستور تمرین از باشگاه نیامده مدیرعامل باید مشخص شود. در نیمه ی دوم مردادماه هستیم تیمهای پایه برعکس سالهای گذشته تمرینات را شروع نکرده اند.

ملوان سپید با قاطعیت قهرمان استان گیلان شد.

بیشتر بازیکنان ملوان سپید سرباز و از رده ی امید بودند. با قاطعیت و با اختلاف ۱۲ امتیاز نسبت به سبحان رشت قهرمان استان گیلان شدیم. شرکت در مسابقات کشوری بار مالی دارد. پارسال به بازیکنان پول ندادیم.

با این شرایط بازیکنان تیم های پایه و ملوان سپید، انزلی را ترک خواهند کرد؟

چون تیمهای پایه تمرین نمی کنند بیشتر بازیکنانش به تیم های دیگر رفته اند. تیم ملوان سپید هم معلق است و این وضعیت باعث شده بازیکنانمان سردرگم باشند تا الان که مانده اند. قرعه کشی جام حذفی ایران انجام شده و تیم ما باید به عنوان قهرمان گیلان در این مسابقات شرکت کند.

چرا فوتبال پایه ای انزلی به این روز افتاده است؟

به تیم های پایه که در گذشته دست نیروی دریایی بود توجه می شد. ۲،۳ سالی هست توجه به تیم های پایه خیلی ضعیف شده. اگر چاره ای باشد اصلا تیم داری نمی کنند. می گویند پول هست بازیکن آماده می خریم، نیروی دریایی فقط بازیکن سرباز می گیرد. دیگر چرا هزینه کنند؟ فقط در صحبت می گویند پایه در اولویت هست.

احتمال انحلال تیم دوم ملوان وجود دارد؟

آقای مصطفی پوربخشی مالک ملوان سپید هستند. در زمان آقای احمدزاده قرارداد سه ساله بستند تا به ملوان بازیکن بدهند. تیمسار موسوی می گوید امتیاز باشگاه را به ما واگذار کنند، منطقه آزاد انزلی هم که هزینه نمی کند. احتمال دارد بگویند تیم را نمی خواهند.
           
با ترکیب بومی یا غیر بومی ملوان موافق هستید؟

با بومی کار کردن راحت تر است. در دسترس هست، غیر بومی دو سال بازی می کند می رود بومی هست. در بعضی مواقع می شود کمبودها را با بازیکنان غیر بومی برطرف کرد. اولویت با بومی است.

چرا در زمان بازیگری شما ترکیب ملوان صد درصد انزلیچی بود؟

درست است، زمان بازیگری ما شاید یک نفر مال اطراف انزلی بود الان تیم بزرگسالان این طوری نیست. شاید بگویند به خاطر حرفه ای شدن فوتبال یا نتیجه گرایی این گونه شده اما به نظر من مهم ترین عامل ضعیف بودن تیم های پایه است. در گذشته جوانان و امید جزو چهار تای اول کشور بودند الان اصلا در لیگ نیستند از مقدماتی بالا نمی آیند. در گذشته به بچه های تیم های پایه پول ایاب و ذهاب می دادیم. الان به بچه ها پول نمی دهند یک هفته مانده به مسابقه تیم بسته می شود و در نهایت ۴۰۰۰۰ پول کفش می دهند! با این شرایط بازیکن مستعد به داماش (درفک) می رود و حقوق ماهیانه و کرایه ی ماشین دریافت می کند. فقط طوری است بگوییم تیم داریم.

با این شرایط نباید انتظار داشته باشیم از تیم های پایه بازیکن به ملوان بیاید.

دیگر از تیم جوانان و امید ملوان اسمی نیست. در گذشته تیم بزرگسال ملوان متکی به پایه بود و تیم های پایه هر سال چند بازیکن به تیم بزرگسال می دادند. نیروی دریایی وضع مالی اش خوب نبود اما امکانات اولیه تمرینات را می داد. قبلا نفرات خوب استان به ملوان می آمدند.
فوتبالتان را از کجا شروع کردید؟

سال ۱۳۵۳، از جوانان ملوان. آن زمان تیم های نوجوانان و امید نبودند. جزو ۵ نفر سهمیه ی جوانان برای تیم بزرگسالان ملوان در جام تخت جمشید بودم. با جوانان ملوان در سال ۱۳۵۳ در حضور ۲۴ تیم قهرمان ایران شدیم و من آقای گل ایران شدم. به تیم ملی جوانان ایران دعوت شدم با غلام پیروانی همبازی بودم.

چند سال در ملوان توپ زده اید؟

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۷۰ در ملوان بودم.

یک خاطره از زمان بازیگریتان در ملوان؟

سراسر دوران بازیگری من در ملوان خاطره هست.( در این لحظه از گفت و گو احمد آقای اسپندار سکوت طولانی می کند گویی به گذشته رفته و بازیهای ملوان همچون یک فیلم از جلوی چشمانش می گذرد.) ۲۴ سال قبل در چنین روزهایی در اواخر مردادماه ۱۳۶۵ در امجدیه قهرمان ایران شدیم یادش بخیر…

ملوان را در لیگ دهم چگونه می بینید؟

نسبت به فصل گذشته بازیکنان بهتر و با انگیزه تر هستند. اگر حاشیه ها و بیرون زمین درست شود بهتر نتیجه می گیریم. یک روز می گویند سرپرست در تیم هست یک روز می گویند او را کنار گذاشتیم. مدیرعامل با سرمربی خوب نیست. قرارداد کمکها امضا نشده این حاشیه ها باید هرچه سریعتر از ملوان دور شود .

طرح ۱۰۰۰ استعداد قرار بود استعدادهای مستعد منطقه را در ملوان پرورش دهد!

ما در تیم پایه بازیکن داشتیم صبح کار می کرد بعداز ظهر می آمد تمرین این بازیکن نهایت سه ماه می آید دیگر نمی آید کرایه ی ماشینش را باید حداقل بدهیم. آن موقع به هادی تامینی، پژمان نوری، حسن اشجاری کرایه ی ماشین شان را می دادیم تا به انزلی بیایند. الان که تورم رفته بالا کرایه ماشین ندهیم؟! بغل گوشی ما رشتی ها می دهند. بیشتر تیم های لیگ استان حقوق می گرفتند تنها تیمی که پول نمی داد ملوان سپید بود به خاطر سربازی حرف نمی زدند بعضی هایشان هم متاهل بودند.

فرق فوتبال زمان شما با الان؟

الان فوتبال حرفه ای شده خودشان را به آب و آتش نمی زنند. ما اگر مساوی می کردیم دو روز از خانه بیرون نمی آمدیم. الان بازیکن قراردادش را بسته غیربومی هم هست سوار ماشینش می شود می رود، تعصب از بین رفته.

مهاجمان کنونی ملوان را چگونه می بینید؟

پارسال فوروارد کم داشتیم. مهاجمان کنونی خوب هستند و تعدادشان زیاد به طوریکه برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی بین بازیکنان رقابت فشرده ای وجود دارد. به نظر من آمار گلزنی ملوان در لیگ دهم خوب خواهد بود.

به عنوان یکی از مهاجمان بزرگ تاریخ ملوان چه صحبتی با محمد حیدری دارید. محمد در بازی با نفت تهران روز بدی را پشت سر گذاشت اما به نظر من می تواند خود را به زودی پیدا کند.

افت محمد حیدری مقطعی است می گذرد. حیدری شم گلزنی دارد. بازیکن زمانی در اوج است زمانی افت می کند. همان طور که گفتم امسال در خط حمله دست ملوان پر است ولی در خط دفاعی به علت محدودیت مجبوریم از همان بازیکنان استفاده کنیم.

یاد خط حمله ی آتشین ملوان در دهه ی ۶۰ بخیر.

آن موقع در هر بازی میانگین ۵ گل به ثمر می رساندیم. احمدزاده زوج من بود که یک دوره آقای گل شد. ملوان در خط حمله همیشه جزو بهترین ها بود. آن زمان همیشه فوروارد های ملوان سرزن بودند الان کدام فوروارد سرزن در ملوان سراغ دارید؟

چنذ فرزند دارید؟

یک دختر که متاهل است و یک پسر که عضو تیم نوجوانان و جوانان ملوان بود و الان دانشجو است.

چند سال دارید؟

۵۶ سال.

ناراحتی پای شما این روزها خیلی اذیت تان می کند.

مفصل مچ پایم صد درصد از بین رفته و راه رفتن برایم مقدور نیست به خاطر همین معلولیت پا نیروی دریایی مرا بازنشسته کرد. آمپول هایی که در دوران فوتبال به من زدند در مفصل پایم رسوب کرد این معلولیت سوغات فوتبال است.

آخرین حقوقی که دریافت کردید چه قدر بود؟

۲۵۰۰ تومان در سال ۱۳۶۹.

آیا باشگاه ملوان به شما پول می داد؟

نه، از انجمن دوستداران ملوان که در شنبه بازار واقع بود پول می گرفتیم.

چه صحبتی با هواداران دارید؟

در انزلی همیشه بهترین هواداران را داشتیم. در اهواز، آبادان تماشاگران زودتر از ما در داخل ورزشگاه بودند. هوادارانی را می دیدیم که نان شب ندارند، صیاد بودند همه جا همراه ما بودند. هواداران ملوان از زمان های قدیم با تعصب بوده اند. من در آن حدی نیستم که توصیه ای به این بزرگواران را داشته باشم. از هواداران می خواهم فقط ملوان و بازیکنانش را تشویق کنند و هیچ زمانی از الفاظ بد استفاده نکنند.

اگر کلام ناگفته ای مانده بفرمایید.

نسل جدید بازیکنان نسل قدیم را نمی شناسند. یک باز می خواستم برای دیدن بازی ملوان به استادیوم بیایم راهم ندادند یکی از تماشاگران قدیمی واسطه شد رفتم داخل. الان این جوری شده. از شما هم تشکر می کنم که یادی از ما فراموش شده گان فوتبال کردید.

تاریخ: 1389/5/24
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: