برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

آخرین اردوی بسکتبال در راه مسابقات جهانی ترکیه

ورزش > بسکتبال  - آخرین اردوی تیم ملی بسکتبال پیش از حضور در رقابت‏های قهرمانی جهان امروز دایر می‌شود.

 تیم ملی بسکتبال ایران با پشت سر گذاشتن بازی‌های تدارکاتی تقریبا مناسب همانند روزهای قبل از بازی‌های المپیک پکن به‌تدریج آماده حضور در رویداد بزرگ دیگری می‌شود که می‌تواند درصورت درخشش با روحیه بهتری به‌دنبال کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانجو باشد. مهم‌ترین توقع دوستداران بسکتبال در مسابقات جهانی و در هم‌گروهی با قدرت‌های مطرح امروز بسکتبال جهان کسب یک برد در مرحله مقدماتی برابر نماینده آفریقا (تونس) و انجام بازی‌های قابل‌قبول و در اندازه‌های قهرمان چهارساله جام ملت‌های آسیا در مقابل تیم‌های بزرگی چون آمریکا، کرواسی، برزیل و اسلوونی است.

اگر تیم ملی با چنین دورنمایی بتواند از نخستین حضورش در مسابقات جهانی سربلند بیرون ‌آید آنگاه می‌توان به موفقیت آن در بازی‌های آسیایی گوانجو بیشتر دل بست و امیدوار شد. بسکتبال در حضور‌های قبلی‌اش از بازی‌های آسیایی تنها موفق به کسب 2 مدال برنز شده است و در این دوره با در اختیار داشتن قوی‌ترین تیم ملی تاریخ بسکتبال این بخت را دارد که با وجود حریفان سرسختی مثل چین میزبان به مدال طلا فکر کند. بسیاری از کارشناسان بسکتبال آسیا، شانس ایران را حتی بیشتر از چین می‌دانند مگر آنکه یایومینگ مصدوم تا شروع بازی‌ها به ترکیب چین برگردد که احتمال آن بسیار ضعیف خواهد بود. مهران حاتمی، بازیکن سابق تیم ملی و مربی کنونی و دستیار اول وسلین ماتیچ، سرمربی تیم ملی در گفت‌وگو با همشهری ازحضور تیم ایران در تورنمنت‌های مختلف و تأثیرات بازی‌های تدارکاتی در آمادگی این تیم قبل از حضور در رویداد جهانی استانبول گفت.

ارزیابی شما از حضور تیم ملی در 3تورنمنت قبل از جام‌جهانی ترکیه چیست؟

سطح و نوع تورنمنت‌ها کاملا متفاوت بود. سطح تورنمنت تایوان در اندازه‌‌های بسکتبال آسیا بود اما تورنمنت‌های چین و ترکیه با حضور تیم‌های معتبر اروپایی بسیار بالا بود.

آیا کادر فنی و وسلین ماتیچ به اهداف از پیش ترسیم شده خود رسیدند؟

تا حدود 90درصد بله، ما در مجموع به آنچه به دنبالش بودیم رسیدیم.

کدام تورنمنت دستاورد بهتری برای تیم ملی داشت؟

به طور طبیعی تورنمنت آ‌خر. در تورنمنت ترکیه بودن حامد حدادی کمک کرد تا تیم تقریبا با ترکیب اصلی خود به مصاف حریفان برود.

بعید به نظر می‌رسید از نظر نتیجه‌گیری کادر فنی راضی بوده باشند.

بله شما درست می‌گویید. ما در هر تورنمنت با محدودیت‌هایی روبه‌رو بودیم. از لحاظ نتیجه برای ما تورنمنت ترکیه راضی کننده نبود ولی به لحاظ هماهنگی تیمی به شرایط مطلوب نزدیک‌تر شدیم.

چرا با این همه فاصله مغلوب ترکیه شدیم؟

من فکر می‌کنم که بازیکنان ما خوب بازی نکردند. بازی جلوی نزدیک به 14 تا 15هزار تماشاگر سخت بود ولی با تراشیدن بهانه‌هایی چون خستگی کاملا مخالفم. ما در اندازه‌های خود ظاهر نشدیم و فاصله واقعی ما با ترکیه این تعداد امتیاز نبود. این مشکل برای تیم‌هایی چون استرالیا، کرواسی وصربستان معنی ندارد. آنها در کمتر از 15روز هرکدام 10بازی تدارکاتی انجام می‌دهند.

در مجموع تیم ملی تا قبل از حضور احتمالی در لیتوانی چندبازی تدارکاتی انجام داد؟

نزدیک به 15بازی تدارکاتی داشتیم که فکر می‌کنم در مجموع، تیم آماده حضور در مسابقات قهرمانی جهان شده است.

آیا دیر پیوستن حدادی مشکلی در هماهنگی تیمی ایران به وجود نیاورد؟

چرا ولی به جز او بقیه بازیکنان کاملا با هم به هماهنگی کامل رسیده‌اند و حدادی هم در بازی آخر تیم ملی نشان داد که مشکلی ندارد. او یک بازیکن حرفه‌ای است و به خوبی می‌تواند در همین هفته‌های باقیمانده در ترکیب اصلی جا بیفتد.

با مشکل مصدومیت حامد آفاق چگونه کنار می‌آیید؟

سلامتی آفاق برای ما مهم‌تر از هرچیز دیگری است. پزشک او تا آخر همین هفته جواب می‌دهد که او به مسابقات جهانی ترکیه می‌رسد یا خیر. دلمان می‌خواهد که آفاق را در بهترین شرایط در ترکیب تیم ملی داشته باشیم و به کارگیری آفاق مصدوم و ناآماده، هم موقعیت او را به خطر می‌اندازد و هم بسکتبال ایران را از یک مهره کارساز محروم می‌سازد. ما نمی‌خواهیم چنین ریسکی کنیم.

در غیاب آفاق چه بازیکنانی می‌توانند خلأ او را پوشش دهند؟

ایمان زندی، جواد داوری و امیر امینی هرکدام با تجارب ارزشمندی می‌توانند جانشینان خوبی برای‌آفاق باشند.

به نسبت بازی‌های المپیک پکن و جام ملت‌های آسیا در چین چنددرصد احتمال تغییر در ترکیب 12نفره و اصلی تیم ایران می‌دهید؟

مطمـئنـا ماتیچ تیمی متفاوت با پکن وجام ملت‌ها را برای مسابقات جهانی انتخاب خواهد کرد. من احتمال 2 تا 3 تغییر در ترکیب 12نفره و همچنین تغییرات جزئی در تیم شروع کننده بازی را می‌دهم.

در میان حریفان جهانی تنها با اسلوونی در چین بازی کردیم. چقدر شانس پیروزی در بازی مجدد با این تیم را می‌دهید؟

بردن اسلوونی با 7 بازیکن شاغل در NBA چندان آسان نیست. شما فکر کنید که ما با یک بازیکن شاغل در NBA می‌توانیم این تیم را شکست دهیم؟ چنین چیزی در حال حاضر توسط بسکتبال ما ممکن نیست.ما در مسابقات جهانی فقط به دنبال این هستیم که حریفان را وادار کنیم در سایه بازی‌های شایسته با تمام قدرت به ما فکر کنند. ما حد و اندازه بسکتبال خود و دیگران را خوب می‌دانیم و توقعمان در حد بضاعتمان است.

اگر آمریکا، اسلوونی و برزیل را نتوانیم ببریم، تونس را که خواهیم برد.

تونس هم با حضور تیم‌های مطرح اروپایی و آمریکایی در گروه ما فقط به پیروزی مقابل ایران فکر می‌کند و ما هم متقابلا مثل آنها. دیدار ایران و تونس برخلاف آنچه آسان پنداشته می‌شود، چندان آسان نخواهد بود.

کادر فنی تیم ملی از کار کدام یک از جوانان رضایت داشت؟

محمدحسن‌زاده و ارسلان کاظمی بسیار امیدوارکننده نشان دادند که حسن‌زاده به طور حتم در ترکیب 12نفره تیم در پست 3 خواهد بود.

مشکل نرفتن به لیتوانی چیست؟

بحث بلیت پرواز به مسابقات جهانی استانبول از این کشور وجود دارد که اگر حل شود تیم ملی به لیتوانی خواهد رفت وگرنه از تهران عازم ترکیه خواهیم شد.

تاریخ: 1389/5/24
کلمات کلیدی: ، ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: