برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

گزارش خبرنگار مهر از سنگاپور/شجاعی: خوب و بد را از هم تشخیص می دهم/ کشورم را به فیفا نمی فروشم

نایب رئیس فدراسیون فوتبال در امور بانوان گفت: حرف من حرف فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی است و بعد از 40 سال حضور در ورزش خوب و بد را از هم تشخیص می دهم.

فریده شجاعی در پایان دیدار تیم فوتبال نوجوانان دختر کشورمان برابر گینه نو که به برتری یک برصفر نمایندگان کشورمان انجامید در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به سنگاپور با بیان این مطلب افزود: به هر حال این بازی از حساسیت زیادی برخوردار بود. هر دو تیم ایران و گینه نو می خواستند پیروز از میدان خارج شوند تا شانس صعود به مرحله دوم مسابقات را پیدا کنند.

وی در ادامه با اشاره به دشواری بازی با تیم‌های سیاهپوست، افزود: ما شناخت زیادی از تیم گینه نو نداشتیم و کل شناخت کادر فنی ما از این تیم مربوط می شد، به تماشای تمرین این تیم. با این حال تیم ما در دیدار برابر گینه نو نمایش خوبی داشت به خصوص  در نیمه دوم این بازی که توانستیم به گل برتری دست یافته با پیروزی از زمین خارج شویم.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال با انتقاد از داوری دیدار تیم نوجوانان کشورمان برابر گینه نو گفت: ما در این بازی گل دوم را هم به ثمر رساندیم اما داور آن را نپذیرفت. قطعا اگر گل دوم تیم ما پذیرفته می شد، با خاطری آسوده تر بازی می کردیم و شانس صعودمان بیشتر می شد. البته جذابیت فوتبال به همین اتفاقات است، اینکه بازی تا پایان دقیقه 90 با حساسیت بالایی دنبال شود.

شجاعی با انتقاد از حواشی که پیرامون تیم نوجوانان دختر ایران و نوع پوشش این تیم در المپیک سنگاپور به وجود آمده است، گفت: ما تحت فشار و استرس زیادی قرار داشتیم و تمام تلاش‌مان براین بود و مجبور بودیم در مقابل بازیکنان خود را خونسرد جلوه دهیم. خانم مظفر سرمربی تیم ماست و باید به مسائل فنی تیم بپردازد و کار به حواشی تیم نداشته باشد. او چه گناهی کرده است که باید مقابل این حاشیه ها قرار گیرد و مانع از ورود حواشی به تیم شود.

"ما تا آخرین لحظه نمی دانستیم در مسابقات فوتبال بازی های المپیک می توانیم به میدان برویم یا خیر"، شجاعی با طرح این موضوع افزود:  مشکلاتی که پیرامون نوع پوشش تیم دختران فوتبال دختران ایران به وجود آمد ما را تحت فشار قرار داد به ویژه خانم مظفر که وظیفه هدایت فنی تیم را برعهده دارد.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه مشکلات حل شده ، افزود: واقعا جو بدی بر اردوی ما حکمفرما بود. فدراسیون جهانی فوتبال از یکسو و کمیته ملی المپیک از سوی دیگر که تاکید داشت اجازه تغییر پیراهن تیم نوجوانان را نمی دهد فشار زیادی را به تیم ما وارد آورد. اینها در شرایطی بود که فیفا و سازمان تربیت بدنی تاکید داشتند تیم نوجوانان باید با پیراهن و کلاهی بازی کند که مورد تایید آنهاست.

وی در ادامه افزود: من ایرانی هستم. منافع نظام و کشورم را می دانم و می فهمم که باید مطابق با قوانین اسلامی عمل کنیم و بیش از خیلی ها دلم برای کشورم و نظام آن می سوزد. با این شرایط دلیلی نداشت مخالف منافع کشورم عمل کنم و به خاطر یک مسابقه فوتبال همه چیز را زیر سئوال ببرم.

شجاعی با اشاره به اینکه تاکید فدراسیون بین المللی فوتبال بر تغییر نوع پارچه کلاه تیم دختران نوجوان ایرانی است، افزود: مسئولان فدراسیون بین المللی فوتبال تاکید دارند باید تیم دختران نوجوان از کلاهی استفاده کنند که پیش از این از سوی فدراسیون فوتبال به آنها ارائه شده است. کلاهی که بازیکنان ما در سنگاپور استفاده می کنند همان کلاهی است که پیش از این به فیفا ارائه شده است. من اگر این دو کلاه را به شما نشان دهم، متوجه تفاوت آنها نخواهید شد.

وی افزود: من این نکته را با مسئولان فیفا در میان گذاشتم و به آنها گوشزد کردم که تفاوتی بین این دو کلاه نیست تا مجوز بازی را دریافت کردم. مسئولان فیفا متوجه شدند که هیچ تفاوتی بین این دو کلاه نیست تا اجازه دادند بازی کنیم.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال در امور بانوان خاطر نشان کرد: من تاکید دارم که موازین شرعی ما باید رعایت شود، حتی زمانی که از سوی فیفا به ما تاکید شد که بازیکنان تیم نوجوانان باید هدبند خود را بردارند، من تاکید کردم بدون هدبند حاضر به حضور در میدان نخواهیم بود. با پافشاری من مسئولان فدراسیون بین المللی فوتبال متوجه شدند که بازیکنان تیم ایران باید با حجاب مورد تایید نظام و کشورشان بازی کنند.

وی از اظهارنظر پیرامون اظهارات اخیر مرضیه اکبرآبادی که در گفتگو با مهر تاکید کرده بود، "فیفا باید پاسخگوی اقدامات سیاسی خود باشد"، گفت: من نمی توانم در این خصوص اظهارنظر کنم، چون طرف هرکدام را که بگیرم، طرف دیگر ناراحت می شود. اما می توانم این را بگویم چرا طی روزهای گذشته تا این اندازه به من و خانم مظفر فشار و استرس وارد شد.

وی با اشاره به اینکه تیم فوتبال نوجوانان ایران با برتری مقابل گینه نو نخستین پیروزی بانوان ایران در عرصه جهانی مسابقات فوتبال را رقم زد، افزود: برای فیفا دیگر نوع حجاب تیم‌های بانوان ایران حل شده است و از این پس بانوان ایرانی حضوری پررنگ تر در مسابقات بین المللی فوتبال خواهند داشت.

حرف من و کفاشیان یکی است، شجاعی با بیان این جمله افزود: آن کلاه‌هایی که پیش از این برای فدراسیون بین المللی فوتبال فرستادیم، تفاوتی با کلاه‌هایی که بازیکنان تیم نوجوانان در مسابقات سنگاپور استفاده کردند، ندارد و بازیکنان تیم ایران می توانند از آن استفاده کنند.

نایب رئیس فدراسیون فوتبال در امور بانوان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدامات خود و دیگر همکارانش در فدراسیون فوتبال برای حل مشکل تیم فوتبال دختران ایران خاطر نشان کرد: من بعد از اینکه روز یکشنبه با آقای افشارزاده صحبت کردم، تماسی با شوماخر، رئیس کمیته مسابقات فیفا گرفتم که ایشان گفت، می توانید با همان پوشش قبلی بازی کنید.

شجاعی با ابرار نارضایی از برخی اظهارات در خصوص تیم بانوان گفت: اگر من به عنوان سرپرست تیم فوتبال دختران نوجوان ایران به سنگاپور آمده‌ام، نماینده سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال در این تیم هستم. حرف من حرف آنهاست. من به گونه‌ای اقدام می کنم که همسو با منافع سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال باشد. اینکه آنها حرف مرا قبول نداشته باشند، درست نیست. بعد از 40 سال حضور در ورزش خوب و بد را از هم تشخیص می دهم و می دانم چه چیزی به کشورم، نظام آن و اسلام ضربه می زند.

وی ادامه داد: این درست است که همه می توانند برای تیم دختران نوجوان ایران تصمیم بگیرند، من که سرپرست این تیم و مسئول امور بانوان فدراسیون فوتبال هستم چین اجازه ای نداشته باشم؟! مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی باید به فردی که همراه یک تیم به خارج از کشور اعزام می کنند، اعتماد داشته باشند. من استاد دانشگاه هستم و دانشجوهایم را رها کرده و برای همراهی تیم در مسابقات سنگاپور 20 روز از خانه ام دور خواهم بود، آن وقت به من که یکی از خودشان هستم اعتماد نمی کنند.

وی خود را یک ایرانی، دلسوز و زحمتکش عرصه ورزش خواند و خطاب به مسئولان ورزش و کمیته ملی المپیک به صورت غیرمستقیم گفت: اگر امور مربوط به فوتبال را به ما بسپارند، می توانیم کار را بخوبی پیش ببریم، چون رگ خواب مسئولان فیفا را می دانیم.

شجاعی افزود: من کشورم را به فیفا نمی فروشم. برایم اول کشورم، منافع آن و حجابم مهم است و بعد به چیزهای دیگر فکر می کنم. من برای یک بازی فوتبال حاضر نیستم بازیکنان تیم ایران حجاب اسلامی را رعایت نکنند، حتی اگر به تعلیق تیم هم بیانجامد. زمانی که مسئولان فیفا تاکید کردند هدبند تیم دختران ایران باید برداشته شود، با وجود اینکه خللی در حجاب آنها وارد نمی شد، اجازه ندادم و حرفم را به کرسی نشاندم. این کار من است و ترسی از مواجهه با مشکلات ندارم و از این کار لذت می برم.


تاریخ: 1389/5/24
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: