برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

در گفتگو با مهر عنوان شد:بسکتبال می‎بازد چون بازی با غیرآسیایی‏ها را بلد نیست/ در اروپا ناشناخته‏ایم

گارد راس تیم ملی بسکتبال کشورمان با اشاره به شکست‎های این تیم در مسابقات جام استانکوویچ چین و تورنمنت بین‎المللی ترکیه، گفت: بسکتبال می‎بازد چون بازی با تیم های غیرآسیایی‏ را بلد نیست.

مهدی کامرانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر اینکه تیم ملی بسکتبال ایران قادر به رقابت برابر با تیم‎های اروپایی و جهانی به خصوص در لحظات حساس نیست، اظهارداشت: تیم‏های اروپایی علاوه بر تجربه از نظر فیزیکی هم موقعیت کاملا برتری نسبت به ما دارند. ضمن اینکه خوب می‏دانند در لحظات حساس چه کاری انجام دهند. این سه فاکتوری است که نداشتن آنها باعث شکست ما در مقابل تیم‎های اروپایی شد.

تصمیم گیری در لحظات پرفشار بازی را بلد نیستیم
بازیکن پست یک بسکتبال کشورمان تصریح کرد: تیم‎های اروپایی برای نتیجه گیری از طریق همه بازیکنان خود در تمام پست‎ها به حریف فشار وارد می‎کنند در حالیکه ما یاد نگرفته‎ایم در زمان‎های پرفشار و برای کنترل جریان بازی چه تصمیمی بگیریم. وقتی به تیم ملی بسکتبال فشار وارد می‏شود نمی‏توانیم بازی خود را انجام دهیم چون اصلا تجربه چنین کاری را نداریم.

می‎بازیم چون به سبک آسیا بازی می‎کنیم
کامرانی با تاکید بر اینکه سبک بسکتبال آسیا با اروپا کاملا متفاوت است، یادآور شد: در آسیا هیچ تیمی نمی‏‎تواند چنین فشاری به حریف خود وارد کند چون اصلا شیوه بازی آسیایی‏ها با اروپایی‎ها متفاوت است. در شرق آسیا بسکتبال سرعتی ارائه می‌‌شود در حالیکه در غرب و  به خصوص کشورهای عرب بسکتبال تنبلی دارند. به هر حال ایران هم جزوی از آسیاست و بسکتبال را به شیوه آسیا بازی می کند. بازی با غیرآسیایی‏ها را بلد نیستیم.

وی ادامه داد: تیم‎های اروپایی با فشار تمام 40 دقیقه بازی می‎کنند. چون 5 نفر اصلی تفاوتی با 5 نفر ذخیره ندارند. اصلا فرقی میان نفر اول تیم با نفر دهم وجود ندارد. با این شرایط هر تیمی از آسیا با اروپایی‎ها بازی کند نمی‎تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و بازنده خواهد بود. آسیا خیلی پایین‎تر از اروپا است.

اگر زمان بازی‏ها تمدید می شد هم نمی‎توانستیم ببریم
ملی‌پوش بسکتبال کشورمان خاطرنشان کرد: سبک بازی ما کاملا متفاوت با تیم‎های اروپایی بود که در قالب مسابقات جام استانکوویچ چین و تورنمنت بین‎المللی ترکیه با آنها بازی داشتیم. بنابراین اگر این بازی‎ها تا دقیقه 60 یا 90 هم دنبال می‎شد بازهم نمی‌توانستیم نتیجه بگیریم.

بسکتبال ایران نیاز به تغییر اساسی دارد
گارد راس تیم ملی بسکتبال ایران تغییر سبک بازی در کشورمان را لازمه جدا شدن از چنین شرایطی عنوان کرد و گفت: باید یک تغییر اساسی در بسکتبال ایران ایجاد شود تا بتوانیم در مصاف با چنین تیم‎هایی خودی نشان دهیم. این تغییرات باید از لیگ ایجاد شود. حتی در مورد جذب بازیکن خارجی. چون حتی خارجی‏هایی که وارد لیگ ما می‏شوند هم مانند بازیکنانی نیستند که در مسابقات تدارکاتی یا رسمی با آنها بازی می کنیم حتی "جکسون ورومن"؛ باید تغییرات اساسی از لیگ شروع شود و تا تیم ملی پیش رود.

به حضور در جمع اروپایی‌ها بسنده نکنیم
گارد راس تیم ملی بسکتبال کشورمان خاطرنشان کرد: اگر شرایط تغییر نکند به این بسنده می‎کنیم که در جمع اروپایی‎ها قرار می‌گیریم و با آنها بازی می‎کنیم. در حالی که نباید چنین باشد. خصوصا اینکه گاهی شکست مقابل اروپایی‎ها به خصوص وقتی با اختلاف رقم می‎خورد تضعیف روحیه بازیکنان را به همراه دارد.

بسکتبال ایران در اروپا بی نام ونشان است
مهدی کامرانی ضمن بیان اینکه بسکتبال ایران فقط در آسیا اسم و رسم دارد، این طور عنوان کرد: در اروپا تیم ملی بسکتبال ایران را تنها به عنوان قهرمان آسیا می‎شناسند. در واقع ما در اروپا هیچ نام ونشانی نداریم چون اصلا هیچ یک از بازیکنان‎مان را هم به چهره نمی‎شناسند. آنها شناختی نسبت به ما ندارند.

فقط برای کسب احترام می‎جنگیم
وی تصریح کرد: تیم ملی بسکتبال بازی می‎کند فقط به خاطر نامش که قهرمان آسیا است و اینکه بتوانیم احترامی برای خود کسب کرده و تیمی قابل احترام نشان دهیم.

بسکتبالیست‎های ایرانی برای تمرین به اروپا بروند
* شما به عنوان بازیکن تیم ملی بسکتبال ایران چه راهکاری دارید برای اینکه شیوه دیدار با تیم‎های اروپایی و بازی به سبک آنها را یاد بگیریم؟

پاسخ مهدی کامرانی به این سوال خبرنگار مهر این بود: یکی از راهکارها این است که شرایط تمرین با بازیکنان مهیا شود. البته حامد حدادی یک استثنا است که در NBA حاضر است که آن هم بازی نمی‎کند!  ملی‎پوشان باید بتوانند با اروپایی‎ها تمرین کنند و تجربه به دست آمده را به دیگر بازیکنان ایرانی انتقال دهند.

ملی‎پوش بسکتبال کشورمان در تکمیل صحبت‎های خود اظهارداشت: این شرایط به خصوص برای بلندقامتان باید فراهم شود. ما نیاز داریم که تمرین و بازی به سبک اروپایی‎ها را یاد بگیریم. برای این کار باید مانند خیلی از کشورها روی بازیکنان سرمایه گذاری و تبلیغ شود تا به اروپا معرفی شده وشرایط برای حضورشان فراهم شود.

همه وظایف به عهده فدراسیون بسکتبال نیست
وی تاکید کرد: فدراسیون نمی‏تواند به تنهایی از پس همه کارها برآید. اصلا همه وظایف به عهده فدراسیون بسکتبال نیست. شمای خبرنگار و سازمان تربیت بدنی هم دراین زمینه مسئول هستید.

درمورد نتایج مسابقات قهرمانی جهان حرفی نزنیم!
کامرانی در پاسخ به این سوال که " با این شرایط  عملکرد ایران در رقابت‎های قهرمانی جهان چگونه خواهد بود؟" گفت: اصلا نباید در این مورد  حرف زد. چون بسکتبال ما با حریفان جهانی قابل مقایسه نیست. آنها به معنای واقعی تیم هستند. هر 12 بازیکن‌شان قابلیت دارند پس دست مربی همیشه باز است. البته آنها هم بازیکن سوپراستار دارند که مثلا گلزن همیشگی باشد اما سایر هم‎تیمی‎هایش هم بهترین هستند.

بسکتبالیست المپیکی کشورمان تاکید کرد: دراین شرایط صحبت از نتیجه درست نیست چون در سطح آنها نیستیم. هر وقت توانستیم خود را به سطح اروپا رسانده و مانند آنها بازی کنیم می‎توانیم مقایسه کنیم و درمورد نتیجه پیش بینی.

دلایل شکست‎های بسکتبال بررسی شود تا زمین نخوریم
گارد راس تیم ملی بسکتبال در پایان گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: بهتر است سازمان تربیت بدنی به دنبال دلایل شکست‏ها باشد. وگرنه به زمین می‎خوریم و همین قهرمانی آسیا را هم از دست می‌دهیم.


تاریخ: 1389/5/24
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: