برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

قدیمی ترین زمین چمن کردستان در انتظار 100 میلیون تومان بودجه

سنندج - خبرگزاری مهر: قدیمی ترین مجموعه ورزشی و چمن فوتبال استان کردستان همچنان در انتظار 100 میلیون تومان، نیمه کاره رها شده و تمامی وعده های مسئولان برای راه اندازی مجدد آن در حد یک حرف باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر در سنندج، زمین چمن ورزشگاه پنج هزار نفری ملک نیای سنندج که قدیمی ترین مجموعه ورزشی استان کردستان به شمار می رود طی پنج سال گذشته و تنها به خاطر 100 میلیون تومان نیمه کاره رها شده و تمامی وعده های مسئولان و متولیان ورزش کردستان و فدراسیون فوتبال نیز در حد حرف باقی مانده و همچنان خبری از مرمت و راه اندازی دوباره آن در میان نیست.

مجموعه ورزشی ملک نیا شهر سنندج که قبل از انقلاب احداث و طی سه دهه گذشته به عنوان تنها زمین چمن مرکز کردستان مورد استفاده قرار می گرفت از سال 85 چمن این مجموعه برای ترمیم مورد بازسازی قرار گرفت که برغم گذشت حدود پنج سال متوالی و وعده های بی شمار مسئولان استان و حتی فدراسیون فوتبال همچنان خبری از راه اندازی مجدد این مجموعه در میان نیست.

این مجموعه ورزشی که در یکی از نقاط نزدیک به حاشیه شهر سنندج واقع شده و فوتبالیستهای مشهور و مطرحی همچون بیژن ذوالفقارنسب را به فوتبال کشور معرفی کرده است، امروز به ویرانه ای تمام عیار تبدیل شده و برغم نیاز جدی استان به زمین چمن خبری از بازسازی و راه اندازی مجدد آن هم در میان نیست .

زمین چمن مجموعه ورزشی ملک نیا که در سال 85 برای بازسازی اصولی تخریب شود، در همان سال با صرف هزینه ای کمتر از 300 میلیون ریال بازسازی می شد و این رقم در سال 87 به 500 میلیون ریال افزایش یافت و با توجه به افزایش نرخ تورم و اظهار نظر کارشناسان در سال 89 حدود یک میلیارد ریال هزینه برای بازسازی و راه اندازی مجدد زمین چمن این مجموعه مورد نیاز است که به نظر می رسد با توجه به روند گذشته باید منتظر ماند و اعتبار مورد نیاز برای این مجموعه را بر اساس وضعیت نرخ تورم در سالهای آینده هم محاسبه کرد.

تنها پیست تارتان دو و میدانی استان از بین رفت

عدم ترمیم و راه اندازی مجدد زمین چمن مجموعه ورزشی ملک نیای سنندج باعث شده است تا وضعیت کلی این مجموعه هم دچار تخریبهای جدی شده و در فراموشی کامل قرار گیرد و به همین دلیل تنها پیست تارتان و استاندارد دو و میدانی استان هم که در این مجموع قرار داشت نیز از بین برود.

عدم وجود مدیریت واحد بر این مجموعه تا حدی بوده که نه تنها زمین چمن و پیست تارتان دو و میدانی بلکه سایر بخشهای این مجموعه ورزشی و حتی سکوهای تماشاگران نیز تخریب شده و شاید امروز برای بازسازی مجدد آن نیازمند اعتبار بیشتری بود و این در حالی است که می شد با مدیریت بهتر این مجموعه را حفظ و از آن در راستای توسعه و اعتلای ورزش این استان استفاده نمود.

وعده های مسئولان فوتبال کشور هم عملیاتی نشد

وعده راه اندازی و کشت مجدد چمن مجموعه ورزشی ملک نیا شهر سنندج حتی به مسئولان استانی هم بسنده نکرد و رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در سفر خود به استان کردستان در مهر ماه سال گذشته جهت شرکت در مجمع انتخاباتی هیئت فوتبال استان نیز وعده راه اندازی مجدد چمن مجموعه ورزشی ملک نیا را مطرح کرد و گفت: این مجموعه ورزشی با همکاری فدراسیون، اداره کل تربیت بدنی و هیئت فوتبال کردستان در ابتدای سال 89 مجدد راه اندازی خواهد شد.

در جریان بازدید علی کفاشیان از این مجموعه ورزشی وی اعلام کرد که حاضر است نیمی از هزینه های مورد نیاز برای بازسازی مجدد این مجموعه و کشت چمن آن را از سوی فدراسیون فوتبال تامین کند که بنا به گفته مسئولان استان تاکنون این اعتبار از سوی فدراسیون تامین نشده است.

در حالیکه تنها یک ماه به پایان تابستان سال 89 باقی مانده اما همچنان هیچ خبری از وعده رئیس فدراسیون برای بازسازی و راه اندازی مجدد ورزشگاه ملک نیا در بین نیست و جوانان کردستانی مجبور هستند که همچنان شن و ماسه کف این زمین را به نظاره بنشینند و در انتظار عملیاتی شده وعده های مسئولان باشند.

در طول پنج سال گذشته نیز بارها برنامه های مختلفی برای راه اندازی مجدد چمن این مجموعه ورزشی مطرح شده و حتی خبر از راه اندازی اولین چمن مصنوعی استان هم در این مجموعه ورزشی به میان آمد و حتی خبر از اختصاص اعتبار برای این راه اندازی این مجموعه از محل مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت مطرح شد ولی آنچه که بیش از همه به نظر می رسد عدم توجه متولیان این حوزه به نیازهای جوانان استان کردستان و عدم برنامه ریزی برای استفاده از امکانات و مجموعه های ساخته شده در این استان است.

کمبود زمین چمن در مرکز کردستان

شاید جالب ترین نکته در این میان توجه به وعده های مسئولان استان در جلسات و گردهمایی های ورزشی باشد تا جایی که آنها خبر از ساخت هزاران مجموعه ورزشی جدید در استان کردستان را مطرح کرده و می کنند ولی یکی از مجموعه های فعلی ورزش استان که سالهاست احداث شده باید در انتظار این رقم ناچیز اعتباری باشد.

رئیس هیئت فوتبال استان کردستان در این رابطه به خبرنگار مهر در سنندج گفت: از سال گذشته تاکنون پیگیری های بسیاری برای راه اندازی این مجموعه توسط هیئت فوتبال صورت گرفته است و امیدواریم که مدیرکل تربیت بدنی اختصاص اعتبار به این پروژه را در اولویت برنامه های کاری خود قرار دهد.

بهنام نظری افزود: وجود این زمین چمن برای هیئت فوتبال کردستان یک امر لازم و ضروری است زیرا در حال حاضر ما به شدت نیازمند فضای ورزشی برای برگزاری مسابقات استانی در رده های سنی مختلف هستیم و راه اندازی مجدد این مجموعه می تواند بخشی از نیازهای هیئت فوتبال استان را برآورده کند.

زمین چمن ورزشگاه ملک نیا سنندج در حالی در میان وعده های عملی نشده مسئولان بلاتکلیف باقی مانده که مرکز استان کردستان هم اکنون تنها دارای یک چمن استاندارد در ورزشگاه 15 هزار نفری این شهر است که علیرغم سه بار افتتاح ولی همچنان عملیات اجرایی و ساخت و ساز این پروژه هم ادامه دارد.

از دیگر زمینهای چمن شهر سنندج می توان به مجموعه ورزشی استقلال اشاره کرد که با توجه به واقع شدن آن در مرکز شهر سنندج و یکی از معابر شلوغ و پر رفت و آمد عملا امکان استفاده برای برگزاری رقابتهای ورزشی وجود ندارد.

عدم تکمیل و راه اندازی مجدد زمین چمن مجموعه ورزشی ملک نیا شهر سنندج در حالی به پنج سال می رسد که در کنار آن پروژه های دیگری از جمله سالن شش هزار نفره و سرپوشیده سنندج نیز سالهاست که نیمه تمام رها شده و خبری از تکمیل و ساخت آن در میان نیست.


تاریخ: 1389/5/25
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: