برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

اسب آبی ات را زین کن.../ تاریک روشن هایی از استقلال جدید

شهاب احمدی / خبرگزاری پارس فوتبال

1- اکثر پیش بینی ها در رابطه با سیستم پرویز مظلومی حداقل در هفته ی اول اشتباه از آب در امد. آن ها که پیش بینی می کردند مظلومی تیمش را با سیستم 3-3-4 روانه ی میدان خواهد کرد با دیدن ترکیب استقلال در بازی اول پی به اشتباه خود بردند.

سیستم پایه ی استقلال در این دیدار 1-4-1-4 بود که البته در پاره ای از اوقات نیز شکل و شمایل ناقصی از 3-3-4 مورد نظر ، در معرض نمایش قرار می داد. فرزاد آشوبی به عنوان تک هافبک دفاعی استقلال در جلوی 4 مدافع این تیم انجام وظیفه می کرد ، در جلوی او دسوزا و ایمان مبعلی وظیفه ی بازیسازی را بر عهده داشتند و میلاد میداوودی از راست به همراه یوسفی از چپ ، به تک مهاجم استقلال یعنی ارش برهانی در حملات اضافه می شدند.

 4-1-4-1 مظلومی جذاب به نظر می رسید اما با کمی دقت بیشتر؛ متوجه بعضی سوء تفاهم ها در ترکیب فنی استقلال می شدیم...


2- فرزاد آشوبی به عنوان تک هافبک دفاعی شاید یکی از همین سوء  تفاهم ها باشد.فراموش نکرده ایم که فرزاد آشوبی در همین پست بود که توسط پرسپولیس رسما به فوتبال کشور معرفی شد اما در آن زمان وی به عنوان تنها هافبک دفاعی به بازی گرفته نمی شد بلکه در کنار خود هافبک دفاعی مکمل دیگری نیز می دید که کار را برای او راحت تر کرده بود. با توجه به فیزیک بدنی فرزاد باید توجه کرد که وی بازیکنی نیست که بتواند به تنهایی بار تمام درگیریهای فیزیکی جلوی مدافعان را به دوش بکشد. در پرسپولیس هم این بازیکن مکمل او بود که  وظیفه ی اکثر درگیری های میانه ی میدان را بر عهده داشت. به نظر می رسد در سیستم 1-4-1-4 ؛ فرزاد آشوبی ان بازیکنی نباشد که بتواند به عنوان تک هافبک دفاعی تمام بار دفاعی جلوی مدافعان را بر دوش بکشد. اشوبی که از  خلافیت بسیار بالایی بر خوردار است شاید بهتر باشد تا بیش از وظایف دفاعی ؛ وظایف خلاقانه ای در میانه ی میدان استقلال  بر عهده داشته باشد ، کاری که در پرسپولیس و در قالب سیستم 1-3-2-4 به عنوان یکی از دو هافبک دفاعی تیم انجام می داد. اما ایا او همان توانایی ها را می تواند در فالب تک هافبک دفاعی یک تیم ارائه دهد؟؟

 


3-فیلیپ الوز دسوزا شاید در مقایسه با دیگر خریدهای استقلال همچون ایمان مبعلی و میلاد میداوودی مورد توجه هواداران قرار نگرفته باشد اما عملا در زمین مسابقه و در اولین دیدار عملکرد بیش از حد تصوری از خود ارائه داد. دسوزا که در کنار مبعلی در خط جلوی پشت تک مهاجم قرار گرفته بود به نظر می رسید بازیکنی تخریبی باشد اما در اولین دیدار به خوبی نشان داد که یک بازیکن فیزیکی صرف نیست. شاید به همین دلیل بود که مظلومی از او در خط جلو استفاده کرده بود. عملکرد دسوزا به خصوص روی گل سوم استقلال بیش از هر زمان دیگری به چشم آمد ، دسوزا در اکثر خطرات استقلال  دیده می شد و این یکی دیگر از جنبه های مثبت بازی او بود. دسوزا با ادامه ی این روند ، فصل به یاد ماندنی را در استقلال تجربه خواهد کرد.

 


4- حنیف عمران زاده و بیژن کوشکی زوج استقلال در مرکز خط دفاع بودند. هر فردی می تواند به راحتی با دیدن دو گل شهرداری تبریز پی به این نکته ببرد که وضعیت هماهنگی این دو زوج زیر خط فقر است!! در روزی که خبری از امیر حسین صادفی نبود ؛ حنیف عمران زاده و بیژن کوشکی عمکلرد روشنی از خود ارائه ندادند. حنیف بیش از انکه به فکر دفاع کردن باشد به فکر ضربات سر است در حالی که نباید فراموش کند که همه از مدافع انتظار دفاع کردن دارند و نه گل زدن!! بیزن کوشکی هم که همه او را با صحنه ی درگیری اش با امیر قلعه نویی پس از دربی به یاد می اورند نتوانست انتظارات را بر اورده کند.پرویز مظلومی به خوبی می داند فدرت تهاجمی دیگر تیم ها مطمئنا نسبت به شهردای بسیار بالاتر خواهد بود ، پس می داند که در اولین فرصت باید فکری اساسی به حال مرکز خط دفاعی اش بکند.

 


5-نکته ی دیگری که از اولین بازی استقلال به ذهن ها خطور می کند وضعیت نیمکت این تیم است و اینکه ایا بازیکنان جانشین به همان خوبی مردان درون زمین خواهند بود یا خیر... برای مثال بسیاری منتظر هستند تا عملکرد دو برزیلی نا شناس استقلال را ببینند ؛ دوس سانتوس یکی از این دو برزیلی  بود که در دیدار اول وارد زمین شد اما استیل بازی اش نا خود اگاه انسان را یاد دی کارموی افسانه ای می انداخت!! البته همان طور که واضح است برای قضاوت بسیار زود است اما به هر حال این نگرانی پیرامون نیمکت نشینان استقلال وجود دارد.

 


6- اول فصل است ، تیم ها بدنسازی کرده اند ، تیم واقعی از هفته ششم به بعد معلوم می شود...این ها جملاتی است که بسیار و بسیار این روزها از دهان مربیان تیم های لیگ برتری می شنوید که البته فقط و تنها فقط در لیگ ما زده می شود اما متاسفانه هم فقط و تنها فقط در همین لیگ ما است که واقعیت دارد!! برای قضاوت پیرامون استقلال زود است اما در همین بازی اول نکات مثبت زیادی در بازی استقلال و همچنین شخص پرویز مظلومی دیده  می شد. هواداران استقلال حدافل می توانند مطمئن باشند که تیمی تاکتیکی در فصل جاری خواهند داشت ، این خبر خوبی برای استقلال در شروع لیگ خواهد بود... پرویز مظلومی بدون شک  نسبت به دو سر مربی پیشین استقلال یعنی صمد مرفاوی و امیر قلعه نویی تاکتیکی تر است ، بدون شک...
تاریخ: 1389/5/7
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: