برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

ساکت در گفتگوی تفصیلی با مهر:فوتبال ایران 18 قطب دارد نه دو قطب/ حواس قلعه‌نویی به استقلال نیست

مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان در گفتگو با خبرگزاری مهر عباراتی چون استقلال و پرسپولیس از همه باشگاه‌ها دولتی‌تر هستند، اصلا به پست ریاست فدراسیون فوتبال فکر نمی‌کنم، باید حضور قطب‌های جدید را در فوتبال ایران پذیرفت، بعید می‌دانم حواس قلعه‌نویی به استقلال باشد، مدیرعامل استقلال و پرسپولیس نمی‌شوم و... را مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ساکت، مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان به همراه مرتضی رمضانی مدیر رسانه‌ای این باشگاه با حضور در خبرگزاری مهر، ضمن بازدید از گروه ورزشی و سایر بخش‌های خبرگزاری، در خصوص وضعیت باشگاه سپاهان، "آپارتاید" در فوتبال ایران، دو باشگاه سرخابی، فدراسیون فوتبال، تیم ملی و مباحث دیگر به سئوالات مطرح شده پاسخ داد که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

استقلال و پرسپولیس دولتی‌ترین باشگاه‌های ایران هستند
"سپاهان دولتی نیست و طی دو سال گذشته بصورت خصوصی اداره شده است"، محمدرضا ساکت در ابتدای این گفتگو با تاکید بر این مسئله افزود: طبق اعلام وزیر صنایع، ذوب‌آهن تنها باشگاه دولتی ایران است که در صورت واگذاری سهام کارخانه ذوب‌آهن، این باشگاه خصوصی می‌شود اما استقلال و پرسپولیس دولتی‌ترین باشگاه‌های ایران هستند زیرا حمایت‌های مستقیم متولی ورزش را پشت سر خود می‌بینند و اسپانسر آنها سازمان تربیت بدنی است.

فقط بودجه در موفقیت قطعی یک سازمان نقش ندارد
مدیرعامل باشگاه سپاهان با تاکید بر اینکه هر فعالیتی برای موفقیت نیاز به پنج ابزار مهم دارد، اضافه کرد: هدفگذاری و برنامه ریزی، مدیرانی که برنامه‌ها را برای رسیدن به اهداف پیش ببرند، نیروی انسانی و عوامل اجرایی مناسب، منابع مالی و در نهایت قوانین نظارتی پنج ضلعی موفقیت مجموعه را تشکیل می‌دهند. فقط بودجه در موفقیت قطعی یک سازمان نقش ندارد زیرا بدون نیروی انسانی کارآمد و برنامه ریزی رسیدن به اهداف منتفی است. به عقیده من اگر یکی از اضلاع این پنج ضلعی وجود نداشته باشد، تشکیلات دچار چالش می‌شود.

شتابزدگی در تغییرات مدیریتی به سرخابی‌ها ضربه می‌زند
وی با بیان اینکه در باشگاه سپاهان این پنج ضلعی وجود دارد، افزود: نمی خواهم در امور تیم‌های دیگر دخالت کنم اما به عنوان یک کارشناس ورزشی می‌گویم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ظرفیت حمایتی مردمی و دولتی بسیاری دارند اما از یکسو مدیران آن فرصت لازم را برای اجرای برنامه‌ها ندارند و شتابزدگی در تغییرات به آنها ضربه می‌زند و از سوی دیگر مدیران آن تمام وقت خود را در این دو باشگاه صرف نمی‌کنند که این دو مسئله برای آنها مشکل ایجاد می‌کند. 

فوتبال نیاز به وقت گذاشتن مدیران دارد
وی در توضیح این صبحت تاکید کرد: مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در تلاطم مشکلات سیاسی، خبری، تشکیلاتی و ... قرار داشته و نمی‌توانند با برنامه‌ریزی مطلوب نتیجه لازم را بدست آورند. همچنین ورزش، فوتبال و باشگاهداری نیاز به وقت گذاشتن مدیران دارد، مانند من که گاهی از ساعت 8 صبح تا 12 شب در باشگاه هستیم، البته ما باشگاه هستیم و تنها تیم فوتبال نداریم بلکه 73 تیم مختلف زیر نظرمان اداره می‌شوند.

مدیریت را نباید در فرد خلاصه کرد
ساکت در مورد نقش "محمدرضا ساکت" در موفقیت‌های سال‌های اخیر تیم سپاهان خاطرنشان کرد: مدیریت را نباید در فرد خلاصه کرد، مدیرعامل باید رابط مناسبی برای مدیران بالا تا پایین باشد و با هماهنگی کامل بین اعضا سازمان اداری - تشکیلاتی را به این شکل پیش ببرد. همچنین با تفاهم، همدلی و همیت سازمانی تمام تلاش‌مان را برای ادامه موفقیت‌آمیز این راه به کار می‌بندیم. شاید دیگران تیم ما را برترین تیم ایران می دانند اما ما خودمان را انتهای راه و تیمی کاملا موفق نمی‌دانیم زیرا این تفکر شروع شکست و نابودی خواهد بود.

هیئت مدیره سپاهان اطلاعی کامل از اتفاقات دارد
وی نقش یک مجموعه مدیریتی و تشکیلات اداری منظم را به نردبانی برای موفقیت باشگاه سپاهان تشبیه کرد و اظهار داشت: هماهنگی کامل، همفکری و داشتن هیئت مدیره‌ای پیگیر که هفته‌ای یکبار تشکیل جلسه می دهد، نقش مهمی در موفقیت‌های اخیر باشگاه دارد. من همه مسائل حتی اختیارات خاص خودم را در نشست هیئت مدیره مطرح می‌کنم زیرا اعتقاد دارم باید همه مدیران باشگاه اطلاع کامل از اتفاقات داشته باشند.

حاج صفی در راه نویدکیا
"مصدومیت محرم نویدکیا حاصل فشارهایی بود که در یک مقطع زمان روی این بازیکن به دلیل حضور در مسابقات تیم ملی، تیم امید، لیگ قهرمانان آسیا، لیگ برتر و جام حذفی آمد." مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر با اشاره به این موضوع افزود: متاسفانه احسان حاج صفی هم به همان سمت می‌رود. فکر می‌کنم این بازیکن در دو سال گذشته استراحت نکرده و بصورت مداوم در اردوهای تیم امید و بزرگسالان و بازی‌های تیم سپاهان حضور دارد.

ناهماهنگی بین سرمربیان تیم ملی
وی اضافه کرد: مگر یک بازیکن چقدر ظرفیت دارد؟ حاج صفی حتی زمانیکه با تیم بزرگسالان به اردوی اتریش رفته بود، مورد انتقاد سرمربی تیم امید قرار گرفت که چرا در اردوی این تیم حضور ندارد که این عدم تعامل بین مربیان ملی را نشان می‌دهد.

هنر سازمان لیگ قابل تقدیر است
ساکت با اشاره به اینکه تقویم مسابقات امسال وحشتناک است، اظهار داشت: در این تقویم مسابقات در چهار مقطع متوقف می‌شود که تیم‌ها نیاز به بدنسازی مجدد دارند اما هنر سازمان لیگ که در این شرایط سخت تقویم مسابقات را تا روز آخر به تیم‌ها ارائه کرده، قابل تقدیر است. البته امیدوارم مربیان تیم ملی به این تقویم گردن نهاده و با گذاشتن دیدار با تیم‌هایی مانند جزایرفارو و تیم‌هایی در این سطح، به این برنامه ضربه نزنند.

تاکیدات AFC لیگ ایران را استاندارد کرد
وی افزود: سال گذشته به خاطر تاکیدات AFC ورزشگاه‌های ایران استاندارسازی شد، چمن اکثر ورزشگاه‌ها اصلاح شد خصوصا چمن ورزشگاه تختی انزلی که ترمیم و بازسازی آن قابل تقدیر است. همچنین به دلیل برگزاری مسابقات لیگ در ماه رمضان نور تمام ورزشگاه‌ها 1200 لوکس شد که برای برگزاری مسابقات زیر نور مشکلی وجود ندارند.

سپاهان طلایه‌دار شکستن فوتبال دو قطبی است
"آیا سپاهان با قهرمانی در نهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران را از حالت دو قطبی خارج کرد؟"، مدیرعامل باشگاه سپاهان در پاسخ به این پرسش گفت: سپاهان عقبه بلند تاریخی، حمایت گسترده مردمی و شخصیتی تاریخی و اجتماعی دارد که تمام این موارد در کنار عملکرد خوبش در مسابقات سال‌های اخیر، به راحتی توانست قطبی جدید و پیشتاز در فوتبال ایران باشد و طلایه‌دار سنت‌شکنی و خروج فوتبال ایران از حالت دو قطبی شود.

فوتبال ایران 18 قطب دارد نه دو قطب
وی اضافه کرد: در فوتبال حرفه‌ای "قطب" وجود ندارد و هیچکس هم نمی‌تواند از حذف یک قطب صحبت کند. امروز در فوتبال ایران 18 قطب ایجاد شده و فوتبال‌مان دیگر به حالت دو قطبی باز نمی‌گردد. امروز همه تیم‌ها قابل احترام هستند زیرا تیم‌هایی مانند تراکتورسازی، شاهین بوشهر، صنعت نفت آبادان و... در شهرهای خود قطب بوده و تماشاگر دارند. رسانه‌ها هم باید این دیوار آپارتایدی در فوتبال را بشکنند.

آپارتاید حاکم در آفریقا را در فوتبال ایران لمس کردم
"من آپارتاید حاکم در آفریقای جنوبی را در فوتبال ایران لمس و از آن رنج می‌برم و می‌خواهم این سنت را بشکنم"، ساکت با بیان این موضوع افزود: برخی از نشریات خصوصی برای تامین منابع اقتصادی حق دارند تنها از این دو باشگاه تهرانی مطلب بنویسند اما رسانه‌های عمومی، ملی، دولتی خصوصا صداوسیما باید این زندان "آپارتاید" ورزشی را بشکنند زیرا فوتبال ایران 18 قطب دارد و باید از همه بصورت مساوی و عادلانه حمایت شود.

باید حضور قطب‌های جدید را در فوتبال پذیرفت
"50سال همه رسانه‌ها تبلیغ دو رنگ سرخابی را کرده‌اند و حتی کارتون‌هایی هم در حمایت آنها ساخته شد اما امروز آن تابو شکسته شد." وی با اشاره به این اتفاق در فوتبال ایران تاکید کرد: مخالف این حرفم که هر زمان سرخابی‌‎ها قوی باشند، فوتبال ایران قدرتمندتر می‌شود زیرا هر زمان که با برنامه‌ریزی مناسب همه استعدادها را در سراسر کشور کشف و تربیت شدند، تیم ملی قدرتمندتری داشتیم. باید حضور قطب‌های جدید را در فوتبال پذیرفت و آنها را باور کرد اما این مسئله دلیلی بر رد و طرد قطب‌های گذشته نیست، ما دنبال تکثر هستیم نه حذف.

ایجاد ظرفیت موفقیت عاملی برای استمرار آن است
"آیا موفقیت سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا و حضور در جام باشگاه‌های جهان زمینه‌ساز ایجاد غرور در بین اعضای این باشگاه و در نهایت ناکامی این تیم در سال‌های اخیر لیگ قهرمانان شد؟"، مدیرعامل باشگاه سپاهان در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: ایجاد ظرفیت یکی از مهمترین عوامل موفقیت و استمرار آن است. در شرایطی که نظام برگزاری مسابقات باشگاهی در آسیا تغییر کرد، ما با سختی‌های خاص این رقابت‌ها موفق‌ترین باشگاه ایران در این جام بودیم. امروز هم ظرفیت‌های مدیران، کادرفنی و بازیکنان بالا رفته و به این باور و ظرفیت رسیده‌ایم که جایگاه‌مان بالاتر است و نباید در ایستگاه نایب قهرمانی آسیا توقف کنیم.

قلعه نویی یک مربی بین المللی است
وی با بیان اینکه در مقطعی از زمان سیاستگذاری مدیریتی کلان باشگاه به سمتی رفت که چینش مربی و بازیکنان محدودیت خاصی داشتیم، در مورد اینکه خیلی‌ها اعتقاد دارند امیر قلعه نویی مربی بین المللی نیست، افزود: این حرف درستی نیست زیرا یک مربی که در تورنمنت سنگین داخلی پس از 34 هفته مبارزه، درگیری و ... موفق می‌شود، نشان دهنده توانایی‌های اوست.

دلایل ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا
وی با تاکید بر اینکه در آسیا ریسک بالاست و توان جبران وجود ندارد، افزود: در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا 51 موقعیت گل را از دست دادیم، خود قلعه‌نویی که نمی‌تواند به زمین برود و گل بزند. البته خودخواهی‌های فردی بازیکنان هم در این ناکامی نقش داشت. در مجموع پیچیدگی‌ها و ریسک بالای آن بازی‌‎ها، غرور بازیکنان که خود را برتر از تیم‌های دیگر می‌دانستند و در مواردی اشتباهات فردی عامل ناکامی تیم در سال‌های اخیر است.

بعید می‌دانم حواس قلعه‌نویی به استقلال باشد
ساکت در مورد اینکه به نظر می‌رسید حواس قلعه نویی فصل گذشته بیشتر به تیم استقلال بود تا سپاهان، گفت: بعید می دانم زیرا در دنیا فوتبال حرفه‌ای اولویت اصلی مربیان موفقیت تیم خود است. قلعه نویی شاید به رقیبان نگاه کند اما طبیعتا نگاه اول او به تیم سپاهان و موفقیت آن است.

با قانونمند شدن سقف پرداخت‌ها موافق هستم
وی در مورد بحث سقف قراردادها و این ابهام که باشگاه سپاهان در جذب بازیکنان جدید آن را رعایت نکرده است، اظهار داشت: این هم جزو ابزارهای تبلیغاتی برای تخطئه سپاهان است. من خودم با قانونمند شدن سقف پرداخت‌ها برای کاهش دریافتی بازیکنان موافق هستم اما باید شفاف و جامع اجرایی شده و نباید از این موضوع استفاده ابزاری شود.

تعیین ابرازهای نظارتی و کنترلی دقیق برای سقف قراردادها
مدیرعامل باشگاه سپاهان اضافه کرد: سال گذشته هم این صحبت‌ها علیه تیم ما مطرح شد اما در عمل دیدیم باشگاهی دیگر در طول فصل چند مربی عوض کرد و چندین بازیکن خارجی هم از این باشگاه شکایت کردند. در مجموع هزینه‌های باشگاه سپاهان برابر هزینه‌های باشگاه‌های دیگر متعادل است گرچه هیچکدام از تیم‌ها هزینه‌های خود را اعلام نکردند. ما اعتقاد داریم سقف قرارداد خوب است، به شرط آنکه ابزارهای نظارتی و کنترلی دقیقی هم وجود داشته باشد و پرداخت‌ها زیر میزی و رومیزی نشود.

بعضی از باشگاه‌ها پرداخت‌هایی خارج سیستم و بانک داشتند
وی با بیان اینکه بعضی از باشگاه‌های پرداخت‌هایی خارج سیستم و بانک داشتند، اظهار داشت: باید شرایط و موقعیت جغرافیایی تیم‌ها را برای پرداخت‌ها در نظر گرفت. بطور مثال دو تیمی که زیر نظر سازمان تربیت بدنی فعالیت می‌کنند، از یکسری ابزارها و امکانات استفاده می‌کنند که تیم‌های دیگر از آن بی بهره هستند. ضمن اینکه اهداف باشگاه‌ها در بستن تیم‌شان نقش دارد، بطور مثال بعضی‌ها برای تنها حضور در لیگ برتر می‌جنگند و برخی دیگر برای موفقیت در آسیا تلاش می‌کنند.

باید آپارتاید ورزشی را از بین برد
ساکت با انتقاد از اینکه صداوسیما بطور کامل در اختیار این دو تیم تهرانی قرار دارد اما برخلاف وعده مسئولان حتی با اعلام قبلی بازی‌ سپاهان قهرمان لیگ با راه آهن پخش نشد که موضوعی خنده‌دار است، اظهار داشت: البته نمی خواهم اسم رانت را ببرم زیرا بعضی از باشگاه‌ها از ابزارهایی استفاده می‌کنند که در عدد و رقم نمی‌آید. آنها در ورزش ما از یکسری مزیت‌های انحصاری و فوق العاده برخوردارند اما باید این آپارتاید ورزشی را از بین برد و همه تیم‌ها از یک شکل و فرصت استفاده کنند.

مبتکر آپارتاید ورزشی هستم
وی خود را مبتکر آپارتاید ورزشی خواند و همچنین تاکید کرد: برخی تیم‌ها از مزیت پخش تلویزیونی برخوردار هستند و هر وقت به این موضوع انتقاد می‌کنیم، می‌گویند این تیم‌ها هوادار دارند. شما بیایید 60 سال یک تیم را در همه جا تبلیغ کنید، آیا پس از این مدت از کودک خردسال تا پیرمردان و پیرزنان آن را نخواهند شناخت؟ البته با گسترش شبکه‌های استانی بعضی از این مشکل حل شد اما باید مسئولان صداوسیما این مشکل را کاملا برطرف کند.

برای پایتخت نشین‌ها برتری و مزیتی قائل هستند
مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان با بیان اینکه سیاست باشگاه سپاهان احترام به 18 قطب فوتبال ایران است، با انتقاد از برخی رسانه‌ها که نگاه دسته دومی به شهرهای دیگر دارند که این موضوع تنها به تیم بستگی نداشته و شامل آدم‌ها، دانشگاه‌ها، روزنامه‌ها و ... می‌شود، افزود: این همان آپارتاید ورزشی است یعنی برای تیم‌های پایتخت نشین برتری و مزیتی قائل هستند. ما این مسئله را پیگیری کردیم اما بخش عمده‌ای از آنهایی که در صداوسیما هستند، طرفدار این دو تیم بوده و در دایره آپارتاید قرار دارند نگذاشتند پیگیری‌های ما به نتیجه برسد.

برای خصوصی سازی باشگاه‌ها نیاز به درآمدزایی است
وی با اشاره به اقدام کفاشیان برای گرفتن حق پخش تلویزیونی تاکید کرد: معاونت بازرگانی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، به سمت آن حرکت می کنند که امتیاز حق پخش را به شبکه بیرونی بدهند. این قدم بسیار خوبی است در راه اقتصادی شدن فوتبال. برای خصوصی سازی باشگاه‌ها نیاز به درآمدزایی است. چه کسی از آقای شفیع زاده و مرحوم درویش حمایت کرد. من به خاطر دارم درویش می گفت: "زمین به من بدهید تا در آخر عمرم ورزشگاه بسازم"، اما حمایت نشد و هیچ اتفاقی نیفتاد.

باید ظرفیت درآمدزایی را در فوتبال بالا بریم
ساکت افزود: بایستی غنای اقتصادی ورزش و ظرفیت درآمدزایی را بالا ببریم، اگر جام جهانی به بهترین شکل برگزار شد، به خاطر داشتن عقبه اقتصادی است، خبر دارم آقایان فدراسیون تلاش ویژه دارند تا سال آیند این مشکل را حل کنند. بالاخره همه تیم‌ها ظرفیت و بیننده خود را دارند. شاید صداوسیما ظرفیت و یا میل پخش بیش از این بازی‌ها را ندارد. ما هم بطور جدی از فدراسیون و مسیر بسیار خوبی که انتخاب کرده است تشکر و رسما و کتبا از آن حمایت می‌کنیم. این بحث مانند تبلیغات دور زمین است که در ابتدا مشکل به نظر می رسید اما با گذشت زمان این مشکل حل شد.

حضور تماشاگر و پخش تلویزیونی ارتباطی مستقیم دارند
وی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر در مورد افزایش قیمت بلیت‌ها که باعث کاهش تماشاگر شده، خاطرنشان کرد: اگر تعداد تماشاگران کاهش یافته است باید میزان دریافتی از تلویزیون بابت پخش مسابقات بیشتر شود زیرا حضور تماشاگر و پخش تلویزیونی ارتباطی مستقیم دارند. البته پروژه بلیت فروشی در ایران یک پروژه بزرگ است. سیستم نظارت و کنترل آن درست نیست، الکترونیکی نبودن، دستی بودن و دخالت انسان در فروش و کنترل، ضریب اطمینان و سلامت را پایین آورده است.

12 هزار تماشاگر، 5 هزار بلیت فروخته شده
مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان با اشاره به این مسئله که باید قیمت پخش یک بازی 90 دقیقه فوتبال که با حواشی آن 2 ساعت می‌شود، را با قیمت بلیت سینماها، تئاتر، کنسرت‌‎ها و موارد تفریحی دیگر مقایسه کرد، اضافه کرد: بطور مثال برای تماشای یک بازی ما 12 هزار تماشاگر به ورزشگاه می‌آیند اما هیئت فوتبال اصفهان تعداد بلیت‌های فروخته شده را 5 هزار عدد اعلام می‌کند. همچنین در بازی ایران و عربستان 100 هزار نفر در ورزشگاه بودند ولی اعلام شد 60 هزار بلیت فروخته شده است. این یک مشکل است که باید حل شود.

بلیت فروشی یکی از درآمدهای باشگاه‌ها است
وی در مورد این بحث ادامه داد: در اکثر کشورهای دنیا بلیت فروشی یکی از درآمدهای باشگاه‌هاست. در بوندس‌لیگا درآمد بازرگانی باشگاه‌ها در ورزشگاه‌ها بیش از 23 درصد است. ما در اینجا دچار یک پارادوکس هستیم که به ما می‌گوید از یک طرف قشری که به ورزشگاه می‌آیند از قشر پایین جامعه هستند و از طرف دیگر منافع باشگاه‌ها را باید در نظر گرفت.

ورزشگاه‌های ما مرکز عصبی‌سازی تماشاگران است
"هنوز نتوانستیم نحوه بلیت فروشی و ورود تماشاگران به ورزشگاه را با ایجاد کانال، افزایش گیشه‌ها و تکریم ارباب رجوع، به شکلی مطلوب طراحی کنیم"، وی در این مورد تاکید کرد: اکثریت ورزشگاه‌های ما مرکز عصبی‌سازی تماشاگران است که چالش‌های بوجود آمده در ورزشگاه و رفتارهای ناهنجار تماشاگران ناشی از عصبانیتی است که از پروسه ورود به ورزشگاه یا حتی حرکت به سمت محل برگزار مسابقه شروع می‌‍شود. هیچکس تاکنون این پروژه را بررسی نکرده است که چه مسائلی باعث عصبانی شدن تماشاگر می‌شود.

مهمترین جایگاهی که برایم وجود دارد سپاهان است
ساکت در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که آیا پیشنهاد مدیرعاملی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را قبول خواهد کرد؟، گفت: مهمترین جایگاهی که فکر می‌کنم برایم وجود دارد سپاهان است و حضور در این باشگاه برای من ارجح‌تر از هرجای دیگر است و تا وقتی که توان جسمی‌ام اجازه دهد و مدیران بالادستی ام بخواهند، سپاهان برای من اولویت اول و آخرم است.

تا توان جسمانی داشته باشم و مدیران بالاسری بخواهند در سپاهان می‌مانم
آیا تاکنون وسوسه نشده اید مدیرعامل این دو باشگاه شوید؟ وی در پاسخ به این پرسش هم اظهار داشت: نه اصلا. اشتباه نشود، نه اینکه نتوانم اما عشق و علاقه‌ام سپاهان است و از کوچکی به سپاهان علاقه داشتم و تا زمانیکه توان جسمانی و مدیران بالاسری بخواهند، در باشگاه سپاهان می‌مانم اما هرگاه یکی از این دو بخش نباشد، آن موقع در شرایط جدید تصمیم می گیرم. البته از ابتدا به شاهین هم علاقه داشتم.

جزیره‌ای عمل کردن بخش‌هایی از فدراسیون و نقش محوری کفاشیان
مدیرعامل باشگاه سپاهان در مورد عملکرد فدراسیون کفاشیان در سه سال اخیر تاکید کرد: فدراسیون در برخی از وجوه موفق و برخی دیگر کمتر موفقیت کسب کرده که در آن بخش ضعف‌هایی دیده می‌شود. در حوزه لیگ برتر، لیگ حرفه‌ای، ایجاد ساختارها و معاونت‌ها، گسترش کمپ تیم‌های ملی، هتل آکادمی، آکادمی فوتبال و تیم‌های ملی پایه قدم‌های خوبی برداشته شده است. یکپارچگی سازمانی بعضا دچار اختلال است، بعضا احساس می‌شود بخش‌هایی جزیره‌ای عمل می‌کند. البته نقش محوری کفاشیان این روزها بیشتر شده است که روزهای اول کمتر بود و همین موضوع رمزی برای موفقیت فدراسیون در بخش‌هایی است که عرض کردم.

نظرات کمیته فنی تاثیری روی سرمربی ندارد
وی اضافه کرد: در حوزه تیم ملی بزرگسالان، برنامه ریزی کمیته فنی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و در تصمیمات سرمربی تیم ملی تفکر جمعی نقشی ندارد. اعضای کمیته فنی نظرات‌شان را می‌دهند اما تاثیری در سرمربی تیم ملی ندارد. بطور مثال همه می‌گفتند برگزاری اردوی تیم ملی در اتریش خوب نیست اما یک نفر گفت باید این اردو برگزار شود. این موضوع قابل تعمق است و باید عنایت بیشتری روی آن شود تا یکپارچگی در فوتبال بیشتر شود و در نهایت تیم ملی به موفقیت دست یابد.

اصلا به پست ریاست فدراسیون فوتبال فکر نمی‌کنم
ساکت در مورد اینکه احتمال دارد در انتخابات دوره بعدی فدراسیون فوتبال به عنوان کاندیدای ریاست ثبت نام کند، خاطرنشان کرد: اصلا به این مسائل فکر نمی‌کنم زیرا باید کسی رئیس فدراسیون شود که با سازمان تربیت بدنی کاملا هماهنگ باشد. با توجه به اینکه فوتبال ما دولتی نیست، رئیس فدراسیون باید مورد تایید و قبول سازمان باشد زیرا بدون کمک مالی سازمان رئیس فدراسیون نمی‌تواند کار بزرگی را انجام دهد.

نباید از منشور اخلاقی استفاده ابزاری شود
وی در مورد اجرای منشور اخلاقی در فوتبال تاکید کرد: در کارهای سازمانی و گروهی بایدها و نبایدهایی وجود دارد که می‌بایست در قالب منشور، آیین نامه انضباطی و... مطرح شود که برای تطهیر فضای فوتبال و ورزش هم وجود این بحث ضروری است. البته نباید از آن استفاده ابزاری شود زیرا چند صدایی در منشور مشکل ایجاد می‌کند. باتوجه به تاثیرگذاری مدیران، مربیان و بازیکنان فوتبال روی نسل جوان باید آئین نامه‌های انضباطی تعریف شود.

قلعه نویی هیچ زمان شروع کننده مصاحبه‌ها علیه دیگران نبوده است
مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان با بیان اینکه باید به جای کلمه منشور اخلاقی از کلماتی مانند اخلاق حرفه‌ای و غیره نام برد، در مورد مصاحبه‌های امیر قلعه نویی در فصل گذشته علیه مدیران و مربیان باشگاه‌های دیگر که جوی منفی را در فوتبال و علیه باشگاه سپاهان ایجاد کرد، افزود: با صراحت می‌گویم قلعه نویی هیچ زمان شروع کننده این مصاحبه‌ها نبوده است. وی پس از چند حمله سکوت می‌کرد اما اگر در بعضی مواقع پاسخ افراد را نمی‌داد، این تفکر ایجاد می‌شد که وی مقصر بوده است.

در کنار سایر تیم‌ها هم شخصیت و هم پتانسیل قهرمانی داریم
وی با بیان اینکه تیم سپاهان برای قهرمانی در لیگ دهم شرکت کرده است، خاطرنشان کرد: امسال یکی از سخت‌ترین لیگ‌هاست که 18 تیم مدعی قهرمانی در آن حضور دارند. ما هم در کنار سایر تیم‌ها هم شخصیت و هم پتانسیل قهرمانی داریم. البته هدفگذاری ما موفقیت در مسابقات داخلی و آسیایی است و با توجه به کادرفنی مطرح و بازیکنان تاثیرگذاری که داریم و باعث شده اختلاف بازیکنان درون زمین و روی نیمکت ذخیره‌ها کاهش یابد، می‌توانیم به موفقیت در این رقابت‌ها دست یابیم.

بالندگی ورزش به بالندگی باشگاه‌ها بستگی دارد
ساکت در مورد بحث خصوصی سازی باشگاه‌ها تاکید کرد: موضوع خصوصی سازی و بحث تامین منابع درآمدی باشگاه‌ها از اولویت اصلی ورزش کشور بوده و بسیار اهمیت دارد. بالندگی ورزش به بالندگی باشگاه‌ها بستگی دارد زیرا باشگاه‌ها هستند که محل پرورش و نگهداری ورزشکاران به شمار می آیند. در شورای راهبردی ورزش کشور کارگروه حرفه‌ای باشگاه‌های ورزشی تشکیل شده که چندی پیش در دفتر دکتر قاسمی جلسه‌ای تشکیل شد که بنده و آقای فتح الله زاده افتخار داشتیم در این کارگروه شرکت کردیم.

ایجاد بستر درآمدزایی و تبدیل باشگاه‌ها به بنگاه اقتصادی
وی افزود: اولویت کار را برای مسائل باشگاهداری کشور برنامه جامع خصوصی سازی ورزش و باشگاه‌های می‌دانیم که در آن سبدهای حمایتی، نظارتی در باشگاه‌های حرفه ای و بستر درآمدزایی و تبدیل باشگاه‌ها به بنگاه اقتصادی در آن تعریف شده بود. این توقعی است که استدعا داریم زمان و تاخیر به آن نخورد و سازمان تربیت بدنی با جدیت آن را دنبال کند.

اصفهان به ورزشگاه ملی نیاز دارد، شرمنده نمایندگان AFC می‌شویم
مدیرعامل باشگاه سپاهان با بیان اینکه پروژه نقش جهان حدود 20 سال است در میان زمین و هوا قرار دارد، در پایان گفت: اخیرا با پیگیری خوب استاندار اصفهان، سازمان تربیت بدنی مدیریت اجرایی ورزشگاه نقش جهان را مجددا به استان اصفهان واگذار کرد. اصفهان ظرفیت خوبی برای ساخت و ساز دارد، به شرطی که بودجه آن را سازمان از ردیف بودجه‌های ملی و عمرانی تامین کند. امیدوارم این زمان بیش از یکسال نباشد و ما را مقابل نمایندگان AFC شرمنده نکند زیرا آنها پس از ورود به ایران خودشان می‌گویند "سال آینده". ما خودمان کمپ اختصاصی صفائیه و فردوس را داریم اما اصفهان به ورزشگاه ملی نیاز دارد.

گفتگو از امیر محب ملکی


تاریخ: 1389/5/8
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: