برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

مسابقات بين المللي ورزش هاي زورخانه در تاجيکستان آغازشد

دومين دوره مسابقات بين المللي ورزشهاي زورخانه اي جام فروسي شامگاه يکشنبه با حضور هفت کشور جهان و سخنراني "اسفنديار رحيم مشايي" رييس دفتر رييس جمهوري ايران، در شهر "دوشنبه" گشايش يافت.

در اين مسابقات دو روزه 84 ورزشکار از ايران، تاجيکستان، افغانستان، جمهوري آذربايجان، پاکستان، هند و نپال در رشته هاي کشتي پهلوانی (4 وزن)، کباده، سنگ، ميل بازي، میل گیری سنگین، چرخ چمني و چرخ تيز به رقابت خواهند پرداخت.

"محسن مهرعليزاده" رييس فدراسيون بين المللي ورزشهاي زورخانه اي در اين مراسم گفت: امروز در 52 کشور جهان ورزش زورخانه اي نمايندگي دارد و در 35 کشور نيز فدراسيون اين ورزشها مشغول به فعاليت هستند و دو مسابقه آسيايي و دو مسابقه اروپايي تاکنون برگزار کرده ايم.

"اسفنديار رحيم مشايي" رييس دفتر رييس جمهوري ايران که ازشنبه شب سفر سه روزه اي را به تاجيکستان آغاز کرده است، در اين مراسم گفت: ورزش باستاني و پهلواني و زورخانه اي ميراثي است که در مکتب فرهنگ فارسي به دنياي امروز به يادگار آمده است و اين مسابقات در سرزميني (تاجيکستان) برگزار مي شود که فرهنگش پهلواني است.

وي افزود: اين ورزشها فرهنگ پهلواني را با خود به همراه دارند و پهلوان قدرت و روح دارد و براي حل مشکلات مردم نيرومند است و در برابر زور مي ايستد و منشاء نوعي دوستي، عدالت و عشق است.

"علي اصغر شعردوست" سفير ايران در تاجيکستان نيز در سخناني گفت: کشورهايي که نمايندگانش در اين مسابقات شرکت کرده اند همگي نماينده يک فرهنگ و تمدن مشترک هستند و اگر روزگاري با اين تمدن منشاء خدمات بزرگ کرده اند امروز هم با روح پهلواني مي توانند به همان اقتدار گذشته دست يابند.

مسابقات چرخ چمن و چرخ تيز يکشنبه شب برگزار و ادامه مسابقات روز دوشنبه به انجام مي رسد.

تاریخ: 1389/5/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: