برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

لژيونرهاي ايراني همچنان برگشت مي خورند

بعد از حدود يک دهه درخشش لژيونرهاي ايراني در اروپا به نظر مي رسد روزهاي خوش ستارگان پارسي درقاره سبز به سر آمده باشد

دررقابتهاي ليگ برتر فوتبال امارات شرايطي با قهرماني تيم الوحده و سقوط تيم‌هاي الامارات و عجمان به دسته پايين‌تر به اتمام رسيد که شش بازيکن ايراني شاغل در اين ليگ از ضعيف ترين بازيکنان بودند و سال سياهي را پشت سرگذاشتند.

سال 76 در حالي که مردم ايران 20 سال در حسرت حضور در جام جهاني بودند، ساقهاي خسته ملي پوشان فوتبال در ملبورن استراليا براي شاد کردن دل مردم خستگي را از ياد برد و به آب و آتش زد تا تيم ايران براي بار دوم جهاني شود. بالاخره با هزار دردسر رفتيم جام جهاني! يکسال بعد در مرحله اول اين جام حضور يافتيم.

در حالي که هيچکس از تيم ايران مقابل غولهاي يوگسلاوي، آمريکا و آلمان انتظار زيادي نداشت اما آنقدر خوب بوديم که دنيا از غرش ايران ترسيد. بعد از آن جام خيلي از تيمهاي مطرح اروپايي و همچنين تيمهاي حاشيه خليج فارس در صدد جذب ستاره هاي ايراني برآمدند و اتفاقا موفق هم شدند.
علي دايي، خداداد عزيزي، کريم باقري، حميد استيلي، عليرضا منصوريان، مهدي پاشازاده ، مهدي مهدوي کيا و... از جمله کساني بودند که طعم بازي در خارج از ايران را هم چشيدند و اين براي فوتبال کشورمان افتخار آفريني کردند..آنها چند سالي در کشورهاي مختلف حضور داشتند اما به غير چند نفر فوتبالشان در بيرون از ايران دوام زيادي نداشت و خيلي زود عطاي ماندن را به لقايش بخشيدند. چند سال بعد نسل جديد فوتبال ايران رو آمدند. همان زماني که تيم ملي از صعود به جام جهاني باز ماند. همان سالي که شايد اگر تيم جواز حضور در جام جهاني 2002 را کسب مي کرد،

ستاره هاي ديگري از ايران هم مثل سال 98 مي توانستند لژيونر شوند. عليرضا نيکبخت، پژمان جمشيدي، يحيي گل محمدي، ايمان مبعلي، علي کريمي، وحيد هاشميان و... از جمله افرادي بودند که در اوج فوتبال خود مي توانستند در بهترين تيمهاي اروپايي حضور يابند اما... البته در اين بين هاشميان و کريمي چندان هم بي نصيب نماندند و چند بازيکن هم بخاطر پول روي به بازي در کشورهاي عربي آوردند

در اين 11 سال نفرات زيادي آمدند و رفتند اما واقعيت اين است که فوتبال ايران ديگر بازيکني تحويل دنياي فوتبال نمي دهد و مجبور مي شويم بيشتر به ليگ خودمان دل خوش کنيم. ليگي که کم و کاستي هاي بسياري دارد. سال 2006 بيش از 70 درصد تيم را لژيونرهاي ما در اروپا تشکيل مي دادند اما حالا با کنار رفتن آنها نه تنها در امر ترانسفر بازيکن به اروپا ناکام مانده ايم بلکه حدود 70 درصد تيم ملي را با بازيکنان شاغل در ليگ تشکيل مي دهند. حال نتيجه اش چيست؟ روشن است که فوتبال ايران ضربه مي خورد; ضربه اي شايد جبران ناپذير و اکنون کم کم دود اين ضررها را در چشم خود حس مي کنيم. وقتي اردني ها که تا چند سال قبل خودشان را مقابل ايران قبول نداشتند حالا مقابل ايراني جماعت قد علم مي کنند و ما را شکست مي دهند، نشان از چيست؟

علل خروج ستاره ها

عملکرد لژيونرهاي ايراني شاغل در امارات در فصل گذشته از همه اسفبارتر بود. در ليگي که از لحاظ مدافع و دروازه‌بان در بدترين شرايط ممکن قرار دارد، بازيکنان ايراني که عمدتا در پست‌هاي تهاجمي بازي مي‌کنند‌، واقعا ضعيف ظاهر شدند و از حدود 500گل رد‌و‌بدل‌شده در اين ليگ فقط 21گل به ثمر رساندند. در كل سال گذشته هيچ خبر خاصي وجود نداشت و هيچ افتخار ويژه‌اي براي لژيونرهاي ايراني به دست نيامد. غير از اسپانيا که جواد نکونام جايگاه مناسبي در اوساسونا پيدا كرد و مسعود شجاعي هم هر‌از‌گاهي به ترکيب اصلي همين تيم راه پيدا مي‌كرد، در ساير نقاط اروپا اثري از لژيونرهاي ايراني نبود.

اما تهي شدن يكباره ليگ امارات از بازيكنان ايراني يك امر عجيب به نظر مي رسيد و خبرهايي مبني بر دخالت عوامل سياسي براي خروج بازيكنان ايراني از امارات به گوش مي رسيد.

عنايتي گلزترين لژيونر ايراني در فوتبال امارات
تا دو سال پيش ايراني‌ها در فوتبال امارات آقايي مي کردند و حتي براي دستيابي به عنوان آقاي گلي با هم رقابت داشتند. اما در فصلي که گذشت شرايط به گونه‌اي ديگر رقم خورد و بازيکنان ايراني نتوانستند نمايشي در خور توجه داشته باشند. در جدول گلزنان ديگر نام بازيکنان ايراني در بالاي جدول ديده نمي شود. رضا عنايتي با هشت گل زده بهترين گلزن ايراني در ليگ برتر امارات که 16 گل کمتر از بهترين گلزن اين فصل به ثمر رسانده است.

بازيکنان ايراني در تيم‌هاي ميانه پايين جدول
در فصلي که گذشت 6 بازيکن ايراني فرصت حضور در ليگ برتر امارات را بدست آوردند که از قضا پنج نفر از آنها در تيم‌هاي ميانه پايين جدول به ميدان رفتند. مازيار زارع که فصل را با تيم الامارات آغاز کرد، پس از اخراج از اين تيم به عضويت تيم الشارجه درآمد تا با اين تيم عنوان ششم را کسب کند. ايمان مبعلي هم به دنبال جدايي از تيم قعرنشين النصر به عضويت تيم الشباب در آمد که در آخر فصل هفتم شد. مبعلي در فصل 10 - 2009 بيشتر با آسيب ديدگي دست و پنجه نرم کرد و بازيکن تاثيرگذار فصول گذشته نبود.


وحيد هاشميان: شايد به زودي برگردم
وحيد هاشميان جزو آن دسته از بازيكناني است كه اخلاق خاصي دارد. هاشميان برخلاف بسياري از بازيكنان، دوست دارد با عملكردش در كانون توجهات قرار بگيرد، نه با مصاحبه‌هاي پي‌درپي. مهاجم سابق تيم ملي كشورمان كه با درخشش برابر شالكه، بوخوم را از شكست نجات داد، همچنان وضعيتي مثل قبل دارد اما با اينكه خيلي دوست دارد باز هم به تركيب اصلي بوخوم برگردد هيچ اعتراضي نسبت به ادامه نيمكت‌نشيني‌اش ندارد. هاشميان در مصاحبه‌اي كه بعد از سكوتي نه چندان طولاني انجام داده، درباره وضعيتش، بوخوم، فوتبال ايران و تيم ملي صحبت مي‌كند.

علي دايي : سال 1348 در بيله سوار اردبيل چشم به جهان گشود.بعد از طي کردن سلسله مراتب به تاکسيراني تهران آمد و با بانک تجارت به شهرت رسيد.او در تابستان 73 به پرسپوليس آمد.اما مصدوميت در بازي با بحرين او را براي مدت ها خانه نشين کرد.در بازگشت در سال 1996 با زدن 22 گل عنوان بهترين گلزن جهان را از آن خود کرد و بعد از يکسال حضور در قطر راهي آلمان شد و در تيم آرمينيا بيله فلد و سپس بايرن مونيخ و هرتابرلين بازي کرد.او در سال 1999 به عنوان بهترين بازيکن سال آسيا انتخاب شد.او هم اکنون برترين گلزن تاريخ فوتبال ملي در جهان است.

کريم باقري : کريم باقري متولد 24 فوريه 1974 تبريز. او سابقه پس از حضور در ايلدرم و تراکتورسازي تبريز به کشاورز تهران پيوست و سپس در سال 75 راهي پرسپوليس تهران شد. او بعد از 2 سال حضور در پرسپوليس به آرمينيا بيله فلد آلمان رفت تا به همراه علي دايي و خداداد عزيزي نخستين نسل بازيکنان لژيونر ايراني باشند. او بعد از آرمينيا، در النصر امارات، چارلتون انگلستان و السد قطر را نيز تجربه کرد و در سال 81 به پرسپوليس بازگشت. او هم اکنون کاپيتان پرسپوليس نيز هست.

در عرصه ملي کريم باقري در طول 8 سال 80 بازي ملي و 47 گل زده دارد که از اين حيث در ميان هافبکهاي ايران رکورددار است. مهمترين گل ملي او در 8 آذر 76 مقابل استراليا به ثمر رسيد که پايه گذار صعود به جام جهاني 98 فرانسه بود و تجربه بازي در بزرگترين رويداد جهاني را کسب کرد. او آخرين بازي ملي خود را در تهران مقابل تيم ملي ايرلند در مقدماتي جام جهاني 2002 تجربه کرد. او در سال 97 دومين گلزن برتر جهان با 20 گل لقب گرفت.

علي کريمي : وقتي در مسابقات فوتسال سال 76 برابر استقلال و در فينال چندين بار و به طور زيبا به استقلال گل زد خود را به عنوان يک پديده نوظهور به فوتبال ايران شناساند.کريمي در ابتداي فصل 77 به پرسپوليس آمد.حساسترين گل او براي پرسپوليس در بازي جنجالي سال 80 پرسپوليس استقلال بود که در دقايق پاياني مانع شکست پرسپوليس شد.کريمي بعد از چند سال بازي در کشورهاي عربي به تيم بايرن مونيخ آلمان پيوست که در اين تيم هم چهره خوبي از به نماش گذاشت و بعد از حضور در قطر يک فصل دوباره براي تيم سرخپوش پايتخت بازي کرد .

بدون شک يکي از دلايل بارز اين افول عدم تزريق نسلي تازه از بازيکنان جوان و مستعد ايراني به ليگ هاي حرفه اي فوتبال اروپاست که آن هم دليلي جز غرق شدن بازيکنان در روياهايي که فقط در امارات مي توانند به آنها رنگ واقعيت ببخشيد ندارد.

نمونه اصلي اين مدعي علي کريمي است که ناب ترين سال هاي فوتبال خود را در فوتبال بي روح و کسل کننده امارات گذراند. عطاي فوتبال حرفه اي اروپا را که مي دانست با تمريناتي سخت و طاقت فرسا همراه است به لقايش بخشيد.

و از زماني که بوي دلارهاي تا ناخورده شيوخ اماراتي به مشامش خورد، دريبل کردن بازيکنان درجه 5 و 6 آسيايي را به پيشرفت در فوتبال حرفه اي دنيا ترجيح داد.

دوران افول لژيونرهاي ايراني حاضر در اروپا به حدي رسيد که مهدي مهدوي کيا که بدون شک موفق ترين لژيونر تمام دوران فوتبال ايران به ايران برگشت .

مهدي که پس از 7 سال حضور موفق در بندر شمالي آلمان با هامبورگ وداع کرد در آغاز فصل پيشنهاد دپورتيوولا کرونيا و ليل را رد کرد تا با قراردادي 5/2ميليون يورويي عازم فرانکفورت شود که البته خودش دليل اصلي اين تصميم گيري را در نظر گرفتن شرايط خانواده اش اعلام کرد.

نکونام و شجاعي از شنبه با تيم اصلي
جواد نکونام و مسعود شجاعي، دوبازيکن تيم اوساسونا که به دليل تأخير در تمرينات اين تيم زير نظر بدنساز به تمرين مي‌پردازند، از روز شنبه تمرينات خود را با تيم اصلي اوساسونا آغاز خواهند کرد.
اين دو بازيکن امروز در تست پزشکي باشگاه حضور پيدا کرده‌اند تا ميزان چربي خون آنها مشخص شود و براساس آزمايشات آنها تمرينات بدنسازي را انجام خواهند داد.
در حالي نکونام و شجاعي از روز شنبه با تيم اوساسونا تمرين مي‌کنند که هنوز مشخص نيست اين بازيکنان در فصل آينده پيراهن اين تيم را بر تن خواهند کرد يا اينکه از جمع قرمزهاي دي ناوارو جدا مي‌شوند.

آندرانيک تيموريان رسما به باشگاه بلکبرن پيوست
آندرانيک تيموريان که در چند بازي دوستانه براي اين تيم به ميدان رفته بود، سرانجام رضايت سم‌آلاردايس، سرمربي سابقش در تيم بولتون، براي پيوستن به اين باشگاه را جلب کرد.

در حال حاضر بازيکنان بلکبرن براي اردوي آماده سازي پيش فصل در استراليا به سر مي‌برند و آندو به تنهايي تمريناتش را دنبال مي‌کند. گفته مي‌شود که قرارداد نهايي او روز دوشنبه آينده به امضا خواهد رسيد.

مدير برنامه‌هاي تيموريان با تاييد اين خبر در مورد مبلغ قرارداد او صحبتي نکرد اما نشريات محلي اعلام کردند دستمزد آندو چيزي حدود 12 هزار پوند در هفته است که 40 درصد آن به خاطر ماليات کسر خواهد شد.

در فصل نقل و انتقالات تيم هاي ايراني زيادي به دنبال تيموريان بودند اما او با رد همه اين پيشنهادات، به حضورش در ليگ برتر انگليس ادامه داد.
حجازي در منچستر !
دراين دوره تيم منچستر يونايتد انگليس كه يكي از قويترين تيمهاي اروپا و جهان محسوب مي شد ، تلاش بسيار زيادي براي به خدمت گرفتن ناصر حجازي انجام داد، اما فوتبال ايران در آنزمان اين اجازه را به بازيكنان نمي داد كه در تيم هاي خارج از ايران شركت كنند، ناصر حجازي پس از چند جلسه تمرين كه با تيم منچستر داشت بالاجبار به تيم استقلا ل بازگشت.

آندرانيك اسكندريان و ايرج دانايي فرد اولين بازيكنان ايراني بودند كه در يك تيم آمريكايي با نام كاسموس بازي كردند، دراين تيم ستارگان بزرگي چون پله، بكن بائر، جرج بست، كيناليا حضور داشتند، آندرانيك پس از درخشش در اين تيم به كاپيتاني تيم نيز دست پيدا كرد.
علي سامره اولين بازيكن ايراني بود كه در ليگ ايتاليا و در تيم پروجيا بازي كرد.
 

تاریخ: 1389/5/20
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: