برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

شناسایی کامل تر و جمع آوری اطلاعات از غار «سم»

پیرو شناسایی و کشف غار «سم» - دومین غار عمیق ایران - توسط غارنوردان استان گلستان، بخش غارنوردی کارگروه کوه نوردی فدراسیون به دعوت هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان، جهت شناسایی کامل تر و جمع آوری اطلاعات اولیه در فاز نخست، از تاریخ 5/5/89 لغایت 9/5/89 عازم منطقه گردید. غار «سم» بخاطر وجود دهلیزهای تنگ و باریک در اکثر نقاط و همچنین چاه های متعدد با عمقهای زیاد و ریزش آب و سنگ و رطوبت و دمای پایین (7 درجه سانتیگراد در فصل تابستان) جزو غارهای سخت و مشکل ایران محسوب می شود ... ( ادامه مطلب را بخوانید)


تیم اعزامی ضمن بهره مندی از تجهیزات مناسب فنی موفق شد کلیه کارگاههای چاه های غار را در این برنامه رول کوبی نماید و در قسمتهای لازم نیز لوپ های مناسب جهت انحراف های مسیر را نصب نماید، در این برنامه بالغ بر 70 رول هیلتی استینلس استیل و صفحه پلاک نصب گردید که همه براساس اصول SRT و با دقت انجام گردید. تیم اعزامی ضمن یک فعالیت سخت که گاه تا 21 ساعت در شبانه روز به طول می انجامید، نهایتا به عمق حدود 400 متری غار دست پیدا کرد و کلیه اهداف از قبل تعیین شده، محقق گردید. همزمان با پیمایش غار، نقشه برداری نیز انجام شد (با استفاده از روشها و لوازم دیجیتال نوین نقشه برداری از غار 344 متر عمق و 752 متر طول نقشه برداری شد).
در این برنامه سنگین، 15 نفر از غارنوردان استانهای تهران، قزوین و گلستان حضور داشتند.
چند نکته و توصیه:
1) امداد رسانی در این غار، بعلت دشواری مسیرها، بسیار سخت و در برخی شرایط غیر ممکن است، لذا تیمهای بازدید کننده می بایست از آمادگی فنی بالا و ارنج مناسبی برخوردار باشند.
2) کلیه لوازم فنی تیمهای بازدید کننده می بایست از نوع تخصصی غارنوردی باشد در غیر اینصورت امکان عبور و فرود در بعضی نقاط ممکن نیست.
3) مقدار طناب همراه و مصرفی و Backup، 700 متر
4) به علت وجود بقایای باستانی (اسکلتها) مستدعی است بازدیدکنندگان به موارد حفاظتی توجه نموده و ضمن ایجاد حریم از کناره آنها عبور کنند.
5) از بجا گذاشتن هر نوع زباله به هر شکل جلوگیری بعمل آید.
6) در فصل بارندگی - بخاطر احتمال زیاد بروز خطرات جانی – از حضور در این غار اجتناب شود، لذا قبلا از سایتهای هواشناسی استعلام گردد.
7) پوشاک مناسب و گرم و تغذیه همراه پرکالری جزء لاینفک در بازدید از غار فوق می باشد.
در پایان از مدیریت محترم شرکت کوه ویسی و تیم همراه که با تهیه و تدارک تجهیزات و ابزار مصرفی (طناب، رول، صفحه پلاک و ...) و تدارکات حین برنامه، موجبات اجرای برنامه فوق را مهیا نمودند کمال تشکر و قدردانی بعمل می آید. لازم به ذکر است به پیشنهاد آقای سرایی پور کلیه اقلام فنی فوق، طی صورتجلسه ای در محل، جهت بهره برداری در غار سم تحویل گروه آفاق گردید - جهت استفاده از امکانات یاد شده با گروه آفاق تماس حاصل شود - امید است در آینده نیز با مشارکت دیگران در این گونه برنامه ها موجبات پیشرفت ورزش غارنوردی در کشور را مهیا نماییم.
اعضای شرکت کننده:
بخش غارنوردی کارگروه کوه نوردی:
1) وحید مصدری (سرپرست برنامه)
2) علیرضا بلاغی (مسئول فنی)
شرکت کوه ویسی:
1) طهمورث سرایی پور
2) احسان سلحشور
3) شروین آریانفر
4) محمد وجدانی
هیئت استان تهران:
1) یوسف سورنی نیا
سازمان آتش نشانی:
1) اصغر عبادی
هیئت استان گلستان:
1) عباس اربابی
2) محمد رضا لطفی
3) صبا دریانی
4) موسی دلپسند
5) روح الله محمدی خسروی
6) فواد حاتم نژاد
7) امین قلیچ

تاریخ: 1389/5/12
کلمات کلیدی: ، ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: