برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

اظهارات بازيكن دوپينگي: ر. م به هر 11 نفر ما قرص داد

فصل پيش و قبل از بازي با نساجي قائمشهر بود كه ر.م، مقابل چشم ف . ك، قرص‌هايي كه لاي دستمال پيچيده بود را به 11 بازيكن ثابت داماش داد. تمام بازيكنان به دليل اعتمادي كه به كادر فني داشتند آن قرص‌ها را خوردند اما از بخت بد، بعد از پايان بازي تنها از من تست دوپينگ گرفتند.

من پدر ندارم. خرج خانواده و مادرم را مي‌دادم اما حالا همه ما از نان خوردن افتاده‌ايم. اميدوارم بقيه بازيكنان مثل من از نان خوردن نيفتند.»
اين دفاعيه سوزناك جديدترين دوپينگي فوتبال ايران است كه به دو سال محروميت محكوم شده و ملتمسانه در جست‌وجوي محكمه‌اي براي اثبات حقانيتش به سر مي‌برد.
محمد سياه، بدون ترديد آخرين فوتباليستي نيست كه انگ دوپينگ بر پيشاني‌اش چسبيده و طاعون دوپينگ همچنان در فوتبال ايران قرباني خواهد گرفت.
چند ماه پيش، زماني كه محمد مايلي‌كهن با شكايت ف . ك و به جرم وارد كردن اتهام مشاركت او در دوپينگ تعدادي از بازيكنان ليگ برتري، در محكمه كميته انضباطي و برابر قاضي شريفي نشسته بود؛ با صراحت لهجه هميشگي‌اش به نقل قول تعدادي از بازيكنان ليگ برتري استناد كرد.
مايلي‌كهن بدون پرده‌پوشي به اعتراف چند بازيكن ليگ برتري كه در قالب درددل مطرح شده بود اشاره كرد اما تلاش او براي مجاب كردن بازيكنان مذكور براي تكرار صحبت‌هايشان در كميته انضباطي نافرجام ماند.
بعدها عموم جامعه فوتبال و محافل خبري با توجه به سابقه ذهني‌شان از مايلي‌كهن، صحبت‌هاي افشاگرانه او را به يك اظهارنظر كينه‌توزانه براي قرار گرفتن در كانون توجه تعبير كردند اما امروز...
دستمال مرموز آقاي كمك مربي
اندام ورزيده و عضلات در هم پيچيده‌اش تناسب چنداني با شباهت‌هاي ظاهري يك فوتباليست ندارد.
محمد سياه، مهاجم داماش گيلان كه با حكم ‌كميته بدوي رسيدگي به تخلف دوپينگ بايد محروميت دو ساله را پشت سر بگذارد به‌جزئيات تازه‌اي از روند قرار گرفتن نامش در سياهه فوتباليست‌هاي دوپينگي اشاره مي‌كند. اعترافات تكان‌دهنده و تامل‌برانگيز مهاجم جوان داماش گيلان، كادر مربيگري سابق اين تيم را در مظان اتهام قرار مي‌دهد: «فصل پيش و قبل از بازي با نساجي قائمشهر بود كه ر.م، مقابل چشم ف . ك، قرص‌هايي كه لاي دستمال پيچيده بود را به 11 بازيكن ثابت داماش داد. تمام بازيكنان به دليل اعتمادي كه به كادر فني داشتند آن قرص‌ها را خوردند اما از بخت بد، بعد از پايان بازي تنها از من تست دوپينگ گرفتند. اودر رختكن و با اطلاع ف ك اين قرص‌ها را بين بازيكنان توزيع كرد. من حلالشان نمي‌كنم. »
محمد سياه اكنون براي اثبات بي‌گناهي‌اش دست به دامن بازيكناني شده كه خواسته يا ناخواسته قرص‌هاي مشابهي را از دست مربيان سابق داماش دشت كرده‌اند.
اولين واكنش
اولين واكنش نسبت به اظهارات آتشين و افشاگرانه محمد سياه قابل پيش‌بيني بود. متهم رديف اول اين ماجرا از دادن اطلاعات در مورد قرص‌هايي كه براي بازيكنان داماش تجويز مي‌كرده امتناع مي‌كند و خبرنگاران را به كميته پزشكي فدراسيون فوتبال ارجاع مي‌دهد: «بنده چند روز پيش به كميته پزشكي احضار شدم و مستندات خودم را ارائه دادم. نوع و نام قرص‌ها را هم از كميته پزشكي سوال كنيد. اگر من به بازيكنان داماش قرص مي‌دادم پس چرا فقط محمد سياه دوپينگي اعلام شده؟»
محكوميت چهارساله در انتظار مربي متخلف
احمد هاشميان، رئيس كميته پزشكي فدراسيون فوتبال كه معمولا اطلاعات مربوط به فوتباليست‌هاي دوپينگي را مسكوت نگه مي‌دارد، از دوپينگ محمد سياه به عنوان يك مورد خاص در فوتبال ايران نام مي‌برد و مي‌گويد: «اين بازيكن داروي پردنيسولون/ نيسولون مصرف كرده كه در دسته داروهاي کورتيوستروئيد دسته‌بندي مي‌شود. در نمونه آزمايشي كه ارديبهشت ماه گذشته از اين بازيكن گرفته شده اثرات اين دارو مشاهد شده و محمدسياه به مصرف داروي غيرمجاز متهم است.»

هاشميان از اطلاعات گسترده‌اي كه بازيكن دوپينگي داماش در اختيار كميته پزشكي فدراسيون قرار داده خبر مي‌دهد: «اين بازيكن داروهاي متعددي را به ما معرفي كرده و ادعا مي‌كند توسط افرادي غير از تيم پزشكي براي او تجويز شده. نمونه اين داروها براي تشخيص به آزمايشگاه استاندارد داروشناسي ارسال شده و براي ممانعت از ترويج جديدترين داروهاي دوپينگ از اشاره به نوع آنها معذورم. اين پرونده در كميته پزشكي مفتوح و ادعاي بازيكن مذكور در حال بررسي است. چنانچه ادعاي اين بازيكن ثابت شود طبق آيين‌نامه مربيان سابق داماش كه در اين ماجرا دخالت داشته‌اند به چهار سال محروميت محكوم خواهند شد.» 
 

اظهارات پزشك داماش
اظهارات علوي پزشك تيم داماش گيلان تكميل‌كننده اطلاعات عجيبي است كه در صورت باز بودن مسير تحقيق در مورد اين پرونده،‌ نوعي دادخواست براي تبرئه و تخفيف در مجازات سنگين بازيكن دوپينگي داماش نيز به حساب مي‌آيد: «از ابتداي فصل گذشته مطلع شدم كه كادر فني، بدون اطلاع من بين بازيكنان ثابت قرص توزيع مي‌كند. طبق وظيفه اخلاقي‌ام اين موضوع را به آقاي قاسمپور، سرپرست تيم گزارش كردم تا با مديران باشگاه در ميان بگذارد اما مدتي بعد ايشان از كار بركنار و آقاي هوشنگي به عنوان سرپرست جديد معرفي شد.»
پزشك تيم داماش، سپردن عنان اختيار به مربيان سابق داماش را بزرگ‌ترين اشتباه بازيكن دوپينگي اين تيم مي‌داند: «دقايقي بعد از اينكه از محمد سياه تست دوپينگ گرفتند اين بازيكن را در حالتي كه سرش را دو دستي چسبيده بود و بسيار مضطرب به نظر مي‌رسيد ديدم. جلو رفتم و به صورتش نگاه كردم. به محمد گفتم اگر مشكلي هست به من اعتماد كن و بگو اما او گفت: نه مشكلي نيست. اگر محمد در همان مقطع من را در جريان قرار مي‌داد، به عنوان پزشك تيم برايش پرونده تشكيل مي‌دادم و امروز مي‌توانستم آن را به مراجع قانوني ارائه بدهم. مطمئن باشيد با چنين روندي، در حكم اين بازيكن تخفيف قائل مي‌شدند.»
مرور اظهارات آشكار و بي‌پرده كساني كه پس از ديدن اشك‌هاي بازيكن دوپينگي داماش، از پوسته محافظه‌كاري خارج شده‌اند و اطلاعات تامل‌برانگيزي را به محافل خبري پيش مي‌كشند، پرسش‌هاي چالش‌برانگيزي را به ذهن اهالي فوتبال متبادر مي‌كند. آيا واقعا مديريت باشگاه داماش از خوراندن قرص به بازيكنان اين تيم مطلع نبوده يا مطلع بوده و پس از اختلاف نظر با مربيان سابق داماش پرونده دوپينگ بازيكنان اين تيم را به فدراسيون فوتبال برده است؟.
 

تاریخ: 1389/5/20
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: