برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

توقف پشت دروازه‌های جهانی

ورزش > هندبال  - علی کهن‌نسب:
پرونده چهارمین دوره مسابقات هندبال نوجوانان آسیا در حالی بسته شد که تیم ملی نوجوانان ایران که در دوره گذشته با عملکرد مناسب خود توانسته بود جواز حضور در رقابت‌های جهانی را به دست آورد، از حضور در بین چهار تیم و کسب جواز رقابت‌های جهانی بازماند

در حالی که انتظار می رفت تیم ایران در این دوره نیز با توجه به افزایش سهمیه حضور در رقابت‌های جهانی از سه تیم به چهار تیم، صعود آسان‌تری به جام جهانی داشته باشد، ولی با عدم صعود ایران از گروه خود و کسب رتبه پنجم هندبال، به راحتی فرصت حضور در این رویداد جهانی مهم را از دست داد.

تیم هندبال نوجوانان ایران در این رقابت‌ها با تیم‌های ژاپن، قطر، لبنان، کره جنوبی و عراق هم‌گروه بود و با شکست برابر تیم قطر، قهرمان این دوره از رقابت‌ها و کره جنوبی، نایب قهرمان مسابقات در عمل شانس صعود از گروه و حضور در جام‌جهانی را از دست داد.

البته با توجه به مشکلاتی که در چند ماه اخیر در فدراسیون هندبال اتفاق افتاد، قبل از آغاز رقابت‌ها می‌شد نتیجه نگرفتن ایران را در این رقابت‌ها پیش‌بینی کرد؛ به ویژه تیمی به مسابقات آسیایی اعزام می‌شد که کمتر از یک ماه از شکل‌گیری آن و تعیین مربیان و بازیکنان آن می‌گذشت. به همین دلیل شکل‌ نگرفتن به‌موقع تیم نوجوانان و برگزار نشدن دیدارهای تدارکاتی باعث شد تا نوجوانان ایران نتوانند تمام شایستگی‌های خود را در کشور امارات به نمایش بگذارند.

به همین دلیل، از تیمی که با کمترین امکانات و تجربه گام به این رقابت‌ها می‌گذاشت انتظار نمی‌رفت تا در برابر حریفانی چون قطر، که سال‌هاست در رده‌های مختلف در هندبال آسیا به نتایج قابل توجهی دست یافته و تیم‌هایی چون کره جنوبی و ژاپن، که از مدت‌ها قبل خود را آماده این رقابت‌ها کرده بودند، به برتری دست پیدا کند، با این حال نوجوانان ایران در کشور امارات، ژاپن مدعی را شکست دادند و با پیروزی بر عراق و لبنان نشان دادند که هندبال ایران با وجود کم‌توجهی و نابرابری امکانات، از ظرفیت و چهره‌های مستعدی برخوردار است که در صورت توجه بیشتر، می‌تواند حتی در بلندمدت در سطح رقابت‌های جهانی نیز چهره شایسته‌ای از خود ارائه کند.

هندبال نوجوانان نشان داده که از استعدادهای خوبی برخوردار است و می‌تواند همانند رشته‌هایی چون والیبال و بسکتبال، حتی در رده بزرگسالان گام‌های بلندی بردارد.

برگزاری لیگ منظم به ویژه برای نوجوانان و توجه به باشگاه‌ها می‌تواند کمک شایانی به رشد این رشته ورزشی کند. به هر روی شکست هندبال نوجوانان می‌تواند هشداری برای فدراسیون هندبال پس از تغییر و تحولات انجام شده و حتی رشته‌هایی چون والیبال و بسکتبال باشد که موفقیت در یک یا دو دوره تضمینی برای تداوم آن نیست و برای موفقیت در عرصه آسیا و رقابت‌های بین‌المللی، باید با برنامه‌ریزی و توجه بیشتر گام به رقابت‌های مختلف گذشت.

تاریخ: 1389/5/13
موضوع: توپ و تور
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: