برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

10 ستاره با وجدان قاره سیاه

ورزش > فوتبال  - همشهری آنلاین:
بیشتر ستارهای آفریقایی فوتبال پیش از آن که پا به عرصه فوتبال حرفه‌ای بگذارند زندگی محقر و بعضا سختی راتجربه کرده‌اند، اما وضع مالی آنها به سرعت بهبود یافته و با شروع زندگی مجلل در اروپا خاطرات گذشته را ازیاد می‌برند.

این بازیکنان هیچ تعهدی ندارند که آنچه به صورت قانونی کسب کرده‌اند را به کشورخود بازگردانند، اما کمک به پیشرفت جامعه، خود بخشی از مسئولیت اجتماعی آنها محسوب می‌شود.

درحالی که عده‌ای از این بازیکنان ثروت خود را درقالب ساعت‌های مچی گرانقیمت که با پول آن می‌توان یک مدرسه کوچک در روستا بنا کرد به رخ دیگران می‌کشند، عده‌ای هم برغم ثروت و شهرت دراروپا هیچگاه سختی‌های گذشته را از یاد نبرده‌اند.

1- مایکل اسی‌ین (غنا)

 فرمانده بلامنازع خط میانی در همان حالی که بازیکنی قرص ومحکم است، اما نسبت به مشکلات مردم کم‌بضاعت جامعه خود بسیار حساس است. بنیاد مایکل اسی‌ین  که توسط وی بنا شده است بودجه لازم برای فراهم کردن تسهیلات رفاهی نظیر تجهیزات پزشکی، کتابخانه، توالت عمومی و آب آشامیدنی راتامین می‌کند. او همچنین در برنامه خیریه "اهداف خواندن" که هدف آن تشویق عادت کتابخوانی در میان دانش‌آموزان است، نقشی فعال دارد.

 2- دیدیه دروگبا (ساحل عاج)

 اگر چه دفع ضربات هولناک دروگبا برای بسیاری از دروازه‌بان‌ها کاری سخت است، اما موجب شادی خیل عظیمی از هواداران او در آفریقا و ساحل عاج می‌شود. او مظهر صلح در کشور خود است. دروگبا قول داده کلیه عواید حاصل از قراردادهای تبلیغاتی خود را به امور خیریه اختصاص دهد. شروع این کار هم با پرداخت 5 میلیون دلاری بود که از شرکت پپسی دریافت کرد. این مبلغ جهت ساخت یک بیمارستان و یتیم‌خانه در ابیـجـــــــان، پایتخت ساحل عاج هزینه خواهد شد. دروگبا با استفاده از محبوبیت و نفوذ خود به 5 سال درگیری در ساحل عاج پایان بخشید.

3- جان اوتاکا (نیجریه)

 مهاجم پورتموث بنیاد جان اوتاکا را با هدف کمک به جوانان دوستدار فوتبال در نیجریه بنا کرده است. این بنیاد با همکاری بانک مرکزی نیجریه به جوانان مستعد بورسیه می‌دهد. اوتاکا در مراسم افتتاح این بنیاد می‌گوید: ادای دین به جامعه‌ای که زندگی حرفه‌‌ای را در آن شروع کرده‌ام بسیار مهم است.

 4- آرن موکوئنا (آفریقای جنوبی)

 کاپیتان آفریقای جنوبی بیشتر محبوبیتش را مدیون صفات انسانی است تا مهارت‌هایش در زمین. آرن بنیاد خیریه‌ای به نام خود تاسیس کرده و در کنار آن کمک‌های بسیاری به سایر بنیادهای خیریه می‌کند.

 5- ساموئل اتوئو (کامرون)

 مردی با قلب شیر در زمین فوتبال، بیرون از مستطیل سبز هم آثار بسیاری از خود به جای گذاشته است. مهاجم اینترمیلان ایتالیا بانی بورسیه‌های مختلف است. اتوئو با ساخت بیمارستان، مدارس فوتبال و اهدای آمبولانس چهره‌ای شناخته شده در زادگاه خویش و قاره آفریقا است .

 6- محمود ابوطریقا (مصر)

 مهاجم الاهلی نقش موثری در بسیاری از فعالیت‌های انسان‌دوستانه دارد. وی درسال 2005 به همراه 40 ستاره بین‌اللمللی فوتبال به جمع سفرای حسن‌نیت برنامه توسعه سازمان ملل متحد برای مقابله با فقر پیوست. او با حضور در آگهی رسانه‌ای برنامه جهانی غذا حساسیت جهانی را نسبت به این واقعیت برانگیخت که روزانه 25.000 نفر از گرسنگی می‌میرند و از این تعداد 18.000 نفر آن را کودکان تشکیل می‌دهند .

7 - جان پینستیل (غنا)

 مدافع تیم ملی غنا به تازگی پروژه کودکان صلح را با هدف پیشبرد منافع کودکان آغاز کرده است. هدف این موسسه نهادینه کردن احترام به کودکان و هدایت آنها به سوی موفقیت است. مدافع تیم فولام انگلستان 20.000 پوند به مسابقات فوتبال در زادگاهش "برکــــــــوم" کمک کرده است.

 8- نوانکو کانو ( نیجریـــــــــــه)

 بدون شک کانو از مشهورترین فوتبالیست‌های آفریقایی در سراسر جهان است که به اندازه دنیای فوتبال درفعالیت‌های بشردوستانه هم چهره‌ای شناخته شده است. کانو که خود از بیماری قلبی رنج می‌برد،  مرکز قلب کانو را بنا نهاد و تاکنون به 1.000 کودک مبتلا به امراض قلبی برای سفر درمانی به خارج کمک کرده است .

 9- استیفن آپیاه (غنا)

 هافبک متواضع و الهام‌بخش غنا شرکت تولیدی پوشاک StepApp را تاسیس کرد. عواید ناشی از فروش این محصولات به بنیادی به همین نام  منتقل می‌شود که هدف آن فراهم آوردن بیمه‌های درمانی و تسهیلات پزشکی در نقاط محروم کشور غنا است . آپیا عضو فعال صندوق کودکان یونیسف در جهت توسعه آموزش وپرورش در آفریقا است.

10- جوزف یوبو (نیجریه)

 هافبک میانی اورتون انگلستان از طریق موسسه خیریه خود تاکنون سیصد بورس تحصیلی در مقاطع ابتدایی تا دانشگاه به افراد نیازمند واگذارکرده است. او همچنین یک مدرسه فوتبال درمنطقه محروم آگونی نیجریه تاسیس کرده و در تعطیلات تابستانی به انجام کارهای خیریه اشتغال دارد.

منبع: فوتبال 3

تاریخ: 1389/5/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: