برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

زندگینامه: بهداد سلیمی (1368-)

ورزش > وزنه‌برداری  - همشهری آنلاین:
بهداد سلیمی در سال 1368 در قائم‌شهر به دنیا آمد

سلیمی در ابتدا ورزش را با رشته ژیمناستیک آغاز کرد و به مدت یک سال هم کشتی می‌گرفت.

وی به علت فیزیک و وزن خاصی که داشت برخلاف هم‌سن و سالانش نتوانست به سمت فوتبال و کشتی گرایش پیدا بکند و با توصیه دوستانش به سمت وزنه‌برداری رفت و خیلی زود جذب این ورزش شد.

وی در شهر زادگاهش زیر نظر قاسم غزالیان تمرین می‌کرد و در رده جوانان با حسین توکلی، کار کرد. بهداد سلیمی در این رشته سنگین به موفقیت‌های فراوانی رسید و چندی بعد به تیم ملی دعوت شد.

وی در اردوهای ملی و قهرمانی کشور و بعد هم در تیم ملی بزرگسالان زیر نظر کوروش باقری و حسین رضازاده تمرین کرد.

سلیمی ابتدا در سال2007 در مسابقات باشگاه‌های آسیا در سوریه نایب قهرمان جوانان شد و بعد در سال2008 با زدن 187کیلو یک ضرب و 222 کیلو در دو ضرب در کلمبیا، نفر سوم جوانان جهان شد.

یک سال بعد در بخارست با 195کیلو یک ضرب و 228کیلو دوضرب نفر اول و قوی‌ترین جوان وزنه‌برداری دنیا شناخته شد.در همین سال در کره جنوبی در مسابقات باشگاه‌های آسیا در رده جوانان، عنوان نایب قهرمانی سال پیش را تکرار کرد و سرانجام در نخستین حضور در سطح بزرگسالان در مسابقات آسیایی قزاقستان با زدن 190کیلو یکضرب و 231کیلو در دوضرب به مدال طلا رسید و با گذشت یک سال در آنتالیا با 208کیلو در یک ضرب و 245کیلو در دو ضرب قهرمان جهان شد.

بهداد سلیمی وزنه بردار ملی پوش جمهوری اسلامی ایران در مسابقات وزنه برداری قهرمانی 2010 جهان موفق به کسب مدال طلا شد.

وی در همین سال و در بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو نیز به مدال طلا دست یافت و هشتمین طلای ایران در این دوره از رقابت ها را کسب کرد.

سلیمی در یک ضرب وزنه 205 کیلوگرم را مهار کرد و در 2 ضرب وزنه 235 و در مجموع 440 کیلوگرم را ثبت کرد. [مدال طلا و برنز فوق سنگین برای ورزشکارن ایران]

تاریخ: 1389/9/1
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: