برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

هاوكز و تداوم موفقيت در بسكتبال

جام جم آنلاين: يك اصل مهم در تيم بسكتبال آتلانتا هاوكز، تداوم و ثبات آن بوده است و بنابراين همزمان با شروع فصل جديد ليگ حرفه‌اي بسكتبال آمريكا (N.B.A)‌ از 5 آبان ماه همه مي‌خواسته‌اند ببينند امسال نيز همين اصل در اين تيم جاري و حاكم است يا خير.

فصل پيش در مرحله نخست ليگ كه بالغ بر 82 مسابقه براي هر تيم مي‌شود و به آن Regular Season مي‌گويند، هاوكز صاحب 52 برد شد و اين براي پنجمين فصل پياپي بود كه اين تيم به ركورد و كارنامه‌اي بهتر از سال قبل از آن نائل مي‌شد. جو جانسون، ماروين ويليامز، جاش اسميت و زازا پاكوليا از جمع نفرات اين تيم اينك 5 سال است كه كنار يكديگر بازي مي‌كنند و اصل تداومي كه از آن سخن گفتيم، ابتدا از نكاتي از اين دست برمي‌خيزد.

اگر هم 3 سال اخير را مبنا بگذاريم، ال هورفورد و مايك بيبي نيز در اين مدت پيوسته در كنار آنها بوده‌اند. تمامي اين نفرات براي فصل جديد هم كه مرحله نخست آن تا اواخر فروردين 1390 طول مي‌كشد و نقطه پاياني مرحله پلي‌آف و ترسيم سيماي قهرماني آن در اواخر خردادماه 90 است، به آتلانتا بازگشته‌اند. يكي از اقدامات سران هاوكز در اين ارتباط بستن قرارداد 6 ساله تازه‌اي با جو جانسون مرد اول اين تيم به بهاي 124 ميليون دلار بوده است. فرد خاصي هم به جمع مردان هاوكز اضافه نشده است و حتي وقتي اين باشگاه اقدام به تعويض مربي خود كرد، اين مساله به جاي بهم ريختن عامل تداوم در كار تيم باعث تثبيت اين اصل در باشگاه شد.

شكلي دلخواه

مايك وودسون زماني از مربيگري هاوكز خلع‌ شد كه اين تيم براي دومين سال متوالي در دور دوم پلي‌آف بازنده و حذف شد و لري درو كه دستيار اول وي بود، حالا آتلانتا را هدايت مي‌كند. با اين وجود اين هفتمين سالي است كه درو در آتلانتا مي‌گذراند و به اين سبب با نقاط قوت و ضعف بازيكنان تيم آشناست. او زماني كه هاوكز فصل پيش در مرحله نيمه نهايي كنفرانس شرق ليگ در 4 بازي متوالي مغلوب اورلاندو مژيك شد، ايرادات تهاجمي هاوكز را ديد و براي رفع آن طرح‌هاي حمله‌اي تازه‌اي را ريخته است. با اين اوصاف «درو» روي اين نكته تاكيد مي‌كند كه هدفش در هفته‌هاي اخير نه لزوما كسب نتايجي مساعد در بازي‌هاي «پيش‌فصل» بلكه درست كردن روال بازي تيمش و درآوردن آن به شكلي دلخواه بوده است. وي مي‌افزايد: «با اين كه چند مسابقه تداركاتي‌مان را باختيم و صداي عده‌اي هم درآمد، اما فكر مي‌كنم بهره‌هاي اين مسابقات بيش از ضررهايش بود و من توانستم حركت و تلاش تمامي نفرات را براي رسيدن به سطوح لازم و هماهنگي با يكديگر ببينيم».

با اين كه باشگاه‌هاي خريدار مهره‌هاي نامدار جديد در صدر اخبار ماه‌هاي اخير «N.B.A» نشسته‌اند، اما هاوكز هم دليلي براي عقب‌نشيني و كوچك‌تر انگاشتن خود از امثال ميامي هيت (كه صاحب لبرون جيمز و كريس بوش شده است)‌ نمي‌بيند و اميدوار است در فصل تازه هم به پيشرفت خود ادامه بدهد. «جف تيگ» كه بازيكن پست گارد راس است و دومين فصل خود را در آتلانتا مي‌گذراند و مي‌خواهد با كنار زدن مايك بيبي نفر اصلي اين پست در تركيب آتلانتا باشد، مثل كارشناسان وجود اصل تداوم را در تيمش يك حسن مهم مي‌انگارد و مي‌گويد: «ما فصل پيش نيز به راستي خوب بوديم و اميدواريم كه اين روند امسال هم ادامه يابد. شايد بسياري از تيم‌ها دست به خريدها و تغييرات زيادي در تركيب خود زده باشند، اما ما تيمي منسجم هستيم و با يكديگر آشنايي كامل داريم. اگر پيشينه من در اينجا از 2 سال فراتر نمي‌رود، بسياري از نفرات ديگر تيم حداقل 5 سال است كه كنار يكديگر بازي مي‌كنند. فكر مي‌كنم حسن اصلي ما استخوان‌بندي و هسته مركزي تيم باشد و هر تازه‌واردي هم بتدريج عضوي از همين پيكر مي‌شود.»

سر جاي خود

مايك بيبي هم معتقد است كه هاوكز انسجام و اعتماد به نفس خود را حفظ خواهد كرد. وي مي‌گويد: «كار ما از هر جهت تنظيم شده و هر چيزي سر جاي خود نشسته است. در دو سال اخير ما حدود 50 بازي را برده‌ايم و اين نشان مي‌دهد كه روال و خط كار تيم درست است. چند سال بازي نفرات هاوكز كنار يكديگر باعث شده كه وحدت روحي و كاري قابل توجهي بين ما به وجود آيد و اين امر در ارتقاي فني ما سهم بسزايي داشته است. يك پايه و دليل توفيق ما، دوستي موجود بين نفرات تيم است.» شاخص‌ترين تازه‌وارد در تيم هاوكز، جوردن كرافورد است كه به‌رغم گذشت مدتي بسيار كوتاه از زمان الحاقش به اين تيم در مسابقات دوستانه اخير آتلانتا بيشترين امتيازات را اندوخته است.

آثار پيشرفت

همه اين‌ها مي‌تواند نويدبخش اوقاتي مساعد براي آتلانتا در فصل تازه باشد. قدر مسلم اين كه رسيدن به نقطه فعلي براي هاوكز آسان نبوده و دردسرهاي زيادي براي اين تيم به وجود آمده است. در فصل 2005 ـ 2004 كه نقطه شروع حركت هاوكز در مسير فعلي‌اش بود، اين تيم فقط به 13 برد دست يافت.

هاوكز به‌رغم تمامي توضيحات فوق فاقد ستاره‌هايي مانند كساني است كه در تيم‌هاي ميامي، ليكرز، بوستون و اولاندو مي‌بينيم، اما همان‌طور كه پيشتر گفتيم پيشرفت آرام و نسبي آنها سرانجام ثمر خود را داده است.

منبع: Atlanta Journal

تاریخ: 1389/9/1
کلمات کلیدی: ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: