برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

مسابقات كشتي فرنگي بازي‌هاي آسيايي از يكشنبه 30 آبان دشوارترین مسابقه حمید سوریان در دور نخست

ورزش > تورنمنت  - حمید سوریان که چندی پیش در مسابقات جهانی مسکو با پیروزی مقابل چوی گیو جین از کره‌جنوبی مدال طلا کسب کرد، در دور اول مسابقات کشتی فرنگی بازی‌های آسیایی دوباره با جین کشتی می‌گیرد

رویارویی سوریان، کشتی‌گیر وزن 55‌کیلوگرم با حریف کره‌ای خود تکرار فینال مسابقات جهانی خواهد بود و پیروزی سوریان در این مسابقه می‌تواند مسیر گرفتن مدال طلا را برای او هموار‌تر کند. در عین حال، این سخت‌ترین مسابقه این ملی‌پوش کشتی فرنگی نیز خواهد بود. آیا ممکن است سوریان از حریف دور نخست خود هراس داشته باشد؟

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی چنین نظری ندارد. محمد بنا می‌گوید: «درباره سوریان باید بگویم حریف کره‌ای باید از حمید بترسد نه سوریان از او. سوریان یک‌بار این حریف را برده و حالا این کره‌ای باید نگران مبارزه با قهرمان جهان باشد.»
حمید سوریان اگر از سد حریف کره‌ای خود بگذرد، در دور بعد حریف آسانی پیش‌رو خواهد داشت. او در دور دوم با برنده کشتی‌گیران کره‌شمالی و ویتنام مسابقه می‌دهد.

حمید سوریان دارنده 5 مدال طلای جهان و قهرمان المپیک هیچگاه نتوانسته طلای آسیایی به دست بیاورد. چه او و چه 6‌ملی‌پوش دیگر کشتی فرنگی سابقه کسب مدال طلا در بازی‌های آسیایی را ندارند. آخرین مدال طلای این رشته را مهدی سبزعلی در به اضافه 100 کیلوگرم در بازی‌های آسیایی 1998 بانکوک به دست آورد.

جالب اینکه آخرین باری که کشتی فرنگی، بیشترین مدال را کسب کرده، به بازی‌های آسیایی 1974 تهران برمی‌گردد. در آن دوره مسابقات کشتی فرنگی در 10‌وزن برگزار شد که سهم ملی پوشان کشتی فرنگی ایران 8 طلا و یک نقره بود.

در حال حاضر مسابقات کشتی فرنگی در 7 وزن برگزار می‌شود و کاروان ورزشی ایران امید زیادی به مدال آوری این ملی‌پوشان دارد. این در حالی است که کشتی فرنگی 12 سال است نتوانسته به طلای بازی‌های آسیایی برسد و می‌خواهد آمار بهتری به جا بگذارد. با همه اینها، اگر سوریان دور اول را با موفقیت پشت سر بگذارد، امید اول کشتی فرنگی برای تصاحب مدال طلا خواهد بود. در وزن 55 کیلوگرم 12کشتی‌گیر حضور دارند.

بنا: قرعه نوروزی سخت است

دیروز به غیراز وزن کشی 55کیلوگرم، وزن کشی اوزان 60 و 66 کیلوگرم هم انجام شد. به این ترتیب، در وزن 60 کیلوگرم، امید نوروزی در دور نخست به مصاف ریوتارو ماتسوموتو نایب قهرمان جهان از ژاپن می‌رود و درصورت پیروزی به مصاف برنده کشتی‌گیران چین و قرقیزستان خواهد رفت. در این گروه 12کشتی‌گیر حضور دارند.

در وزن 66 کیلوگرم نیز سعید عبدولی پس از استراحت در دور اول در دور دوم به مصاف سوتپ اومچومپو از تایلند می‌رود و درصورت پیروزی با برنده کشتی‌گیران هند و ترکمنستان مسابقه می‌دهد. در این وزن 12کشتی‌گیر حضور دارند. به‌نظر می‌رسد. عبدولی راه همواری تا فینال مسابقات دارد.

بنا، سرمربی تیم ملی درباره وضعیت این دو کشتی‌گیر می‌گوید: «قرعه نوروزی سخت است. مبارزه با نایب قهرمان جهان کار او را سخت کرده اما این حسن را دارد که اگر از این مرحله که هنوز بدنش خسته نشده عبور کند، روی سکو رفتنش حتمی می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «همه چیز اینجا خوب است، غیر از بعد مسافت که خیلی طولانی است و ورزشکاران مدت زیادی را باید در مسیر باشند که باعث خستگی می‌شود اما سایر موارد خوب است. البته کار سختی داریم. همه نگاه‌ها به ماست.» مسابقات کشتی فرنگی بازی‌های آسیایی گوانجو از ساعت 5 صبح امروز به وقت تهران آغاز شده است.

محمدی: بیشتر طلا می‌خواهیم

مسابقات کشتی آزاد بازی‌های آسیایی در روزهای 2 تا 4 آذرماه برگزار می‌شود و تیم ملی کشتی آزاد ایران با 7 کشتی‌گیر در این بازی‌ها حضور دارد. سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در مورد وضعیت تیم ملی می‌گوید: «بهترین نفرات حال حاضر برای حضور در بازی‌های آسیایی انتخاب شده‌اند و در هر 7 وزن شانس کسب مدال را داریم ولی امیدوارم در این مسابقات بیشتر صاحب مدال‌های طلا شویم.» کشتی آزاد ایران در دوره گذشته در دوحه قطر 4 مدال طلا و یک مدال نقره کسب کرده بود.

غلام محمدی ادامه می‌دهد: «کشتی‌گیران قدرتمندی از ازبکستان، قزاقستان، کره‌جنوبی، ژاپن، قرقیزستان، ژاپن، کره‌شمالی و مغولستان در این رقابت‌ها حضور دارند ولی امیدوارم کشتی‌گیران‌جواب انتظارات بحق مردم را بدهند.»

تاریخ: 1389/9/1
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: