برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

گزارش خبرنگار مهر از گوانگجو/کلاهبرداری تورها و معضل تماشاگران ایرانی/ بدون بلیت پشت در!

گوانگجو - خبرگزاری مهر: برخی تماشاگرانی که با تورهای ورزشی برای تماشای رقابت‌های ورزشکاران ایران در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی به گوانگجو چین آمده‌اند، بدون داشتن بلیت پشت درهای سالن‌ها می‌مانند و به دلیل کلاهبرداری تورها قادر به تماشای رقابت‌ها نیستند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به گوانگجو، از لباسی که به تن و پرچمی که در دست دارد و بگو مگویی که با "ولنتیر" در ورودی سالن انجام می‎دهد مشخص است که یکی از هواداران ایرانی است که می‎خواهد دیدار ورزشکار هموطنش را تماشا کند اما این اجازه به او داده نمی‎شود، چون بلیت ندارد!

اهل اصفهان است. تنها دلیل اینکه این روزها در گوانگجو به سر می‎برد این است که بازی‎های آسیایی 2010 در جریان است و او به چین آمده تا از نزدیک تماشاگر رقابت ورزشکاران ایرانی در این رویداد بزرگ باشد. اما یک ساعت، دو ساعت ... انتظار، انتظار ....، این دومین روز است که پشت در ورودی سالن مانده به این امید که شاید یکی از تماشاگران ایرانی حاضر در سالن شود.

خودش را احمد معرفی می‎کند و می‎گوید که همراه با همسرش برای دیدن شانزدهمین دوره بازی‎های آسیایی و رقابت ورزشکاران ایرانی در این رویداد به گوانگجو آمده است. احمد گفت: "چون خودم هم اهل ورزش هستم ذوق و شوق زیادی برای دیدن این بازی‎ها دارم. در ایران هم برای دیدن بسیاری از مسابقات مهم به سالن می‎روم. برایم رشته و تیم مهم نیست. دیدن یک بازی پرهیجان را دوست دارم. برای این بازی‎ها هم واقعا دوست دارم در سالن باشم. به خصوص وقتی ایرانی‌ها پیروز می‎شوند و پرچم ایران به اهتزاز در می‌آید".

"تو هم که هنوز اینجا هستی، هر چی اصرار کردم اجازه نداد برم داخل. بلیت هم که پیدا نمی‏شه. موندن اینجا فایده‎ای نداره. بیا از حالا به فکر بلیت بازی روز بعد باشیم ...".

این حرف‎های یک ایرانی دیگر بود که نفس نفس زنان به طرف احمد می‎آمد. اردلان دوست و همسفر او بود. او هم که چشمان منتظرش مانند دوستش رنگ ناامیدی گرفته بود در پاسخ به این سئوال که "شما هم مشکل ورود به سالن دارید؟"، گفت: "ای خانم، چند روز است در گوانگجو هستیم اما یا بازی‎ها را ندیدیم یا اینکه از تلویزیون دیدیم. کاری که در ایران هم می‎توانستیم انجام دهیم".

این دو تماشاگر ایرانی و تماشاگرانی مانند او در حالی حسرت به دل از حضور در سالن بازی‎ها هستند که پیش از آغاز بازی‌های آسیایی گفته شده بود که این بار تماشاگران ایرانی مشکلی بابت حضور در سالن‎ها نخواهند داشت چون برای سازماندهی آنها برنامه ریزی شده است. محسن خدایی، نماینده کمیته ملی المپیک در چین که مسئولیت رسیدگی به امور هواداران را هم دارد در این زمینه و مشکلات پیش آمده توضیح داد.

وی در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به گوانگجو اظهارداشت: برنامه سازماندهی هواداران مربوط به ایرانی‎های مقیم چین است. تا حالا آنها بدون دردسر وارد سالن شده‎اند. افرادی که برای حضور در سالن مشکل پیدا کرده‎اند کسانی هستند که در قالب توریست‌های ورزشی به چین آمده‎اند اما اینجا بدون بلیت رها شده‎اند.

خدایی در این زمینه توضیحات کاملی داد و گفت: توریست‌های ورزشی که به چین آمده‌اند موظف به تهیه بلیت برای اعضای کاروان خود هستند اما سر بسیار از آنها کلاه گذاشته‎اند چون برای‌شان بلیتی تهیه نشده است. آن وقت این موضوع به اسم کمیته ملی المپیک تمام می‌شود. در حالیکه تهیه بلیت برای توریست‌های ورزشی وظیفه ما نیست.

نماینده کمیته ملی المپیک در چین با تاکید بر اینکه بلیت بازی‌ها از کمیته برگزارکننده بازی‎های خریداری می‎شود، تصریح کرد: قیمت بلیت‌ها برای رشته‌های مختلف فرق دارد اما در مجموع گران نیستند. ما به دستور دبیرکل کمیته ملی المپیک (افشارزاده) این بلیت‎ها را به صورت رایگان از کمیته برگزارکننده بازی‌ها برای ایرانی‌های مقیم چین تهیه می‎کنیم. حتی برای انتقال آنها به سالن بازی‎ها هم به طور رایگان اتوبوس در اختیارشان قرار می‎دهیم. تا حالا 27 هزار یوآن فقط هزینه اتوبوس‎ها شده است.

" این امکان وجود نداشت که تهیه بلیت برای توریسم‎های ورزشی هم توسط شما انجام شود؟"

خدایی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر یادآور شد: در مجموع که حجم بلیت‎ها محدود است، چون شهردار گوانگجو درصد قابل توجهی از بلیت‎ها را از کمیته برگزارکننده بازی‌ها گرفته و در اختیار مردم عادی این شهر قرار داده است. اما باز هم تهیه بلیت غیرممکن نیست به شرطی که از قبل هماهنگ شده باشد.

مسئول رسیدگی به امور هواداران در جریان بازی‎های آسیایی ضمن تاکید بر اینکه تهیه بلیت برای توریست‎های ورزشی بر عهده ما نیست، ادامه داد: با این حال اگر از قبل هماهنگ شده بود برای آنها هم بلیت تهیه می‎شد. همین چند روز پیش 200 بلیت داشتیم و 500 بلیت هم از بازار آزاد گرفتیم تا در اختیار توریست‌های ورزشی قرار دهیم. اما در کل کسانی که با توریسم‎های ورزشی به گوانگجو آمده‌اند شاکی هستند چون می‎گویند سرشان کلاه گذاشته‎اند.

نماینده کمیته ملی المپیک در بخشی از صحبت‌های خود با یادآوری اینکه گوانگجو شهری تجاری به حساب می‌آید، گفت: البته ناگفته نماند که خیلی از ایرانی‌ها به قصد بیزینس همراه با توریسم‌های ورزشی به گوانگجو آمده‌اند. به همین دلیل است که حجم تماشاگران در دیدارهای شب بیشتر از روز است! اما در کل تعداد شاکیان توریسم‌های ورزشی و کسانی که می‎گویند سرمان کلاه رفته، کم نیست.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به گوانگجو، ورزشکاران ایران تا به امروز که وارد نهمین روز شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی شده‌ایم، یکی پس از دیگری رقابت‌های خود با حریفان‌شان را برگزار کرده‎اند در حالیکه کمتر باری از سوی "جمعیت قابل توجه" تماشاگران ایرانی مورد تشویق قرار گرفته‌اند. به جز در رشته‎های تیمی که بازهم تعداد تماشاگران آنها نسبت به آنچه گفته می‌شد، قابل توجه نیست. 


تاریخ: 1389/9/1
کلمات کلیدی: ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: