برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

مطالعه شطرنج با «تئوري آخر بازي‌هاي رخ»

كتاب «تئوري آخر بازي‌هاي رخ» اثر مشترك «گري‌گوري لونفيش» و «واسيلي اسميسلوف» با ترجمه پروانه هل‌عطايي منتشر شد. اين كتاب با توجه به حساسيت حركت مهره رخ در انتهاي بازي‌ها، نكاتي را در اين زمينه عنوان مي‌كند.به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، ارزيابي پوزيسيون، يكي از عناصر اساسي بازي شطرنج است كه هم استراتژي و هم تاكتيك بازي را مشخص مي‌كند، اما اغلب‌ لحظه حساس گذر از مرحله وسط بازي به آخر بازي، با موانعي روبرو است. بر اين اساس اين نوشتار مي‌كوشد با بيان اصول آخر بازي، نحوه مقابله با اين موانع را به بياموزد.

به گفته مولف اين كتاب، استادان قدرتمند پيشين نظير «فيليدور»، «اشتاينيتز»، «چيگورين»، «امانوئل لاسكر»، «روبينشتاين»، «كاپالانكا» و «آلخين» صاحب‌نظران برجسته در مرحله آخر بازي‌اند. 

به اعتقاد نويسنده، اين كتاب، حكم يك دوره كامل آخر بازي رخ را ندارد و براي پرداختن به اين موضوع نياز به افزايش ظرفيت مكرر چنين آثاري وجود دارد. 

نوشتار حاضر ابتدا پوزيسيون‌هاي معمولي، سپس شيوه دست‌يابي به پيروزي يا تساوي بر اساس انجام حركات منطقي را بررسي و عنوان مي‌كند.

پرداختن به آخر بازي‌هاي رخ همراه با دو يا چند پياده، به ترتيب با افزايش پي‌درپي مطالب صورت مي‌گيرد، به اين دليل تلاش مولفان اين كتاب بر اين است تا با ساده‌ترين فن آخر بازي‌ها، به هم پيوستگي آنها را نشان دهند. 

اين كتاب از هجده فصل تشكيل شده است؛ در ابتدا مقدمه‌اي از «واسيلي اسميسلوف» و سپس مقدمه مولفان كتاب به چشم مي‌خورد كه «خصوصيات رخ»، «رخ و پياده عليه شاه»، «رخ و پياده عليه رخ»، «رخ و دو پياده عليه رخ»، «رخ و پياده عليه رخ و پياده» و «رخ و دو پياده عليه رخ و يك پياده» از جمله عناوين فصل‌هاي اين اثر هستند. 

در فصل آخر كتاب، ايده‌هاي اصلي بر اساس مطالب برخاسته از تجزيه و تحليل، جمع‌بندي شده اند كه بايد در اجراي آخر بازي‌هاي رخ ملاك عمل قرار گيرند. اين ايده‌ها در بازي مانند نورافكن‌هايي هستند كه بايد انتخاب راه صحيح را براي شطرنج‌باز آسان‌تر سازند. 

در انتهاي كتاب، نمونه‌هايي از آخر بازي‌هاي رخ براي تجزيه و تحليل مستقل جاي دارد. همچنين پس از فهرست كتاب كه در پايان آن است، فهرست شطرنج‌بازان همراه با نمودارهاي مربوط به بازي آنها نيز درج شده است. 

نخستين چاپ كتاب «تئوري آخر بازي‌هاي رخ» را انتشارات فرزين در شمارگان 1000 نسخه، 456 صفحه مصور و بهاي 80 هزار ريال منتشر كرده است.
تاریخ: 1389/5/17
کلمات کلیدی: ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: