برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

/نشست خبري سرمربي تيم ملي/-2قطبي: بيشتر مردم ايران دوست دارند من سرمربي تيم ملي باشم

به گزارش خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس، ‌افشين قطبي در ادامه نشست خبري خود به سؤالات خبرنگاران به شرح زير پاسخ داد:

* مثل سرباز در خدمت تيم ملي هستم

بايد تمام تمركزم را تا روز آخري كه سرمربي تيم ملي هستم، براي ساخت تيم ملي بگذارم. اين فضايي است كه من مي‌توانم كنترل كنم. حمايت اشخاص مختلف در خانواده فوتبال بسته به نظر خودشان است. من به نظر همگي احترام مي‌گذارم و مثل يك سرباز در اختيار تيم ملي هستم تا بتوانيم تيم ملي را بعد از 35 سال در آسيا قهرمان كنم.
در تيم ملي احساس آرامش و تمركز و انرژي مثبت دارم. بايد تلاش كنيم در اردوهاي كوتاه مدت 3-4 روزه پيشرفت داشته باشيم.

* دوست دارم با برزيل، اسپانيا و ايتاليا بازي كنم

دوست دارم به عنوان سرمربي تيم ملي در ورزشگاه نيوكمپ با اسپانيا، در ورزشگاه ويمبلي با انگليس و با برزيل بازي كنم يا اينكه با تيم ملي ايران در ورزشگاه آزادي به مصاف ايتاليا بروم. آرزو دارم با بهترين تيم‌هاي دنيا بازي كنم اما در حال حاضر به دليل آنكه اوكراين در آخرين لحظه انصراف داد تيم ملي ارمنستان را انتخاب كرديم كه در كوتاه‌ترين زمان بهترين حريف براي ما محسوب مي‌شود.

ارمنستان 2 بر يك به اسپانيا باخته و بلژيك را برده است. اين تيم مي‌تواند حريف خوبي براي ما باشد. بنابراين نمي‌خواستيم روز فيفا را از دست بدهيم و به همين دليل با ارمنستان بازي مي‌كنيم. البته صحبت‌هايي شد كه اين تيم به تهران بيايد كه اين اتفاق نيفتاد. ما يك پرواز يك ساعت و نيمه به ارمنستان داريم.

* شجاعي در اوساسونا وضعيت خوبي ندارد

دوست داشتيم لژيونرها را در باشگاه‌ها نگه داريم تا آنها بتوانند شرايط بهتري پيدا كنند. آندرانيك تيموريان به باشگاه جديدش رفته است و اميدوارم در اين باشگاه جاي ثابت خود را پيدا كند. مسعود شجاعي نيز مشكلاتي با باشگاه اوساسونا داشت و ايشان را در اين تيم نگه داشتيم تا بتواند جايگاه بهتري پيدا كند. ضمن اينكه توجه داشته باشيد ما در برخي پست‌ها پرمهره هستيم و در چند پست مهره‌هاي كمتري داريم.

* بازيكنان حاشيه‌ساز از تركيب تيم ملي دور مي‌شوند

من با كارنامه مربي‌گري‌ام ثابت كردم كه افشين قطبي كينه‌اي از كسي به دل ندارد اما بايد توجه داشته باشيد زماني كه بازيكني عليه كادر فني و فدراسيون مصاحبه مي‌كند بايد طبق مقررات فدراسيون با آن بازيكن برخورد كند. بازيكناني كه حاشيه‌سازي كنند و مصاحبه منفي انجام دهند از اين تيم و تركيب اصلي آن دور خواهند شد.


* اسپانيا بدون آنكه گل زيادي بزند قهرمان شد

جام جهاني را به طور جدي از 1994 تعقيب كردم بعد از آن در سا‌ل‌هاي 98، ‌2002 و 2006 با دو تيم ملي مختلف كار كردم و در سال 2010 نيز از نزديك شاهد بازي‌هاي جام جهاني بودم. مسابقات تيم‌هاي كره شمالي، كره جنوبي و استراليا را بررسي كردم. به احتمال 75 درصد در دور بعدي با يكي از اين سه تيم در جام ملت‌هاي آسيا بازي خواهيم كرد. در جام جهاني برايم جالب بود كه ببينم سازماندهي حمله و دفاع تيم‌ها بهتر شده سرعت فني بالاتر رفته است و تيم‌ها بيشتر با سيستم 4-2-3-1 و 4-3-3- بازي مي‌كنند كه اين نشاندهنده كم شدن فاصله خطوط است. در خط حمله سرعت چرخش توپ بيشتر شده است.

در جام جهاني 145 گل به ثمر رسيد كه 104 گل آن با يك ضربه بود. 28 گل با دو ضربه توپ وارد دروازه شد و 10 درصد گل‌ها يعني 13 گل با بيش از دو ضربه به ثمر رسيد.

61 درصد گل‌ها با پاي راست، 18 درصد با پاي چپ و 30 گل يعني 21 درصد با ضربه سر به ثمر رسيد. 88 درصد گل‌ها با ضرباتي از داخل محوطه جريمه به ثمر رسيد. اين در حالي است كه در تمرينات بازيكنان بيشتر از پشت محوطه جريمه شوت مي‌زنند و معنايش آن است كه در محوطه جريمه در جريان بازي كمترين ضربه به توپ زده مي‌شود.

اسپانيا كه قهرمان شد فقط 8 گل زده دارد و 2 گل دريافت كرده است. معنايش آن است كه براي قهرماني بايد سازماندهي دفاعي خوبي داشته باشيد.6 نفر از بهترين پاسورهاي جام جهاني عضو يك تيم بودند. دفاع راست، دفاع چپ و دفاع وسط اسپانيا هم جزو اين پاسورها بودند.

باز هم مي‌توانم راجع به آمار جهان جهاني صحبت كنم ولي بهتر است بحث را به پايان برسانم. در مجموع بايد شرايطي فراهم كنيم و ابزاري داشته باشيم كه بازيكنان ما بتوانند بازي‌هاي بين‌المللي خوبي انجام دهند.

* با دلسوزي براي‌ آينده فوتبال بازيكنان را انتخاب كرديم

كادر فني بهترين‌ها را به تيم ملي دعوت كرده و ما همواره بهترين‌ها را به اردو فرا مي‌خوانيم. تيم ملي فقط 11 نفر نيست. 40-50 نفر در فهرست تيم ملي قرار دارند. ما با دلسوزي براي آينده فوتبال كشور بازيكنان را انتخاب كرديم و بازيكنان توانا و جواني را به اردو فرا خوانديم. در حال حاضر 4 بازيكن ما عضو تيم ملي اميد هستند و اين نشاندهنده كم شدن فاصله بين تيم‌هاي اميد ،‌جوانان و تيم ملي است. در مورد علي كريمي نيز توضيحات لازم را در ابتدا گفتم و ديگر ادامه پيدا نكند.

*بيشتر مردم دوست دارند قطبي سرمربي تيم ملي باشد

افشين قطبي در مورد اينكه حاج‌رضايي گفته است او صداقت و شجاعت ندارد و در خروج هم بلد نيست گفت: من به نظر ايشان احترام مي‌گذارم. نظرات مختلف هستند اما اين مسئولان فدراسيون فوتبال هستند كه تصميم مي‌گيرند چه كسي سرمربي تيم ملي باشد.

وي در پاسخ دوباره اين خبرنگار كه گفت به عقيده حاج‌رضايي مسئولان فدراسيون فوتبال شجاعت لازم را ندارند و قطبي بهتر است به خاطر 80 ميليون ايراني از تيم ملي برود،‌ گفت: اگر من بخواهم به 80 ميليون نظر گوش كنم به هيچ جا نخواهم رفت زيرا بيشتر مردم دوست دارند افشين قطبي سرمربي باشد و من اكنون سرمربي تيم ملي هستم.

* ايران را بيشتر از پرسپوليس دوست دارم

من عاشق پرسپوليس هستم و در آن باشگاه زندگي كردم و با اين تيم قهرمان شدم اما ايران را بيشتر از پرسپوليس دوست دارم. بيشتر از همه مي‌خواهم ايران قهرمان جام ملت‌ها باشد و با كسي تعارف ندارم. من بهترين‌ها را به تيم ملي عوت مي‌كنم و برايم فرقي نمي‌كند بازيكنان چه اسمي دارند و عضو چه تيمي هستند. توانايي آنها برايم مهم است. زماني كه در پرسپوليس بودم برخي انتقاد مي‌كردند و مي‌گفتند اين تيم فوتبال 30 سال پيش را ارائه مي‌كند.

بهتر است تمام مديران و كادر فني تيم‌ها و همه افرادي كه در اين اتاق نشسته‌ايم نگاه ملي داشته باشيم. نبايد يك بازيكن عليه مربي يا يك مربي عليه مربي ديگر موضع‌ بگيرد. اين مسائل ما را به هدفي كه داريم نمي‌رساند. من استقلال را هم دوست دارم. از عليرضا منصوريان استقلالي‌تر سراغ داريد؟ او و رشيدي در كادر فني هستند. آنها نه فقط به خاطر استقلالي‌بودنشان بلكه به خاطر توانايي كه دارند و براي فوتبال زحمت كشيده‌اند به تيم ملي آمده‌اند.
ادامه دارد...
انتهاي پيام/

تاریخ: 1389/5/20
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: