برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

قطبی در نشست خبری -2/حضور مجیدی و کریمی شایعه بود/ فرهنگ حاکم بر فوتبال ایران را تغییر دادم

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: خبر حضور فرهاد مجیدی و علی کریمی در فهرست 50 نفره تیم ملی شایعه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، افشین قطبی در ادامه نشست خبری امروز شبا نمایندگان رسانه های گروهی در محل فدراسیون فوتبال درباره دعوت از فرهاد مجیدی و علی کریمی و همچنین شایعه حضور آنها در فهرست 50 نفره ارائه شده به کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز گفت: هیچکس در توانایی های مجیدی و کریمی به عنوان نوابغ فوتبال شکی ندارد. آنها در سالهای اخیر زحمت بسیاری کشیده و موفقیت های زیادی به دست آورده اند. من به این بازیکنان علاقه دارم و حتی جزو طرفداران آنها هستم اما زمانی که این دو بازیکن را به تیم ملی دعوت کردم و آنها فرصت کافی برای حضور در تیم ملی داشتند به ناگهان از تیم ایران خداحافظی کردند و من همواره گفته ام که اگر احساس کنم بازیکنی شاید قلب و دلش با تیم ملی نباشد او را دعوت نخواهم کرد ضمن آنکه بحث حضور این دو بازیکن در لیست 50 نفره نیز شایعه است.

سرمربی تیم فوتبال ایران درباره این موضوع که پس از بازی با کویت در رقابتهای غرب آسیا گفته است بازیکنان ایران دچار استرس می شوند و احتمال بروز این مشکل در مسابقات جام ملتهای آسیا نیز گفت: دیدار با کویت یک بازی استثنایی بود که ما ضعیف عمل کردیم. با این حال اگر در سال اخیر بازیهای تیم ملی را مرور کنید می بینید که ما 12 پیروزی داشتیم و تنها دو بازی را واگذار کردیم که یکی از آنها مقابل برزیل بوده است تیمی که می تواند 95 درصد تیم های جهان را شکست دهد و شکست دیگر ما مقابل کویت بوده است آن هم در بازی که تیم کویت سه شوت زد و به دو گل رسید. به هر حال منظور من از مطرح کردن آن بحث این بود که ما باید بازی به بازی تمرکز خود را افزایش دهیم و معتقدم در بازی با کویت ما از تمام زور و توان خود استفاده نکردیم.

وی افزود: من آن حرف ها را به عنوان توجیه شکست نزدم اما اکنون نیز برنامه ریزی کاملی انجام دادم تا بازیکنان در طول مسابقه دقت و تمرکز خود را حفظ کنند بازیکنان تیم ملی ایران باید در زمان سازماندهی حمل و دفاع بدون استرس بازی کنند تا روش بازی تیم ضربه نخورد.

قطبی درباره اینکه آیا روزی به فوتبال ایران باز می گردد نیز گفت: ایران وطن من است و بی شک دوست خواهم داشت که به ایران باز گردم.  تصور می کنم که 20 سال دیگر برای مربیگری در فوتبال زمان دارم و بی تردید در طول این سالها به خاطر احساسی که نسبت به مردم و کشورمان دارم باز خواهم گشت.

وی درباره دیدار نخست تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا مقابل عراق و اهمیت این بازی نیز گفت: تصور می کنم در جام ملتهای آسیا هر بازی خصوصیات خودش را دارد من نمی توانم بگویم که عراق سخت ترین یا مهم ترین حریف ایران است چرا که در طول این مسابقات هر بازی و هر 9 امتیازی که در مرحله گروهی می توانیم کسب کنیم برای ما حساس و با ارزش است.

سرمربی تیم ملی کشورمان افزود: اسپانیا نیز در جام جهانی نخستین بازی خود را واگذار کرد اما سرانجام قهرمان شد بنابراین از مردم و رسانه ها می خواهم اگر ما هر نتیجه ای در بازی نخست مقابل عراق گرفتیم امیدوار باقی بمانند چرا که ما بازیهای دیگری نیز پیش رو خواهیم داشت البته این به معنا این نیست که ما برای پیروزی به میدان نمی رویم بلکه منظورم این است بازیکنان حتی در صورت پیروزی نیز نباید دچار غرور شوند و حتی پس از صعود در گروه نیز تمرکز خود را از دست ندهند.

قطبی درباره هدف تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا نیز گفت: بی تردید هدف ما قهرمانی است و ما همواره تلاش می کنیم تا پتانسیل تیم خود را افزایش دهیم. شاید بازیکنان ایران بهترین بازیکنان جهان و آسیا نباشند اما می توانند قهرمان آسیا شوند.

وی ادامه داد: من باید به سه شایعه درباره خودم نیز پاسخ دهم من در تهران و میدان ژاله به دنیا آمده ام نه در شیراز.  نام پدرم نیز رضا قطبی نیست بلکه سید محمد قطبی است ضمن آنکه می گویند من آنالیزور بوده ام در حالی که چنین نیست و من از 14 سالگی مربی بوده ام. به نظرم باید تعریف دقیقی از واژه آنالیزور در فوتبال ایران صورت بگیرد و موضوع پایانی که در رسانه ها مطرح می شود این است که من قول قهرمانی داده ام در حالیکه چنین نیست و من همواره گفته ام که هدف ما قهرمانی است.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در ادامه درباره اینکه قراردادش با فوتبال ژاپن عکس العمل در مقابل فدراسیون فوتبال ایران به جهت مذاکره با مربیان دیگر بوده است، گفت: من همواره بر مبنای تفکر محترمانه برخورد و کار کرده ام و هیچ گاه عکس العمل هایم از روی احساس نبوده است بلکه هر تصمیمی می گیرم منطقی و طولانی مدت است.

وی افزود: زیاد درباره رفتنم به ژاپن صحبت نمی کنم چرا که ما ماههای بسیاری تلاش کردیم تا تیمی بسازیم که بتواند قهرمان جام ملتهای آسیا شود و من تمام تمرکزم را برای این مسابقات گذاشته ام تا تیم ایران پس از 35 سال بتواند قهرمان شود که بی تردید برای تمامی ما ایرانیها سربلندی و غرور ملی را که به آن نیاز داریم به ارمغان می آورد.

قطبی درباره مسائل و شایعاتی که در طول دوران حضورش در فوتبال ایران مطرح شده است نیز گفت: متاسفانه یکی از ضعف های فرهنگ ایرانی صحبت کردن پشت سر همدیگر است معتقدم حسادت در ایران خیلی پر رنگ است. معتقدم همواره این آدم های کوچک هستند که برای رشد کردن به آدم های بزرگ حمله می کنند و انسان های بزرگ هیچ گاه نیاز به انجام چنین کاری ندارند. من با آنکه بهترین پیشنهاد را از کره جنوبی داشتم به فوتبال ایران آمدم و با آنکه در کارنامه ام با بزرگترین مربیان کار کرده ام خود را همواره شاگرد زندگی و فوتبال می دانم و هیچ گاه نگفته ام که همه چیز را بلد هستم.

وی درباره تاثیر حضورش در ایران و آنچه که در این مدت از ایران درخاطرش مانده نیز اظهار کرد: وقتی فردی از کشورش دور است در ذهن و قلبش فضاهایی وجود دارد که تنها خاطرات نمی تواند آن را پر کند من همواره به کشورم علاقه داشته ام و احساس من از زمانی که به ایران آمده ای بهتر و قوی تر شده است. بی تردید حضورم در ایران بهترین تجربه زندگی ام بود ضمن آنکه در طول دوران کاری ام برخوردها و مسائلی پیش آمد که همان ها باعث پیشرفت من شد و من در حال حاضر کشورم ایران را بیش از هر موقع دوست دارم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره اینکه آیا پس از جام ملتها با هر نتیجه ای که به دست بیاید پاسخگوی رسانه ها خواهد بود یا نه، خاطر نشان کرد: فهرست بلندی از خبرنگاران تهیه شده است که برای رقابتهای جام ملتهای آسیا به قطر می آیند و من در آنجا پاسخگوی سئوالات خبرنگاران خواهم بود ضمن آنکه در صورت هر نتیجه ای اهل بهانه آوردن نیستم. اما از سوی دیگر به خاطر قراردادی که با تیم ژاپنی دارم باید از ابتدای ماه فوریه به این کشور بروم و از آنجا که فینال جام ملتهای آسیا یکی دو روز قبل از این تاریخ است بنابراین چاره ای ندارم جز آنکه با سرعت خود را به ژاپن برسانم با این حال حتما به ایران باز می گردم ضمن آنکه من در هر نقطه ای از جهان که بوده ام از خیابان های سیدنی گرفته تا آمستردام ایرانی ها را ملاقات می کنم و با آنها صحبت می کنم.

افشین قطبی درباره عدم حضور خود یا سایر اعضای کادر فنی در مسابقات جام خلیج فارس که دو تیم عربی همگروه ایران در آن حضور داشتند نیز گفت: علت اصلی بحث امنیت بود چرا که من طبق سئوالهایی که داشتم به من اعلام کردند در آنجا امنیت کافی برای من یا دیگر اعضای کادر فنی وجود ندارد به هر حال من این بازیها را از طریق کامپیوتر و فیلم دیده ام و حتی چند بازی را به صورت مستقیم نگاه کرده ام و تمامی تدابیر لازم را برای جام ملتهای آسیا اندیشیده ام.

وی درباره شایعاتی که پیرامون حقوقش مطرح می شود نیز گفت: هر گاه در ایران هستم حقوق من را دو سه برابر رقم واقعی اعلام می کنند و هر گاه در خارج از ایران هستم حقوق من را تقسیم می کنند و هیچ کدام از این شایعات صحت ندارد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره دستاوردهایش در فوتبال ایران طی دوران حضورش نیز گفت: من دوست ندارم از خودم تعریف کنم اما معتقدم فرهنگ حاکم بر فوتبال را به نوعی تغییر دادم و تفکر حرفه ای را به شخصیت بازیکنان القا کردم. در سازماندهی فوتبال تا آنجا که می توانستم در دوران حضورم در تیم ملی و پرسپولیس تاثیرگذار بودم.

وی افزود: به بازیکنان خود آموختم که چگونه در زمان دفاع در زمین کوچک تر کار کنند و در زمان حمله زمین بازی خود را گسترش داده و سرعتشان را افزایش دهند.

قطبی ادامه داد: در زمان ابتدای حضورم هر بازیکن در فاصله هر 5 متر تا 15 متر و یا هر 5 ثانیه تا 15 ثانیه زیر 90 درصد کارکرد داشت اما اکنون در تیم ملی این ظرفیت را به 150 رسانده ایم ضمن آنکه امیدوارم تا زمان آغاز بازیهای جام ملتها این ظرفیت به 180 برسد.

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: زمانی که در کره جنوبی بودم با خود می گفتم چرا اضافه وزن بازیکنان ایران تا این اندازه بالاست در ابتدا که به فوتبال ایران آمدم میانگین چربی بازیکنان بالای 16 درصد بود اما اکنون به زیر 11 درصد رسیده است و حتی امیدوارم در زمان آغاز جام ملتهای آسیا این میانگین زیر 10 درصد باشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای من این است زمانی که به پرسپولیس آمدم این تیم 6 سال بود که قهرمان نشده بود و بعد از من سه سال است که قهرمان لیگ برتر نشده است به هر حال طی 10 سال من در یکسال کاری این تیم را قهرمان لیگ ایران کردم و معتقدم تاریخ خود بهترین قضاوت را درباره من انجام خواهد داد.

قطبی ادامه داد: علاقه زیادی داشتم که سالهای بیشتری به فوتبال ایران کمک کنم اما شرایط این اجازه را به من نداد و هنوز هم امیدوارم بتوانم از راه دور به فوتبال ایران مشاوره بدهم. ولی بی تردید روزی به فوتبال کشورم باز خواهم گشت.

وی همچنین درباره اینکه آیا مربیان بزرگ دنیا می توانند در فوتبال ایران کار کنند نیز گفت: من در کنار مربیان بزرگی چون هیدینگ و وربیک و مربیان نامدار دیگری کار کردم و معتقدم آنها به خاطر حاشیه های فوتبال ایران بسیار سخت بتوانند در آن کار کنند چرا که یک مربی باید درفوتبال ایران وقت بسیاری را به حاشیه ها اختصاص دهد و تمرکزش از مسائل فنی که باعث پیشرفت تیم است دور می شود. امیدوارم رسانه ها نیز بیشتر به مسائل فنی فوتبال بپردازند.

قطبی افزود: تصور می کنم مردم ما درک بسیار بالایی از فوتبال دارند من زمانی که می بینم در یک بازی پرسپولیس زیر 10 هزار تماشاگر به ورزشگاه می آیند یا زمانی که بازی استقلال تهران مقابل پاس همدان را دیدم که زیر 50 هزار تماشاگر در ورزشگاه بود متوجه شدم که مردم ما بهترین قضاوت را نسبت به فوتبال دارند.  مردم برای وقت خود ارزش قائل هستند و زمانی که فوتبال از نظر آنها جذاب نباشد به ورزشگاه نمی آیند و فکر می کنم این مسئولیت ماست که باید با افزایش توانایی فنی فوتبال را برای مردم جذاب کنیم.


تاریخ: 1389/10/1
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: