برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

ارزیابی اصغر شرفی از وضعیت فوتبال ایران

ورزش > فوتبال  - همشهری آنلاین:
اصغر شرفی گفت: روزگاری تیم های عربی می گفتند مگر ممکن است ما ایران را شکست دهیم؟ این نکته را در کنار ماجراهای این روزهای فوتبالمان بگذارید تا بدانید مراسم تشییع وتدفین آن را برگزار کرده‌ایم و بوی حلوای‌مان تمام منطقه را پرکرده، اما خودمان جشن گرفته‌ایم وفکر می‌کنیم تازه به دنیا آمده‌ایم و جشن تولدمان است!


 اصغر شرفی، مربی استق تیم ملی فوتبال ایران در گفت و گو با ایسنا در خصوص وضعیت امروز فوتبال در کشور گفت: روزگاری تیم‌های عربی می گفتند مگر ممکن است ما ایران را شکست دهیم؟ این نکته را در کنار ماجراهای این روزهای فوتبالمان بگذارید تا بدانید مراسم تشییع وتدفین آن را برگزار کرده ایم و بوی حلوای‌مان تمام منطقه را پرکرده، اما خودمان جشن گرفته‌ایم وفکر می کنیم تازه به دنیا آمده ایم و جشن تولدمان است!

 مربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: استقلال و پرسپولیس به عنوان دوقطب فوتبال آسیا کارشان به جایی رسیده که برسر هوار ملامحمد دعوا می‌کنند و هرکس می‌گوید او متعلق به تیم ماست. خاک بر سر این فوتبال. مخاطبم مسئولین این دوتیم نیستند. بحثم بر سر فوتبالی است که در سطح پایه‌ها سازندگی را از یاد برده و کارش به جایی رسیده که یک بازیکن عراقی برایش گربه را هفتاد جور به رقص در می‌آورد و عجبا که خودمان هم برایش دست می‌زنیم و ساز و دهل می‌نوازیم. انگار فرق عزا و عروسی را هم از یاد برده‌ایم.

 وی ادامه داد: این روزهای عزای فوتبالمان است و ابرقدرت‌های‌مان 4 تا 4 تا می خورند اما نه کک کسی می‌گزد و  نه کک کسی را می‌گزد. مربی استقلال می‌گوید پنالتی کمر ما را شکست و مربی پرسپولیس خداحافظی می‌کند. تحلیل فنی هم بی‌تحلیل فنی. مربی صبا می‌گوید، شهرستانی‌ها پررو شده‌اند و سرخابی‌ها را می‌برند، من می گویم سرخابی‌ها ذلیل شده‌اند. باور کنید تیم ملی برره هم از پس پرسپولیس برمی‌آمد. نه می‌خواهم برد صبا را کمرنگ کنم و نه به پرسپولیس و هوادارانش توهین کنم. تیمی که حریفانش 10 نفره هم بازیکنانش را خرس وسط می‌کند قرار است در آسیا نماینده ما باشد؟ 5 بازی، 5 باخت و 15 گل خورده؟ دقیقه 99 سپهر حیدری گل زد من فکر کردم تصویر مربوط به بازی پایانی لیگ هفتم را نشان می‌دهند که پرسپولیس با گل او قهرمان شد. جوری خوشحالی می‌کرد که گفتم لابد بازی را برده‌اند و من خواب می‌بینم. بعد به قطبی گیر می‌دهیم که با برد مقابل سنگاپور بالا و پایین پریده.او لااقل برده بود اینها چه کرده‌اند؟

 سرمربی ایرانجوان بوشهر افزود: یک بار بازی صبا و پرسپولیس را نگاه کنید. حتی یک بازیکن محض رضای خدا وظیفه‌اش را برای یک دقیقه درست انجام نمی‌دهد. همین‌ها می‌خواهند بروند دل شیر را ترجمه کنند و بشوند آقای آسیا؟ به نظر شما مشکل این تیم علی دایی است؟ دایی یک اسطوره است اما بلد نیست شان و مرتبه خودش را حفظ کند. یک بار بلیتش را در تیم ملی سوزاند و بار دیگر در پرسپولیس. حالا هم می‌گوید می‌روم و کاری به قبول یا رد استعفایم ندارم اما نرفته برمی‌گردد. این برای دایی خوب نیست. از این بعد می‌خواهد چه کار کند؟ مگر او یک شبه علی دایی شده؟ من بازی با کلمات را بلد نیستم و راحت حرفم را می‌زنم. دایی راهم به عنوان شناسنامه بین‌المللی فوتبال مملکتم دوست دارم اما او با خودش جنگ دارد و هیچ کس به اندازه او به دایی ضربه نزده.

 مربی تیم ملی در جام جهانی 1978تصریح کرد: تیم ملی نوجوانان را داده‌اند دست یک مجری تلویزیونی. شان آدم‌ها قابل احترام است اما آیا شان پرچم یک مملکت مهم نیست واحترام ندارد؟ اگر من اصغر شرفی بروم بشوم مجری یک برنامه تلویزیونی عالم و آدم به من نمی خندند؟ تخصص پس چه می شود؟

 او خاطر نشان کرد: فردوسی پور بر سر انتقال نفت تهران به اراک یک کلمه می‌گوید جوری با او صحبت می‌کنند که من تصور کردم او سلمان رشدی است. من فردا چگونه ایرانجوان را برای صعود ترغیب کنم؟ از کجا معلوم نگویند بوشهر یک تیم دارد کافی است؟ اگر کسی حرف فوتبالی می‌زند بگذارید حرفش را بزند. چهار تا آدم فوتبالی هم پیدا می‌شوند که درست یا غلط بودن آن را مشخص کنند.

 شرفی گفت: اینجا مغلوب‌ها لباس فاتحان را برتن می‌کنند و طوری حرف می‌زنند که انگار طلبکارند. تیم امید می‌بازد می‌گویند مربی مقصر نیست. خب لابد فدراسیون مقصر است. شما لطف کنید مقصر را برکنار کنید. پیروانی سرمربی می‌گوید، منتقدان را نفرین کردم. خب دستت درد نکند. با نفرین تو فردا طاعون می‌آید وهمه را از بین می‌برد و یک قبرستان می‌سازند و اسمش را می‌گذارند قبرستان مرده‌های ناشی از نفرین فلانی. شما که نفس حق داشتی دعا می‌کردی تیم‌مان در بازی‌های آسیایی گوانگجو به یک جایی می‌رسید نه اینکه حالا کار به جایی برسد که برای ماندن و نماندنت هزارجور جلسه بگذارند تا گفتی (اس) و هنوز کلمه استعفا از دهانت خارج نشده و شاید می‌خواستی از استقلال رای و اختیار تام حرف بزنی فدراسیون بگوید بله استعفا؟ قبول است!

 مربی اسبق تیم ملی اضافه کرد: آن قدر فرهنگ حرفه‌ای در فوتبال‌مان روبه زوال نهاده که بعید می‌دانم غالب مربیان و مدیران ما بلد باشند استعفا نامه بنویسند یا دو خط از مردم بابت ناکامی‌ها عذر خواهی کنند اما تو به آنها بگو فلانی، فلان جا، فلان ساعت یک کلمه علیه‌ات حرف زده، یک بیانیه بلند بالا می‌نویسند و چنان کلمات را در کنار هم می‌چینند که گمان می‌کنی که داستایوفسکی شاگردشان بوده. شما چه توقعی از این فوتبال دارید؟

 این پیشکسوت فوتبال تصریح کرد: فوتبال بازی شکم سیرها نیست. اگر قبلا درآسیا آقایی می‌کردیم به خاطر آنهایی بود که پابرهنه روی آسفالت داغ و در زمین‌های خاکی بازی می‌کردند. بازیکنی که ماشین 300 میلیونی سوار می‌شود انگیزه ندارد. ما نباید خودمان را گول بزنیم. یک بنای غلط به نام فوتبال حرفه‌ای ساخته‌ایم حالا می‌بینیم اشتباه بوده و باید شهامت پذیرش اشتباه و رفع آن را داشته باشیم. اگر همین جور خشت روی خشت بچینیم و این شالوده غلط را ادامه دهیم روی سرمان خراب می‌شود و همه ما زیر آوارش جان می‌دهیم. اگر به من باشد 2 سال این فوتبال را در سطح بزرگسالان تعطیل می‌کنم و فقط در رده‌های پایه کار می‌کنم تا این بنای خراب از نو ساخته شود و بساط پول‌های بیهوده جمع شود.

 شرفی در پایان گفت: اوضاع این روزهای فوتبال ایران نگران کننده است و من این حرفها را می‌زنم تا دردها را گفته باشم. اگر ورزش اسباب پیشگیری از خیلی از بزهکاری‌ها باشد که هست پس نوعی معروف است و باید امر به معروف کرد. من سراسر مشکل هستم ولی چیزی که به نظرم درست است را می‌گویم وانشاالله که گوش شنوایی هم پیدا می‌شود.

تاریخ: 1389/10/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: