برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

امروز لیگ برتر بسکتبال کلید می‌خورد گرمای بسکتبال در فصل سرما

جام جم آنلاین: باز هم نمی‌شود درباره تعداد دقیق تیم‌های لیگ برتر بسکتبال باشگاه‌های ایران صحبت کرد.سال گذشته تیم بسکتبال پاسارگاد شیراز بعد از 2 هفته از شروع لیگ وارد بازی‌ها شد.امسال قرار است 12 تیم لیگ برتر را برگزار کنند.

با مشکلاتی که برای صبا مهر قزوین و لوله a.s شیراز به وجود آمد این حمایت‌کنندگان مالی از چرخه تیمداری خارج شدند و 2 تیم قزوینی و شیرازی با حمایت تربیت بدنی و هیات‌های مربوطه گام در عرصه رقابت‌های فصل جاری می‌گذارند.در بین سایر تیم‌ها نیز اتفاقاتی افتاده؛ مثلا مهرام، قهرمان فصل گذشته که سرمربی و تعدادی از بازیکنان خود را تغییر داده است.امروز (پنجشنبه ) ، زنگ بازی‌های لیگ برتر بسکتبال در فصل 89 به صدا در می‌آید و این روزها تیم‌ها آخرین مراحل آماده‌سازی و هماهنگی خود را پشت سر می‌گذارند.

مقررات جدید

مقررات جدید داوری و چهره تازه تیم‌های لیگ برتر بسکتبال، هفته‌های آغازین را متمایز با دوره‌های گذشته می‌کند. انطباق تیم‌ها با قوانین زمان می‌برد آن هم نه فقط بین مربیان و بازیکنان بلکه داوران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.برای رفع ابهامات و اشکالات داوری از مرد اول اجرایی بسکتبال دنیا دعوت شد. اگرچه با بودن مردانی همچون نصرت‌الله جعفریان ناظر بین‌المللی بسکتبال و داوران بین‌المللی مثل هروس آوانسیان و نظارت حسن نوربخش می‌توانیم به رفع زودتر کاستی‌ها در قضاوت‌ها امیدوار باشیم. برای کمک به تیم‌ها با تدریس لوبو کوتلبا مسوول داوری فیبا، فدراسیون بسکتبال گام بزرگی برداشت. محمود مشحون در افتتاح کلینیک قوانین جدید داوری، اهداف فدراسیون را در جهت ارتقای سطح بازی‌های این فصل برشمرد و از حاضران خواست با کمک یکدیگر لیگی پربارتر از سال‌های قبل برگزار کنند. تیم‌ها در صورت رعایت ضوابط و مقررات جدید فصل خوبی را پشت سر خواهند گذاشت.

جابر و مهرام

علاقه مهران شاهین‌طبع به بازیکنان اصفهانی به مدت‌ها قبل باز می‌گردد. شاهین‌طبع در سال 1384 با تیم جوانان ایران قهرمان آسیا شد که بیشترین تعداد بازیکنان آن را اصفهانی‌ها تشکیل می‌دادند؛ یکی از آنها جابر روزبهانی بود. سرمربی مهرام نه این‌که با آمدن به مهرام علاقه‌اش را به جابر ثابت کند بلکه در زمانی که سرمربی صباباتری هم بود جابر را می‌خواست اما از اصفهانی‌ها بازیکن گرفتن کار ساده‌ای نیست. مهرام با جواد داوری و بابک نظافت قرارداد بست و محمد زارعی بازیکن فصل قبل شهرکرد را استخدام کرد و برای جابر روزبهانی انتظار بیشتری کشید. مهرام یک بازیکن خارجی را زودتر به تمریناتش آورده اما هنوز مشخص نیست از این نفر استفاده می‌کند یا نه. معمولا تجربه قهرمانی‌های متعدد در ایران و آسیا از مهرام تیم با تجربه‌ای ساخته تا در استخدام این قبیل بازیکنان بی‌گدار به آب نزند. دغدغه مهرام بازی نکردن محمد صمد نیکخواه بهرامی است که تا پایان امسال به بازی‌ها نمی‌رسد. مهدی کامرانی بازیساز اول آنها بشمار می‌رود که پیش از لیگ، در بازی‌های ملی، با جواد داوری هماهنگ شده است.

ذوب قهرمان

ذوب‌آهن باید از دو فصل نایب قهرمانی در لیگ برتر بسکتبال خسته شده باشد. آنها به نسبت مهرام و پتروشیمی بندرامام کمترین تغییرات را در فصل نقل و انتقالات داشته‌اند و از این بابت می‌توانند به ثبات تیمی، بیشتر فکر کنند. فرزاد کوهیان در این سال‌ها نظم کار تیمی را به خوبی در تیم جوان و باتجربه‌اش جا انداخته است. ذوب‌آهن شاید از نظر داشتن نفرات، بهترین تیم ایران باشد و سایر تیم‌ها با آن فاصله داشته باشند. در هر حال نکته‌ای که ممکن است این برتری ذوبی‌ها را کاهش دهد کیفیت بازیکنان خارجی رقیبان است که ذوب‌آهن برای آنکه بتواند ناکامی‌های دو فصل را ذوب کند باید در استخدام بازیکنان خوب خارجی دقت کند. آنها که جابر روزبهانی را از دست داده‌اند در پست‌های 4 و 5 باید بازیکن بگیرند چون وجود آفاق و تراکم بازیکن در این پست جایی برای کسی باقی نمی‌گذارد. در حال حاضر بازیکنی از سنگال جذب ذوب‌آهن شده اما آن‌ها می‌دانند برای مقابله با اصلی‌ترین رقبای خود یعنی مهرام و پتروشیمی نمی‌توانند دست به سوی هر بازیکنی در آن سوی آب‌ها دراز کنند.

پترو در هوای نو

منتظر تیمی که سال گذشته از جنوب دیده‌اید، نباشید. پتروشیمی بندرامام کاملا تغییر کرده است. از سرمربی گرفته تا بازیکنان همه عوض شده‌اند اما برای خالی نبودن عریضه مصطفی هاشمی سعی کرده تا 3 ـ 2 نفر بازیکنان بومی را حفظ کند. رامین طهماسبی که سابقه همکاری با هاشمی در صنام را دارد می‌داند سرمربی این فصل جنوبی‌ها از چه تیپ بازیکنانی خوشش می‌آید. او بازیکنان خارجی خاصی را می‌پسندد مثل وینسنت جونز. بازیکنی که می‌پرد و ریباند می‌کند و اقدام به بلاک شوت‌هایش حرف ندارد. علاوه بر جونز، پتروشیمی بندرامام، سامان ویسی و حامد سهراب نژاد را گرفته و سهمیه سوم ملی خود را حفظ کرده شاید به امید آن‌که محمد صمد نیکخواه ‌بهرامی را استخدام کند که نشد. کوچویی و نساج پور بازیکنان دورگه پتروشیمی هستند و آنها با این نفرات امیدوار به کسب نتایج خوب در لیگ برتر هستند.

قول به قزوینی‌ها

از قزوین خبر می‌رسد که تیمی با کمک‌های تربیت بدنی استان و هیات بسکتبال قزوین در لیگ برتر حضور دارد و این خبر بر همه شایعات کاهش تعداد تیم‌های لیگ برتر خاتمه می‌دهد.

نکته: مقررات جدید داوری و چهره تازه تیم‌های لیگ برتر بسکتبال، هفته‌های آغازین را متمایز با دوره‌های گذشته می‌کند. انطباق مربیان و بازیکنان تیم‌ها، همچنین، داوران با قوانین، زمان می‌برد

ماجرا از سفر استانی رئیس‌جمهور به استان قزوین شروع شد. زمانی که سعیدلو به اهالی بسکتبال قول کمک مالی داد و براساس همین چند کلمه حرف رئیس سازمان تربیت بدنی، تیم قزوینی دوباره سر پا ایستاد. هر چند این تصمیم به مذاق تیم دیگری که قزوینی‌ها در لیگ یک دارند خوش نیامد. با این حال امیدواریم مسوولان بسکتبال استان با توجه به موقعیتی که دارند به هر دو تیم به یک اندازه بها بدهند.

توزین ولاد

به احتمال فراوان باید توزین الکتریک کاشان یک تیم متفاوت در لیگ برتر امسال باشد و اگر چند هفته بعد نشد اشکال را باید در جای دیگری جستجو کرد. بازیکنان ملی‌پوش با انگیزه‌ای چون حسن‌زاده، دورقی و داورپناه به پدیده فصل قبل و تیم اخلاق، جان تازه‌ای داده است. ولاد وژروویچ سرمربی صرب تیم توزین الکتریک از تدارک وسیع این تیم در رقابت‌های این فصل خبر می‌دهد. این مربی 62 ساله است و سن و سال و سابقه مربیگری از تجربه و دانش بالای او حکایت می‌کند ضمن این‌که خبرهایی هم که از کاشان به گوش می‌رسد اعلام رضایت بازیکنان از نحوه تمرینات این مربی صرب است. تا بازی‌ها شروع شود و ببینیم ولاد به نسبت همتاهای خود که تاکنون به ایران آمده‌اند، چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد.

ثبات دانشگاه

تا بازی‌های ملی تمام نشده بود، دانشگاه آزاد با یکسری نفراتی که مهران حاتمی می‌خواست، تمریناتش را آغاز کرد. بماند که چند نفری اضافه و حذف شده‌اند اما دانشگاه آزاد هر سال کارش را خودش سخت می‌کند. این تیم با وجود داشتن امکانات مناسب هنوز در حفظ ثبات تیمی ناکارآمد بوده و به جایگاهی که باید در لیگ برتر بسکتبال دست نیافته است. عزیزخانی مسوول امسال تربیت بدنی دانشگاه آزاد تجربه خوبی در شناخت اهالی توپ و سبد به دست آورده و می‌تواند برنامه‌هایی را برای جذب بهتر نیروها و نتیجه‌گیری در انتهای فصل طراحی و اجرا کند.

شهرداری کبیر

اسدالله کبیر به گرگان بازگشت و با خود عطا عید محمدی از گنبد و همشهری‌اش حمید کلاه‌سنگیانی را آورد تا کادر فنی باتجربه و پویا داشته باشد. فرآیند بازیکن سازی در گرگان تا حدود زیادی از بین رفته و این مردان با کمک یکدیگر می‌توانند بسکتبال دیار پنبه و گندم را به جایگاه واقعی خود هدایت کنند. آنچه باعث دلگرمی شهرداری گرگان در لیگ برتر است حضور تماشاگران گرگانی است که تیم خود را تنها نمی‌گذارند. مردمی بسکتبال فهم و بسکتبال دوست. بنای شهرداری را بازیکنان جوان و بومی گذاشته‌اند اما چند نفری هم غیربومی‌اند و البته بازیکنان خارجی که باید باشند.

راه سخت

راه سخت عباس آقا کوچکی در تیم بسکتبال راه و ترابری قم از آن جایی آغاز می‌شود که این تیم ماهیت دسته اولی داشته و برای اولین بار بازی‌های لیگ برتر را تجربه می‌کند. بنابراین قمی‌ها به رغم داشتن سرمربی خوب و بازیکنانی مثل کاردوست و ایمان زندی باید صبور باشند تا بازی در لیگ برتر را با قواعد خاص خودش بپذیرند.

از این‌که یکسری تیم‌ها را باید با هم بررسی کنیم عذر ما را بپذیرید چون تا لحظه نوشتن مطلب تغییر خاصی در وضعیت این گروه از تیم‌ها نداشتیم.ملی حفاری اهواز با غفور کامروا سعی کرده تیمی را که به کمک احمد سعیدی بازیکن با تجربه جنوبی‌ها جمع کرده، در لیگ برتر جایگاهی را برای خود دست و پا کند. این تیم از دسته اول به لیگ برتر صعود کرده و می‌تواند با استفاده از جوانان مستعد جنوب، تحولی را در آینده در جهت بومی‌گرایی بسکتبال خوزستان ایجاد کند. تیم پویا دیگر تیمی است که از لیگ یک وارد بازی‌ها شده و با همان نفرات قصد بازی با بزرگان را دارد. شهرکرد همیشه یک جور آمده و در این راه یقه تیم‌هایی را هم گرفته که کسی فکرش را هم نمی‌کند. تیم شیرازی گفته می‌شود با کناره گیری لوله a.s به عنوان حامی مالی،امسال با کمک‌های تربیت بدنی در بازی‌های لیگ شرکت می‌کند.

محمد رضاپور ‌/‌ جام‌جم

تاریخ: 1389/10/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: