برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

قطبی:ایران می‌تواند برای قهرمان شدن در آسیا تلاش کند

نشست مطبوعاتی سرمربی تیم ملی پیش از رقابت های جام ملتهای آسیا پیش ازظهر امروز در سالن روابط عمومی فدراسیون با حضور افشین قطبی و خسرو والی زاده مدیر رسانه ای تیم ملی برگزار شد.

قطبی پیش از آغاز سوالات خبرنگاران، چند دقیقه ای صحبت کرد و گفت: «من از همه مردم ایران که در 6 ماهه گذشته مرا به عنوان سرمربی تیم ملی حمایت کردند تشکر می‌کنم چون آنها انگیزه خوبی به من دادند. به همین دلیل است که می‌خواهم تا آخرین لحظه و با تمام وجدان برای این تیم تلاش کنم تا ایران در جام ملت‌ها نتیجه بگیرد.»

قطبی با تشکر از رسانه‌ها و پیشنهادها و انتقادهایشان در جهت رفع نقاط ضعف خود گفت:« خبرنگاران ایرانی بسیار باهوش هستند و می‌توانند با صداقت بیشتر به آینده فوتبال کشور کمک کنند. زمان زیادی به جام ملت‌ها نمانده بنابراین ایران می‌تواند با یک صدایی و همدلی رو به جلو حرکت کند. فرزندان ایران بعد از 40 سال که نتوانستند قهرمان جام ملت‌ها شوند، فرصت دارند که افتخارآفرین شوند. ایران نیاز به سربلندی دارد و برای رسیدن به این هدف به کمک شما رسانه‌ها نیازمندیم.»

قطبی درباره انتخاب لیست تیم ملی گفت: «در بیست ماه گذشته برای تیم ملی تلاش‌های زیادی انجام دادم و در انتخاب بازیکنان دقت زیادی داشتیم چون احساس می‌کردم برای انتخاب به نفرات باید چارچوب‌ها رعایت شود. شخصیت،‌ مباحث فنی و داشتن روحیه پیروزی جزء برنامه‌های ما است. برای انتخاب لیست 27 نفره کار سختی داشتم چون باید از میان 500 بازیکن لیگ برتری این تعداد را انتخاب می کردم. ما اکنون 4 دروازه‌بان، 8 دفاع، 7 هافبک و 8 مهاجم داریم که از این تعداد در ، اردوی 11 روزه ، 23 بازیکن را انتخاب خواهیم کرد تا راهی جام ملت‌ها شوند و بتوانند در جام ملتهای آسیا نتیجه بگیرند. »

قطبی درباره اردوی تیم ملی در دوحه و انجام 2 دیدار دوستانه در قطر گفت: «19 روز به مسابقات مانده ما اردوی 11 روزه خودمان را با انجام بازی رسمی و دوستانه پیگیری خواهیم کرد. قرار است یک بازی با قطر داشته باشیم و در یک دیدار دوستانه به مصاف یک تیم آفریقایی برویم که سعی داریم آن تیم آنگولا باشد. در دو بازی که پشت درهای بسته انجام می‌شود به مسئله فنی تمرکز خواهیم کرد. هدف من این است که 11 روز مانده به مسابقات بازیکنان حاضر در جام ملت‌ها را در شرایط روحی روانی در بهترین وضعیت حفظ کنیم. چون نیاز داریم 23 بازیکن با فرم ایده‌آل راهی مسابقات شوند.بعد از 11 روز ، سه شب و دو روز تمرینات تعطیل می‌شوند تا بازیکنان به کنار خانواده و فرزندانشان بروند. چون احساس می‌کنم این سه روز تعطیل می‌تواند بازخورد خوبی به اردو برگرداند.»

سرمربی تیم ملی درباره نحوه عملکرد تیم ملی در جام ملتهای آسیا گفت: «ما در جام ملت‌ها دو مرحله داریم. مرحله اول سه بازی است که باید انجام بدهیم. این سه بازی برای صعود است و برای رفتن به مرحله بعد باید حداقل 5 امتیاز بگیریم. ما دوست داریم هر چه زودتر این کار را در مرحله گروهی انجام دهیم اما در مرحله بعدی تک تک بازی‌ها حکم قهرمانی و فینال را برای ما دارد و تا رسیدن به فینال سه بازی باید انجام شود. ما طوری برنامه‌ریزی کردیم که بازی به بازی قوی‌تر از قبل شویم. فوتبال آسیا فرق کرده و دیگر مانند گذشته نیز که یک تیم به آسانی قهرمان شود. حمایت رسانه‌هاو افکار عمومی و همچنین جامعه فوتبال می‌تواند کمک کند ما با یک پرچم و با یک رنگ در جام ملت‌ها حاضر شویم. »

اولین سوال خبرنگاران درباره ماجرای اشکان دژاگه و نیامدنش به تیم ملی بود. خبرنگاری از قطبی پرسید ماحصل سفر 10 روزه او به آلمان چه بوده و چرا دژاگه حاضر نشده به تیم ملی ایران بیایید.

قطبی در این باره گفت: « همه می دانند که من اشکان دژاگه را جزء لیست 50 نفره ام قرار داده بودم. به همین خاطر به آلمان سفر کردم تا از نزدیک روحیه این بازیکن، تمرینات و بازی وی را ببینم اما متاسفانه در این سفر نیز حاشیه‌هایی برای ما ساخته شد. دژاگه آرزو دارد برای تیم ملی بازی کند. وی شخصیت خوبی دارد و خانواده‌اش زحمات زیادی را برایش کشیدند تا یک پسر ایرانی را به درستی پرورش دهند. اکنون ما می‌توانیم به این بازیکن افتخار کنیم. باور کنید اشکان پسری مظلوم، خاکی و شریف است. برای بودن یا نبودن دژاگه چند جلسه با وی گذاشتم تا ببینم در چه شرایط و وضعیتی قرار دارد. تمرینات این بازیکن در دمای 12 درجه زیر صفر تماشا کردم و همانجا بود که متوجه شدم دژاگه در ترکیب 11 نفره ولفسبورگ جایی ندارد اگر چه وی در تمرین جزء بهترین‌ها بود. البته با استیو مک لارن سرمربی ولفسبورگ جلسه‌ای 90 دقیقه‌ای داشتم و با او صحبت کردم. سرمربی تیم نظر خوبی روی تمرین دژاگه داشت اما معتقد بود وی در بازی‌ها نتوانسته نظر مساعدش را جلب کند و به همین دلیل بازیکن ذخیره تیم است. در ادامه با لیت بارسکی، ‌دستیار مک لارن نیز صحبت کردم. او نیز نظر مثبتی روی اشکان دژاگه داشت اما از من خواست برای حل این مشکل با هوینس مدیر عامل باشگاه جلسه بگذارم. پس از آنکه با مدیر عامل جلسه گذاشتم احساس کردم که وی نظر مثبتی درباره حضور دژاگه در تیم ملی ندارد. این بازیکن در همه رده‌های آلمان بازی کرده و در این کشور پرورش یافته علاوه بر این ولفسبورگ قراردادی سه ساله با وی دارد. به هر حال ولفسبورگ امسال با سرمایه‌گذاری که کرده جایگاه خوبی ندارد و در انتهای جدول است به همین دلیل آنها احساس کردند اگر دژاگه را از دست بدهند مشکل دیگری برایشان به وجود خواهد آمد. به همین دلیل شرایطی گذاشتند تا این بازیکن نتواند با روحیه خوبی به تیم ملی بیاید. من هم به وی گفتم در باشگاهش بماند. این تصمیمی بود که من گرفتم هر چند اشکان می‌توانست برای من و تیم ملی خوب باشد اما احساس کردم این بازیکن با توجه به شرایطی که برایش به وجود آمده نمی‌تواند با این روحیه به ما کمک کند و حضور او در این شرایط در تیم ملی ایران نمی تواند مثمرثمر باشد.»

خبرنگار دیگری درباره حضور قطبی در باشگاه شیمیزو ژاپن و روند مذاکرات قطبی با این باشگاه و عقد قرارداد و حضور پرسید که قطبی پاسخ داد: « همه من را می شناسند و من در زندگی همیشه سعی کردم که خیلی زود تصمیم بگیرم به همین دلیل در عرصه‌های مختلف بین‌المللی و در کشورهای مختلف کار کردم. کار کردن در کشورهای مختلف باعث می‌شود با فرهنگ‌های مختلف آشنا شویم و من همیشه سعی کردم در بالاترین جاها کار کنم. احساس کردم ژاپن یکی از بهترین لیگ‌های دنیا را دارد و من می‌توانم با انتقاد به شیمیزو فضای خوبی را تجربه کنم. سال‌ها در تیم ملی کار کردم اما با توجه به قوانین فیفا کارکردن برای مربیان ملی سخت شده است. در باشگاه‌ها بیشتر می‌توان با جوانان کار کرد و دانش‌های جدید را آموخت. به همین دلیل تصمیم گرفتم در رده باشگاهی کار کنم چون احساس کردم می‌تواند این موضوع برای پرورش آینده‌ام بهتر باشد. البته در 20 ماه اخیر موقعیت‌های زیادی برای جدایی از تیم ملی بوده اما حمایت‌هایی که مردم ایران از من داشتند کاری کرد که من در این تیم ملی بمانم و تا آخرین لحظه بمانم. بعد از آنکه فضای جدیدی در ایران بوجود آمد،احساس کردم به شیمزو بروم بهتر است به همین دلیل به این تیم ژاپنی رفتم. مدیران باشگاه و هوداران این تیم انگیزه زیادی برای قهرمانی دارند و همین موارد کاری کرد که احساس کنم با رفتن این تیم موفقیت خوبی کسب خواهم کرد.»

در ادامه سوالات خبرنگاران از افشین قطبی ، خبرنگاری از عدم حضور فرهاد مجیدی و علی کریمی در لیست 27 نفره پرسید که قطبی در پاسخ گفت: «فکر می‌کنم همه کسانی که در سالن روابط عمومی فدراسیون فوتبال هستند می‌دانند که فرهاد مجیدی و علی کریمی از توانایی بالایی برخوردارند و من هم به توانایی این دو بازیکن شک ندارم و همیشه به این نکته اذعان داشته ام. آنها همیشه نابغه هستند و برای فوتبال ایران زحمت کشیده‌اند. این دو بازیکن موقعیت‌های زیادی برای کمک به تیم ملی داشته‌اند اما احساس کردم که برای این تیم ملی و این جام ملت‌ها نمی‌توانند در خدمت تیم ملی باشند. همه به یاد دارند وقتی فرهاد مجیدی را به تیم ملی دعوت کردم و اعلام خداحافظی کرد نشان می‌دهد که قلب و دلش با تیم ملی نیست، پس من دقتم را روی سایر بازیکنان گذاشتم و برای انتخاب روی بازیکنان دیگری حساب کردم. از ماجرای علی کریمی همه باخبرند اما از علی کریمی و فرهاد مجیدی تشکر می‌کنم. باور کنید من این دو بازیکن را دوست دارم و طرفدارشان هستم. ولی این نکته هم وجود داشت که شایعات زیادی در مورد لیست 50 نفره ساخته شد ، ولی من هیچ وقت نام این دو بازیکن را در این لیست 50 نفره نگذاشته بودم و خودم هم تعجب می کردم چرا برخی رسانه ها می گفتند این دو بازیکن در لیست 50 نفره هستند. »

خبرنگاری از قطبی درباره دلیل باخت به کویت در رقابت های غرب آسیا پرسید و گفت سرمربی تیم ملی آن روزها اعلام کرده که به دلیل دور بودن از خانواده هایشان این اتفاق افتاده است که قطبی پاسخ داد: « من به خاطر شما به آن روزها برمی گردم ولی من اگر در بازی‌های غرب آسیا گفتم نداشتن روحیه باعث شکست تیم ملی شده برای توجیه نبود. اگر به بازی کویت برگردیم این یک دیدار استثنایی بود که ایران ضعیف ظاهر شد و دلایل زیادی داشت. اما بهتر است به کارنامه تیم ملی در 20 ماه اخیر نگاه کنیم . این تیم 14 بازی انجام داده که 12 مسابقه بیرون خانه بدون باخت بوده است. این نتایج قابل قبول است. ما دو شکست یکی مقابل برزیل و یکی مقابل کویت داشتیم. مقابل برزیل که من فکر می‌کنم 90 درصد تیم‌های دنیا مقابل این تیم شکست می‌خورند.در بازی با کویت هم این تیم سه بار شوت زد که دو بار آن وارد دروازه شد و آنها واقعا خوش شانس بودند که هر چه زدند به گل تبدیل شد. من اگر بحث روحیه و انگیزه را مطرح کردم به این دلیل بود که جام ملت‌های آسیا را در پیش داشتیم و می‌خواستم بچه‌ها با انگیزه باشند و قوی‌تر بازی کنند و اصلا به دنبال توجیه نبودم اما می خواهم به یک نکته مهم درباره ایرانیان اشاره کنم. یکی از مشکلات ما ایرانی‌ها در هر کاری عدم دقت و تمرکز طولانی مدت است. استعداد و انرژی زیادی داریم اما تمرکز نداریم. باید روی این قضیه کار و برنامه‌ریزی کنیم. من هیچ وقت قصد توجیه ندارم شکست و پیروزی در فوتبال هست. ما باید یاد بگیریم که بعد از هر اتفاقی واکنش‌های مثبتی داشته باشیم. در ایران همیشه صحبت روی نتیجه است و فراموش می‌کنیم که باید بازی خوب و اصولی باید داشته باشیم. اگر تمرکز روی سازماندهی مناسب داشته باشیم پیروزی هم به دنبال آن می‌آید. استرسی که برای نتیجه گرفتن روی بازیکنان است روی روند تیم تاثیر می‌گذارد و مانع از نتیجه گیری می شود. »

خبرنگاری از قطبی پرسید که چرا لیگ حرفه ای ژاپن را برای کار انتخاب کرده و آیا احتمال دارد او برای کار به ایران بازگردد. سرمربی تیم ملی پاسخ داد: «راجع به حضورم در لیگ ژاپن توضیحات را دادم. احساس می‌کنم نظم و انضباطی که در این لیگ است مناسب تفکر افشین قطبی است. آنجا فضایی خواهد بود که من با آرامش بیشتر و کارم می‌توانم به هدف‌هایی که در آینده دارم برسم. اما ایران وطن من است و همیشه دوست دارم به آن برگردم. حتی زمانی که به ژاپن بروم برای دیدار با خانواده بازمی‌گردم. در فوتبال هیچ وقت نمی‌توان در و پنجره را باز گذاشت. من 20 سال آینده را پیش رو دارم و امیدوارم موقعیت‌هایی بوجود بیاید تا بتوانم به فوتبال ایران خدمت کنم. فکر می‌کنم تعدادی خبرنگار در جام ملت‌ها حضور داشته باشد و من آنها را آنجا خواهم دید. مسئولتی که من دارم ملی است و هیچ وقت از این مسئولیت دور نمی‌شوم یا بهانه نمی‌آورم. روزی که این مسئولیت را قبول کردم می‌دانستم با چه مشکلاتی روبرو هستم و چه کمبودهایی دارم. بنابراین هیچ وقت برای موفق شدن یا عدم موفقیتم بهانه‌ای ندارم. من هر جا بروم یک ایرانی هستم و همیشه ایرانی‌ها از من استقبال کردند. جوابگوی همه آنها خواهم بود. بعد از جام ملت‌های آسیا از اول فوریه باید کارم را در لیگ ژاپن شروع کنم و فینال رقابت‌ها 29 است و من باید به سرعت به توکیو بروم ولی اگر فرصت کنم در خدمت شما خواهم بود.»

وی ادامه داد: « وقتی دور از ایران هستی در قلبت فضایی است که با خاطره‌ها پر نمی‌شود. من با بازگشت به ایران کامل‌تر شدم. گذشته‌ام را درک کردم و با فرهنگ کشورم آشنا شدم. احساس کردم کار کردن در فضای سخت من را قوی‌تر کرد. بهترین تجربه زندگی‌ام در کارم بود. برخوردها و رقابت‌هایی که شد باعث شد پیشرفت کنم. خوشحالم که این تجربه را در زندگی به دست آوردم.

ایران را بیشتر از هر موقع دوست دارم چون در قلب مردم ایران فقط مهربانی می‌دیدم. در ایران یک فضایی ساختیم که به لحاظ فرهنگی برخوردهایی که می‌شود جالب نیست. ما ایرانی‌ها خوب و باهوش هستیم و باید آن را تقویت کنیم تا به آرزوهایمان برسیم. به بحث‌های حاشیه‌ای که پشت سر من زده می‌شود توجه نمی‌کنم. جالب است وقتی که در ایران هستم درباره حقوق‌های میلیاردی نگرفته‌ام صحبت می‌شود اما وقتی صحبت از قراردادهای خارجی‌ام می‌شود قیمت نصف می‌شود. »

قطبی درباره بازیهای تیم ملی در قطر گفت: «بازی اول بسیار مهم است ولی در جام ملت‌های آسیا هر بازی خصوصیات خاص خودش را دارد. نمی‌توانم بگویم عراق سخت‌ترین و حساس‌ترین مسابقه تیم ایران است. هر سه بازی اهمیت دارد و باید برای 9 امتیاز بجنگیم. به تقویم نگاه کنیم می‌بینیم که فاصله بازی‌ها در مرحله اول 4 روز یک بار است اما در دور بعدی فاصله بازی‌ها بیشتر از 3 روز نیست. بنابر این ما باید به گونه‌ای مرحله اول را تمام کنیم که بتوانیم به برخی بازیکنان خود برای دور بعدی استراحت بدهیم. »

وی با ارائه آماری از روزهای بازی گفت: «در 22 روزی که در قطر هستیم باید 6 مسابقه برگزار کنیم و این رقابتها برای ما تقویم فشرده‌ای را آورده است. به هر جهت به نظر من ایده آل این است که باید در همان بازی دوم کار را تمام کنیم. اما این را فراموش نکنیم که اسپانیا در جام جهانی در دیدار اول خود باخت. هلند در رقابت های مقدماتی جام ملتهای اروپا هر سه بازی خود را برد اما وقتی به مرحله یک هشتم رسید باخت و از دور رقابتها حذف شد. من خواهش می‌کنم هر نتیجه‌ای که مقابل عراق گرفتیم امیدوار بمانید هر بازی 3 امتیاز دارد. باید سعی کنیم واکنش‌های مثبتی داشته باشیم. احتمال این است هر نتیجه‌ای گرفته شود. امیدوارم بازی‌های خوبی انجام دهیم حتی در صورت پیروزی مقابل عراق هم نباید دچار غرور شویم. هر نتیجه‌ای که بگیریم باید تمرکز خود را حفظ کنیم و به ادامه بازیها فکر کنیم چرا که هر بازی ارزش زیادی برای تیم دارد. زندگی برای من در حرکت است و سعی می‌کنم به خواسته‌ام برسم. احساس می‌کنم تیمی ساخته‌ایم که می‌تواند برای قهرمان شدن در آسیا تمام تلاش خود را به کار گیرد. شاید در هر پست بهترین‌های دنیا را نداشته باشیم اما این تیم با همکاری هم می‌تواند به هدفش برسد. امروز دوست دارم بگویم که می خواهیم برای قهرمانی و درخشیدن و موفقیت به قطر برویم.»

خبرنگاری از قطبی پرسید چرا برای دیدن بازیهای جام خلیج فارس به یمن نرفته است. قطبی گفت: «یکی از دلایلی که نه من و نه همکارانم برای دیدارهای حریفان ایران در جام خلیج فارس به یمن نرفتیم، این بود که احساس شد به لحاظ امنیتی صلاح نیست به آنجا برویم ، اما از طریق DVD و پخش مستقیم این دیدارها را تماشا کردیم و برای حریفان ایران فایل درست کردیم و بازیهای آنها را زیر نظر داریم. »

خبرنگار دیگری از قطبی پرسید کارنامه و دستاوردش برای فوتبال ایران چه بوده و قطبی گفت: « یکی از مهمترین تلاش هایم این بوده که فرهنگ ورزش را تغییر دهم و تفکر حرفه‌ای را بیاورم. شخصیت و رفتار برایم مهم بوده است. من سازماندهی تیم‌هایم را درست کردم. در دفاع فضا را کوچک کردم. در پرسپولیس هم که بودم این کار را انجام دادم. در بازی‌سازی قدرت بازیکنان را بیشتر کردم. میانگین چربی بازیکنان ایران بالای 16 درصد بود.

من وقتی مربی کره جنوبی بودم و از دور به تیم ملی ایران نگاه می‌کردم این سؤال برایم همیشه وجود داشت که چرا بازیکنان ایرانی اضافه وزن دارند اما اکنون میانگین چربی بازیکنان زیر 11 درصد رسیده که در جام ملت‌های آسیا این عدد به 10 درصد می‌رسد. زمانی که به ایران آمدم پرسپولیس 6 سال بود که قهرمان نشده بود و بعد از من که سه سال گذشته نیز موفق نشده که قهرمان شود اما من این تیم را قهرمان کردم. تاریخ در مورد عملکرد مربیان قضاوت می‌کند. من کار بیشتر را دوست دارم اما به خاطر مسائلی که در فوتبال ایران است نتوانستم همه ایده‌هایم را پیاده کنم. دوست دارم به فوتبال ایران کمک کنم. فکر می‌کنم با مشورت از راه دور هم می‌توانم این کار را انجام دهم چرا که ایران را دوست دارم.»

خبرنگار دیگری از قطبی پرسید که به نظرش مربیان بزرگ در جهان می توانند در ایران کار کنند . قطبی در پاسخ گفت: «به سختی می توانند کار کنند اما اگر بخواهید واضح تر به شما پاسخ دهم باید بگویم من با مربیان بزرگ زیادی کار کردم و فکر می‌کنم خیلی سخت خواهد بود که در ایران آنها بتوانند به دلیل حاشیه‌هایی که وجود دارد کار کنند. احساس می‌کنم بیشتر تمرکز مربیان در ایران به جمع کردن مسائل حاشیه‌ای و غیرفنی معطوف می‌شود. در صورتی که اگر دقت روی کارهای فنی داشته باشند پیشرفت می‌کنند. من متاسفانه می‌بینم که زمانی بود در ورزشگاه آزادی 70 هزار نفر می‌آمدند اما در بازی آخر پرسپولیس زیر هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند و یا برای بازی استقلال نیز تعداد کمی به ورزشگاه آمده بودند. اگر فوتبال زیبا نباشد مردم هم نمی‌خواهند وقت خود را برای آن بگذارند. ما همه مسئولیم فوتبال بهتری را ارائه دهیم. »

خبرنگار سایت رسمی فدراسیون فوتبال از دلایل عدم دعوت از عمران زاده، اولادی، زنیدپور ، معدنچی و بنگر پرسید و خطاب به قطبی گفت شما یکی از معدود مربیانی هستید که برای کنار گذاشتن بازیکنان از لیست به صورت شفاف دلیل می آورید به همین دلیل از شما می خواهیم بپرسیم که چرا این بازیکنان را خط زدید در حالی در اردوهای گذشته همیشه این بازیکنان حضور داشتند و شما اعتقاد فراوانی به بار فنی آنها داشتید گرچه انتخاب بازیکنان بسته به سلیقه و نظر سرمربی دارد و یک سرمربی برای دعوت از هر بازیکنی که می خواهد مختار است.

قطبی در پاسخ گفت:« این را همه می دانیم قطعا اگر تیم ملی در جام ملت‌ها موفق شود همه فوتبالیست‌ها از این موفقیت سود می‌برند. کسانی که در اردو هستند اولین نفراتی خواهند بود که سود خواهند برد و بازیکنان ایرانی نیز به خوبی این موضوع را درک کرده‌اند و در داخل تیم ملی همه نفرات تصمیم‌ گرفتند که در هر شرایطی قهرمان شوند. اگر تیم ملی موفق شود ورزشگاه‌ها پر خواهد شد و فرهنگ فوتبالی اوج خواهد گرفت. این یک سوال فنی و خوب است و من همانطور که شما گفتید همیشه برای عدم حضور بازیکنان در لیست دلایلی داشته ام.درباره دعوت نشدن برخی از بازیکنان دوست ندارم که لغت خط خوردن را استفاده کنم چون احساس می‌کنم بازیکنان تیم ملی فقط آن 23 نفری نیستند که در اردوی نهایی حاضر می‌شوند بلکه ملی پوشان ایران گروهی هستند که برای پوشیدن پیراهن تیم ملی تلاش می‌کنند اما در آخرین لحظه باید یک نفر یک تصمیم بگیرد. واقعا گرفتن این تصمیم برای من کار سختی است. کسانی که اطراف من بودند دیدند که چقدر برای انتخاب نفرات دقت کردم. حنیف عمران‌زاده را خودم به تیم ملی آوردم و این بازیکن آینده روشنی دارد. اینکه در لیست اعزام به جام ملت‌ها نیست نگاه این بازیکن به آینده را شامل نمی‌شود چون معتقدم عمران زاده می‌تواند در آینده به فوتبال ایران کمک کند اما در پستی که وی حضور دارد احساس کردم نفراتی هستند که بهتر از او بازی می‌کنند. کنار گذاشتن میلاد زنیدپور برایم سخت بود اما شفاف بگویم در سالی که گذشت وی عملکرد خوبی در باشگاه خود نداشته و در تیم ملی نیز ثبات لازم را از این بازیکن ندیدم به همین دلیل تشخیص دادم که نفرات بهتری از این بازیکن حضور دارند. من در اردوهای قبلی از شخصیت محسن بنگر لذت بردم چون بازیکن خوبی است اما در دفاع وسط چهار نفر حضور دارند و به همین دلیل فکر کردم این چهار نفر بهتر از بنگر می‌توانند به تیم من کمک کنند هر چند نام این مدافع تا آخرین لحظه در فهرست من جای داشت و در لحظات پایانی خط خورد. مهرداد اولادی نیز بازیکنی است که من به او لقب پلنگ دادم. بازیکن بسیار قدرتمندی است و در اردوهای قبلی نیز عملکرد خوبی داشته اما در مقایسه با سایر مهاجمان احساس کردم که رضا نوروزی و آرش افشین واقعا در شرایط بسیار خوبی هستند و به همین دلیل این بازیکن را کنار گذاشتم. مهرزاد معدنچی بازیکنی بود که من به وی علاقمند بودم و در مرحله مقدماتی نیز کمک زیادی به تیم ما کرد اما امسال مصدومیت وی زیاد بوده و در شرایط خوبی نبود. دوباره تاکید می‌کنم که انتخاب بازیکنان کار سختی است اما من باید این تصمیم را می‌گرفتم.

قطبی درباره احساسش و اینکه در مدتی که در ایران بوده چه حسی دارد و همچنین آخرین صحبت هایش در کنفرانس مطبوعاتی در ایران روبه رسانه ها گفت: «مطمئن باشید آرزوی هر ایرانی است در هر جای دنیا که باشد دوباره به ایران برگردد و به وطنش خدمت کند. من در این سه سالی که کار کردم به آن افتخار می‌کنم و رضایت کامل دارم. البته قبل از شروع کنفرانس دوست نداشتم که این جلسه احساسی شود و می‌خواستم از بیان چنین صحبت هایی دور بمانم. خداحافظی برایم آسان نیست چون یاد گرفتم هیچ وقت خداحافظی نکنم. یاد شما خبرنگاران و همه در قلب من خواهد بود و شاید عده‌ای از خبرنگاران معتقد باشند که به دلیل انتقادهایی که داشتم با آنها خوب نبودم اما من از هیچ کس کینه‌ای به دل ندارم. انسان کینه‌ای نیستم و هر جای دنیا شما را ببینم تشکر خواهم کرد. شما با انتقادهایتان کاری کردید که من عمیق‌تر به خودم نگاه کنم و اگر ضعف‌هایی وجود داشت به آن پی ببرم. می‌دانم هدف خبرنگاران پیشرفت تیم ملی بوده و امیدوارم کمک کنید که تیم ملی همواره موفق باشد. اما جالب است بدانید زبان فارسی‌ام در این سه سال بهتر شد و انگلیسی‌ام بدتر!»


 

تاریخ: 1389/10/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: