برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

باخت مجدد توپچی‌های لندن به منچستریونایتد مشخص کرد این تیم، توان قهرمانی ندارد یان رایت: حقیقت ، آرسنالی‌ها را آزار می‌دهد

جام جم آنلاین: یان رایت پیش از حضور «تیه‌ری آنری» در تیم آرسنال با 186 گل زده برترین گلزن تاریخ این باشگاه انگلیسی بود و در دهه 1990 ستاره باشگاه به شمار می‌رفت و در نظرسنجی از هواداران در مورد ستاره‌های تاریخ باشگاه، در رتبه چهارم قرار گرفت.

او به تازگی در یادداشتی به تحلیل بازی سرنوشت‌ساز آرسنال در برابر منچستریونایتد در اولدترافورد پرداخته و به انتقاد از تیم سابقش دست زده است: «پاتریس اورا» چند روز قبل از بازی، جنجالی رسانه‌ای را علیه توپچی‌ها به راه انداخت و به ونگر گفت که آرسنالی‌ها توانایی کسب جام را ندارند. گرچه این صحبت او با واکنش آلکس فرگوسن مواجه شد و ونگر هم پاسخی به این انتقاد اورا داشت، اما با برگزاری بازی در اولد ترافورد و باخت مجدد آرسنال به یونایتد مشخص شد حق کاملا با اورا بود. او به درستی به تفاوت شرایط دو تیم اشاره کرده بود و نمایش توپچی‌ها در اولدترافورد به خوبی این موضوع را نشان می‌داد. بازیکن جناح چپ یونایتد به صراحت چیزی که در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان فوتبال بود را بیان کرد و با این که در دنیای فوتبال حرفه‌ای کمتر بازیکنی به این شکل نظر شخصی‌اش را بیان می‌کند، اما باید به اورا برای این موضوع تبریک گفت. من مطمئن هستم هواداران آرسنال از این که من هم با اورا هم‌عقیده شده‌ام از من ناراضی خواهند بود، اما من نمی‌توانم دروغ بگویم و باید حرف منطقی را تایید کنم.

آرسنال در بازی با یونایتد در نیمه دوم، بازی خوبی نشان داد، اما هرگز نتوانست دروازه یونایتد را با وجود مالکیت فراوان توپ تهدید کند. همه فوتبال کامل هلندی‌ها در دهه 1970 را به خاطر دارند، اما آنها هم با وجود بازی زیبایشان جامی نبردند و آرسنال هم در 11 بازی که با یونایتد و چلسی داشته 10 بازی را باخته و یکی را مساوی کرده است.

ونگر در 5 دیداری که از نوامبر گذشته تاکنون برابر منچستر یونایتد و چلسی داشته، تنها یک گل به ثمر رسانده است و این گل زمانی بود که بازیکنان فرگوسن در ورزشگاه امارات با نتیجه 3 ـ صفر پیش بودند و بازیکنان ذخیره جایگزین نفرات اصلی شده بودند.

تیم ونگر در سال 2003 بدون باخت لیگ را به پایان رساند، اما تیم فعلی با وجود استعدادهای فراوان آن، همه چیز هست بجز شکست‌ناپذیر و همان طور که اورا گفته بود اگر به نتایج اخیر دو تیم نگاه کنیم یونایتد و آرسنال نمی‌توانند رقبای خوبی برای بازی‌های مقابل هم باشند. اگر با این شرایط آرسنالی‌ها می‌توانند با وجود تاکید ونگر برای بی‌نیازی به بازیکن جدید در ماه ژانویه آسوده باشند و به قهرمانی اندیشه کنند، فکر می‌کنم سخت در اشتباه باشند. دفاع یونایتد بدون شک خوب کار کرد و «نمانیا ویدیچ» بهترین بازیکن آنها بود و «مروان شاماخ» مراکشی بجز یک موقعیت، کاری نتوانست در بازی انجام دهد. از طرفی تماشای بازی «سمیر نصری» در جناح راست کاملا ناامیدکننده بود. من می‌دانم او دراین فصل گاهی در این پست خوب کار کرده، اما او باید در مکان دلخواهش در میانه زمین باشد که بتواند تاثیر بیشتری بر کار تیم‌ها داشته باشد. برای این که این موضوع روشن شود فقط کافی است یک بار دیگر بازی اورا در دیدار تیم‌های ملی انگلستان و فرانسه را تماشا کنید. ونگر در عوض روسیچکی را درکنار شاماخ در میانه زمین قرار داد و این ترکیب اصلا خوب عمل نکرد و در کل بازی تنها چند موقعیت برای شوت‌های از راه دور به دست آمد. میهمانان در منچستر در نیمه دوم صاحب بازی بودند ولی نتیجه لازم را نگرفتند و شاید تنها برگ برنده آرسنال حضور ژزنی درون دروازه بود که عالی کار کرد، اما دو دفاع وسط تیم ـ لورن کاشنلی و سباستین اسکیلاچی ـ هر دو پراشتباه ظاهر شدند و چندین بار در ضدحمله‌ها جا ماندند. بازی تهاجمی آرسنال کاملا قابل پیش‌بینی بود و خط دفاعی یونایتد برای مقابله با آن کاملا آماده بود. من دوست داشتم تئو ولکات را در خط حمله ببینم و می‌دانستم ریو فردیناند و ویدیچ از سرعتش به زحمت می‌افتند و کاملا قابل درک است که ولکات خواهان حضور از اولین دقیقه در زمین و در پست مورد نظرش است، چون به این ترتیب می‌تواند در زمین حرکت‌های موثر زیادی داشته باشد، اما ونگر همچنان اصرار می‌کند بهترین مکان برای او در کنار مهاجم نوک است و او را در این پست به بازی نمی‌گیرد و فکر می‌کنم با توجه به سابقه زیاد ولکات در تیم، شاید زمان آن رسیده باشد که از ونگر برای این تصمیمش توضیح بخواهد. من به عنوان یک مهاجم معتقدم ولکات می‌تواند در خط حمله خوب کار کند و بسیار موثرتر از یک بال راست باشد و البته او باید از بازیکنان ثابت تیم باشد نه این که فقط 12 دقیقه بازی کند. 12 دقیقه برای او زمان کافی‌ای نیست و فرگوسن ترکیب دفاعی‌اش را بدون حضور او در زمین به شکل مناسبی چیده بود. با این پیش‌زمینه نمی‌توان حرف ونگر که باخت در اولدترافورد را ناشی از زمین چمن آن دانسته بود جدی گرفت.

هواداران با توجه به این که برد مقابل یونایتد، آرسنال را با 4 امتیاز اختلاف صدرنشین می‌کرد انتظار بازی بهتری را داشتند و با این که در برخی بازی‌های این فصل خوب کار کرده بودند ولی این بار نتوانستند نتیجه لازم را بگیرند. آرسنال باید برای قهرمانی، چلسی و یونایتد را شکست دهد و یک باخت دیگر مقابل آنها برای یک سال دیگر قهرمانی را از دسترسشان دور خواهد کرد.

تلگراف
مترجم: امیررضا نوری‌زاده

تاریخ: 1389/10/4
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: