برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

4 سال از آخرین بازی بزرگ دوستانه تیم ملی می گذرد / چرا هیچ تیمی با ایران بازی نمی کند؟

4 سال از آخرین بازی بزرگ دوستانه تیم ملی می گذرد / چرا هیچ تیمی با ایران بازی نمی کند؟

بی‌برنامگی فدراسیون فوتبال دلیل اصلی بازی با تیم‌هایی است که جایگاه جالب توجهی در رنکینگ فیفا ندارند.
سوالی است تکراری، که همیشه در آستانه بازی‌های دوستانه تیم ملی فوتبال ایران پرسیده می‌شود. و البته جواب‌ها هم چون سوال، تکراری. «چرا تیم ملی ایران هیچ وقت با تیم‌های خوب جهان بازی تدارکاتی برگزار نمی‌کند؟»
پاسخ‌ها به این سوال، همیشه در یک راستا بوده‌اند؛ آینده‌نگر نبودن روسای فدراسیون فوتبال. گرچه گاهی بحث سیاسی بودن بازی نکردن ایران با تیم‌های بزرگ دنیا هم مطرح می‌شود، اما جوابی منطقی‌تر است که آینده‌نگر نبودن مسئولان فدراسیون فوتبال را نشان می‌دهد.

غفاری، کسی که تجربه ریاست بر کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال را در زمان ریاست محمد دادکان و محسن صفایی فراهانی دارد سیاسی بودن ماجرا را مردود می‌داند و می‌گوید: «اگر فدراسیون مشکلات خودش را حل کند، به هر حال یک تیمی پیدا می‌شود که با ایران مسابقه بدهد. این‌طوری نیست که به دلیل مسائل سیاسی، تمام تیم‌های بزرگ دنیا ایران را تحریم کرده باشند.»

اما مشکلاتی که فدراسیون فوتبال باید آن‌ها را حل کند چییست؟ غفاری در پاسخ به این سوال می‌گوید: «بزرگ‌ترین مشکل ما بحث عدم برنامه‌ریزی مناسب است. بعد از آن هم بحث پول مطرح است چون تیم‌های بزرگ دنیا برای برگزاری مسابقه‌های تدارکاتی، پول می‌گیرند.»

غفاری تاکید می‌کند که در این مسئله، برنامه‌ریزی مهم‌ترین موضوع است: «ما معمولا برنامه سه ماه بعد لیگ خودمان را نمی‌دانیم. حالا می‌خواهیم با تیم‌هایی بازی کنیم که برای دو یا سه سال آینده خود برنامه‌ریزی کرده‌اند و وقت خالی ندارند.»

او برای این ادعای خود یک مثال هم می‌زند: «زمان ریاست آقای محسن صفایی فرهانی بر فدراسیون فوتبال، یک جامی به نام جام تمدن‌ها برگزار کردیم. ما از 8 ماه زودتر با این خیال که خیلی اقدام کرده‌ایم، با فدراسیون فوتبال ایتالیا نامه‌نگاری کردیم. اما آن‌ها در پاسخ گفتند که با این‌که خیلی دوست دارند در این جام شرکت کنند، برنامه تیم ملی خود را تا 3 سال آینده پر کرده‌اند و وقت خالی برای بازی با ایران ندارند. آقای فراهانی این موضوع را به گوش آقای خاتمی که رئیس جمهور وقت بود رساند. آقای خاتمی که به ایتالیا رفت این موضوع را مطرح کرد اما ایتالیایی‌ها دوباره همین جواب را به آقای خاتمی دادند و در نهایت ما نتوانستیم با ایتالیا مسابقه بدهیم.»

ایران در زمان ریاست صفایی فرهانی بر فدراسیون فوتبال، برای برگزاری بازی با برزیل هم تلاش‌هایی انجام داد اما این مسابقه هم مثل بازی با ایتالیا هیچ وقت برگزار نشد. غفاری در مورد این موضوع می‌گوید: «ما توانسته بودیم اسپانسر پیدا کنیم و تا یک میلیون دلار برای بازی با تیم ملی برزیل کنار بگذاریم اما برنامه‌های آن‌ها به ما نمی‌خورد و نتوانستیم با این تیم مسابقه بدهیم.»

البته یکی از مشکلات بزرگ تیم ملی ایران برای برگزاری مسابقه با تیم‌های بزرگ دنیا، بحث مالی است. تیم‌های بزرگ دنیا برای بازی‌هایی که با تیم‌های ضعیف‌تر از خود برگزار می‌کنند از آن‌ها پول می‌گیرند که این مبالغ برای فدراسیون فوتبال ایران سنگین است. مخصوصا در طول دوران ریاست علی کفاشیان بر فدراسیون فوتبال که وضعیت مالی فدراسیون نسبت به گذشته تعریف چندانی ندارد، ایران همیشه برای برگزاری مسابقه با تیم‌های بزرگ دنیا به مشکل مالی خورده. به همین دلیل است که فدراسیون فوتبال ایران معمولا اول به مسائل مالی توجه می‌کند و بعد سراغ پیدا کردن حریفان تدارکاتی خود می‌رود.

البته مسئولان فدراسیون فوتبال معمولا در پاسخ به این سوال که چرا ایران با تیم‌های بزرگ دنیا مسابقه نمی‌دهد، این بحث را پیش می‌کشند که تیم‌های بزرگ دنیا تا دو یا سه سال آینده برنامه فشرده‌ای دارند و بازی‌های تدارکاتی‌شان تعیین شده و ایران نمی‌تواند با آن‌ها مسابقه بدهد. البته هیچ کدام از مسئولان فدراسیون فوتبال به این نکته اشاره نمی‌کنند که چرا فدراسیون فوتبال از همین حالا برای برگزاری یک مسابقه تدارکاتی با یک تیم بزرگ دنیا در دو یا سه سال آینده اقدام نمی‌کند.

غفاری در مورد این موضوع می‌گوید: «ما برنامه‌های لیگ خودمان را نمی‌دانیم. مربی تیم ملی نمی‌داند در کدام جام شرکت می‌کند و در کدام جام شرکت نمی‌کند. بر اساس همین موضوع، نمی‌دانیم که بهتر است با چه تیم‌هایی بازی کنیم. این مسائل خیلی مهم‌تر از مسائل مالی هستند. اگر تمام برنامه‌های لیگ ایران مشخص باشند، کمیته بین الملل هم می‌تواند برود دنبال تیم‌های بزرگ دنیا و ببیند کدام یک از آن‌ها در تاریخ مورد نظر ما بازی ندارند و با آن‌ها مذاکره کند. ضمنا اگر برنامه مدونی داشته باشیم می‌توانیم بررسی کنیم که پولمان به برگزاری بازی با کدام تیم بزرگ دنیا می‌رسد و به کدام‌ها نمی‌رسد.»

به خاطر همین بی‌برنامگی است که تیم ملی ایران در طول 4 سال گذشته هیچ مسابقه‌ای با تیم‌های بزرگ دنیا نداشته است. ایران آخرین بار در ماه مه سال 2006 بود که مقابل یک تیم قدرتمند به میدان رفت. در این تاریخ ایران به کرواسی که در حال حاضر در رنکینگ فیفا پانزدهم است مسابقه داد.
تاریخ: 1389/5/19
موضوع: فوتبال
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: