برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

تاکید کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از دوپینگ

کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با ارسال بخشنامه ای به هیئت های فوتبال همه استانهای کشور ، ضمن اعلام فهرست داروهای ممنوعه ، راهکارهای پیشگیرانه ای برای مقابله با دوپینگ توصیه کرد. این کمیته اعلام کرد: بر اساس مطالعات و بررسی های انجام شده درخصوص بازیکنانی که تاکنون نتیجه آزمایش دوپینگ آنان مثبت اعلام شده ، بیش از نیمی از موارد، به علت استفاده از داروهای متعلق به دسته دارویی گلکوکورتیکواستروئیدها بوده که رایج ترین داروهای مصرف شده از این گروه نیز دگزامتازون، پردنیزولون،پردنیزون و بتامتازون هستند.

مطالعات نشان می دهد ورود این مواد ممنوعه به بدن ورزشکاران عمدتا به دو علت زیر بوده است:
1- استفاده درمانی بدون توجه به ضوابط مندرج در آیین نامه ملی کنترل دوپینگ فوتبال(TUE)
2- دخالت افراد فاقد صلاحیت تخصصی در توصیه و تجویز مکمل ها و داروها به بازیکنان

متاسفانه در اغلب موارد این داروها بدون رعایت ضوابط مربوط به معافیت درمانی(TUE) که درآیین نامه ملی کنترل دوپینگ فوتبال قید شده ، به منظور مصارف درمانی مورد استفاده قرار گرفته است و در این شرایط بازیکنان به علت ناآگاهی خود یا پزشکان ناگزیر به تحمل محرومیت شده اند.

در این بیانیه از باشگاه ها خواسته شده ، ضمن هشدار جدی به کادر فنی تیم های تحت پوشش و به ویژه کادر پزشکی ، به بازیکنان ابلاغ شود پیش از استفاده از هر نوع دارو ، مشورت های لازم را با پزشک تیم (پزشک دارای صلاحیت های علمی در حوزه پزشکی ورزشی و دوپینگ) به عمل آورند و از دخالت افراد غیر مسئول در امور پزشکی در تجویز دارو و مکمل های ورزشی جلوگیری شود.

این در حالی است که اغلب این داروها و مکمل ها کمترین اثری در افزایش عملکرد بازیکنان، ندارد.

تاریخ: 1389/5/19
کلمات کلیدی: ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: