پنج شنبه 15 خرداد 1399
Thurs, Jun 04, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | ورزشکاران مسلمان و محجبه در کانون توجهات ناظران المپیک لندن
ورزشکاران مسلمان و محجبه در کانون توجهات ناظران المپیک لندن
ورزشکاران مسلمان و محجبه در کانون توجهات ناظران المپیک لندن موضوع: تازه ها
لندن - ورزشکاران مسلمان و بویژه زنان محجبه در بازی های المپیک لندن، از جهات مختلف در کانون توجهات ناظران و رسانه های ارتباط جمعی قرار داشته و دارند.

به گزارش ایرنا، حدود یک سوم از کل ورزشکاران شرکت کننده در سی امین دوره بازی های المپیک مسلمان هستند که در میان آنان ده ها ورزشکار زن که بسیاری نیز با حجاب کامل رقابت می کنند، به چشم می خورند.

مجموعا بیش از 10 هزار ورزشکار در این بازی ها شرکت کرده اند که حدود سه هزار نفر آنان مسلمان هستند.

برای اولین بار همه کشورهای مسلمان شرکت کننده در بازی های المپیک حداقل دارای یک ورزشکار زن نیز هستند که در این میان حضور زنان مسلمان و محجبه حتی پیش از آغاز بازی ها بازتاب گسترده ای در محافل ورزشی و رسانه ها داشت و بحث و گفت و گوهای زیادی را برانگیخت.

نخستین ورزشکار زن و مسلمان که در بازی های المپیک رقابت کرد، 'حالت کمبل' از کشور ترکیه بود که در بازی های المپیک برلین در سال 1936 حضور یافت و در رشته شمشیربازی با زنان دیگر کشورها رقابت کرد.

نخستین زن مسلمانی که با پوشش اسلامی در بازی های المپیک مسابقه داد، یک زن بحرینی به نام 'رقیه القصارا' بود که در المپیک 2004 آتن و در رشته دوی 100 متر شرکت کرد.

اما در سال 2012 و در المپیک لندن همه کشورهای اسلامی ورزشکاران زن را در کاروان ورزشی خود به همراه دارند که بسیاری از آنان با حجاب کامل و در رشته های متعدد نظیر تیراندازی، دوومیدانی، تیراندازی با کمان، قایقرانی، شمشیربازی، جودو، تکواندو و ... رقابت می کنند.

سه کشور عربستان سعودی، قطر و برونئی برای نخستین بار اجازه دادند ورزشکاران زن نیز به بازی های المپیک اعزام شوند و مسوولان برگزاری بازی های المپیک لندن و کمیته بین المللی المپیک که تلاش زیادی برای قانع کردن مقامات این کشورها برای اعزام ورزشکاران زن کرده بودند، از تحقق این مهم بسیار خرسندند.

در میان کشورهای اسلامی، جمهوری اسلامی ایران با داشتن هشت ورزشکار زن در هفت رشته مختلف یکی از کشورهای پیشتاز در این عرصه است که با تلاش های گسترده توانسته است راه را برای حضور ورزشکاران محجبه در بسیاری از رشته ها باز کند.

با اینکه مقامات کمیته بین المللی المپیک برای تشویق کشورهای اسلامی به اعزام ورزشکاران زن به مسابقات المپیک سهمیه های خاصی را نیز اختصاص دادند ولی ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران همگی با شرکت در رقابت های گزینشی و با تلاش خودشان توانسته اند سهمیه المپیک را دریافت کنند.

رسانه های انگلیس، حضور زنان مسلمان و محجبه را در المپیک لندن از جمله موفقیت های این بازی ها می دانند و معتقدند: با اینکه زنان ورزشکار شانس زیادی برای دریافت مدال ندارند ولی حضورشان در این میدان بین المللی، خود یک موفقیت بزرگ است و می تواند موانع موجود بر سر راه فعالیت های ورزشی آنان را در داخل و خارج از کشورشان کاهش دهد.

با وجود اینکه حضور ورزشکاران زن مسلمان در المپیک امسال مورد استقبال مسوولان و افکار عمومی قرار گرفته ولی هنوز موانع و سختی های زیادی در این راه وجود دارد و بسیاری از زنان مسلمان به خاطر فضای مردانه حاکم بر بازی های المپیک نمی توانند در بسیاری از رشته ها رقابت کنند.

'نادیا محمد' نویسنده مسلمان و سردبیر سایت 'المسلمه' در این باره می گوید: حضور زنان مسلمان نباید فقط جنبه تبلیغاتی داشته باشد بلکه باید حضور آنان در بازی های المپیک کاملا به رسمیت شناخته شود و برای حمایت مالی و تکنیکی از آنان اقدام شود.

وی می افزاید: برخی از ورزشکاران زن از جمله 'سارا عطار' دونده و 'وجدان علی سراج عبدالرحیم' جودوکار زن عربستان در المپیک لندن در واقع در خارج از آن کشور زندگی و تمرین می کنند، چون هنوز در داخل جامعه سنتی عربستان امکان چندانی برای ورزش زنان آن هم در سطح حرفه ای وجود ندارد.

'اینها مشکلاتی است که به تدریج باید حل شود و این زنان ورزشکار بتوانند در داخل کشور خود نیز به راحتی تمرین و رقابت کنند.'

'سارا عطار' در رقابت های امروز دوی 800 متر المپیک با اینکه در گروه خود آخر شد، ولی به شدت از سوی حاضران در ورزشگاه اصلی المپیک مورد تشویق قرار گرفت و شبکه های خبری مختلف نیز رقابت وی را با حجاب اسلامی به طور گسترده بازتاب دادند.

'شایسته گهر' یکی دیگر از نویسندگان مسلمان در مقاله ای در نشریه 'هافینگتون پست' (انگلیس) می نویسد: در المپیک 1996 آتلانتا 26 کشور مسلمان هیچ ورزشکار زنی را به بازی ها اعزام نکردند. این رقم در المپیک 2008 پکن به سه کشور کاهش یافت. در آن بازی ها فقط عربستان، قطر و برونئی ورزشکاری در رقابت های زنان نداشتند.

وی می افزاید: با موافقت مقامات این سه کشور با حضور ورزشکاران زن در رقابت های امسال، المپیک لندن از این نظر که همه کشورهای شرکت کننده حداقل یک ورزشکار زن در مسابقات دارند، به یک رکورد تاریخی دست یافته است.

'اگر زنان مسلمان حتی مدالی نیز کسب نکنند، مطمئنا الهام بخش بسیاری از دختران جوان مسلمان در سراسر جهان خواهند بود که منتظرند پا به میادین ورزشی بگذارند.'

خانم گهر سپس به موانع موجود بر سر راه حضور زنان مسلمان در رقابت های بین المللی ورزشی اشاره می کند و می نویسد: اتخاذ سیاست های افراطی که بسیاری از آنها ریشه ای نیز در اسلام و قرآن ندارد از جمله موانع موجود بر سر راه ورود زنان مسلمان به عرصه ورزش است.

'در کنار این موضوع، کمبود بودجه و امکانات تمرینی و وجود قوانین و مقررات سفت و سخت در فدراسیون های بین المللی ورزشی در مورد نوع پوشش ورزشکاران زن از دیگر موانع موجود در این زمینه است.'

بسیاری از کارشناسان معتقدند اکنون که حضور زنان مسلمان در عرصه المپیک رکورد شکن شده است، مقامات کمیته بین المللی المپیک و دیگر نهادهای بین المللی ورزشی نیز باید با اصلاح مقررات خود اجازه بدهند زنان مسلمان با حجاب اسلامی و با رعایت اصول مذهبی خود در مسابقات ورزشی شرکت کنند.

** ایران خط شکن در ورزش زنان

پایگاه اطلاع رسانی 'استوریفای' که از آغاز بازی های المپیک لندن، توجه ویژه ای به اخبار و تحولات مربوط به حضور زنان مسلمان داشته، در مطلبی نوشت: برای نخستین بار در تاریخ المپیک، هشت ورزشکار زن ایرانی در رشته های مختلف رقابت می کنند. این ورزشکاران نه با 'وایلدکارت' بلکه با تلاش خودشان به این بازیها راه یافته اند.

نویسنده این مطلب سپس به معرفی تک تک ورزشکاران زن ایرانی و نحوه راهیابی آنان به بازیهای المپیک پرداخته و به نقل از 'مه لقا جام بزرگ' نماینده کشورمان در رقابت های تیراندازی المپیک لندن نوشته است: هر ورزشکاری که برای بازیهای المپیک سهمیه می گیرد، در واقع موفقیتی را برای کشورش کسب کرده است و در طول مسابقات المپیک نیز برای ثبت بهترین رکوردها تلاش می کند. ولی المپیک میدان بزرگی است که همه لزوما نمی توانند در آن مدال بگیرند.

'محمد عباسی' وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران در باره حضور بانوان محجبه کشورمان در بازی های المپیک و بازتاب گسترده این موضوع در رسانه های خارجی، به خبرنگار ایرنا گفت: جمهوری اسلامی ایران حضور خانم ها را در صحنه های مختلف اجتماعی و از جمله در عرصه ورزش بسیار مهم می داند، منتهی لازمه این حضور همانا حفظ ارزش ها، متانت و شخصیت زن ایرانی است که خوشبختانه ورزشکاران ما به خوبی آنها را رعایت می کنند.

وی افزود: 'با تلاش هایی که از سوی جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر صورت گرفته ما توانسته ایم مجامع جهانی را قانع کنیم تا پوشش اسلامی ورزشکاران مسلمان را بپذیرند.'

وی اظهارداشت: در واقع تلاش های جمهوری اسلامی در این عرصه باعث شد که راه برای حضور بانوان مسلمان دیگر کشورها نیز در عرصه های مهم ورزشی باز شود و ما امروز شاهد حضور تعداد زیادی از خانم های محجبه در بازی های المپیک و دیگر تورنمنت های مهم بین المللی هستیم.

'سوسن حاجی پور' عضو تیم ملی تکواندو و نماینده کشورمان در وزن 67 کیلوگرم رقابت های المپیک نیز در مورد بازتاب گسترده حضور زنان ورزشکار ایرانی در المپیک لندن، اظهارداشت: بسیار خوشحالم که ورزش بانوان طی چهار سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و ما امروز نمایندگان بیشتری را در مقایسه با المپیک پکن داریم.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: خانم های ایرانی در رشته های مختلف نظیر تیراندازی، تیر و کمان، قایقرانی و دو و میدانی توانسته اند با تلاش زیاد سهمیه های ارزشمندی را برای المپیک بگیرند و نفس حضور آنان در این بازیها بسیار مهم است.

عضو تیم ملی تکواندوی بانوان ایران گفت: حضور خانم های محجبه ایرانی در مسابقات المپیک همچنین ثابت می کند که زنان ایرانی با حفظ اصول وارزش های خود در همه میادین حضور فعال دارند.

وی اظهارداشت: امیدوارم بتوانیم با اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در المپیک لندن به همه نشان بدهیم که بانوان ایران واقعا توانایی انجام کارهای بزرگ را دارند.

'آرزو حکیمی' که در رشته کایاک تک نفره زنان، جمهوری اسلامی ایران را در بازی های المپیک لندن نمایندگی می کند، حضور تعداد زیادی از خانم های محجبه ایرانی در این دوره از المپیک را یک موفقیت بزرگ خواند و افزود: همه ما تلاش می کنیم تا نماینده شایسته ای برای خانم های کشورمان در این میدان مهم جهانی باشیم و ضمن حفظ اصول و ارزش های خود به رقابت با قهرمانان دیگر کشورها بپردازیم.

شبکه خبری 'بی بی سی' نیز در نخستین روزهای آغاز رقابت های بازی های المپیک لندن با انتشار عکسی از 'ندا شهسواری' پینگ پنگ باز ایرانی در صفحه نخست خود نوشت: شهسواری اولین زن ایرانی است که در رشته پینگ پنگ در المپیک شرکت می کند.

'بی بی سی' افزود: ندا شهسواری با حضور در رقابت های پینگ پنگ بازی های المپیک لندن، از این نظر برای کشورش تاریخ ساز شد.

اروپام ** 345

ورزشی. ** 1589 **


منبع: خبرگزاری ایرنا
1391/5/18

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......