دوشنبه 12 خرداد 1399
Mon, Jun 01, 2020
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | فوتبالیست ها باید 1 میلیارد بگیرند
فوتبالیست ها باید 1 میلیارد بگیرند
موضوع: سایت ها
عصر ایران ورزشی؛ هومان دوراندیش - موفقیت چشمگیر ورزشکاران ایران در المپیک لندن، در کنار عدم راهیابی فوتبال ایران به المپیک و ضعف مفرط فوتبال ایران در سطوح های ملی و باشگاهی، این سوال را برای بسیاری از علاقه مندان به ورزش ایجاد کرده است که چرا ستاره های فوتبال ایران به لحاظ مالی باید در رفاه کامل باشند و ستاره های سایر ورزش ها، دستمزدی به مراتب کمتر از ستاره های فوتبال داشته باشند.

 با توجه انتقاداتی که این روزها در سطح جامعه از دستمزد بالای فوتبالیست ها مطرح است، تصمیم گرفتیم به سراغ یکی از مربیان برجسته لیگ برتر فوتبال ایران برویم و با او درباره این موضوع گفتگو کنیم.

منصور ابراهیم زاده در گفتگو با عصر ایران ورزشی، از دستمزد بالای ستاره های لیگ برتر دفاع کرد و دریافت سالی یک میلیارد تومان را حق این ستاره ها دانست. متن این گفتگو پیش روی شماست.

*****

این روزها خیلی از مردم این سوال را مطرح می کنند که چرا ستاره های فوتبال ایران باید سالی یک میلیارد تومان بگیرند ولی ستاره های وزنه برداری و کشتی و ... دستمزدشان این همه پایین است. به نظر شما علت این اختلاف دستمزد چیست؟

اشتباه ما این است که فوتبال را با کشتی مقایسه می کنیم و کشتی را با وزنه برداری و ... من فکر می کنم هر یک از این ورزش ها را باید در جایگاه خودشان ببینیم. نحوه تامین ورزشکاران ورزش های انفرادی و گروهی باید متفاوت باشد. این نکته ای است که ما نباید از آن غفلت کنیم. اساساً مقایسه ورزش های انفرادی و گروهی، به نظر من کار غلطی است.

شما به تفاوت جایگاه فوتبال و کشتی اشاره کردید. به نظر شما، این همه اختلاف جایگاه بین فوتبال و سایر ورزش ها وجود دارد؟

من از اختلاف جایگاه حرفی نزدم. حرف من این بود که فوتبال ایران را باید با فوتبال جهان مقایسه کرد و کشتی ایران را هم باید با کشتی جهان مقایسه کرد. شخصاً معتقدم تمام ورزشکاران ورزش های انفرادی و سایر رشته های ورزشی، باید به خوبی تامین مالی شوند. ولی این به معنای جایز بودن قیاس فوتبال با سایر ورزش ها نیست.

علاوه بر این، در کشور ما وقتی یک کشتی گیر قهرمان می شود جایزه اش خیلی بیشتر از فوتبالیستی است که به مقام قهرمانی رسیده. جایزه ای که برای قهرمانی یا موفقیت یک تیم فوتبال در کشور ما پرداخت می شود بین همه بچه های تیم تقسیم می شود ولی جایزه کشتی گیر، فقط برای خودش است و او مجبور نیست آن جایزه را با کس دیگری تقسیم کند. ضمناً این کار، کار درستی نیست که ورزشکاران رشته های گوناگون را مقابل هم قرار دهیم.

به علاوه ما باید به این نکته هم توجه کنیم که فوتبال هر روز برگزار می شود ولی قهرمانان خیلی از ورزش ها سالی یکی دو بار در تورنمنت های مهم شرکت می کنند. یعنی مردم فوتبالیست ها را هر هفته می بینند ولی خیلی از قهرمانان دیگر رشته ها را سالی یکی دو بار می بینند. مسابقات وزنه برداری سالی چند بار برگزار می شود و آقای بهداد سلیمی بر روی تخته وزنه برداری می رود؟

سالی یکی دو بار؛ اما در سطحی بالاتر و با نتایجی به مراتب بهتر از نتایج فوتبال. جدا از این، اگر دو و میدانی و وزنه برداری ما هم وضعشان خوب بود، این رشته های ورزشی نیز در داخل کشور تماشاگر خودشان را پیدا می کردند.

بله، اما این ها هیچ ربطی به بحث فوتبال ندارد. مردم و مسئولان باید به این ورزش ها اقبال داشته باشند. من معتقدم همه ورزشکاران باید تامین مالی شوند و ما باید به همه ورزش ها با دید حرفه ای نگاه کنیم. مشکل ما این است که کشتی گیران خودمان را به عنوان ورزشکاران آماتور می بینیم.

در ایران فوتبال ورزشی دولتی است و جوایز ورزشکاران سایر رشته ها نیز از سوی دولت پرداخت می شود. خیلی از مردم می گویند چرا باید بازیکنان ورزش دولتی فوتبال سالی یک میلیارد تومان بگیرند ولی وزنه برداران و کشتی گیران ایرانی، رقمی بسیار کمتر از فوتبالیست ها دریافت کنند.

شما چرا ستاره های فوتبال را مثال می زنید؟ ستاره تیم پرسپولیس شاید سالی یک میلیارد بگیرد ولی فوتبالیست معمولی تیم نفت تهران، رقمی بسیار کمتر می گیرد.

خب ما داریم ستاره های فوتبال را با ستاره های وزنه برداری و کشتی مقایسه می کنیم. این همه اختلاف دستمزد، چرا؟

جواب این سوال را باید در نحوه ارتباط مردم با ستاره های فوتبال و سایر ورزش ها جستجو کرد.

الان مسئولان فوتبال و خیلی از مردم، مخالف دستمزدهای نجومی فوتبالیست ها هستند. قانون هم می گوید قرارداد هیچ فوتبالیستی نباید بیش از 350 میلیون تومان باشد ولی این قانون رعایت نمی شود. چرا؟

من نارضایتی مردم را در این زمینه ندیده ام. مردم از ستاره ها انتظار دارند که خوب کار کنند. مردم کاری به دستمزد ستاره ها ندارند. شما با این حرفی که می زنید، به مردم خوراک می دهید که چنین حرفهایی را بزنند.

این روزها کامنت های زیادی در سایت ها منتشر می شود که حاوی اعتراض مردم به دستمزد بالای ستاره های فوتبال است.

استارت این کامنت ها را شما می زنید! یعنی شما چیزی می نویسید که مردم هم این کامنت ها را بگذارند. این یک واقعیت است.

نه! ما این روزها که خبر قهرمانی بهداد سلیمی و کشتی گیران را نوشتیم و کلی کامنت از خوانندگان سایت داشتیم که گفته بودند این قهرمانان بزرگ باید 200 سکه بابت قهرمانی در المپیک بگیرد ولی فوتبالیست های – با عرض معذرت – "مفتخور" و "بی غیرت" لیگ برتر، سالی یک میلیارد تومان می گیرند.   

شما باید از کسانی که این رقم کلان را به فوتبالیست ها می پردازند، سوال کنید که چرا سالی یک میلیارد تومان به این ستاره ها می دهند.

سوال من هم همین بود که چرا این پرداخت های غیرقانونی به ستاره های فوتبال ایران ادامه دارد؟

برای ایینکه ما قانونمند نیستیم. برای قانونمندی هم مسئولان باید جدی باشند. کسی یا نهادی را تعیین کنند تا بر اجرای قانون نظارت داشته باشد.

قانون و نظارت بر قانون ظاهراً وجود دارد ولی مقامات باشگاه های ایران، قانون را دور می زنند و مبلغ مازاد بر 350 میلیون تومان را تحت عناوین پاداش و ... به ستاره ها می پردازند.

خب باید به سراغ مسئولان باشگاهها بروید و استدلال آنها را بپرسید که چرا چنین کاری می کنند.

به نظر شما، این تبعیض را باید با افزایش دستمزد سایر ورزشکاران از بین برد یا کاهش دستمزد فوتبالیست ها؟

هر دو! ولی نکته مهم این است که ورزشکاران سایر رشته ها باید تلاش کنند تا حقشان را بگیرند. مسئولان ورزش ایران باید حق آنها را بدهند.

به نظر شما، وجداناً، ستاره های فوتبال لیگ برتر ایران حق دارند سالی یک میلیارد تومان بگیرند.

اگر محدودیت عمر ورزشی این ستاره ها را در نظر بگیریم، مسلماً باید حق این ستاره ها را به آنها پرداخت کرد. البته باید شرایط آنها را بررسی کرد و هر کسی بر مبنای بازدهی اش پول بگیرد. مبلغ قرارداد ستاره های فوتبال باید با توجه به عملکرد آنها در فصل قبل باشد. اگر امسال فلان ستاره ضعیف عمل کرده است، سال بعد باید از مبلغ قراردادش کاسته شود.

 پس شما در مجموع معتقدید ستاره های موفق لیگ برتر فوتبال ایران، مستحق دریافت سالی یک میلیارد تومان هستند.

بله. اگر موفق و تاثیرگذار باشند و بتوانند نتیجه بازی را عوض کنند، حق دارند سالی یک میلیارد تومان هم دریافت کنند. شما مسی را در بارسلونا ببینید. اگر ستاره های ما هم بتوانند مثل او در نتیجه بازی تاثیر بگذارند، چرا عملکردشان ارزش این رقم را نداشته باشد و چرا نباید این مبلغ مورد اشاره شما را دریافت کنند؟

برای خواندن سایر خبرهای ورزشی کلیک کنید


 

بازدید از صفحه اول sendارسال به دوستان printنسخه چاپی Bookmark and Share
منبع: عصر ایران
1391/5/19

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......