شنبه 22 مرداد 1401
Sat, Aug 13, 2022
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش |   قلب علم ورزشی اینجا می‌‌زند
  قلب علم ورزشی اینجا می‌‌زند
موضوع: کتاب
کتابخانه و مرکز اطلاع‌رسانی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اکنون یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های موجود در حوزه تربیت بدنی و علوم ورزشی در کشور محسوب می‌شود، به گونه‌ای که گویا قلب علم ورزشی در این مکان می‌زند.نرگس صراف‌تهرانی، مسوول کتابخانه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اظهار کرد: کتابخانه و مرکز اطلاع‌رسانی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با هدف اشاعه اطلاعات و ارایه آخرین دستاوردهای علمی در زمینه تربیت بدنی و ورزش به پژوهشگران، استادان و دانشجویان این رشته تأسیس شده است و به این منظور، این کتابخانه به شناسایی، گردآوری و سازماندهی مدارک و منابع موجود در این حیطه می‌پردازد. 

این کارشناس ارشد کتابداری که دو سال است به عنوان مسوول کتابخانه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در این کتابخانه مشغول به کار است، با بیان این‌که مجموعه موجود در این کتابخانه شامل کتاب‌های تخصصی فارسی و انگلیسی، مجلات تخصصی، نرم‌افزارهای آموزشی و مواد سمعی- بصری است، افزود: برای ارایه خدمات مناسب به تمامی مراجعان در سراسر ایران و سیستماتیک کردن امکان جست‌وجو منابع مورد نیاز، نرم‌افزار کتابخانه سیمرغ خریداری و راه اندازی شده است. با توجه به این‌که از مهرماه سال 91 پژوهشگاه اقدام به جذب دانشجو در مقطع دکتری کرد و با هدف توسعه ارایه خدمات مطلوب به دانشجویان این مقطع و همچنین سایر مراجعان، «نرم افزار گردش امانات» خریداری شده است که منجر به کاهش مراجعات غیرضروری اعضا به کتابخانه شد. همچنین این امکان به کاربر داده می‌شود که به طور همزمان جست‌وجو را در چندین کتابخانه انجام دهد و در نهایت، این‌که امکان تمدید و رزرو منابع نیز برای اعضا فراهم شده است.

صراف‌تهرانی که پیش از فعالیت در پژوهشگاه، با بخش اطلاع‌رسانی کتابخانه دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان همکاری می‌کرد، ادامه داد: در کنار این خدمات، نرم‌افزار کتابخانه دیجیتال پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی نیز خریداری شده است. هدف از تهیه این نرم‌افزار، در دسترس قرار دادن کتاب‌های انگلیسی موجود در کتابخانه برای تمامی استفاده‌کنندگان در تمام کشور بوده است.

وی با بیان این‌که کتاب‌های انگلیسی این کتابخانه بسیار غنی است، اظهار کرد: راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال در سه مرحله انجام شد که به مناسبت‌های مختلف مثل هفته پژوهش، فازهای مختلف آن به بهره‌برداری رسید و از طریق وب‌سایت پژوهشگاه به اطلاع همگان نیز رسید. این نرم‌افزار امکان جست‌وجوی درون‌متنی را به استفاده‌کنندگان می‌دهد. اکنون بیست صفحه ابتدایی تمام کتاب‌های بارگذاری شده در این سامانه برای تمامی مراجعان قابل مطالعه است.

به گفته وی، علاوه بر کتاب‌های فارسی و انگلیسی، طرح‌های پژوهشی موجود در کتابخانه نیز از پرمخاطب ترین منابع محسوب می‌شوند. از این رو، پایگاهی به همین نام طراحی شد تا اطلاعات کتاب‌شناختی این منابع روی سامانه قرار بگیرد و قابل جست‌وجو باشد تا مراجعان در کنار جست‌وجوی منابع فارسی و انگلیسی، به این منابع نیز دسترسی داشته باشند.

صرافف‌تهرانی افزود: برای پایان‌نامه‌ها نیز پایگاهی با همان نام طراحی شد تا این منابع نیز قابل بازیابی باشند، دقیقاً به همان شکلی که درباره پایگاه طرح‌ها صورت گرفت. بنابراین وقتی مراجعه‌کننده‌ای موضوعی را در سامانه جست‌وجو می‌کند، به طور همزمان هم در تمام این پایگاه‌ها جست‌وجو انجام می‌پذیرد و در نتایج جست‌وجو، منابع موجود در هر پایگاه به تفکیک ارایه می‌شوند.

وی با بیان این‌که کتابخانه پژوهشگاه یک کتابخانه تخصصی است، گفت: این کتابخانه تنها به دانشجویان،‌ استادان، پژوهشگران و افرادی خدمات می‌دهد که در رشته تربیت بدنی تحصیل یا تحقیق می‌کنند و در واقع، ماهیت کتابخانه تخصصی این ‌گونه است. این افراد برای استفاده از کتابخانه باید کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشند. از آن‌جایی که منابع امانت داده نمی‌شوند، حق عضویت نیز گرفته نمی‌شود و استفاده از منابع برای این افراد رایگان است.

مسوول کتابخانه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی اظهار کرد: روزهای کاری این کتابخانه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 است. تعداد کتاب‌های فارسی مجموعه چهار هزار و 600 نسخه و تعداد کتاب‌های انگلیسی موجود یک هزار و 900 نسخه است. حدود 200 طرح و 70 پایان‌نامه و 300 عدد سی‌دی و «دی وی دی» در کتابخانه داریم که به طور مداوم در حال به‌روز‌رسانی هستند.

وی در پایان اظهار کرد: بیشتر خریدهای سالانه را از طریق نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب تهران و نمایشگاه کتب کاربردی انجام می‌دهیم. به غیر از این دو، چنان‌چه منبعی مورد نیاز اعضای هیات علمی پژوهشگاه یا دانشجویان و.. باشد نیز به صورت موردی خریداری می‌شود. درباره مجلات انگلیسی هم باید بگویم که با توجه به بودجه‌ای که هر سال برای کتابخانه در نظر گرفته می‌شود، مجلات انگلیسی را نیز خریداری می‌کنیم. اکنون مقالات خریداری شده در سال 2013 در حال بارگذاری در کتابخانه دیجیتال پژوهشگاه و برای تمامی استفاده‌کنندگان قابل استفاده هستند. این روند برای مجلات 2014 نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
منبع: خبرگزاری کتاب
1392/12/10
برچسب ها:

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......