چهارشنبه 15 تیر 1401
Wed, Jul 06, 2022
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش |   پیرمرد؛ زنده باشی!
  پیرمرد؛ زنده باشی!
موضوع: کتاب
کتاب «گنجینه کشتی آزاد و فرنگی» یکی از آثار برتر حوزه تخصصی ورزش کشتی محسوب می‌شود که امسال به قلم ابولقاسم رایگان تفرشی منتشر شد، کتابی که مخاطب پس از مطالعه آن شاید این حس را داشته باشد که به نویسنده آن از ته دل «خسته نباشید» بگوید.خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)_ روزهای پایانی سال 1392 فرصتی است تا بیشتر با کتاب «گنجینه کشتی آزاد و فرنگی» آشنا شویم. این کتاب را ابولقاسم رایگان تفرشی نوشته، شخصی که برای بسیاری از خاک‌خورده‌های تشک کشتی یک چهره شناخته شده است. او پس از سال‌ها تلاش به عنوان یک کشتی‌گیر، جامه مربیگری بر تن کرد.

رایگان تفرشی ابتدا برای پنج سال هدایت تیم کشتی شهرستان ساوه را بر عهده گرفت و با این تیم به مقام قهرمانی آموزشگاه‌های استان تهران دست یافت. وی سپس تیم کشتی دانشگاه ورزش تهران را به مقام قهرمانی دانشگاه‌های کشور رساند و 14 سال به عنوان دبیر انجمن کشتی آموزشگاه‌های ایران فعالیت کرد.

در کارنامه او، سرمربیگری تیم نوجوانان ایران و کسب عنوان نایب قهرمانی در مسابقات آسیایی در عراق با این تیم و همچنین سرپرستی مسابقات کشتی دانشگاه‌های کشور دیده می‌شود. ابولقاسم رایگان تفرشی، همچنین پژوهشی ارزشمند را در زمینه نام‌گذاری فنون کشتی انجام داد.

رایگان تفرشی در این کتاب انواع فنون ویژه رشته‌های فرنگی و آزاد را با استفاده از تصویر کشتی‌گیرانی در حال انجام فن، آموزش می‌دهد.

واقعیت این است که امروزه تالیف و ترجمه کتاب‌های ورزشی نسبت به حتی یکی دو دهه پیش، بسیار پررونق‌تر و آسان‌تر شده است و اگرچه هنوز هم اهل قلم و همچنین ناشران حوزه تربیت بدنی و ورزش با تنگناهایی متعددی روبه‌رویند، اما انتشار کتابی در حد و اندازه «گنجینه کشتی آزاد و فرنگی» در واقع یک کار فراموش نشدنی در حوزه مکتوبات ورزشی به ویژه رشته ورزشی کشتی است.

وقتی به عنوان مخاطب و علاقه‌مند به ورزش کشتی این کتاب را در دست می‌گیری و ورق می‌زنی، هنگامی که با نام‌های جالب و خواندنی برخی از فنون روبه‌رو می‌شوی یا نحوه اجرای برخی از فنونی را می‌خوانی که دیگر نه کشتی‌گیری از آنها استفاده می‌کند و نه نامی از آنها برده می‌شود، در دل به ابولقاسم رایگان تفرشی یک «خسته نباشید» جانانه‌ای می‌گویی که جرائت کرد و دست به قلم برد و نوشتن این کتاب را شروع کرد. او نوشت تا نام بسیاری از فنون ناب کشتی آزاد و فرنگی زنده بماند.

از فنون نام‌آشنایی مانند سر زیر بغل، خاک کردن در میان کوب، سربند پی و خاک کردن می‌گذری و به نام‌هایی می‌رسی که برایت بسیار جذاب و در عین حال، قدری هم غریب‌اند، نام‌هایی مثل «کنده حمال بند»،«شتربند»،«چرخ دولاب»،«سگ بند»،«چانه‌کش در زیر بزکش»،«حصیرمال»،«کف شیر»،«مقراضک» و چندین و چند فن تقریبا ناآشنا با مسابقات این‌ روزهای کشتی جهان و حتی ایران. آنگاه درمی‌یابی که گفتن «خسته نباشید» حتی از نوع جانانه‌اش به ابولقاسم رایگان تفرشی خیلی کم است و از ته دل باید بگویی که «زنده‌باشی قهرمان!»

به واقع، تالیف چنین کتابی باعث شد تا بسیاری از فنون کشتی در زیر گرد و خاک ناشی از گذر روزها و سال‌ها فراموش نشود. وقتی صفحه 92 کتاب را می‌گشایی، با فنی به نام «سگ بند» روبه‌رو می‌شوی. درست است! خیلی باید به ذهنت فشار بیاوری تا شاید به خاطر بیاوری که «سگ بند» چه فنی است. بنابراین چشم بر کلمات صفحه 92 می‌دوزی و می‌خوانی، آنجا که نوشته شده است:«وقتی حریف برای زیر حمله کرد و فن ناقص بود ، شما حریف را قوس می‌کنید و سر و گردن را در گرو نگه ‌می‌دارید، حریف را به سمت خود بکشید. وقتی پای حریف جلو آمد، با دستی که سر و گردن حریف را گرفته‌اید، مچ آن پا را بگیرید و به سمت خود بکشید و حریف را با بدن به سمت عقب فشار دهید. حریف به علت فشار به پل خواهد رفت.» این توضیح با پنج تصویر شما را کاملا با نحوه اجرای فن سگ بند آشنا می‌کند.

اینجاست که اگر سن و سال نسبتا زیادی داشته باشی و اتفاقا با اهل تشک نشست و برخاست کرده باشی، صحنه‌هایی از فنون ناب کشتی را به خاطر می‌آوری که حتی گاهی گشتی‌گیرانی گمنام آنها را شگرد داشتند و در گوشه و کنار شهرها و روستاهای ایران پهناور اجرا می‌کردند، چه برسد به بزرگانی نظیر عبدالله موحد، جهان پهلوان تختی، برادران خادم، علیرضا دبیر، علیرضا حیدری و خلاصه همه کسانی که هر یک از آنها یک یا چند فن را شگرد داشتند. اینجاست که باید برای تلاش های انجام شده به منظور ثبت چنین فنونی به ابولقاسم رایگان تفرشی دست‌مریزاد گفت.

کمیته ملی المپیک نیز با یاری رساندن به این کشتی‌گیر مولف، سهم قابل ملاحظه‌ای در انتشار این کتاب دارد.

نکته مهم درباره کتاب «گنجینه فنون کشتی آزاد و فرنگی» این است که یک کشتی‌گیر کاربلد آن را نوشته است و چون خودش سال‌های سال به عنوان کشتی‌گیر و همچنین مربی خاک تشک خورده است، می‌توان به صحت مطالب آن اطمینان داشت. ضمن این که تصاویر به کار رفته در این اثر ورزشی، مبحث آموزشی بودن آن را تقویت کرده است.

کاش سایر قهرمانانی که بضاعت نوشتن دارند، دست به قلم ببرند و بنویسند از خاطراتشان، از راهکارهایی موفقیت و شاید هم ناکامی‌هایی که نصیبشان شد، از تلخ و شیرین تشک کشتی و حواشی آن. اصلا کاش کسی پیدا شود و بنویسد درباره نام‌آوران تاریخ کشتی ایران، آنان که شاید نام برخی از آنها برای نوجوانان و جوانان این روزهای ایران‌زمین ناآشنا باشد. به خدا مُردیم از بس قهرمان‌های خارجی را به خوردمان دادند. بچه که بودیم، سوباسا و کاکه‌رو قهرمانان ما بودند. نوجوان شدیم، پای فیلم‌های رزمی نشستیم و جکی چان را دیدیم و تازه بزرگترهایمان از بروسلی برایمان می‌گفتند و این که جکی چان انگشت کوچک بروسلی هم نیست! در این روزگار هم که دست‌کم هفته‌ای دوبار جنگ لیونل مسی با کریستین رونالدو را مشاهده می‌کنیم، حال چه در نبرد مستقیم ال‌کلاسیکو و چه در نبرد غیرمستقیم برای بیشتر گل زدن. به خدا خفه شدیم از دست این‌ها! خدا را شکر که امسال تهران میزبان مسابقات شد تا دمی به چهره‌های کشتی‌گیران و قهرمانان دیروز و امروز کشتی ایران و جهان بنگریم و به یاد بیاوریم که چه پشتوانه عظیمی در کشتی و مردانگی داریم. آنها که وقتی واژه «فیرپلی» اصلا اختراع نشده بود، در اوج جوانمردی بودند و البته سربه‌زیر.

کتاب «گنجینه کشتی آزاد و فرنگی» اثر ابوالقاسم ایگان تفرشی از سوی نشر کمیته ملی المپیک با همکاری انتشارت سیب سبز در 488 صفحه منتشر شده است. البته نشر سفیر اردهال تهران نیز این کتاب را با کمی اضافات منتشر کرده است.
منبع: خبرگزاری کتاب
1392/12/16
برچسب ها: , ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......