شنبه 22 مرداد 1401
Sat, Aug 13, 2022
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | ایزدی در گفت‌وگو با فارس: قانون جدید آمریکا نقض بند ۲۹ برجام است/ کاش وزارت خارجه به اندازه اتحادیه اروپایی اعتراض می‌کرد/ طبق نامه رهبری اجرای ...
ایزدی در گفت‌وگو با فارس: قانون جدید آمریکا نقض بند ۲۹ برجام است/ کاش وزارت خارجه به اندازه اتحادیه اروپایی اعتراض می‌کرد/ طبق نامه رهبری اجرای ...
موضوع: گوناگون

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: قانون اخیر آمریکا در محدودیت سفر به ایران بند ۲۹ برجام را نقض کرده است و دولت اگر می‌خواهد به نامه رهبری عمل کند، باید فعالیت برجام را متوقف کند.

فواد ایزدی عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به قانون جدید آمریکا مبنی بر محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران، اظهار داشت: این قانون تحریم جدید علیه ایران است و قطعاً نقض برجام است.

وی افزود: وقتی به متن برجام رجوع می‌کنید، در بند 29 برجام آمده است «اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و ایالت متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیر گذاری منفی و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.»

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: طبق متن برجام حتی سیاستی که بر تجارت و روابط اقتصادی بر ایران تأثیر منفی بگذارد، نباید اعمال شود. حال این سؤال مطرح است که آیا قانون جدید آمریکا تأثیرگذاری منفی بر تجارت و روابط اقتصادی ما دارد یا خیر؟

ایزدی در همین خصوص گفت: قطعا این قانون تأثیر منفی بر تجارت و روابط اقتصادی ما دارد. الان که برجام در حال اجرا است، آمریکا به این نتیجه رسیده است که ممکن است رفت و آمدها به ایران بیشتر شود، به همین خاطر می‌خواهد جلوی این رفت و آمدها را بگیرد. بر همین اساس قانون جدید آمریکا نقض صریح برجام است.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه آمریکا در قانون جدید خود کشورها را اینگونه محدود کرده که بین سفر به ایران و رابطه تجاری با آن و سفر به آمریکا یکی را انتخاب کنند، گفت: با این قانون دیگر معلوم نیست که آمریکا فعالان اقتصادی در حوزه بین‌الملل که با ایران رابطه دارند را به کشورش راه بدهد یا خیر!

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در ادامه افزود: این قانون جدید آمریکا به شدت در روند عادی‌سازی روند تجاری و اقتصادی ایران تأثیر می‌گذارد. قانون اخیر آمریکا مانند یکی دیگر از قانون‌های آمریکا است که بانک‌ها را بین انتخاب دلار و ریال قرار داده بود. در این وضعیت بانک‌های خارجی چاره‌ای جز انتخاب دلار ندارد. همین کار را در رابطه با سفر به ایران نیز انجام داده است.

ایزدی با انتقاد از نحوه برخورد مسئولان وزارت خارجه با قانون جدید آمریکا، اظهار داشت: کاش وزارت خارجه ما به اندازه اتحادیه اروپا به قانون اخیر آمریکا اعتراض می‌کرد. نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتن اعتراض جدی‌تری به قانون آمریکا نسبت به وزارت خارجه ما داشت.

وی تصریح کرد: آقای ظریف در مصاحبه اخیرشان نگفتند که برجام نقض شده بلکه عمل آمریکا را یک عمل پوچ و بی‌معنا عنوان کردند. این در حالی است که عمل آمریکا کاملا معنادار است. هدف آن هم جلوگیری از رفت‌ و آمدهای اقتصادی به ایران است.

این کارشناس مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: الان که ما قلب اراک را بتن نریختیم  طرف مقابل با پررویی برجام را نقض می‌کند و مسئولان وزارت خارجه هم در این حد که اعتراضی به طرف مقابل نسبت به نقض برجام داشته باشند، صورت نیم‌دهند، آن زمان که قلب رآکتور اراک را بتن ریختیم دیگر طرف مقابل حرف ما را نمی‌خواند و روند نقض برجام را ادامه می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به نامه رهبری به رئیس جمهور درخصوص مشروط کردن برجام، گفت: طبق بند 2 نامه رهبری چون قانون جدید آمریکا نقض برجام است، دولت اگر می‌خواهد به نامه رهبری عمل کند، باید فعالیت برجام را متوقف کند تا تکلیف مشخص شود.

ایزدی با بیان اینکه هدف اصلی قانون اخیر آمریکا تنها ایران است، گفت: اگر فردی بخواهد در سوریه و عراق عملیات تروریستی انجام دهد، بصورت قانونی از مرز این کشورها عبور نمی‌کند تا در پاسپورتش مهر ورود و خروج بخورد. تمامی این تروریست ها از مرز ترکیه می‌روند.

وی افزود: اگر قرار بود قانون اخیر آمریکا اقدامی علیه تروریست باشد، باید ترکیه و عربستان هم در این لیست می‌بودند که نیستند. هدف اصلی قانون اخیر آمریکا ضربه زدن به ایران بوده است نه مقابله با تروریست. خوب است کسانی که در داخل کشور بدنبال بزک کردن چهره آمریکا هستند به این موضوع توجه کنند.

این کارشناس مسائل آمریکا با تأکید بر اینکه قانون جدید آمریکا متن برجام را نقض کرده نه روح آن را، گفت: چگونه است که دوستان وزارت خارجه عنوان می‌کنند قانون جدید روح برجام را نقض کرده است! مگر اینکه برجام را دقیق نخوانده باشند یا سیاسی عمل می‌کنند. حقیقت این است که قانون اخیر آمریکا ضد ایرانی با تابلوی مبارزه با تروریسم است.

ایزدی در پایان اظهار داشت: وزارت خارجه صراحتا اعلام کند که این قانون نقض برجام است و اعتراض کند که چرا برجام نقض شده است و در ادامه هم طبق نامه رهبری  درخصوص اقدامات پیرامون نقض برجام عمل کند.

انتهای پیام/

http://fna.ir/9NIAQH var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_config.linkname = document.title; a2a_config.linkurl = window.location.href.replace("newstext.php?nn=", ""); اخبارمرتبط : ○ ابلاغ قانون محدودیت سفر به ایران توسط اوباما تحریم جدید است/ انفعال وزارت خارجه باعث پایمال شدن حق ملت می‌شود 94/09/29 - 10:46 ○ قانون جدید آمریکا برای محدودیت تردد به آمریکا نقض توافق برجام است/ آمریکا به تعهداتش پایبند نماند 94/09/29 - 11:15
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments();
منبع: خبرگزاری فارس
1394/9/29
برچسب ها:

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......