پنج شنبه 16 تیر 1401
Thurs, Jul 07, 2022
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | یک بررسی موردی حذف فیلم محمد رسول‌الله؛ سیگنال‌های منفی منتقدان و دشمنی‌های زیرپوستی
یک بررسی موردی حذف فیلم محمد رسول‌الله؛ سیگنال‌های منفی منتقدان و دشمنی‌های زیرپوستی
موضوع: گوناگون

آنچه در ۴ ماه گذشته زیر پوست برخی رسانه‌های مکتوب و مجازی رفته است، میوه‌ای جز این را برای فیلم محمد رسول‌الله(ص) به بار نمی‌آورد؛ برای فرار از کلی‌گویی تنها یکی از نمونه‌های موفق عملیات رسانه‌ای مخالفان فیلم را باهم ببینیم.

خبرگزاری فارس. مهدی نوری: حالا چند روزی از این خبر عجیب می‌گذرد. فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) از سوی آکادمی اسکار پذیرفته نشد. 9 فیلم در بخش خارجی‌زبان اسکار انتخاب شدند و آسیا و ایران در این فهرست هیچ نماینده‌ای ندارد.

آکادمی اسکار طبق قواعد برگزاری جشنواره‌ها دلیل عدم انتخاب نماینده ایران در بخش خارجی را اعلام نکرده است. هنوز مجیدی مجیدی واکنشی به این اقدام نداشته است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این رفتار اسکار را سیاسی خوانده و تهیه‌کنندگان فیلم بیانیه دادند: مطمئنیم انتخاب و یا عدم انتخاب فیلم توسط آکادمی محترم اسکار از ویژگی‌های والای مضمونی و فنی فیلم نمی‌کاهد.

هنوز یک ماه از انتشار خبر ارسال نامه‌ای مشکوک علیه این فیلم نمی‌گذرد. نامه‌ای با امضای فیلم‌سازان و سینماگران مستقل ایران به موسسات و نهادهای رسانه‌ای و برگزارکنندگان جشنواره‌های سینمایی در سطح جهان ارسال شده بود که در آن فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص)-نماینده معرفی شده ایران به آکادمی اسکار -فیلمی غیرمرتبط با بدنه سینمای ایران و فیلمی حاکمیتی خوانده شده است.

اما آنچه در تمام چهار ماه گذشته زیرپوست برخی از رسانه‌های مکتوب و مجازی رفته است، میوه‌ای جز این را برای فیلم محمدرسول الله(ص) به بار نمی‌آورد. برای فرار از کلی‌گویی تنها یکی از نمونه‌های موفق عملیات رسانه‌ای مخالفان فیلم را با هم ببینیم:

 

ماهنامه تجربه در شماره آبان خود پرونده‌ای برای فیلم محمد رسول الله(ص) منتشر کرده بود. در بخشی از این پرونده و در گزارشی با عنوان «یک انتخاب پیش بینی شده» خبرنگار این نشریه به سراغ 9 منتقد سینمایی رفته است و از آن‌ها این سه سوال را پرسیده است:

فکر می‌کنید معمولا چه ویژگی‌هایی در انتخاب اثر از سوی ایران برای اسکار مدنظر قرار می‌گیرد؟

فکر می‌کنید فیلم آقای مجیدی چقدر در اسکار می‌تواند موفقیت کسب کند؟

به نظر شما حق چه فیلمی بود که امسال در اسکار قرار بگیرد؟

این گروه از منتقدان شامل: هوشنگ گلمکانی، نیما حسنی نسب، ناصر صفاریان، روبرت صفاریان، عباس یاری، شاهرخ دولکو، مازیار فکری ارشاد، طهماسب صلح جو و محمد گبرلو هستند. نکته جالب اینجا بود که غیر از دو نفر باقی این افراد همگی مخالف حضور و معرفی فیلم مجید مجیدی در اسکار هستند. از میان این نام‌های آشنا برای اهالی سینما و مطبوعات تنها محمد گبرلو و عباس یاری نسبت به نماینده ایران در بزرگترین فستیوال سینمایی جهان موافق بوده‌اند. از این جالب‌تر هم آن است که فیلم منتخب منتقدین سینمایی برای اسکار «ماهی و گربه» شهرام مکری است!

نیما حسنی‌نسب: به نظرم مطلقا فیلم محمد (ص) نمی‌تواند در اسکار موفقیتی کسب کند. تنها فیلمی که به نظرم شانس بیشتری در رقابت اسکار داشت فیلم «ماهی و گربه» بود.

ناصر صفاریان: فیلم محمد(ص) را فیلم خوبی نمی‌‌دانم نهایتا یک فیلم متوسط است.

روبرت صافاریان: فکر نمی‌کنم فیلم محمد(ص) انتخاب خیلی مناسبی برای اسکار باشد.

طهماسب صلح‌جو: فیلم «ماهی و گربه» شانس بیشتری برای موفقیت داشت.

اگر بخواهیم ساده به موضوع بنگریم منتقدین متنفذ سینما و مطبوعات ایران در یک پیش بینی حرفه‌ای از خبر از رفتار اسکار داده‌اند اما اگر کمی با پیچیدگی‌های رسانه‌ای آشنا باشیم و از فضاسازی‌هایی که برای فیلم محمد رسول الله(ص) در سطح بین المللی آگاهی داشته باشیم موضوع کمی فرق می‌‌کند.

آیا برای آکادمی اسکار نظرات منتقدین باسابقه و قدیمی یک کشور اهمیت ندارد؟ آیا وقتی عده‌ای از رسانه‌های مکتوب با استفاده از عقبه روشنفکری رویکرد اپوزسیون و مخالف با این پروژه ملی گرفتند تاثیری در فضای رسانه‌ها و فستیوال‌های خارجی نمی‌گذارد؟ آیا این نوع عملیات رسانه‌ای پازل نامه موسوم به سینماگران مستقل را تکمیل نکرده است؟

هرچند نمی‌شود تک تک افرادی که نظرات شخصی خود را بدون درنظر گرفتن سناریوی تولیدکنندگان، اظهار کرده‌اند را مقصر اساسی دانست اما ساده‌انگاری است اگر نوع پرداخت منفی مطبوعاتی از جمله ماهنامه تجربه را فقط محدود به فضای سینمایی داخلی بدانیم.گو اینکه رفتارشناسی و سابقه آکادمی مملو از حذف‌های مستبدانه‌ای از این دست باشد.

اما آیا فقط «دیگران» مقصرند؟ آنچه در این بین ناگفته مانده است ضعف بخش بین الملل سازمان سینمایی در بهره‌برداری از یک زمینه کم‌نظیر در دیپلماسی فرهنگی است. در حالی که پروژه عظیم فیلم محمد رسول الله(ص) از نبود روابط عمومی مناسب و روابط بین الملل قوی رنج می‌برد، هیچ یک از بخش‌های مرتبط با حوزه سینمای جهان در سازمان سینمایی نتوانستند نقش خود را در این خصوص ایفا نمایند. حجت الله ایوبی در پرونده خود یک موقعیت ایده‌آل را از دست داد. سال‌های سال بعد، او این ناکامی را فقط با انگ و اتهام زدن به خارجی‌ها می‌تواند تسکین ببخشد.

انتهای پیام/ن

http://fna.ir/7QHHE1 var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_config.linkname = document.title; a2a_config.linkurl = window.location.href.replace("newstext.php?nn=", ""); اخبارمرتبط : ○ حذف «محمد رسول‌الله(ص)» از اسکار سیاسی بود/ وعده شهرداری محقق نشود، نمایشگاه کتاب در مصلا می‌ماند 94/09/29 - 13:01 ○ حذف فیلم‌های محبوبی چون «محمد رسول‌الله(ص)»،فیلم هلوکاستی «پسرشائول» را به اسکار نزدیکتر کرد 94/09/29 - 11:15 ○ حذف فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» از رقابت‌های اسکار/ معرفی ۹ فیلم به دور بعد اسکار خارجی‌زبان 94/09/27 - 11:47 ○ مجیدی: اسلام با همه ادیان الهی دوست و برادر است/ رئیس جشنواره لهستان: به میزبانی محمد رسول‌الله(ص) افتخار می‌کنیم 94/09/02 - 10:24 ○ مجیدی: «داعش» نام اسلام را به سرقت برده 94/08/29 - 16:53 ○ قدردانی از کارگردان فیلم «محمد رسول‌الله(ص)»/ مجیدی: نخستین جایزه کارگردانی‌ام را سال ۶۶ از جشنواره رشد دریافت کردم 94/08/23 - 08:40 ○ آیا اکران ویژه فیلم مجیدی در بیروت آغازی بر تحقق اهداف دیپلماسی فرهنگی خواهد بود؟/ موفقیتی برای «دیپلماسی وحدت اسلامی» 94/08/16 - 00:14 ○ جایزه جشنواره کمریمیج به مجیدی و استرارو اهدا می‌شود/ نخستین نمایش فیلم «محمد رسول‌الله» در اروپا 94/08/09 - 13:52 ○ مجیدی سخت‌گیر نیست؛ کمال‌طلب است/ برای بازی در نقش «ابوطالب» از پسرش مدد گرفتم 94/07/27 - 00:01
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
var i = 0; updatesentcomments(); function updatesentcomments() { setTimeout(function () { if (!(($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) && i < 100) { updatesentcomments(); } else if (($('#commentform').contents().find('#newsid').val() * 1) > 0) {
منبع: خبرگزاری فارس
1394/10/1
برچسب ها: ,

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......