شنبه 22 مرداد 1401
Sat, Aug 13, 2022
» فریبا : دانه ها استقلال را بیمه می‌کنند
» گوناگون
» جانباز گلبارنژاد در پارالمپیک به خط پایان رسید
» امامی فر: متاسفانه شاهد شادابی درپرسپولیس نیستیم
» در مرحله مقدماتی جام جهانی: تیم ملی فوتسال ازسد آذربایجان عبورمی کند؟
» پله: مسی نسبت به رونالدو بهتراست
» چمنیان: شکست دادن امارات اهمیت دارد
» انتقاد ازمهاجم سرخپوشان
» گوناگون
» آقای برانکو، چرا پرسپولیس دیگر تشنه نیست!
» جوادی : روزهای درخشانی درانتظارکشتی است
» گراسا: لیگ جهانی والیبال محل کسب تجربه نیست
» هاشمی: توزیع بودجه ورزش عادلانه نیست
» صائبی: نتیجه فوق‌العاده‌ای کسب کردیم
» حردانی به مدال برنزرسید
» فلفلی : برای طلا بازی خواهیم کرد
» جدال ایران با برزیل برای طلا
» تبریک روحانی به مدال آوران
» گوناگون
» رحمان ششمین طلای پارالمپیک را کسب کرد
» مسلمی: جویبار،سرشارازاستعدادهایی مثل یزدانی است
» ضرب هفتمین طلای پارالمپیک به نام زهرا
» دربی 83 برنده نداشت
» سفرین: یک فوتبال پاک خلق می‌کنم
» گودرزی: امیدواربه رونق کشتی هستم
» رحمانی: تنها به دنبال برد هستیم
» گوناگون
» حاج‌رضایی : دربی فراتراز یک بازی است
» بدون بلیت به آزادی نروید
» اصفهان، فاتح ورزش خواهران بسیج
جستجو
صفحه اول  >> اخبار >>
با ورزش | پارازورخانه در ایران
پارازورخانه در ایران
موضوع: باستانی
سکوت؛ سالن را فراگرفته بود و همه به حلقه ورزشکاران چشم دوخته و از اجرای حیرت آور ورزشکاران معلول ایرانی، هیجان زده شده بودند: ورزشکاری که یک دست در جنگ از دست داده بود میل گیری می کرد، شنا می رفت و می چرخید؛ ورزشکار دیگری که از دو پا محروم شده بود، چنان ویلچر خود را می چرخاند که گاهی شمردن تعداد چرخ ها سخت می شد. آن دیگری که یک پا نداشت به زیر سنگ رفته بود و آن دو دیگر که ضایعه نخاعی داشتند و از کمر به پایین بی حس، کباده می زدند و با جدیت تمام میل می گرفتند و نرمش دست، در عوض پا، انجام می داند.
شیرین تر از همه ورزشکاری بود که دو پایش از بالای ران قطع شده بود و می چرخید روی دستانش، بالانس می زد و میل بازی و شیرین کاری می کرد.
ورزش شان که پایان یافت، همه ی حاضرین در سالن به احترامشان ایستادند و دقایقی کف می زدند و تشویقشان می کردند.
ورزشکاران پارالمپیکی نشان دادند که زورخانه ورزشی است بدون محدویت و برای همه ی مردم. IZSF و زورخانه برای معلولین شعار اصلی IZSF، زورخانه برای همه، همه جا و همه وقت است و یکی از سیاست های هیات رییسه IZSF حضور ورزش های زورخانه ای در جنبش پارالمپیک. دکتر سید امیر حسینی دبیرکل IZSF در اجلاس هیات رییسه IWAS  که در جمهوری چک همزمان با مسابقات جهانی معلولین برگزار شد، مذاکرات موثری دراین باره داشت و با تصویت هیات رییسه  IWAS مقرر شد در مسابقات جهانی سال 2011، زورخانه به صورت نمایشی ارایه شود.

دکتر سید امیر حسینی در این خصوص گفت: همه افراد با قابلیت های مختلف می توانند از فواید ورزش زورخانه و جنبه های جسمی و روحی آن بهره مند شوند. ورزش زورخانه ای به جهت وجود موسیقی، ورزشی ریتمیک و موزون است که می تواند برای همه معلولین در جنبش پارالمپیک مفید و موثر واقع شود.

وی افزود: کارگروه تخصصی IZSF کار مطالعاتی خود را به منظور معرفی و بررسی چگونگی مشارکت کلاس های مختلف معلولین در ورزش های زورخانه ای آغاز کرده است.


اولین نمایش بین المللی پارازورخانه: جام جهانی زورخانه، ترکیه 2010
تابستان 2010، هیات رییسه IZSF تصویب کرد که معلولین در اولین رویداد بین المللی فدراسیون به عنوان یک ورزش با قابلیت های بالا برای جنبش پارالمپیک معرفی شود. بعد از هماهنگی با رییس کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران مقرر شد تیم منتخب جانبازان و معلولین در دومین دوره مسابقات جام جهانی ورزش های زورخانه ای در قونیه ی ترکیه شرکت کند.

تیم ملی زورخانه پارالمپیک ایران با اجرای شگفت انگیز ورزش خود در هفتیمن سمپوزیوم بین المللی و افتتاحیه دومین جام جهانی ورزش های زورخانه ای که در قونیه برگزار شد، توانست توجه تمامی میهمانان، مدیران ورزشی و ورزشکاران را به خود جلب کرد. این تیم تمامی بخش های یک ورزش کامل زورخانه ای از جمله: میل گیری، میل بازی، شنا، کباده و سنگ و چرخ را اجرا کرد.

محمدانور جکدلک معاون رییس جمهور افغانستان و رییس کنفدراسیون آسیایی ورزش های زورخانه ای در این باره گفت: از اجرای ورزش زورخانه توسط این تیم حیرت زده شدم و اشک در چشمانم جاری شد. زورخانه می تواند در  افغانستان که به سبب جنگ های طولانی، معلولین زیادی دارد، بارقه هایی از امید را روشن سازد.

parazurkhaneh02پارازورخانه در ایران
مسعود امامی سرپرست این تیم و رییس انجمن ورزش زورخانه ای معلولین گفت: از  سال 1367 به همت شهید سید شهاب الدین بسام تبار که قهرمانان این رشته پیش از مجروحیت اش بود، در میان جانبازان و معلولین فعال است و انجمن آن در سال 1372 در فدراسیون جانبازان و معلولین فعالیت اش را آغاز کرد که مسئولیت آن تا سال 1379 بر عهده ی آن شهید بود و بعد از آن با بنده می باشد.

رییس انجمن ورزش های زورخانه ای معلولین درخصوص کلاس بندی های این رشته گفت: ورزشکاران معلول در دو کلاس  استاندارد ایستاده و نشسته و یک کلاس ویژه به ورزش می پردازند. کلاس های ایستاده شامل: A2،A4، A6،A8 و پولیو و کلاس های نشسته شامل:  A1، A3، ضایعات نخاعی سینه ای، ضایعات نخاعی کمری، میوپاتی، فلج اطفال و پولیوی شدید می باشد و کلاس ایستاده ویژه  به جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان خفیف و معلولینی که کمترین محدودیت حرکتی را دارند، اختصاص دارد.

مسعود امامی با اظهار تاسف از این که زورخانه ها برای حضور بیشتر جانبازان و معلولین مناسب سازی نشده است، افزود: تا کنون 10 دوره مسابقه قهرمانی ایران در بخش تیمی و رشته های 12 گانه انفرادی و دو دوره مسابقات میانداری برگزار شده است و انجمن با توجه به کلاس های مختلف  وزن وسایل ورزش را تغییر داده است. به عنوان مثال  سنگ در کلاس نشسته 50 کیلو و در کلاس ایستاده 50 و 60 کیلو می باشد.

تیم زورخانه پارالمپیک ایران به سرپرستی مسعود امامی رییس انجمن ورزش زورخانه ای معلولین ایران در دومین جام جهانی ورزش های زورخانه ای در ترکیه حضور یافت.

رییس این انجمن ورزشی گفت: حضور در این مسابقات و نمایش ورزش توسط تیم زورخانه معلولین ایران، اولین برنامه بین المللی انجمن بود. کمیته فنی انجمن سعی کرد تیم اعزامی را به گونه ای انتخاب کند تا ورزشکاران از سنین متفاوت و هم کلاس های مختلف معلولیت در آن باشد تا همه ببینند ورزش زورخانه برای همه سنین و همه ی توانایی های جسمی امکان پذیر است.

تیم زورخانه ی جانبازان و معلولین ایران
1-    مسعود امامی، سرپرست
2-    علی فخر آور
3-    سید محمد رضا میر شفیعی
4-    سید علی جزایری
5-    حسین رجبی
6-    نعمت الله زران گر
7-    محسن خامه
8-    محمد صادق عبداللهی
9-    محمد خلیل نژاد
10-    ارسلان امینی
11-    ایرج شهر آشوب
12-    مرشد امیر عباس قدیانی
13-    محمد رضا لهراسبی گزارش تصویری از اجرای تیم پارازورخانه ی ایران در دومین جام جهانی ورزش های زورخانه ای، قونیه-ترکیه، اکتبر 2010
منبع: فدراسیون ورزش های زورخانه ای
1389/10/8

Share
کتاب  
  آموزش کوهنوردی به 9 تا 90 ساله‌ها
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ورزش کتاب «کوهیار را به چاپ رسانده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ......

  «آموزش کار با دمبل» برای افزایش قدرت و سرعت
کتاب «آموزش کار با دمبل» به قلم «آلن هدریک» به تازگی از سوی نشر هیومن‌کینتیکس منتشر و روانه بازار کتاب ورزشی شد.به ......

  ویراست جدید قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی آمد
ویرایش جدید کتاب «قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی همراه با ترسیمات زمین‌های ورزشی» از سوی نشر ورزش منتشر شد.به ......

تبلیغات
فال حافظ
به صورت آنلاین فال حافظ بگیرید
زندگی سلام
اخبار، پزشکی، روانشناسی، سرگرمی، موفقیت، کسب و کار، آشپزی، مد، ورزشی
سرتیتر آنلاین
آخرین اخبار ایران و جهان
دانستنی های ورزشی  
ورزش هایی برای رفع چاقی پاها و بازو
چربی، یک بافت نرم می باشد و هیچ گاه در یک اندام خوش ترکیب جا نمی گیرد. عضله صاف و استوار می باشد و می تواند به اندام ......

ورزش آیروبیک و فواید آن
ورزش آیروبیک و فواید آن ورزش آیروبیک، ورزش و فعالیتی است که بتواند تپش قلب فرد را افزایش دهد. ورزش ایروبیک، ......

20 ورزش مفید برای درد شانه
20 ورزش مفید برای درد شانه شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی ......

طناب زدن برای‌ تناسب اندام
طناب زدن برای‌ تناسب اندام اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات ورزش خانگی خسته شده ‌اید، ممکن است بخواهید ......

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ یکی از سوال های بسیار متداولی که بیماران از پزشکان و به ویژه متخصصان پزشکی ورزشی ......