برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
آغاز دوئل آلودگی هوا و ورزش در روزهای سرد!

نسخه ورزشی برای روزهای آلوده

ورزش کردن با فرارسیدن فصول سرد سال با کابوسی به نام آلودگی هوا روبرو خواهد بود و اگر قصد داریم سلامت جسمی خود را حفظ کنیم باید به مسائل بسیار ...

به گزارش ایسنا، معمولا با سرد شدن هوا ممنوعیت فعالیت های ورزشی در فضای باز، تردد حداقلی گروه های حساس از جمله کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی، عروقی و تنفسی و سالمندان، استفاده از ماسک های مناسب همچون N۹۵ برای تردد در وضعیت ناسالم هوا توسط گروه های حساس قرار می گیرد در دستورکار قرار می گیرد.

با افزایش آلودگی هوا به ویژه در کلان شهرها و شهرهای صنعتی، سوالی که پیش می آید ارتباط این آلودگی با فعالیت های ورزشی است؟ باید بدانیم که بیش از ۱۸۰ نوع آلاینده هوا شناسایی شده و انواع ریزگردها با قطرهای متفاوت در هوا وجود دارد که همگی این ها می توانند در فعالیت فیزیکی و ورزشی افراد سالم هم اثرگذار باشند.

تمامی ورزش ها زمانی که هوا آلوده است، باید در فضای بسته مانند سالن های ورزشی یا منزل انجام شود و در این فضاها حتما دستگاه های تصفیه هوا وجود داشته باشد چرا که این دستگاه ها با مکشی که انجام می دهند، هوای آلوده را تصفیه می کنند و در چنین شرایطی بسیار مناسب هستند.

ورزش های با شدت بالا در زمان آلودگی هوا؟

یکی از نکات بسیار مهم این است که ورزش های با شدت بالا در زمان آلودگی هوا محدود شده و بیشتر به ورزش های سبک پرداخته شود. همچنین بیشتر فعالیت ورزشی در سالن های بسته و به دور از مراکز ترافیکی و صنعتی شهرها انجام و از فعالیت ورزشی در فضای باز جدا خودداری شود، به ویژه برای افراد پرخطر دارای بیماری های زمینه ای و قلبی ریوی باید به این مسئله توجه داشت و چنانچه بنا به اقتضای شرایط الزام به فعالیت ورزشی در فضای باز وجود دارد، طبیعتا بوستان های حواشی شهرها مکان مناسبتری برای انجام فعالیت های ورزشی تلقی می شوند.

زمان مناسب برای ورزش در روزهای آلوده

در کلان شهرهایی مثل تهران قبل از ساعت ۷ صبح میزان آلاینده ها به میزان قابل توجهی کمتر است، بنابراین پیش از ساعت ۷ صبح می تواند زمان مناسب تری برای انجام فعالیت های ورزشی باشد. در عین حال گروه هایی که می توانند فعالیت ورزشی در این زمان نداشته باشند، ورزش کردن را به تعویق بیندازند.

تغذیه مناسب

در زمان آلودگی هوا فعالیت ورزشی الزاما باید با تغذیه مناسب همراه باشد و توجه به مصرف کافی سبزیجات و میوه جات که حاوی ویتامین های A-E-C و آنتی اکسیدان ها به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و از طرفی برای پیشگیری و خنثی کردن سرب هوای آلوده، توجه مصرف لبنیات به ویژه شیر توصیه می شود چرا که کلسیم موجود در شیر می تواند سرب را در بدن خنثی کند.

ورزش های هوازی بیشتر در معرض خطر

یکی از دلایل افزایش خطر ورزش در هوای آلوده این است که در طول فعالیت هوازی، معمولا هوای بیشتری داخل ریه فرستاده شده و تنفس عمیق تر می شود و چون به احتمال زیاد به تنفس بیشتر از طریق دهان خود در طی ورزش می پردازید، هوایی که در تنفس توسط بینی خود فیلتر می کنید، در این حالت دیگر فیلتر نکرده و ذرات آلودگی موجود در هوا مستقیم وارد سیستم تنفسی شما می شود، بنابراین در هوای آلوده هر چه حجم هوای ریوی ورزشکاران بیشتر باشد، بیشتر تحت تاثیر آلاینده ها قرار خواهند گرفت.

یوگا، تای چی، حرکات کششی و ورزش های هوازی

در شرایطی که هوا سرد یا آلوده است، انجام ورزش هایی مانند یوگا و تای چی که برای تقویت قفسه سینه، دیافراگم و عضلات سر و گردن انجام می شود مناسب است اما به شرطی که در مکان بسته مدنظر قرار گیرد و محیط از نظر تنفسی سالم باشد.

انجام ورزش های هوازی و کششی برای تقویت قفسه سینه، در باشگاه ها، منازل و پارکینگ ساختمان ها به شرطی باید انجام شود که دستگاه تصفیه هوا نصب باشد نه اینکه فقط یک پنکه هوا را بچرخاند.

کودکان و سالمندان

سالمندان و کودکان به میزان بیشتری در معرض خطر سرب هستند و از این رو ورزش و فعالیت بدنی در هوای آلوده به هیچ عنوان برای سالمندان و کودکان توصیه نمی شود، ضمن اینکه کودکان به دلیل حساس بودن مخاط بینی، حنجره، نای و روده، بیشتر در معرض آسیب هستند.

دانش آموزان و چالش تعطیلی مدارس

در فصول سرد سال که به دلیل برودت هوا شاهد افزایش شاخص آلودگی هستیم، علاوه بر مقاطع زمانی که مدارس تعطیل می شوند در برخی روزها امکان انجام فعالیت ورزشی در حیاط مدارس وجود ندارد و به طور حتم این چالش به ویژه در کلان شهرها میزان فعالیت بدنی دانش آموزان را کاهش می دهد. بنابراین در روزهایی که هوا در وضعیت ناسالم قرار دارد اگر در خوش بینانه ترین حالت مدارس تعطیل نشود امکان انجام فعالیت ورزشی در محوطه مدارس نیست و دانش آموزان باید کلاس های تربیت بدنی را همانند سایر کلاس های درسی به صورت تئوری پشت سر بگذارند.

مسئولان باید علاوه بر برنامه ریزی برای مقابله با فقر حرکتی دانش آموزان با توجه به مسئله آپارتمان نشینی و آلودگی هوا بدانند که فعالیت بدنی دانش آموزان نسبت به قبل با چالش مضاعف روبرو شده است و در صورتی که نسبت به آن چاره اندیشی درست صورت نگیرد به طور حتم فقر حرکتی دانش آموزان عدد بزرگتری را به خود خواهد دید. در عین حال باید بدانیم در زمان آلودگی هوا سلامت ۱۴.۵ میلیون دانش آموز ایرانی بیش از هر زمان دیگری تهدید می شود و باید برنامه ریزی منظم و جدی به منظور افزایش فعالیت بدنی دانش آموزان در منازل از سوی متولیان امر مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1401/8/30
کلمات کلیدی: ، ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: