برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.

ورزشکاران برای رفع خستگی چه بخورند؟

جهت رفع خستگی در ورزشکاران می توان برخی ویتامین ها و املاح را مصرف کرد.

به گزارش ایسنا،  خستگی یکی از مشکلاتی است که ورزشکاران بعد از انجام ورزش با آن روبرو هستند و این امر منجر به کاهش عملکرد آن ها می شود. در این بین می توان با مصرف برخی ویتامین ها و املاح، خستگی در ورزشکاران را برطرف کرد.

آهن

کم خونی شرایطی است که در آن میزان آهن در خون کاهش می یابد. آهن برای تولید گلبول های قرمز که اکسیژن را در بدن حمل و جابجا می کند، بسیار لازم است، بنابراین کم خونی منجر به کمبود اکسیژن و در نتیجه کمبود انرژی می شود و مصرف آهن، مخصوصا در ورزش های هوازی منجر به افزایش اکسیژن و نهایتا انرژی بیشتر می شود.

ویتامین B۶

ویتامین B۶ برای تبدیل کربوهیدرات به انرژی و متابولیسم اسیدهای آمینه موجود در پروتئین ها در بدن بسیار ضروری است. کربوهیدرات منبع اصلی انرژی در بدن به شمار می رود و به همین دلیل ورزشکاران با مصرف منابع غذایی ویتامین B۶ و مکمل های ویتامین B۶ می توانند درصد بیشتری از کربوهیدرات هایی که مصرف می کنند را به انرژی تبدیل کنند.

روی

دریافت روی برای مبارزه با خستگی مفید است؛ برای مثال قدرت عضلات را افزایش داده و در نتیجه احساس کوفتگی در بدن ورزشکاران را کاهش می دهد. در عین حال روی برای بسیاری از آنزیم ها که در تجزیه موادغذایی و واکنش های شیمیایی نقش دارند، مفید است.

منیزیم

منیزیم برای تولید ATP از گلوکز در بدن بسیار ضروری است؛ ATP در واقع یک نوع منبع ذخیره انرژی در بدن محسوب می شود.

کلسیم

کلسیم نه تنها استخوان ها را تقویت می کند بلکه در تقویت رباط ها و زردپی های بدن نیز بسیار موثر است و در نتیجه مصرف آن انقباض و انبساط عضلانی و ماهیچه ای را راحت تر و قوی تر خواهد کرد. این امر در کاهش خستگی (در خیلی مواقع به دلیل خستگی عضلانی)، موثر است و علاوه بر آن کلسیم باعث کاهش استرس نیز می شود.

ویتامین C

ویتامین C، ویتامینی است که برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم و مفید و در متابولیسم کربوهیدرات ها و اسیدهای آمینه نقش دارد، خونسازی را تسریع می کند، موجب افزایش میزان گلیکوژن در کبد و عضلات می شود و همچنین برای فسفریلاسیون ویتامین B۲ و B۱ لازم است.

این مطلب از سوی لاله کیوانمرز، کارشناس تغذیه ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1401/12/5
کلمات کلیدی: ،
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: