برای استفاده از همه امکانات سایت باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید.
در یک پژوهش مطرح شد

ارتقای جایگاه بین‌المللی با دیپلماسی ورزشی

محققان کشور در یک مطالعه جدید، به بررسی نقش ورزش به عنوان یک فعالیت جهان شمول در ارتقای تعاملات بین المللی کشورها پرداخته و ضرورت های توجه ...

به گزارش ایسنا، ورزش، یکی از ملزومات اساسی زندگی اجتماعی امروز و از عرصه های بسیار مهمی است که حکومت ها، افراد و سازمان های بین المللی با آگاهی کامل از ابعاد سیاسی و اجتماعی آن، همواره تمایل داشته اند تا از آن برای دستیابی به اهداف مدنظر خود بهره برداری کنند. به عبارت دیگر، موفقیت در میدان های بین المللی ورزشی به دلیل ایجاد حس غرور ملی، ظرفیت سوددهی اقتصادی از طریق میزبانی رویدادهای مختلف و همچنین کاربرد دیپلماتیک آن، ارزشمند است. از این رو بسیاری از کشورها در تلاشند تا با برنامه ریزی، ورزشکارانی را آماده کرده و روانه مسابقات کنند که موفقیت آن ها را در رویدادهای بزرگ تضمین کند.

درواقع به گفته محققان، از انگیزه های دولت ها برای حمایت از ورزش و به نوعی دخالت و راهبری آن را باید در این موضوع دید که موفقیت یک کشور در عرصه ورزشی می تواند برای آن کشور در عرصه بین المللی نیز اعتبار و حیثیت ایجاد کند؛ به طوری که حضور ورزشکاران کشورهای مختلف در میدان های ورزشی، اظهارنظر درباره باخت ها و بردها در مسابقات در سطوح بین المللی و تلاش برای کسب میزبانی مسابقات مهم جهانی و بین المللی، از نشانه های بارز این اهمیت است. لذا با افزایش چشمگیر نقش ورزش در ابعاد گوناگون حیات انسانی، پیشرفت در زمینه ورزش به یکی از اولویت های راهبردی برنامه ریزان در کشورهای مختلف دنیا تبدیل شده است.

در رابطه با این موضوع، پژوهشگران دانشگاه گیلان، مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن، نقش دیپلماسی ورزشی در ارتقای تعاملات بین المللی مورد بررسی قرار گرفته است.

در این تحقیق، تعدادی از مدیران حال حاضر و سابق کمیته ملی المپیک و فدراسیون های ورزشی و ادارات ورزش و جوانان، اساتید علوم سیاسی و روابط بین الملل و اساتید مدیریت ورزشی و جامعه اطلاعاتی مورد پرسش قرار گرفته اند. ابزارهای پژوهش شامل مطالعه کتابخانه ای نظام مند و مصاحبه نیمه ساختاریافته بوده اند.

با توجه به یافته های پژوهش، دیپلماسی ورزشی در جهان امروز، از جمله ابزارهای مهمی است که دولت ها برای رسیدن به اهداف خود از آن بهره برداری می کنند. در خصوص وضعیت دیپلماسی ورزشی کشور، اگرچه تا حدودی شاهد روند رو به رشدی هستیم، ولی همچنان با فقدان فرایندی نظام مند و سازمان یافته مواجه هستیم.

به گفته سیده شیما موسوی گرگری، محقق دانشکده تربیت بدنی دانشگاه گیلان و همکارانش، «سازمان های متولی ورزش کشور، نیازمند اتخاذ تدابیر لازم در این خصوص هستند تا از طریق توسعه دیپلماسی ورزشی، بهبود روابط صلح آمیز با کشورهای دیگر در سطح منطقه، قاره و جهان حاصل شده و این امر باعث ارتقای تعاملات بین المللی کشورمان شود».

آن ها می گویند: «تحلیل پیامدهای دیپلماسی ورزشی، مسائل مهمی را درباره روابط بین الملل آشکار می کند؛ از صلح و دوستی بین دولت ها و ملت ها گرفته تا وحدت و هویت ملی و توسعه همه جانبه کشور. گرچه ورزش نمی تواند در روابط بین کشورها به عنوان معجزه عمل کند و تصمیم گیری درباره روند تعامل بین کشورها بر عهده دولتمردان است، ولی در طول تاریخ بارها ثابت شده است که ورزش باعث ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین کشورها شده است و ابزاری مهم و کارآمد در این خصوص محسوب می شود».

بر اساس این تحقیق، توجه روزافزون کشورها به درخشش ورزشی در سطح بین المللی و حضور قدرتمند ورزشکاران کشورها در رقابت های بین المللی و قاره ای و کسب مدال های قهرمانی در بین کشورهای مختلف جهان، بر افکار عمومی جهانی و صحنه سیاست بین المللی تأثیرگذار است و می تواند بسترساز ایجاد ارتباطات و روابط بین فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بین کشورهای جهان باشد.

موسوی گرگری و همکارانش معتقدند: «نقش ورزش در روابط بین الملل و توسعه ملی، نشان دهنده معنا و اهمیت سیاسی ورزش در بسیاری از جوامع است، چراکه که رویدادهای بزرگ ورزشی ازجمله المپیک و جام جهانی فوتبال می توانند در جلب توجه میلیون ها انسان در سراسر جهان موفق باشند».

شرح کامل یافته های فوق به شکل یک مقاله علمی پژوهشی در دو ماهنامه «مطالعات مدیریت ورزشی» وابسته به پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
تاریخ: 1402/6/7
اشتراک گذاری:          
لینک کوتاه:

نظرات
نام:
ایمیل:
وب سایت:
متن:
کد امنیتی:کد امنیتی
تکرار کد امنیتی: